ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس

مقایسه ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس | کدامیک را در ۲۰۲۲ بخریم؟

جدال قوی‌ترین نسل هشتم و ضعیف‌ترین نسل نهم!

قوی‌ترین کنسول نسل هشتم ایکس باکس و ضعیف‌ترین کنسول نسل نهم ایکس باکس در حالی که به شدت روی کاغذ به یکدیگر نزدیک هستند، فاصله بسیار زیادی در عملکرد دارند. در این مطلب قصد داریم به مقایسه ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس بپردازیم.

سال ابتدایی کنسول‌های نسل نهمی چندان تعریفی نداشت و کاربران ترجیح دادند در ازای آن به کنسول‌های ارزان‌تر نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان روی آوردند و کسانی که علاقه داشتند هرچه زودتر به نسل نهم مهاجرت کنند، کنسول ارزان قیمت نسل نهمی ایکس باکس سری اس را انتخاب کردند. از سوی دیگر، بازی‌های انحصاری چندانی برای کنسول‌های نسل نهمی به انتشار نرسید و از آنجایی که اکثریت کاربران هنوز در حال تجربه بازی‌های خود در نسل هشتم هستند، توسعه دهندگان نیز بازی‌های انحصاری را برای نسل گذشته به انتشار رسانده و تا چند سال آینده نیز به انتشار خواهند رساند. این مباحث کاملا متفاوت، فروش دو کنسول بسیار دوست داشتنی ایکس بکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس را به شدت افزایش دادند.

در حالی که کنسول ایکس باکس وان ایکس با پردازنده گرافیکی قدرتمند، بازی‌های نسل هشتمی را به بهترین شکل ممکن نمایش داده، کنسول نسل نهمی ایکس باکس سری اس با پردازنده قوی‌تر و حافظه به روزتر، عملکرد دلپذیرتری را به همراه قدرت اجرای بازی‌های نسل نهمی به شما ارائه می‌دهد. اما در سال ۲۰۲۲ باید کدام کنسول را خریداری کرد؟ با ما همراه باشید تا نگاهی عمیق به هر دو کنسول مایکروسافت داشته باشیم.

نتایج به دست آمده از هر دو کنسول بسیار فریبنده و قابل بحث و تامل هستند که البته به نحوی هدف مایکروسافت از عرضه این کنسول‌ها بوده و درباره کنسول‌های آینده نیز چنین خواهد بود. کنسول ایکس باکس سری اس خود را در دنیایی قدرتمند از لحاظ سخت افزار جای داده و موجب شگفتی منتقدین و کاربران شده است. دنیایی که این کنسول در آن خود را جای داده، دنیای کنسول‌های غول پیکری چون پلی استیشن ۵ و کنسول فوق العاده قدرتمند ایکس باکس سری ایکس بوده و با این حال، فروش بی نظیر آن نشان از مهندسی نوین مایکروسافت دارد.

بدون شک بسیاری از شما از ما خواهید پرسید که جایگزین کنسول ایکس باکس وان ایکس، کنسول ایکس باکس سری ایکس است و در حالی که ما با شما موافقت می‌کنیم، قصد داریم ببینیم و بسنجیم که مایکروسافت تا چه میزان طی چند سال اخیر پیشرفت کرده و آیا ضعیف‌ترین کنسول نسل نهم، قدرت رویارویی یا حتی شکست قوی‌ترین کنسول نسل هشتم را دارد یا خیر؟!

علاوه بر آن، باید این موضوع را در نظر داشت که بازار هدف دو کنسول Xbox One X و Xbox Series S بسیار متفاوت بوده و در حالی که کنسول ایکس باکس وان ایکس برای مخاطبینی با هدف تجربه بازی‌ها با بهترین کیفیت بوده، کنسول ایکس باکس سری اس برای کسانی است که قصد دارند با هزینه کمتر، جدیدترین بازی‌ها را تجربه کنند. از سوی دیگر گذشت مدت زمانی نسبتا طولانی از عرضه کنسول ایکس باکس وان ایکس، سبب کاهش قیمت آن شده که آن را از لحاظ قیمت، تقریبا هم رده کنسول نسل نهمی ایکس باکس سری اس قرار می‌دهد.

پیش از پرداختن به مقایسه عملکرد دو کنسول، قصد داریم این دو کنسول را روی کاغذ با یکدیگر مقایسه کنیم.

کنسولایکس باکس وان ایکسایکس باکس سری اس
پردازندهAMD Jaguar هشت هسته ۲.۳ گیگاهرتزیAMD Zen 2 هشت هسته ۳.۴ گیگاهرتزی
پردازنده گرافیکیGCN ۴۰ واحد ۱۱۷۲ مگاهرتزی با قدرت ۶ ترا فلاپسRDNA 2 ۲۰ واحد ۱۵۵۰ مگاهرتزی با قدرت ۲ ترا فلاپس
رم۱۲ گیگابایت از نوع DDR5۱۰ گیگابایت از نوع DDR6
حافظه۱ ترابایت از نوع HDD۵۱۲ گیگابایت از نوع SSD
درایو نوری4K بلو ریندارد
تاریخ عرضه۱۶ آبان ۱۳۹۶۲۰ آبان ۱۳۹۹

مقایسه گرافیک ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس

روی کاغذ، ایکس باکس وان ایکس با میزان رم بیشتر و قدرت گرافیکی بیشتر، سیستمی قوی‌تر به نظر می‌رسد. کنسول ایکس باکس وان ایکس قدرتمندترین کنسول نسل هشتمی بوده و این در حالی است که ایکس باکس سری اس ضعیف‌ترین کنسول نسل نهم لقب می‌گیرد. یکی از مشکلات بزرگ ایکس باکس وان ایکس، پردازنده مرکزی آن بوده که از لحاظ معماری تفاوتی با پردازنده نسخه اوریجینال ایکس باکس وان نداشته و همین موضوع این کنسول را با مشکلاتی قابل توجه روبه رو کرده است.

هدف اصلی کنسول ایکس باکس وان ایکس، اجرای بازی‌های نسل هشتمی با کیفیت 4K به لطف قدرت بسیار بالای پردازنده گرافیکی خود است. شما می‌توانید با استفاده از این کنسول، بازی‌هایی چون The Outer Worlds، بخش داستانی Gears 5، Wasteland 3 و بسیاری بازی‌های دیگر به زیباترین شکل ممکن تجربه کنید. همانطور که می‌دانید کیفیت 4K رزولوشن بیشتری را در اختیار شما قرار داده و البته این نکته را باید در نظر داشت که تلویزیون شما باید از کیفیت 4K پشتیبانی کند. نقطه منفی این کنسول، اجرای بازی‌ها با نرخ فریم ۳۰ در کیفیت 4K و البته در بازی‌ها با همین نرخ فریم در کیفیت‌های پایین‌تر بوده که نشات گرفته از پردازنده مرکزی نسبتا قدیمی آن است.

در نسل نهم و کنسول ایکس باکس سری اس و البته کنسول ایکس باکس سری ایکس، ما پردازنده‌ای به روز و فوق العاده قوی‌تر را داریم. از همین رو بازی‌هایی که بار خود را بر دوش پردازنده مرکزی می‌اندازند، عملکردی بهتری در این کنسول داشته و از جمله آن‌ها می‌توان به بازی Destiny 2 اشاره داشت که با نرخ فریم ۶۰ اجرا شده و این در حالی است که ایکس باکس وان ایکس در کنار قدرت و قیمت بالاتر، این بازی را با نرخ فریم ۳۰ اجرا می‌کند. ایکس باکس سری اس در حقیقت برای اشخاصی طراحی شده که در کنار پول کم، علاقه به تجربه بازی‌های روز داشته و از سوی دیگر، تلویزیونی که از کیفیت 4K پشتیبانی کند در اختیار ندارند.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت کنسول ایکس باکس سری اس، اجرای بازی‌ها با نرخ فریم ۶۰ بوده که در حقیقت یکی از اصلی‌ترین اهداف نسل نهم کنسول‌ها است. بسیاری از بازی‌های جدید و حتی قدیمی، با نرخ فریم ۳۰ در کنسول‌های نسل هشتم از جمله ایکس باکس وان ایکس اجرا شده که با توجه به قدرت ضعیف‌ترین کنسول نسل نهم یعنی ایکس باکس سری اس، نقطه ضعفی بسیار چشم گیر است. لازم به ذکر است که کنسول ایکس باکس سری اس قدرت اجرای برخی بازی‌ها با نرخ فریم ۱۲۰ را نیز دارا است.

قدرت ایکس باکس سری اس روی کاغذ شاید چندان زیاد نباشد، اما معماری RDNA 2 پردازنده گرافیکی این کنسول سبب قدرت بیش از حد آن شده که این کنسول کوچک و جمع و جور را بالاتر از تمام کنسول‌های ایکس باکس وان قرار می‌دهد. شما زمانی که به پرازنده گرافیکی این کنسول در کنار پردازنده مرکزی آن نگاه می‌اندازید، متوجه می‌شوید که برازنده نام نسل نهم بوده و مانند کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس، نور پردازی دینامیک، سایه‌های طبیعی‌تر و البته قابلیت ری تریسینگ را در اختیار شما قرار می‌دهد. این سه قابلیت چشم نواز، جز بهترین دلایل برای خرید ایکس باکس سری اس در عوض ایکس باکس وان ایکس هستند.

متاسفانه تکنولوژی و معماری به کار رفته در کنسول ایکس باکس وان ایکس، بسیاری از قابلیت‌های نسل نهمی را پشتیبانی نمی‌کند و حتی در بهترین حالت، شما می‌توانید ضعف‌هایی در بازی‌هایی اجرایی این کنسول نسبت به کنسول نسل نهمی مورد بحث ببینید.

مقایسه حافظه ذخیره سازی Xbox One X و Xbox Series S

دیگر بخش بسیار زیبا از پازل کوچک ایکس باکس سری اس، حافظه SSD آن است که سبب بهبودی چشم گیر در سرعت بارگزاری بازی‌ها و سرعت کلی کنسول شده است و زمانی که کنسول‌های نسل هشتم از دور خارج شده و توسعه دهندگان تمام تمرکز خود را بر بازی‌ها در نسل نهم قرار دهند، ما شاهد کاهش چشمگیر زمان بارگزاری بازی‌ها و عملکرد کلی کنسول‌ها خواهیم بود.

در حال حاضر نیز بسیاری از توسعه دهندگان تمرکز خود را بر کنسول‌های نسل نهم قرار داده و به روزرسانی‌های کمتری برای بازی‌ها در نسل هشتم ارائه می‌دهند که بار دیگر کنسول ایکس باکس سری اس را چند قدم از کنسول ایکس باکس وان ایکس پیش می‌اندازد.

همانطور که اشاره شد، حافظه داخلی ایکس باکس سری اس را SSD از نوع NVMe با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت تشکیل داده که مراتب از حافظه HDD کنسول ایکس باکس وان ایکس قوی‌تر بوده و عملکرد بهتری دارد، با این حال نباید این نکته را فراموش کرد که فضای ذخیره سازی کنسول ایکس باکس وان ایکس ۱ ترابایت، یعنی دو برابر کنسول ایکس باکس سری اس است!

از لحاظ سرعت، کنسول ایکس باکس سری اس در حدود ۴۰ درصد از کنسول ایکس باکس وان ایکس قوی‌تر بوده و در کنار آن قدرت کمک رسانی مستقیم به پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی کنسول را داشته که از نو این کنسول را پیشرفته‌تر از کنسول نسل هشتمی ایکس باکس وان ایکس می‌کند.

با تمام این اوصاف، ما در زمان انتشار این مطلب بازی‌های چندانی مختص کنسول‌های نسل نهمی در اختیار نداشته‌ایم تا از قدرت نهایی این کنسول کوچک مطلع شویم. با این حال، بازی‌هایی چون Grand Theft Auto V یا PUBG که زمان بارگزاری آن‌ها به شدت طولانی بود، به لطف SSD تعبیه شده در این کنسول به شکل چشم گیری کاهش یافته است. اجازه دهید به شما بگوییم زمانی که به سرعت خارق العاده ایکس باکس سری اس و به طور کلی SSD عادت کردید، راه برگشتی به HDD برای شما وجود نخواهد داشت!

مقایسه قابلیت Backward Compatibility در کنسول ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس

یکی از بخش‌هایی که کاربران را در زمان رونمایی از کنسول ایکس باکس سری اس نا امید کرد، قابلیت Backward Compatibility بود. این قابلیت در کنسول ایکس باکس سری اس به نحوی بوده که بازی‌های نسل هشتم را با همان کیفیت نسل هشتم اجرا کرده و کیفیتی مشابه همان بازی‌ها در کنسول ایکس باکس سری ایکس را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد. البته همانطور که پیش‌تر اشاره شد، این کنسول برای ارائه بازی‌ها با کیفیت 4K طراحی نشده و در صورتی که به دنبال این حجم از کیفیت هستید، باید کنسول ایکس باکس سری ایکس را خریداری کنید.

با این حال باید اشاره داشت که با گذشت زمان، بازی‌های بیشتری برای کنسول ایکس باکس سری اس بهینه شده که کیفیت بسیار مطلوب و نسل نهمی از آن‌ها را در اختیار کاربران قرار داده و از سوی دیگر وجود قابلیت FPS Boost کمک شایانی به تجربه بهتر بازی‌های دارای قابلیت Backward Compatibility کرده است.

باید در پایان به این موضوع اشاره داشت که از این پس ما شاهد پیشرفت و بهینه سازی بیشتر بازی‌ها در کنسول ایکس باکس وان ایکس نخواهیم بود و به عبارت دیگر این کنسول از نظر اجرای بازی‌های نسل هشتمی و بازی‌های نسل‌های پیشین، در بهترین دوره خود قرار دارد.

مقایسه قیمت Xbox One X و Xbox Series S

کنسول Xbox Series S با قیمت ۳۰۰ دلار عرضه شده که به عقیده بسیاری با توجه به قدرت این کنسول، ارزش آن بیش از ۳۰۰ دلار است. این کنسول برای اشخاصی که به کیفیت‌های ۱۰۸۰ و ۱۴۴۰ راضی هستند بهترین گزینه بوده و می‌توانند بدون خالی کردن حساب بانکی خود، از بازی‌های نسل نهم با کیفیتی بسیار قابل قبول بهره ببرند.

همانطور که اشاره شد یکی از نقاط تمرکز اصلی این کنسول اجرای بازی‌ها با نرخ فریم ۶۰ بوده و این کنسول قدرت اجرای بسیاری از بازی‌های نسل هشتم و البته بازی‌های نهم را با این نرخ فریم دارد، با این حال باید قید کیفیت 4K را به طور کلی بزنید! کنسول ایکس باکس وان ایکس در زمان عرضه با قیمت ۵۰۰ دلار عرضه شد و حال شما می‌توانید نسخه دست دوم آن را با قیمت تقریبی ۴۰۰ دلار خریداری کنید که ۱۰۰ دلار از نسخه نو کنسول ایکس باکس سری اس گران‌تر بوده و تنها نقطه قوت آن نسبت به کنسول ایکس باکس سری اس را می‌توان کیفیت 4K دانست، با این حال نسل هشتمی بودن این کنسول نقطه منفی به شدت چشم گیری است.

ما عقیده داریم کاربران می‌توانند با خرید کنسول ایکس باکس سری اس نه تنها در حدود ۱۰۰ دلار ذخیره کنند، بلکه دنیای گیمینگ خود برای حدودا یک دهه آینده را تامین کنند، با این حال باید کیفیت 4K را به طور کلی به فراموشی بسپارند.

در ادامه این مقایسه، ما قصد داریم که ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس را با استفاده از بازی‌های مختلفی که در هر دو کنسول حضور دارند بررسی کنیم تا شما نیز بتوانید تفاوت این دو کنسول را بهتر درک کنید.

مقایسه ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس در Guardians of the Galaxy

اولین بازی که این دو کنسول را به چالش کشید، بازی Guardians of the Galaxy است که از لحاظ جلوه‌های بصری بی نظیر بوده و هر کسی را شیفته خود می‌کند. در اولین نگاه باید بگوییم که کنسول ایکس باکس سری اس ما را تا حدی نا امید کرد. کنسول ایکس باکس سری اس قدرت اجرای بازی با کیفیت ۱۰۸۰ و نرخ فریم ۳۰ را به راحتی داشت، اما کیفیت کلی بازی چندان چنگی به دل نمی‌زد. در حالی که شما قدرت افزایش نرخ فریم را در این کنسول در اختیار دارید، فعال سازی آن نیز کمک شایانی به شما نکرده و در اکثر اوقات بازی با نرخ فریم ۳۰ به نمایش در می‌آید.

در کنسول Xbox One X نیز ما با چنین مشکلی روبه رو بودیم و قدرت اجرای آن با بیش از نرخ فریم ۳۰ را نداشتیم. با این حال رزولوشن ۱۸۹۰ که دست کمی از کیفیت 4K ندارد، ما را بیش از کنسول ایکس باکس سری اس راضی کرد! ناگفته نماند که شما می‌توانید بازی‌های خود را با کیفیت ۱۴۴۰ در کنسول ایکس باکس سری اس نیز اجرا کنید. با تمام این‌ها، کنسول ایکس باکس وان ایکس به طور کلی عملکرد بهتری داشته، ولی کنسول ایکس باکس سری اس گوی سبقت را در سایه‌ها و کیفیت تکسچر بازی می‌رباید!

مقایسه Xbox One X و Xbox Series S در Halo Infinite

زمانی که بازی Halo Infinite را در کنسول نسل هشتمی ایکس باکس وان ایکس اجرا می‌کنید، متوجه می‌شوید که توسعه دهندگان تلاش داشته‌اند از تمام توانایی این کنسول بهره ببرند، چون قدرت استفاده از ۳۰ نرخ فریم و ۶۰ نرخ فریم را در آن گنجانده‌اند. اگر به دنبال رزولوشن بیشتر هستید، کنسول ایکس باکس وان ایکس نمایش بهتری در این بازی داشته و آن را با کیفیت 4K دینامیک اجرا می‌کند. اما اگر به دنبال جزئیات بیشتر هستید، کنسول ایکس باکس سری اس شما را غافلگیر می‌کند. در نهایت، اینگونه به نظر می‌رسد که هیلو اینفینیت برای ایکس باکس سری اس طراحی شده و در حالی که رزولوشن کمتری را ارائه داده، نرخ فریم آن ثابت بوده و جزئیات بیشتری به نمایش می‌گذارد و این در حالی است که Halo Infinite‌ در ایکس باکس وان ایکس با افت فریم شدید مواجه شده و در عوض رزولوشن بالاتری را ارائه می‌دهد.

مقایسه ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس در Forza Horizon 5

در حالی که بازی Halo Infinite به دو شکل متفاوت در کنسول‌های ایکس باکس به اجرا درآمد و هر کدام مشکلاتی در این بازی داشتند، بازی Forza Horizon 5 به بهترین نحو ممکن در هر دو کنسول اجرا شده و شما از تجربه آن لذت می‌برید. اما باید این نکته را در نظر داشت که کنسول Xbox One X این بازی را با کیفیت 4K دینامیک و نرخ فریم ۳۰ اجرا کرده که بسیار قابل قبول است، ولی باید گفت که اجرای این بازی با کیفیت ۱۰۸۰ و نرخ فریم ۶۰ در Xbox Series S، شما را دیوانه خود کرده و در حالی که هر دو کنسول بهترین عملکرد خود را در این بازی دارند، تجربه آن در کنسول ایکس باک سری اس بسیار جذاب‌تر است!

مقایسه Xbox One X و Xbox Series S در Call of Duty Warzone

بازی وارزون در بهترین حالت با کیفیت ۱۰۸۰ در ایکس باکس سری اس به نمایش درآمده و این در حالی است که کنسول ایکس باکس وان ایکس قدرت اجرای آن با کیفیت 4K را دارد. در نتیجه ما رزولوشن بالاتری را در ایکس باکس وان ایکس دریافت می‌کنیم. اما این پایان ماجرا نیست و باید گفت تجربه بازی وارزون در ایکس باکس سری اس برای ما جذاب‌تر بود. ما در این بازی هرگز شاهد افت فریم نبودیم و این در حالی است که نرخ فریم وارزون در ایکس باکس وان ایکس در بسیاری اوقات در بازه ۴۵ تا ۵۵ قرار داشت!

شکی نیست که انتخاب میان دو کنسول بسیار سخت بوده و شما باید در هر صورت یک ویژگی مهم را فدای به دست آوردن یک ویژگی مهم دیگر بکنید! حال شما بگویید از میان اجرای بازی‌های نسل هشتم با کیفیت 4K و نرخ فریم نسبتا پایین و اجرای بازی‌های نسل نهم با کیفیت ۱۴۴۰ و نرخ فریم بالاتر کدامیک را انتخاب می‌کنید؟ منتظر نظرات شما هستیم.

3 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

20 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا