۱۰ نکته که قبل از تجربه‌ی بازی Assassin’s Creed Valhalla باید بدانید

وایکینگی شروع کنید

سرانجام آخرین نسخه از سری بازی‌های Assassin’s Creed منتشر شد؛ دوازدهمین نسخه از این مجموعه که در نقد و بررسی بازی Assassin’s Creed Valhalla از سرگرمی نمره‌ی ۷/۱۰ را کسب کرد. به مناسبت انتشار این بازی، در این مقاله به سراغ نکاتی که قبل از شروع Assassin’s Creed Valhalla باید بدانیم خواهیم رفت تا تجربه‌ی بهتری با ایوور (Eivor) در سرزمین انگلستان سپری کنید.

بازی Assassin’s Creed Valhalla یک بازی جهان‌باز اکشن-ماجراجویی است که توسط استودیوی یوبی‌سافت مونتریال (Ubisoft Montreal) توسعه یافته است؛ استودیوی خالق بازی Assassin’s Creed IV: Black Flag که بسیاری از طرفداران این مجموعه، آن را یکی از بهترین آثار Assassin’s Creed می‌دانند. این استودیو کارنامه‌ی قابل قبولی دارد و از اولین ماجراجویی‌هایمان در قالب یک اساسین توانسته تجربه‌های خوبی برایمان رقم بزند. جدیدترین بازی یوبی‌سافت (Ubisoft) ما را با وایکینگی به نام ایوور در زمان پادشاهان آنگلو-ساکسون انگلستان همراه می‌کند و به حمله‌ی ارتش وایکینگ به سرزمین انگلستان می‌پردازد. بازی Assassin’s Creed Valhalla در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۰ آبان ۱۳۹۹) برای PC، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس، گوگل استادیا و در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۲ آبان ۱۳۹۹) برای پلی‌استیشن 5 منتشر شد و در وب‌سایت متاکریتیک (MetaCritic) امتیاز ۸۱/۱۰۰ را از منتقدان دریافت کرد. این بازی یکی از گسترده‌ترین پروژه‌های یوبی‌سافت نیز بوده و قرار است بزودی محتواهای جدیدی تحت یک سیزن پس (Season Pass) دریافت کند. در ادامه‌ی مقاله، با ۱۰ نکته که قبل از تجربه‌ی بازی Assassin’s Creed Valhalla باید بدانیم، با سرگرمی همراه باشید.

بازی Assassin's Creed Valhalla
بازی Assassin’s Creed Valhalla در تاریخ ۱۰ و ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۰ و ۲۲ آبان ۱۳۹۹) برای PC، گوگل استادیا و کنسول‌های نسل هشتم و نهم منتشر شد

۱۰. دنیای بازی را زیر و رو کنید

دنیای بازی‌هایی که در سال‌های اخیر توسط یوبی‌سافت توسعه یافته و ساخته شده است، روز به روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و جاه‌طلبی این کمپانی بازی‌سازی در به نمایش درآوردن نقشه‌های بزرگ به خوبی نمایان است. بازی Assassin’s Creed Valhalla نیز از این قضیه مستثنا نیست؛ بازی‌ای که از حیث وسعت نقشه، بزرگ‌ترین پروژه‌ی تا به امروز یوبی‌سافت بوده است. در این بازی از بدو شروع ماجراجویی، عظمت نقشه را درک خواهید کرد. در نقشه‌ی بازی نمادهای زیادی مشاهده می‌کنید، از وسایل ارزشمند گرفته تا مصنوعیجاتی که در سرتاسر دنیای Assassin’s Creed Valhalla یافت می‌شوند. در این بازی دیگر خبری از لوت کردن‌های بی‌فایده نیست و هرچه بیشتر در دنیای بازی به گشت و گذار بپردازید، اسلحه، لباس و چیزهای ارزشمند زیادی پیدا خواهید کرد که به صورت مستقیم بر تجربه‌ی شما در جریان بازی تاثیرگذار خواهند بود. از همان ابتدای بازی که در نروژ هستید، گشت و گذارتان را شروع کنید و مدام از زاغ و قابلیت Odin’s Sight خود استفاده کنید تا چیزهای باارزش پیرامونتان را پیدا کنید و بردارید. همچنین با شورش بردن به مقرگاه‌های مختلف، وسایل بسیار ارزشمندی پیدا می‌کنید که در پیش‌برد مراحل به خوبی شما را یاری می‌کند؛ کافی است سوار کشتی شوید، هرجا که نماد قرمزرنگ دیدید، با خدمه‌ی خود به سمت آن شورش ببرید و آنجا را فتح کنید. تاثیر گشت و گذار در محیط به خوبی در گیمپلی شما تاثیر خواهد گذاشت و ساعات مفرح‌تری در دنیای Assassin’s Creed Valhalla سپری خواهید کرد.

۹. به نروژ بازگردید

بازی Assassin’s Creed Valhalla در نروژ و در جایی به اسم فورنبرگ (Fornberg) شروع می‌شود؛ شهری کوچک که زادگاه ایوور داستان ما نیز بوده و همان ابتدای بازی اتفاقات بسیار مهمی در آن شاهد خواهیم بود که از تشریح آن برای جلوگیری از اسپویل خودداری می‌کنم. پس از پایان افتتاحیه‌ی بازی که چند ساعت به طول می‌انجامد، ایوور به همراه تعدادی از افراد قبیله‌ی ریون (Raven Clan) به انگلستان مهاجرت می‌کنند تا محل جدیدی برای زندگی پیدا کنند و در آنجا ساکن شوند. افتتاحیه‌ی بازی جایی است که شخصیت اصلی ما برای اولین بار از زادگاهش خداحافظی می‌کند و از فورنبرگ جدا می‌شود. اما Assassin’s Creed Valhalla فرصت بازگشت به نروژ را نیز در کنار گشت و گذار در انگلستان به شما می‌دهد. هرجای بازی که از نقشه‌ی بزرگ انگلستان خسته شدید، می‌توانید از طریق منوی بازی به نروژ بازگردید و به یافتن مهمات و شورش به قبایل کوچک اسکاندیناوی بپردازید. بازی Assassin’s Creed Valhalla هیج‌گونه محدودیتی در جابجا شدن در نقشه ایجاد نمی‌کند و تا دلتان بخواهد می‌توانید مسیر آبی نروژ انگلستان را سفر کنید.

۸. از ساخت و ساز محل زندگیتان دست نکشید

یکی از ویژگی‌هایی که به تازگی به بازی Assassin’s Creed Valhalla اضافه شده، تعامل و اهمیت برقراری ارتباط با اعضای قبیله‌تان است. در این بازی دیگر خبری از پیش‌روی‌های تک‌نفره نیست و برای پیش‌برد اهداف‌تان، باید مدام به قبیله‌ی خود بازگردید و در کنار ساخت و ساز و رونق بخشیدن به آن، با هم‌قبیله‌هایتان نیز نقشه بکشید. فراموش نکنید که ساخت و ساز در این بازی حرف اول را می‌زند. پیشنهاد ما به شما این است که زمانی که خط داستانی بازی وارد بخش انگلستان شد و در آنجا مستقر شدید، به مکان‌های مختلف شورش ببرید و متریال‌های مورد نیاز خود را برای ساخت و ایجاد اشتغال در قبیله‌تان بدست آورید. با اینکار درجه‌ی مقرتان بیشتر می‌شود و از برخی ویژگی‌هایی که هر درجه از بازی در اختیارتان می‌گذارد، بهره‌مند خواهید شد. در همان ابتدا خود بازی به شما پیشنهاد می‌دهد برخی ساختمان‌های مورد نیاز برای اشتغال هم‌قبیله‌هایتان را بسازید و آپگرید کنید که با اینکار به مراحل بیشتری از بازی دسترسی پیدا خواهید کرد. همچنین بسیاری از خطوط داستانی بازی و مراحل فرعی از طریق همین ساختمان‌هایی که باید ارتقا دهید، برای شما در دسترس خواهند بود. پس غارت کردن و ارتقا دادن مقر زندگی خود را در اولویت قرار دهید.

بازی Assassin's Creed Valhalla
از یارانتان کمک بگیرید

۷. جنسیت کاراکتر را خودتان تعیین کنید

بازی Assassin’s Creed Valhalla نیز همچون دو بازی آخر این سری، Assassin’s Creed Origins و Assassin’s Creed Odyssey، از خصوصیات بارز بازی‌های نقش‌آفرینی بهره می‌برد. یکی از این ویژگی‌های محبوب که در Assassin’s Creed Odyssey به این سری اضافه شد، قابلیت انتخاب جنسیت کاراکتر است و Assassin’s Creed Valhalla نیز می‌توانید هر زمان که بخواهید جنسیت کاراکتر خود را تغییر دهید. نکته‌ی مثبت این قضیه آنجاست که بر خلاف Assassin’s Creed Odessey که با انتخاب یک جنسیت، از برخی مراحل محروم می‌شدید، دیگر خبری از این محرومیت نیست و چه نسخه‌ی مذکر ایوور را انتخاب کنید چه مونث، یک تجربه‌ی ثابت از خط داستانی بازی خواهید داشت. نگران نباشید، این موضوع به بهترین شکل در بازی توجیح شده و تغییر جنسیت شخصیتتان در طول بازی به هیچ‌وجه به ساختار روایت داستان ضربه‌ای وارد نمی‌کند. هرچند در طول بازی به دفعات می‌توانید جنسیت خود را تغییر دهید، یوبیسافت اعلام کرده که در دنیای کنون (Canon) سری بازی‌های Assassin’s Creed، از ایوور به عنوان یک شخصیت مونث یاد خواهد شد.

۶. از ارتش خود کمک بگیرید

تا کنون آثار زیادی از هجوم قبایل وایکینگ به انگلستان در قرن نهم ساخته شده که نقطه‌ی مشترک تمامشان، به تصویر کشیدن اتحاد ارتش وایکینگ است. وایکینگ‌ها مردمی نیستند که یکدیگر را تنها بگذارند و هرجا خبری از یک تهدید می‌شود، همگی جلوی آن ایستادگی می‌کنند. این خصوصیت وایکینگ‌ها به خوبی در بازی Assassin’s Creed Valhalla نیز رعایت شده و به خوبی به تصویر کشیده شده است. ایوور بیشتر از آنکه یک اساسین تنها باشد، یک وایکینگ خشن است که عادت دارد با خشونت بسیار زیاد به هدف خود برسد. در بازی Assassin’s Creed Valhalla هر زمان که بخواهید، می‌توانید از ارتش خود کمک بگیرید و با به صدا درآوردن شیپورتان درخواست کمک کنید. البته باید بگویم این ویژگی زمانی در دسترس است که شما نزدیک دریا و ساحل باشید، چرا که یارانتان همیشه در کشتی منتظرتان هستند تا صدای شیپورتان را بشنوند و به کمکتان بیایند. این ویژگی زمانی خود را نشان می‌دهد که به ناچار، وارد یک مرحله از بازی می‌شوید و با یک دشمن بسیار قوی روبرو خواهید شد. در این هنگام کافی است از یارانتان کمک بگیرید تا سر و کله‌شان پیدا شود و به کمک یکدیگر از سد دشمنان خطرناک بازی عبور کنید.

۵. ارتقا دادن خصوصیات کاراکترتان را فراموش نکنید

در بازی Assassin’s Creed Valhalla شما می‌توانید تقریبا هرچیزی که به کاراکترتان مربوط می‌شود را ارتقا دهید؛ از ظرفیت تیر و کمان گرفته تا اسلحه! اما ارتقا دادن به این راحتی هم نیست و به منظور اینکار، شما باید به خوبی از متریال‌های مورد نیاز بهره‌مند باشید. بهترین راه بدست آوردن آنان، لوت کردن و گشت و گذار در محیط است. همانطور که چندی پیش ذکر شد، دنیای بازی مملو از اشیا ارزشمندی است که در جای جای بازی به کمکتان خواهد آمد. اما لوت کردن و جمع‌آوری متریال‌های مورد نیاز برای ارتقا هم راحت نیست و خیلی زود با کمبود ظرفیت مواجه می‌شوید. از همین رو، اولین کاری که به شما پیشنهاد می‌کنیم در این مسیر انجام دهید، ارتقا دادن توشه (Ration) است. با ارتقا دادن توشه‌ی خود، هرچقدر که بخواهید می‌توانید لوت کنید و متریال‌های مختلف جمع‌آوری کنید. پس قبل از انجام هرکار، اگر می‌خواهید تجربه‌ی خوبی از ماجراجویی با کارکترتان داشته باشید، توشه‌تان را آپگرید کنید.

بازی Assassin's Creed Valhalla
مراقب ضربات غیر قابل دفاع دشمنانتان باشید

۴. مراقب ضربات غیر قابل دفاع دشمنان باشید

در بازی Assassin’s Creed Valhalla با دشمنان متفاوتی روبرو خواهید شد، از سربازان ویژه‌ی قلمروهای انگلستان گرفته تا اشخاص مهم تاریخی که در این بازی با آنان روبرو خواهیم شد. برخی از این دشمنان، از نوعی حمله برخوردارند که به هیچ‌وجه قابل دفاع کردن نیستند و اگر بهترین سپر بازی را هم در برابر این ضربان استفاده کنید، باز هم با کاهش قابل توجه خونتان مواجه می‌شوید، مخصوصا در ابتدای بازی که هنوز زره قدرتمندی ندارید. در بازی از این ضربات به عنوان Perilous Attack یاد می‌شود و زمانی که دشمنتان می‌خواهد آن را انجام دهد، یک نماد قرمزرنگ روی سر آن مشاهده خواهید کرد. همانطور که گفته شد، دفاع کردن بی‌فایده است و تاثیری در برابر این ضربات نخواهد داشت. تنها کاری که می‌توانید در این مواقع انجام دهید، داج (Dodge) کردن است. پس فراموش نکنید که هر وقت آن نماد قرمزرنگ را مشاهده کردید، داج کنید، در غیر این‌صورت به راحتی سپر خود را مانع کنید و به مبارزه‌تان ادامه دهید.

۳. از آتش فرار کنید

راه‌های زیادی برای مردن در بازی Assassin’s Creed Valhalla وجود دارد که خجالت‌آورترین آنان بدون شک مرگ بر اثر سوختن است. در این بازی چون با مردمی خشن و جنگجو مانند وایکینگ‌ها سر و کار دارید، به دفعات شاهد به آتش کشیدن مکان‌های زیادی در بازی هستید و خود بازی نیز چندین و چند بار از شما می‌خواهد که اینجا و آنجا را به آتش بکشید. از طرفی بسیاری از دشمنانتان نیز قابلیت پرتاب تیر آتشین دارند و در برخی مبارزه‌های بازی حتما به آنان برخورد خواهید کرد. در Assassin’s Creed Valhalla کوچک‌ترین برخورد شما با آتش به شکل عجیبی خون شما را کم خواهد کرد و در بسیاری از مواقع باعث مرگتان خواهد شد. اما یکی از جزییات جالب بازی، قابلیت خاموش کردن آتش است. کافی است وقتی آتش گرفتید، روی زمین غلت بخورید و مدام اینکار را تکرار کنید. با انجام اینکار می‌بینید که آتش خودبخود خاموش می‌شود و از یک مرگ خجالت‌آور نجات پیدا خواهید کرد. البته این را نیز بگویم که هر نوع ارتباطی که در بازی با آتش پیدا می‌کنید، به دلیل غیر قابل تحمل بودن افکت‌های آتش، حسابی ذوقتان را کور می‌کند و آرزو می‌کنید کاش در دنیای بازی آتش کشف نشده بود!

۲. نقطه ضعف را هدف بگیرید

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، در بازی Assassin’s Creed Valhalla راه‌های زیادی برای مواجه شدن با دشمنان وجود دارد؛ یا می‌توانید با کمک هیدن بلید نه چندان کاربردیتان آنان را مخفیانه به قتل برسانید، یا می‌توانید با داج کردن و مبارزه‌ی معمولی مانند دیگر بازی‌های نقش‌آفرینی به تجربه‌ی بازی بپردازید. اما برخی دشمنان بازی آنطور که فکر می‌کنید هم راحت از بین نمی‌روند، مخصوصا وقتی با یک باس‌فایت قدرتمند برخورد می‌کنید و وسایلتان به اندازه‌ی کافی قدرت تخریب ندارند و ارتقا داده نشدند. در این زمان، بهترین راه برای غلبه کردن بر دشمنان، استفاده از نقطه ضعف آن‌هاست؛ به این‌صورت که وقتی با یک باس‌فایت یا دشمن معمولی روبرو می‌شوید، هاله‌ی زردرنگی در برخی نقاط از بدن طرق مقابلتان مشاهده می‌کنید که با کمک تیر و کمان می‌توانید آنجا را هدف بگیرید و دشمنتان را از پای درآرید. وقتی به تمام نقاط زردرنگ ضربه زدید، روی زمین خواهد افتاد و با کمک قابلیتی تحت عنوان Stun Kill به خشن‌ترین شیوه‌ی ممکن می‌توانید او را از بین ببرید. این یکی از جذاب‌ترین خصوصیات سیستم مبارزه‌ی بازی در Assassin’s Creed Valhalla است و تنوع بسیار زیادی به آن بخشیده است.

بازی Assassin's Creed
با حیوانات بازی تعامل داشته باشید

۱. از کمک حیوانات خود غافل نشوید

در بازی Assassin’s Creed Valhalla شما می‌توانید در کنار زاغ همراهی که دارید، یک گرگ همراه نیز داشته باشید. این گرگ همراه زمانی که درجه‌ی مقر زندگی خود را ارتقا می‌دهید، تحت عنوان یک ماموریت فرعی به بازی اضافه می‌شود و پس از سپری کردن آن می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. نکته‌ی جالب اینجاست که حتی می‌توانید روی گرگتان اسم نیز بگذارید و با آن تعامل کنید. در Assassin’s Creed Valhalla هم زاغ، و هم گرگ همراهی که دارید، به واسطه‌ی ارتقا دادن سیستم مبارزه‌تان شما را در مبارزه یاری می‌کنند. البته حیواناتتان آنچنان قابلیت کشتن دشمنان را ندارند و تا حد امکان هواس آن‌ها را پرت می‌کنند که این نیز در نوع خود در سیستم مبارزه‌ی بازی تاثیرگذار خواهد بود. شما می‌توانید به گرگتان دستورات متفاوتی هم بدهید و این حیوان دوست‌داشتنی به صورت کامل در خدمت شما خواهد بود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا