پلان اپیزود ۱۱: چرا فیلم و سریال ایرانی تماشا نمی‌کنیم؟ (قسمت دوم)

از صحبت درباره‌ی کاربلدهای صنعت تا دغدغه‌های حاکم بر سینمای ایران

رسول خردمندی بنیامین بهادران پانته‌آ کماسی ۰ ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ پلان کپی لینک

چرا فیلم و سریال ایرانی نمی‌بینیم؟ این سوالی است که ذهن خیلی‌ از عاشقان و حتی مخاطبین عامه‌ی دنیای سینما را به خود مشغول کرده و شاید هیچ وقت نتوانسته‌اند دلیلی محکم و منطقی را برای این سوال پیدا کنند.

پس از این‌که جشنواره فجر سی‌ونهم به اتمام رسید، بسیاری از کاربران رسانه‌ی سرگرمی در فضای مجازی با انتشار نظرات خود، نسبت به فیلم و سریال‌های ایرانی ابراز انزجار و نفرت کرده‌اند و صحبت خیلی‌ از کاربران این است وقتی فیلم و سریال‌های خارجی وجود دارد، چرا باید آثار ایرانی را تماشا کنیم؟ فیلم‌های ریز و درشتی در همین سال در جشنواره فجر به نمایش درآمدند که بیشتر آنها نتوانست نظر مثبت منتقدین را جلب کند. برای مثال می‌توان به جدیدترین فیلم مهدویان اشاره کرد که منتقد رسانه سرگرمی در نقد فیلم شیشلیک این‌گونه می‌نویسد:

فیلم شیشلیک بزدل است از آن رو که می‌ترسد یک قهرمان واقعی به ما نشان بدهد، می‌ترسد از اینکه ما را به کنش‌مندی دعوت کند و می‌ترسد تا توپ را در زمین بالادستی‌ها بیاندازد.

البته در این میان، آثار قابل ستایشی نیز وجود داشت. منتقد رسانه سرگرمی در نقد فیلم بی‌ همه چیز در وصف فیلم محسن قرایی این‌طور شرح می‌دهد:

معنای فیلم بی‌همه چیز آنگاه سهمگین می‌شود که مناسباتش را با جامعه‌ی امروزی در می‌یابیم.

در هفته گذشته، یعنی در اپیزود ۱۱ برنامه ویدیویی پلان درباره دلایل اصلی صحبت کرده بودیم و همچنین نگاهی انداختیم به تاریخ سینمای ایران. حال در این هفته در قسمت دوم قصد دیگری داریم.

بر همین اساس، در اپیزود دوازدهم پلان به این موضوع می‌پردازیم که در سطح بین‌المللی چه افتخاراتی در حوزه سینما و تلویزیون داشته‌ایم و همچنین نظراتمان را درباره‌ی افراد کاربلد صنعت سینما بیان می‌کنیم. همچنین در نهایت درباره فعالیت سینماگران ایرانی در خارج از کشور حرف می‌زنیم. ما در پلان در قالب یک گفت‌وگو به سراغ این موضوع می‌رویم تا درباره‌‌اش به طور مفصل صحبت کنیم. پلان، برنامه‌ی ویدیویی با محوریت نقد و بررسی فیلم و سریال‌های تلویزیونی جدید و قدیم است که به صورت انحصاری توسط رسانه سرگرمی در هر هفته منتشر می‌شود.

دیدگاه و نظراتتان درباره‌ی این اثر و صد البته انتقاداتتان نسبت به برنامه‌ی ویدیویی پلان را می‌توانید توسط بخش نظرات ارسال کنید. شما به عنوان مخاطب برنامه پلان تمایل دارید میزبان‌های برنامه پلان در اپیزودهای آینده به سراغ چه محصولاتی در مدیوم فیلم و سریال بروند و آن را زیر تیغ نقد و تحلیل ببرند؟ خوشحال می‌شویم تا دیدگاه ارزنده‌تان را در این رابطه نیز برای سرگرمی ارسال کنید.

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments