نقد فیلم Tom & Jerry

نقد فیلم Tom and Jerry – تام و جری

هزار و یک اما و اگر

«اصلا چه لزومی داشته کارتون تام و جری هم به صورت یک فیلم سینمایی لایو اکشن ساخته شود؟» این سوالی است که احتمالا شما هم در پایان فیلم Tom and Jerry از خود می‌پرسید.

فیلم تام و جری، مدت‌ها پیش پروسه‌ی تولیدش باعث شد به شدت ذوق‌زده شویم. مگر می‌شود کسی تا به حال این کارتون بامزه و جذاب را تماشا نکرده باشد؟ شهرت و صد البته محبوبیت این دو موجود خیالی باعث شد تا تام و جری پای‌شان به سایر مدیوم‌ها مثل بازی‌های ویدیویی نیز باز شود. اینبار البته قضیه‌ی ساخته شدن فیلم سینمایی لایو اکشن باعث شد تا ذوق‌زده شویم و فکر کنیم با اثری قرار است روبه‌رو شویم که خاطره‌آفرینی می‌کند. فیلم سینمایی تام و جری اما مثل برخی از آثار قبلی به صورت کاملا انیمیشنی نیست و رسما یک فیلم سینمایی با کاراکترهای انسانیِ مشخص است؛ یعنی همه چیز در یک دنیای رئال جریان پیدا می‌کند و صرفا تام و جری و چند کاراکتر فانتزی دیگر به صورت کارتونی در این جهان حضور دارند، اما آیا قرار است تماشای جنگ و جدل تام و جری در قالب سینما مثل دنیای کارتون‌های قدیمی از دیدمان جذاب باشد؟

فیلم Tom & Jerry
قاب زشت، رنگ‌بندی زشت، میزانسن زشت و حتی طراحی انیمیشنی تام به شدت زشت به نظر می‌رسد

در ابتدای داستان همه چیز نوید یک فیلم زیبا را می‌دهد. شاید به این دلیل که طرح داستانیِ چنین فیلمی، اصلا و ابدا برای کسی مهم نیست. با این اوصاف سناریونویس‌های این فیلم تلاش کردند تا شخصیت‌سازی کنند و برای قصه‌ی این فیلم، یک مبدا زمانی نیز تعریف کنند. به این صورت که در این فیلم متوجه می‌شویم چطور تام و جری با یکدیگر آشنا می‌شوند و چطور به دشمن قسم‌خورده‌ی یکدیگر تبدیل می‌شوند. برای تعریف قصه، چند شخصیت جلوی دوربین معرفی می‌شوند که در راس تیم بازیگری، کلوئی گریس مورتز در نقش «کایلا» حضور دارد. این بازیگر که دست بر قضا در فیلم و سریال‌های زیادی بازی کرده، نه تنها در فیلم تام و جری درخشان ظاهر نشده، بلکه به یک عامل مخل تبدیل می‌شود؛ عاملی که دلمان نمی‌خواهد او را ببینیم و بیشتر دوست داریم تا زودتر از صحنه خارج شود و درگیری‌های تام و جری را تماشا کنیم. با این اوصاف داستان هر چه به جلوتر هدایت می‌شود، نقش این بازیگر جدی‌تر می‌شود و در انتها، کایلا باید دست به کارهای زیادی بزند تا داستان آن‌طور که مخاطب می‌خواهد به اتمام برسد.

زیبایی و جذابیت فیلم، صرفا محدود به لحظات ابتدایی است و پس از چند سکانس، تازه عیب و ایرادات فیلم بیشتر به چشم می‌آیند

زیبایی و جذابیت فیلم، صرفا محدود به لحظات ابتدایی است و پس از چند سکانس، تازه عیب و ایرادات فیلم بیشتر به چشم می‌آیند. اولین و مهمترین ایراد فیلم در این موضوع است که کارگردان می‌توانست کل حوادث فیلم را در یک فیلم کوتاه جمع‌آوری کند. فیلم تام و جری بیخودی و بی‌جهت طولانی شده و همان تایمِ ۱۰۰ دقیقه‌ نیز برای چنین فیلمی زیاد است. دومین ایرادی که به چشم می‌آید در طراحی زمخت، بی‌روح و ناامیدانه‌ی دو کاراکتر تام و جری است. بودجه‌ی فیلم شاید به آن اندازه‌ی مطلوب در اختیار عوامل انیماتور قرار نگرفته بود اما چرا باید چنین انیمیشن‌هایی از دو کاراکتر فانتزی محبوب ساخته می‌شد که برای هیچ فردی جذابیتی ندارد؟ شخصیت‌های انسانِ درون فیلم می‌توانند با تام و جری و سایر حیوانات فانتزی صحبت کنند و این موجودات نیز تا حدودی می‌فهمند که انسان‌ها چه می‌گویند. سوالی که اینجا مطرح می‌شود در این موضوع است که آیا بهتر نبود صحنه‌های کمدی بیشتری از این بابت در بطن فیلم شکل می‌گرفت؟

فیلم Tom & Jerry
جزء معدود برداشت‌های قابل قبول فیلم تام و جری

فیلم تام و جری عیب و ایرادهای بسیار زیادی دارد اما آیا این فیلم سینمایی سرگرم‌کننده است؟ بله! اگر بخواهیم در وصف مشکلات فنی، بصری و صد البته فیلم‌نامه‌ی عجیب و غریب چنین فیلمی صحبت کنیم، شاید تا چند هزار کلمه بتوان نوشت، اما آیا می‌توان صرفا برای سرگرمی به پای چنین اثری نشست؟ این فیلم برای مخاطبین کم سن و سال شاید با ارفاغ گزینه‌ی قابل تحملی باشد. می‌گوییم «قابل تحمل»، به این دلیل که حوادث اکشن داستان به آن اندازه‌ای نیست که از ثانیه‌ی ابتدایی فیلم تا انتها غرق در حس هیجان باقی بمانیم. فیلم پر شده از سکانس‌هایی که حکمِ وقفه و مکث را دارند و به نوعی باعث می‌شوند برای تماشای موش و گربه بازی‌های تام و جری لحظه‌شماری کنیم. جدا از این مورد ما چرا کارتون تام و جری را در بچگی دوست داشتیم؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت یک، چون کارتون بامزه‌ای بود و دو، در کوتاهترین زمان ممکن از بابت تماشای کارتون لبمان به لبخند مزین می‌شد. فیلم تام و جری شاید با کمی دست و دلبازی دلیل اول یعنی بامزه بودن را داشته باشد، اما آیا دائما در طول فیلم قهقهه می‌زنیم؟ قطعا خیر چون برای تماشای نقاط خنده‌دار داستان باید مدام دست به زیر چانه صبر کنیم.

فیلم Tom and Jerry می‌توانست یک اثر لایو اکشن بهتری باشد اگر روی داستانش فکر می‌شد و انیمیشن‌های جذاب‌تری برای تام و جری در نظر گرفته می‌شد. از آنجایی که یاد و خاطره‌ی کارتون در ذهنمان همچنان پابرجاست، کار بسیار سختی است که بتوان با چنین فیلمی ارتباط برقرار کرد.

4 2 آراء
امتیاز مطلب

3 ناامیدکننده
فیلم Tom and Jerry می‌توانست یک اثر لایو اکشن بهتری باشد اگر روی داستانش فکر می‌شد و انیمیشن‌های جذاب‌تری برای تام و جری در نظر گرفته می‌شد. از آنجایی که یاد و خاطره‌ی کارتون در ذهنمان همچنان پابرجاست، کار بسیار سختی است که بتوان با چنین فیلمی ارتباط برقرار کرد.
  • وجود چند سکانس بامزه در داستان
  • مناسب برای کودکان زیر ۱۰ سال
  • تیم بازیگری افتضاح
  • داستان و شخصیت‌های بیخود
  • تعدد بسیار کم حوادث فیلم
  • طراحی زمخت و بی‌روح انیمیشن‌های تام و جری
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا