شهر وایس سیتی در GTA 6
1%
  • 0/10

شهر وایس سیتی در GTA 6 می‌تواند صنعت بازی سازی را متحول کند! اما چگونه؟

راکستار بار دیگر با توپ پر از راه می‌رسد!

شهر وایس سیتی در GTA 6 می‌تواند صنعت بازی سازی را متحول کند! اما چگونه؟ ۰ ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

شهر وایس سیتی در GTA 6 دقیقا همان چیزی بود که ما سال‌های زیادی انتظارش را می‌کشیدیم. به دنبال آن، منتقدین باور دارند که وایس سیتی جرقه انقلابی تازه را در صنعت ویدیو گیم خواهد زد! اما چرا؟ چه چیزی این شهر را تا این حد خاص می‌کند؟

پس از انتشار تریلر معرفی بازی GTA VI در دسامبر سال ۲۰۲۳، هیجان و هایپ برای این بازی از همیشه طی سال‌های اخیر بیشتر شده است. راکستار پس از سال‌ها سکوت درباره مهم‌ترین بازی خود و به باور عموم مهم‌ترین بازی در تاریخ بازی‌های ویدیویی، با انتشار تریلر معرفی بازی GTA VI همه را شگفت زده کرد. این بازی پس از حدودا دو دهه بار دیگر به شهر غیر حقیقی وایس سیتی (Vice City) باز می‌گردد که در حقیقت از شهر زیبای میامی در ایالت فلوریدای کشور آمریکا الهام گرفته است.

تریلر به نمایش درآمده در ماه دسامبر از بازی GTA VI یا همان GTA 6 نشان از تغییراتی گسترده در این بازی نسبت به نسخه‌های پیشین دارد. طبق اطلاعات انتشار یافته و البته تریلر رسمی به نمایش درآمده، بازی GTA 6 قصد دارد واقع گرایانه‌ترین نسخه از سری جی تی ای باشد. البته نباید فراموش کرد که چنین اتفاقی پس از فاصله گرفتن نسبی GTA V به خصوص در بخش آنلاین از جهان واقعی، دور از انتظار نبود!

بازی GTA V بیش از یک دهه پیش به انتشار رسیده و تا به امروز موفق‌ترین نسخه در سری بازی Grand Theft Auto و یکی از موفق‌ترین بازی‌های تاریخ ویدیو گیم است، با این حال باید پذیرفت که بخش‌های زیادی از این بازی حس کهنگی به ما داده و به ما گوش‌زد می‌کند که زمان انتشار نسخه‌ای جدید از راه رسیده است. اما موضوعی که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم، شهر وایس سیتی، اهمیت آن و تغییرات آن نسبت به شهرهای نسخه‌های پیشین است.

اگر با دنیای جی تی ای آشنا باشید، می‌دانید که بازی GTA 3 اولین نسخه سه بعدی سری بازی جی تی ای بوده و بازی GTA IV اولین نسخه از دوره اچ دی (HD) این سری بازی است. بازی GTA IV تا به امروز یکی از انقلابی‌ترین بازی‌های تاریخ بوده و به باور منتقدین این بازی از لحاظ بار فنی، چندین پله از بازی GTA V مهم‌تر و قوی‌تر است. حال به باور منتقدین شهر وایس سیتی و بازی GTA 6 می‌توانند انقلابی دیگر، به بزرگی انقلاب GTA IV را کلید بزنند!

چرا شهر وایس سیتی بازی GTA VI می‌تواند انقلابی در صنعت ویدیو گیم باشد؟

اولین نکته‌ای که نظر بسیاری را جلب کرده، مقیاس شهر وایس سیتی در GTA 6 در برابر مقیاس آن در بازی GTA: Vice City است. ما اولین مرتبه این شهر را با کفش‌های تامی ورستی (Tommy Vercetti) زیر پا گذاشتیم. این شهر در بازی وایس سیتی در حقیقت متشکل از دو جزیره کوچک بود که البته با زیرکی در طراحی به شدت بزرگ به نظر می‌رسیدند.

بدون شک توسعه دهندگان شهری به مراتب بزرگ‌تر و همسو با استانداردهای امروزی را در بازی GTA VI قرار می‌دهند. اما در وایس سیتی قدیمی عناصری وجود داشته که با توجه به استانداردهای امروز در صنعت بازی سازی، هیچ شانسی برای باقی ماندن در شهر وایس سیتی در GTA 6 ندارند!

بازی وایس سیتی در سال ۲۰۰۱ به انتشار رسید، اما داستان بازی در سال ۱۹۸۶ جریان داشت. داستان زندگی تامی ورستی نیز از داستان فیلم‌هایی سینمایی چون صورت زخمی (Scarface) و پدرخوانده (The Godfather) الهام گرفته بود و تعداد زیادی از عناصر این فیلم‌ها را در کنار داستان مشابه در خود داشت. در نتیجه، ما این شهر را تنها در زمان گذشته با اتفاقی که امروزه تقریبا جایی در دنیای مدرن ندارند تجربه کرده‌ایم.

تغییرات وایس سیتی نسبت به نسخه موجود در GTA: Vice City

با توجه به گذر زمان، رخ دادن این بازی در زمان حال و البته نحوه پیشروی راکستار در نسخه‌های اخیر، به ما نوید وایس سیتی کاملا متفاوت در بازی GTA 6 را می‌دهد. اولین موضوع مقیاس جهان بازی بوده که بدون شک بسیار بزرگ‌تر از نقشه وایس سیتی بازی وایس سیتی خواهد بود. علاوه بر آن، ما لحظاتی بسیار سرگرم کننده و عالی را در حومه شهر لس سانتوس بازی GTA V تجربه کرده و در کنار شهر زیبای وایس سیتی، انتظار مکان‌های خیره کننده در خارج از وایس سیتی را نیز داریم که تنها به بخش‌هایی کوتاه از آن در تریلر معرفی بازی پرداخته شد.

البته همانطور که انتظار رفته و در تریلر نیز تماشا شد، بخش‌های زیادی از شهر به طراحی ابتدایی شهر وایس سیتی در بازی وایس سیتی وفادار مانده، با این حال به دلیل گذشت ۴۰ سال از داستان بازی وایس سیتی، تغییراتی به خود دیده‌اند!

شایعات مربوط به وایس سیتی در GTA 6

در نهایت قصد داریم نگاهی به شایعات منتشر شده درباره وایس سیتی در GTA 6 داشته باشیم که بدون شک نباید به آن‌ها بسنده کرد. طبق اطلاعات غیر رسمی انتشار یافته، نقشه بازی GTA 6 در حدود ۱.۵ برابر نقشه بازی GTA 5 بوده که شامل نسخه‌ای کاملا متفاوت از وایس سیتی است.

البته برخی بر این باور هستند که نقشه ابتدایی کوچک‌تر بوده و تیم راکستار با گذر زمان بخش‌های قابل بازی بیشتری به این نقشه افزوده که در نهایت نقشه را وسیع‌تر از نقشه بازی GTA 5 خواهند کرد. این رویه رویه‌ای دوست داشتنی بوده و مورد توجه طرفداران قرار خواهد گرفت، با این حال همانطور که اشاره شد هیچگونه خبر رسمی در این باره به انتشار نرسیده و تا زمان اعلام رسمی این موضوع توسط راکستار نباید به آن اعتماد کرد.

دلایل زیادی برای موفقیت بازی GTA 6 وجود داشته، اما همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، یکی از اصلی‌ترین دلایل و شاید حتی دلیل اصلی موفقیت این بازی نقشه آن باشد. نظر شما چیست؟ شما برای چه چیزی در این بازی اهمیت بیشتری قائل هستید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments