تتوی الی در The Last of Us 2 چه معنایی دارد؟

دختری در جستجوی نور

بازی The Last of Us 2 منتشر شد و پس از سال‌های سال داستان الی و جوئل قرار است ادامه پیدا کند. یکی از نکات ظاهری که مخصوصا در اوایل شروع کمپین تبلیغاتی بازی روی آن مانور داده شد، تتوی جدید الی است که هرچند کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما مفاهیم زیادی را در خود جای داده است. اگر از آن دسته گیمرهایی باشید که عاشق کنجکاوی درباره‌ی بازی و جزئیات آن هستند، این سوال برای شما ایجاد می‌شود که فلسفه‌ی این تتو چیست؟

The Last of Us Part II
نگاهی به تتویی که بر دست راست الی دیده می‌شود

در پاییز ۲۰۱۶ بود که قبل از هرگونه تیزر و تریلر و خبری از ساخت The Last of Us 2، استودیوی Naughty Dog با انتشار پوستری از تتوی روی دست یک شخصیت، روز Outbreak مصادف با ۲۶ سپتامبر را – که در دنیای بازی روزی است که آخرالزمان شروع شد – جشن گرفت. از همان زمان بود که اولین شایعات مربوط به The Last of Us 2 قوت گرفت و طرفداران بیش از پیش خود را برای معرفی ادامه‌ی این بازی آماده کردند. پس از گذشت چند ماه از آن روز، در آخر مراسم PlayStation Exprience بود که استودیوی Naughty Dog با انتشار تریلری فوق‌العاده که با نمایی از دست الی با تتویی روی آن، تغییرات این شخصیت را پس از چند سال نشان می‌داد، The Last of Us 2 را معرفی کرد و خبر از ساخت آن داد.

زخم دست راست الی را می‌توانیم تنها نقطه ضعف او بدانیم و اگر خود شما نیز یک نقطه ضعف در وجود خود داشته باشید، قطعا به فکر مخفی کردن آن به هر روشی خواهید افتاد!

تصور کنید در دنیایی پساآخرالزمانی زندگی می‌کنید. به زحمت می‌توانید کسی را در دنیای خود ببینید و پیدا کنید. پس اگر الی به خود زحمت داده و کسی را پیدا کرده است که برای او تتو بزند، باید تتوی او معنای زیادی برایش داشته باشد. از طرفی وقتی از تتو صحبت می‌کنیم، می‌توانیم آن را یکی از نمادگرایانه‌ترین چیزهایی بدانیم که امروزه مردم از آن استفاده می‌کنند تا مفهومی را برسانند، پس قطعا با وجود این همه مانور زیاد روی این تتو از سوی استودیوی Naughty Dog و ماهیت خود تتو، استفاده از آن بی‌دلیل نبوده است.

اگر بخواهیم قبل از نمادشناسی تتوی الی، دلیل وجود آن را بررسی کنیم، کار سختی در پیش نداریم و باید بگویم مهم‌ترین دلیل این کار الی، مخفی کردن جایی است که توسط مبتلایان گاز گرفته شده است! اگر در همچین دنیایی و در همچین جامعه‌ای مانند جکسون که الی در آن زندگی می‌کند، زندگی کنید و روزانه با کلی آدم سر و کار داشته باشید، برای حفظ جان خود باید جایی را که گاز گرفته شده‌اید، مخفی کنید! اگر یادتان باشد، در The Last of Us، الی همیشه لباس آستین بلندی به تن داشت تا کسی متوجه زخم روی دست او نشود، اما در The Last of Us 2 که او را در تیزر و تریلرهای مختلف دیده‌ایم، همیشه پیراهن آستین کوتاهی به تن دارد و می‌توان گفت با حک کردن تتو روی دست خود، خیال خودش و طرفداران را راحت کرده است. زخم الی را می‌توانیم تنها نقطه ضعف او بدانیم و اگر شما نیز یک نقطه ضعف در وجود خود داشته باشید، قطعا به فکر مخفی کردن آن خواهید افتاد!

The Last of Us Part II
الی از تتو برای مخفی کردن زخم دست راست خود استفاده می‌کند

تتوی الی از چند بخش تشکیل شده و حالت ترکیبی دارد. با نگاهی دقیق به آن، گیاهی را مشاهده می‌کنیم که بنا به گفته‌ی سازندگان بازی، گیاه سرخس است. در بحث نمادشناسی، گیاه سرخس نمادی از حیات بخشیدن و شروع عصری جدید است. این موضوع را می‌توان با پایان The Last of Us متناسب دانست چرا که الی قرار بود تا به دست سازمان Firefly برای ساخت واکسن و دارو قربانی شود تا بشر زنده بماند. الی را می‌توان نمادی دانست که با قربانی شدنش موجب حیات بخشیدن به دنیا و نجات دادن آن می‌شد. از طرفی الی از ۱۳ سالگی (الی در سری کمیک‌ بوک‌های American Dreams، فقط ۱۳ سال داشت) در حال گذراندن اتفاقات بد زیادی بوده است که سال به سال باعث تغییر بیشتری در شخصیت او پیش آمده و نقطه‌‌ی اوج این تغییر شخصیتی را می‌توان در جریان نسخه‌ی دوم و در ۱۹ سالگی دانست چرا که به گفته‌ی نیل دراکمن – کارگردان بازی – اتفاقی بسیار دردناک برای الی در این بازی خواهد افتاد که شخصیت او را دچار تغییر زیادی می‌کند. سرخس تتوی او را می‌توان نمادی از ورود الی به عصری جدید از زندگی او نیز بدانیم که قطعا پس از تجربه‌ی The Last of Us 2 بیشتر به آن پی خواهیم برد.

الی با استفاده از طراحی گیاهان سرخس در تتوی دست راست، می‌خواهد خاطرات مهم زندگی خود را در مکانی که متولد شده و بهترین و بدترین خاطرات را داشته، نمادسازی کند.

اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر به گیاهان تتو داشته باشیم، دو گیاه سرخس می‌بینیم که جلویی، نوعی سرخس به نام Spleenwort است که در نواحی شرقی آمریکا وجود دارد و پشتی، سرخس ماساچوستی است. در نمادشناسی، سرخس Spleenwort نمادی از مصونیت و آسیب‌ناپذیری در برابر بیماری است. اگر حتی یک بار نیز The Last of Us را تجربه کردید، متوجه ارتباط این نماد و زندگی الی خواهید شد چرا که مهم‌ترین نکته‌ای که درباره‌ی الی داستان ما وجود دارد، مصونیت او نسبت به ویروسی است که در دنیای بازی پخش شده است. از طرفی سرخس ماساچوستی نیز که در ایالت ماساچوست فقط دیده می‌شود، یادآور این ایالت است که الی اتفاقات فراموش‌نشدنی زیادی در این ایالت گذرانده و از مهم‌ترین آن اتفاقات، می‌توانیم به چند مورد زیر اشاره کنیم:

  • الی در بوستون و در ایالت ماساچوست متولد شده است.
  • الی و رایلی – دوست صمیمی‌اش – در ایالت گاز گرفته شدند.
  • تِس خود را در این ایالت برای نجات الی و جول قربانی کرد.
  • الی و جوئل در مسیر خود از طریق این ایالت به راه خود ادامه دادند.

همه‌ی این اتفاقات باعث شده‌اند تا شخصیت الی شکل بگیرد و به مرور بیشتر و بیشتر به دختری که در The Last of Us 2 با او طرف هستیم، تبدیل شود. استفاده‌ی الی از این گیاهان خاص در تتوی خود می‌تواند نشانی از سختی‌های زیادی باشد که به او تحمیل شده و باعث شده است به این دختر تبدیل شود، برای همین، اتفاق عجیبی نیست اگر الی بخواهد با به کار بردن این نماد، خاطرات مهم زندگی خود و مکانی که در آن متولد شده و بهترین و بدترین خاطرات را تا ۱۴ سالگی خود داشته، نمادسازی کند.

The Last of Us Part II
تتوی الی تحت تاثیر مرگ‌های زیادی است که به چشم دیده است

الی شاهد مرگ خانواده و دوستان زیادی مانند رایلی، تس، هنری، سم، و … بوده است که این مرگ‌ها از کودکی باعث شکل گرفتن شخصیتی از او شده‌اند که در The Last of Us 2 شاهد آن هستیم.

بخش دیگر این تتو، یک حشره دیده می‌شود که با نگاهی ساده شاید فکر کنید که آن یک پروانه است. اما نه! موجودی که می‌بینید، یک بید است. موجودی شبیه به پروانه که در نمادشناسی، درست برعکس پروانه، نمادی از مرگ است. اکثر مردم در انتخاب طرح برای تتو از پروانه که نمادی از زندگی و حیات است، استفاده می‌کنند، اما الی بید را به پروانه ترجیح داده است. بیدها همیشه در بحث نمادشناسی، به مرگ تعبیر می‌شوند چرا که آن‌ها نسبت به پروانه‌ها موجودات ناخوشایندتر و بدشکل‌تری هستند و به خاطر ویژگی‌های زیستی خود، به راحتی می‌میرند؛ اما چرا الی از دو موجودی که دقیقا یک مدل تکامل دارند ولی دو نماد متضاد هستند، بید را انتخاب کرده است؟ می‌دانیم که بیدها نیز همانند پروانه‌ها یک چرخه‌ی حیات طی می‌کنند تا به یک بید بالغ تبدیل شوند. از این رو، می‌توانیم بگوییم از آن‌جایی که الی شاهد مرگ خانواده و دوستان زیادی مانند رایلی، تس، هنری، سم، و … بوده است، این مرگ‌ها از کودکی باعث شکل گرفتن شخصیتی از او شده‌اند که در The Last of Us 2 شاهد آن هستیم. با این حال، این یک بید ساده نیست. این یک بید Cecropia است که در مناطق شرقی آمریکا دیده می‌شود، مناطقی که الی خاطرات زیادی در آن در کودکی و با جوئل داشته. پس این بخش از تتوی او، ترکیبی از مرگ‌هایی است که مناطق خاصی اتفاق افتاده‌اند و بیشترین تاثیر روحی را روی اون گذاشته‌اند.

جا دارد در اینجا یادی از یکی از جملات کمپین تبلیغاتی بازی تحت عنوان «نور را دنبال کن» کنیم که خود به خود ما را یاد حشراتی مانند بید می‌اندازد که همیشه به دنبال نور می‌گردند و اطراف آن‌ها هرچقدر نیز تاریک باشد، جذب نور می‌شوند. پس در مقیاسی دیگر، این بید، نمادی از خود الی نیز می‌تواند باشد چرا که در این دنیای تاریک، به دنبال نور می‌گردد و می‌خواهد این دنیا را از شر کسانی که می‌خواهند این دنیا را به جای تاریک‌تری تبدیل کنند، پاکسازی کند.

تتوی الی، به او برای ادامه دادن، انگیزه می‌دهد

اگر تمام نکات گفته شده را کنار بگذاریم، یک نکته به یقین وجود دارد و آن هم این است که تتوی الی، به او انگیزه می‌دهد. دقیقا مشخص نیست که او چه زمانی این تتو را می‌زند اما این موضوع، چیزی است که به او یادآوری می‌کند که چقدر مشکلات و سختی‌هایی را تحمل کرده تا به این کاراکتر تبدیل شود و اگر روزی تمام امید خود را از دست داد، با این تتو به یاد مسئولیت بزرگی که بر خود احساس می‌کند، بیفتد. علاوه بر بحث زیباشناسی، این تتو که ما را از جزییات فوق‌العاده‌ی آن به وجد می‌آورد، فلسفه‌ی مهمی نیز پشت آن پنهان شده است که در این مقاله به آن پرداختیم و امیدواریم با تجربه‌ی The Last of Us 2، دانش دقیق‌تری از آن به دست آوریم؛ چرا که صنعت بازی در عصر حاضر با این مفاهیم، شکل جدیدی به خود گرفته که شایسته‌ی کنجکاوی زیاد است.

3 2 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا