پروژه‌ی جدید کارگردانان زوتوپیا Encanto نام دارد

این اثر اواخر سال آینده‌ی میلادی روی پرده‌ی نقره‌ای خواهد آمد

کارگردانان زوتوپیا

بایرون هاوارد و جرد بوش کارگردانان زوتوپیا روی پروژه‌ی جدید دیزنی با نام Encanto کار می‌کنند. این انیمیشن درباره‌ی یک دختر برزیلی است.

استودیوی انیمیشن سازی والت دیزنی که طی سال‌های اخیر آثار مختلفی را روانه‌ی سینماها کرده، در حال حاضر تنها یک پروژه‌ی تایید شده دارد. این محصول Raya and the Last Dragon نام داشته و پیرامون شخصیتی به نام رایا است که به دنبال آخرین اژدهای زنده می‌گردد. این انیمیشن سینمایی قرار بود اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی روی پرده‌ی نقره‌ای برود اما اکرانش تا اوایل سال آینده تاخیر خورد. والت دیزنی سه محصول معرفی نشده و در حال ساخت دارد که در نوامبر سال‌های ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به سینماها می‌آیند. اینطور که به نظر می‌رسد، جزئیات مربوط به یکی از پروژه‌ها فاش شده است.

وب سایت The DisInsider با انتشار یک گزارش مدعی شد بایرون هاوارد (Byron Howard) و جرد بوش (Jared Bush) کارگردانان زوتوپیا روی یک پروژه‌ی انیمیشنی به نام Encanto کار می‌کنند. البته نام این اثر قطعی نشده و ممکن است در زمان معرفی با اسم متفاوتی مواجه شویم. داستان حول محور یک دختر جوان برزیلی می‌چرخد که برخلاف دیگر اعضای خانواده‌ی خود هیچ گونه قدرت جادویی ندارد. بوش، تنها کارگردان نیست و به همراه کاریز کاسترو اسمیت (Charise Castro Smith) روی فیلمنامه کار می‌کند. لین-مانوئل میراندا (Lin-Manuel Miranda) هم قرار است موسیقی متن را بسازد. طبق گمانه‌زنی‌ها این اثر از تاریخ ۳ آذر سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۲۴ نوامبر سال ۲۰۲۱) به سینماهای آمریکا خواهد آمد.

استودیوی انیمیشن سازی والت دیزنی در سال ۱۹۴۴ میلادی به‌خاطر ارائه‌ی تصویری نادرست از فرهنگ مکزیک در The Three Caballeros مورد انتقاد قرار گرفت. اتفاق مشابهی هم برای Coco رخ داد که محصول مشترک دیزنی و پیکسار محسوب می‌شود. سازندگان قصد داشتند علامت تجاری Día de Muertos یا Day of the Dead (نام یک جشن ملی در مکزیک) را به نام خود ثبت کنند اما انتشار خبر آن باعث به وجود آمدن موجی از اعتراضات شد. مردم مکزیک اعتقاد داشتند این عبارت متعلق به یک فرهنگ است و نباید برای درآمدزایی مورد استفاده قرار بگیرد. والت دیزنی برای جبران اشتباه خود اعضای جدیدی را به تیم تولید Coco اضافه کرد تا به سازندگان در زمینه‌ی مسائل فرهنگی مشورت دهند. حال مشخص نیست چنین سیاستی در قبال Encanto هم اتخاذ می‌شود یا خیر.

ساخت Encanto و پرداختن به یک شخصیت لاتین را باید نتیجه‌ی انتقادات طی دهه‌های اخیر دانست. دیزنی در گذشته تنها به روایت داستان‌هایی با محوریت شخصیت‌های سفیدپوست می‌پرداخت اما این رویه تغییر کرده است. برای اثبات این ادعا می‌توان به ساخت Mulan محصول سال ۱۹۹۸ و The Princess and the Frog محصول ۲۰۰۹ اشاره کرد. دیزنی در این دو اثر برای اولین بار از یک شخصیت شرقی و یک شخصیت رنگین پوست در نقش اصلی استفاده کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا