بازی Wo Long: Fallen Dynasty

نکاتی که باید قبل از تجربه بازی Wo Long: Fallen Dynasty بدانید

قدرتمند شروع کنید!

بازی Wo Long: Fallen Dynasty در نگاه نخست سخت و پیچیده به نظر می‌رسد اما دانستن چند نکته می‌تواند شما را در پشت سر گذاشتن راحت‌تر چالش‌ها کمک کند.

شرکت کوئی تکمو به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس خود، اواخر اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی یک استریم برگزار کرد. در جریان این مراسم، استودیو تیم نینجا از ساخت یک بازی اکشن بر اساس رمان «داستان عاشقانه سه پادشاهی» اثر لو گوانژونگ خبر داد. این عنوان نهایتاً در جریان Xbox & Bethesda Games Showcase 2022 و با نام Wo Long: Fallen Dynasty برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد و از همان ابتدا، توانست توجه گیمرهای زیادی را به خود جلب کند.

Wo Long: Fallen Dynasty در سال ۱۸۴ میلادی و اواخر امپراتوری هان جریان دارد. شیاطین در گوشه و کنار سرزمین پهناور پراکنده شده و کشور به هیچ وجه به چیزی که قبلاً بوده شباهت ندارد. در چنین شرایطی، یک شبه نظامی تصمیم می‌گیرد در مسیری خطرناک قدم گذاشته و به کمک متحدانش، مقابل شیاطین بایستد. مطابق انتظار، پروتاگونیست در تلاش برای رسیدن به هدف خود با چالش‌های بسیار سختی روبرو خواهد شد.

عناوین سولزلایک چند ویژگی مشترک دارند. یکی از مهمترین‌هایشان، سختی بسیار زیاد است که به کشته شدن‌های متعدد کاراکتر اصلی در جریان ماموریت‌ها منجر می‌شود. این ویژگی در بازی Wo Long: Fallen Dynasty وجود داشته و به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به مواردی بپردازیم که دانستنشان می‌تواند شما را در پشت سر گذاشتن راحت‌تر چالش‌ها کمک کند.

سیستم شرافت چطور عمل می‌کند؟

سیستم شرافت (Morality) دو مکانیک دارد: مکانیک اول، Morale و مکانیک دوم هم Fortitude نامگذاری شده است.

رقمی که بالای نوار سلامتی شما نمایش داده می‌شود، سطح مورال شما است. این مکانیک تعیین می‌کند دشمنان چه عملکردی مقابلتان داشته باشند؛ برای مثال، اگر سطح مورال شما بالا باشد، صدمه بیشتری به دشمنان وارد کرده و صدمه کمتری در ازای هر ضربه دریافت می‌کنید. مورال بین ۱ الی ۲۰ متغیر بوده و از طریق مبارزه با دشمنان، می‌توانید دایره مربوط به آن را پر کنید. با تکمیل دایره، وارد سطح بعدی می‌شوید. توجه داشته باشید، دریافت ضربه‌های متعدد و پشت سر هم از دشمنان می‌تواند به کاهش سطح مورال منجر شود.

فورتیتود، کف سطح مورال شما را مشخص می‌کند؛ برای مثال، تصور کنید فورتیتود شما عدد ۳ است. بدین ترتیب، وقتی کشته شده و در نزدیکی یک بتل فلگ ریسپاون می‌شوید، مورال شما عدد ۳ خواهد بود. برای افزایش فورتیتود، توصیه می‌کنیم به گشت و گذار در نقشه پرداخته و بتل فلگ‌ها و مارکینگ فلگ‌ها را بیابید.

پروتاگونیست، تنها فردی در بازی نیست که عملکردش با یک سیستم شرافت رابطه مستقیم دارد. تیم توسعه برای دشمنان سیستم مشابهی را در نظر گرفته و با سه رنگ مختلف بالای سرشان، میزان سختی آن‌ها را نمایش می‌دهد:

 • قرمز: سطح مورال دشمن بسیار بالاتر از سطح شما است.
 • زرد: سطح مورال دشمن بالاتر از شما است اما این تفاوت زیاد نیست.
 • سبز: سطح مورال دشمن، پایین‌تر یا برابر است.

توجه داشته باشید، شکست دادن دشمنان با نشانگر زرد یا قرمز تحمل سختی زیادی را می‌طلبد اما پاداش بهتری را به همراه دارد.

پرچم‌ها را دریابید

سری بازی‌های دارک سولز از یک سیستم ذخیره سازی استفاده می‌کنند که با نام Bonfires شناخته می‌شود. استودیو تیم نینجا با الهام از این سیستم، سیستم متفاوتی را برای بازی Wo Long: Fallen Dynasty طراحی کرده است.

در محصول مشترک کوئی تکمو و تیم نینجا، دو نوع مختلف پرچم با نام‌های بتل فلگ (Battle Flag) و مارکینگ فلگ (Marking Flag) در نقاط مختلف نقشه وجود دارند. بتل فلگ را می‌توان یک چک پوینت در نظر گرفت که پس از کشته شدن، در نزدیکی آن ریسپاون می‌شوید. همچنین با فعالسازی آن، می‌توانید مهارت‌های خود را آپگرید کنید. در ضمن، با هر بار استفاده از بتل فلگ دشمنانی که در محیط بوده و کشتید، ریسپاون می‌شوند.

 در انتها، به مارکینگ فلگ می‌رسیم که تنها یک کاربرد دارند: افزایش Fortitude. البته نباید فراموش کرد که مارکینگ فلگ‌ها معمولاً توسط گروهی از دشمنان محافظت می‌شوند.

به زمین تمرین سر بزنید

با شروع داستان و مواجهه با اولین بتل فلگ، امکان سفر به نقاط مختلف نقشه فراهم می‌شود. در نقشه بازی مکانی به نام Training Grounds وجود دارد که با رفتن به آنجا، اصول اولیه سیستم مبارزه به شما یاد داده می‌شود: از نحوه بلاک کردن حملات دشمنان گرفته تا طلسم‌های جادویی و دیواین بیست (Divine Beast).

اگرچه تمامی تکنیک‌ها از همان ابتدای بازی قابل استفاده یا اصطلاحاً آنلاک نیستند، رفتن به Training Grounds و پشت سر گذاشتن تمرین‌ها، می‌تواند شما را برای رویارویی با خطرهای پیش رو آماده کند.

روی جمع آوری چی متمرکز شوید

یکی از اولین اولویت‌های شما به محض آغاز بازی باید جمع آوری چی (Qi) باشد؛ آیتمی که آپگرید مهارت‌های پروتاگونیست به آن بستگی دارد.

در صورتی که عناوین سولزلایک را تجربه کرده باشید، باید بدانید که کشته شدن می‌تواند به از دست رفتن ایکس پی‌های جمع آوری شده منجر شود. این قانون، در بازی Wo Long: Fallen Dynasty هم وجود دارد. هر بار که کشته می‌شوید، نیمی از چی‌های جمع آوری شده از دست می‌روند.

حالا که با چی و موارد پیرامونش آشنا شده‌اید، احتمالاً یک سوال بسیار در ذهنتان شکل گرفته است: چطور چیِ بیشتری جمع آوری کنید؟ اصلی‌ترین راه برای بدست آوردن چی، کشتن دشمنان است. از همین رو، توصیه می‌کنیم در نقشه بگردید و مارکینگ فلگی را پیدا کنید که دشمنان اطرافش چندان چالش برانگیز نیستند (نشانگر بالای سرشان سبز رنگ است). پس از اینکه آن‌ها را کشتید، به نزدیکترین بتل فلگ رفته و از آن استفاده کنید تا دشمنان نزدیک به مارکینگ فلگ ریسپاون شوند. حالا دوباره به سراغشان رفته و از بینشان ببرید. با تکرار این رویه، در مدت کوتاهی می‌توانید قدرت خود را افزایش دهید.

البته کشتن دشمنان، تنها روش برای بدست آوردن چی نیست. هنگام گشت و گذار در مراحل قطعاً با جعبه‌ها و دیگر آیتم‌های مشابه مواجه می‌شوید. اکثر اوقات، جعبه‌ها و آیتم‌های مشابه چیزی درون خود ندارند اما گاهی اوقات شامل مقداری چی هستند.

چرخاندن شمشیر کافی نیست!

ورود به میدان مبارزه و چرخاندن شمشیر به این سمت و آن سمت، به هیچ وجه کافی نبوده و قطعاً شما را به کشتن می‌دهد. از همین رو، باید از دیگر مکانیک‌های موجود در سیستم مبارزه، به خصوص جای خالی و ضدحمله بهره ببرید تا بتوانید در برابر دشمنان سرسخت‌تر به پیروزی برسید.

در صورتی که با دشمنان کوچکتر و نه چندان چالش برانگیز مواجه می‌شوید، جای خالی دادن استراتژی بسیار خوبی بوده و فرصتی را برای شما به وجود می‌آورد تا ضربه کاری را به آن‌ها وارد کنید. جای خالی دادن، در مقابل دشمنان بزرگ و سرسخت هم کارساز است اما بهترین استراتژی را در مقابله با آن‌ها باید ضدحمله دانست.

برخی از حملات دشمنان به هیچ وجه قابل دفاع نبوده و باید جای خالی بدهید. هر چند، توصیه می‌کنیم در مواجهه با این نوع حملات، از ضدحمله استفاده کنید که فایده بیشتری دارند. سوالی که پیش می‌آید این است: از کجا متوجه شویم دشمن چه حمله‌ای را تدارک دیده است؟ زمانی که دشمن بخواهد ضربه‌ای غیرقابل دفاع را وارد کند، با رنگ قرمز مشخص می‌شود. اگر بتوانید زمان بندی دقیقی داشته باشید، می‌توانید از طریق ضدحمله صدمه بسیار زیادی به دشمن خود بزنید.

حواستان به سطح Spirit باشد

سیستم اسپیریت، نشاندهنده انرژی پروتاگونیست است. اگر سطح اسپیریت مقدار زیادی کاهش یابد، شخصیت اصلی خسته شده و برای مدت کوتاهی به شدت در برابر حملات آسیب پذیر است. در صورتی هم که این اتفاق حین مبارزه با یک باس فایت رخ دهد، احتمال کشته شدن را باید بسیار بالا دانست. از همین رو، توجه به آن یکی از نکات مهم برای کسب پیروزی در مبارزات است. در ضمن، سطح اسپیریت شما در وسط صفحه و به واسطه یک نوار نشان داده می‌شود.

اقداماتی که در ادامه آورده می‌شوند، باعث کاهش سطح اسپیریت می‌شوند:

 • طلسم‌های جادویی
 • جای خالی دادن
 • منحرف کردن حمله دشمنان
 • استفاده از حملات Spirit
 • استفاده از حملات Fatal
 • استفاده از مهارت‌های Martial Arts

مخفی کاری را فراموش نکنید

وقتی که شانسش را دارید، از مخفی کاری برای کشتن دشمنان خود استفاده کنید. بدین ترتیب، احتمال درگیری با دشمنان و کشته شدن در جریان مبارزه که به از دست رفتن چی یا کاهش سطح مورال منجر می‌شود، پایین می‌آید.

مخفی کاری به دو روش قابل انجام است: روش اول این است که به آرامی نزدیک به یک لبه شده و از ارتفاع پریده و دشمن مورد نظر را بدون سر و صدا به قتل برسانید؛ روش دوم، شامل حرکت آهسته به سمت دشمن و کشتنش از پشت سر می‌شود.

طلسم‌های جادویی و مزیت‌هایی که نباید نادیده گرفته شود

تقریباً به اواسط اولین منطقه که می‌رسید، به طلسم‌های جادویی (Wizardry Spells) دسترسی پیدا می‌کنید. طلسم‌های جادویی از نظر عملکرد در سه دسته تهاجمی، تدافعی و پشتیبانی تقسیم می‎‌شوند و با جمع آوری هر چه بیشتر اسپل پوینت، می‌توانید طلسم‌های جدیدتری را آنلاک کنید.

کاراکتر اصلی تنها توانایی حمل چهار طلسم را دارد. از همین رو، در انتخابشان دقت کنید. البته اگر به این نتیجه رسیدید که طلسم/طلسم‌ها برای سبک مبارزه شما مناسب نیست/نیستند، می‌توانید از طریق بتل فلگ‌ها تغییر مورد نظر را اعمال کنید. در ضمن، یک نکته بسیار مهم دیگر پیرامون طلسم‌ها وجود دارد که نباید فراموش کرد: با هر بار استفاده از یک طلسم، مقداری از سطح اسپیریت کاسته می‌شود. البته این مورد را نباید یک نقطه ضعف دانست؛ زیرا استفاده درست از طلسم‌ها می‌تواند شرایط یک نبرد را تغییر دهد. در ادامه برخی از اثرات طلسم‌ها آمده است:

 • کاهش میزان مصرف اسپیریت
 • افزایش سرعت برای مدتی مشخص
 • حملات آتشین
 • افزایش محافظت برای مدتی مشخص
 • حملات زهرآگین

حواستان به وزن تجهیزات و سلاح‌هایتان باشد

با گشت و گذار در محیط‌های بازی Wizardry Spell point و کشتن دشمنان مختلف، به تجهیزات (شلوار، زره، کلاهخود و دستکش) و سلاح‌های متنوعی دسترسی پیدا می‌کنید. توصیه می‌کنیم هر چقدر می‌توانید جمع آوری کنید؛ زیرا می‌توانید موارد اضافی را بعداً بفروشید.

هر کدام از تجهیزات و سلاح‌ها ویژگی‌های منحصر بفردی داشته و همین تنوع بالا، به شما اجازه می‌دهد بسته به استراتژی‌ای که در مبارزات اتخاذ می‌کنید، ترکیب مورد نیازتان را بیابید. البته باید یک نکته بسیار مهم را در نظر داشت: تیم توسعه در استودیو تیم نینجا برای هر کدام از تجهیزات و سلاح‌ها وزن در نظر گرفته که با ورود به منوی تجهیزات و انتخاب آیتم مورد نظر، می‌توانید آن را مشاهده کنید. طبیعتاً، هر چقدر وزن تجهیزات و سلاح‌هایی که حمل می‌‎کنید بیشتر باشد، سرعت حرکتتان کمتر است.

موجود مقدس را احضار کنید

یکی از مکانیک‌های موجود در سیستم مبارزه، Divine Beast نام دارد. این مکانیک به شما اجازه می‌دهد در جریان مبارزه موجوداتی قدرتمندی را احضار کرده و آن را به جان دشمنان بیاندازید؛ موجوداتی که بر اساس اسطوره شناسی چین باستان طراحی شده‌اند.

تصور کنید تعداد زیادی از دشمنان به سمت شما حمله ور شده، متحدتان در شرایط سختی به سر می‌برد و شما هم مجبور هستید به صورت مداوم در برابر حملات متعدد دشمنان جای خالی بدهید یا دفعشان کنید. در چنین شرایطی، طبیعی است که استفاده از برخی مکانیک‌ها مانند Divine Beast را فراموش کنید. توصیه ما این است که توجه ویژه‌ای به این موجودات قدرتمند داشته باشید تا هیچ وقت چنین اتفاقی برای شما رخ ندهد. به هر حال، آن‌ها می‌توانند برایتان زمان بخرند تا از مهلکه دور شوید یا میزان سلامتی خود را بازیابی کنید.

در ضمن، نشانگر Divine Beast در گوشه پایین سمت راست قابل مشاهده است.

گرگ تنها نباش!

احتمالاً اصطلاح «گرگ تنها» را شنیده‌اید. این اصطلاح به کسی گفته می‌شود که سعی دارد تمامی کارهایش را به تنهایی انجام داده و کمک دیگران را نمی‌پذیرد. اگر شما از همین دسته افراد هستید، باید بگوییم در برخی از مراحل بازی Wo Long: Fallen Dynasty قطعاً به مشکل برمی‌خورید. البته این حرف بدان معنا نیست که نمی‌توانید مراحل را به تنهایی پشت سر بگذارید اما قطعاً تلاش فراوانی می‌طلبد.

استودیو تیم نینجا سیستمی را در محصول جدیدش گنجانده که به شما اجازه می‌دهد یک یا دو متحد همراه خود داشته باشید. همکاری با یک متحد بخصوص باعث می‌شود سطح Oath افزایش یابد. با افزایش این سطح به ۵، او بسیار قدرتمند شده و صدمات بیشتری را وارد می‌کند. البته احضار کردن متحد، نیازمند استفاده از یک آیتم به نام Tiger Seals است که می‌توانید از راه‌های مختلف مانند گشتن اجساد دشمنان بدست آورید.

دو نکته دیگر پیرامون متحدان وجود دارد؛ در اکثر مراحل حق انتخاب داشته و می‌توانید متحدان خود را احضار کنید یا نکنید. این حق انتخاب در برخی از موارد حذف شده و مجبور هستید دشمنان را با کمک آن‌ها از پا دربیاورید. نکته دوم و پایانی هم به صحبت‌هایشان مربوط می‌شود. شاید پیش خودتان فکر کنید دیالوگ‌های بی ارزشی برای متحدان انتخاب شده اما بسیاری از جملاتشان در واقع نکاتی کاربردی برای پشت سر گذاشتن چالش پیش رو هستند.

از محیط‌ها نهایت بهره را ببرید

در بازی Wo Long: Fallen Dynasty شرایطی پیش می‌آید که توجه به محیط اطراف می‌تواند به نفعتان تمام شود. در برخی از نقاط، تله‌های محیطی مانند آتش وجود داشته و می‌توانید از آن‌ها برای صدمه وارد کردن به دشمن خود استفاده کنید.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا