برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

اسپین آف The Last of Us با حضور جوئل، کانسپتی وسوسه انگیز!

آیا ناتی داگ به باز گرداندن جوئل فکر می‌کند؟ شاید!

اسپین آف The Last of Us با حضور جوئل، کانسپتی وسوسه انگیز! ۱ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ یادداشت (گیم) کپی لینک

سری بازی The Last of Us گرچه همیشه موفق بوده، اما امروزه در دنیای بازی‌های ویدیویی در نقطه‌ای تاریک به سر می‌برد! چه چیزی می‌تواند این سری بازی را نجات دهد؟ فکر می‌کنیم اسپین آف The Last of Us با محوریت شخصیت جوئل داستانی جذاب برای این سری بازی باشد!

پس از اتفاقات عجیب و غریب و چالش برانگیزی که در بازی The Last of Us Part 2‌ رخ داد، نسخه سوم این سری بازی از نظر داستانی در نقطه‌ای بسیار تاریک و مبهم قرار گرفته است. نسخه دوم این سری بازی گرچه موفق به عمق بخشیدن به داستان شخصیت‌های قدیمی و جدید خود شد، به باور بسیاری از نظر موجودات جهش یافته بازی یا همان بیماران، به دیوار آجری برخورد کرد و چیز جدید برای ارائه نداشت.

انتظار می‌رود این مشکل به سادگی حل شده و توسعه دهندگان با ایجاد جهش‌های مختلف در بیماران، رویی تازه از قارچ کوردیسپس (Cordyceps) را به ما نشان دهند. اما چه عاقبتی در انتظار داستان بازی است؟ مسیر داستان نسخه سوم The Last of Us به کدام سو خواهد رفت؟

فرنچایز The Last of Us بدون شک میزبان یکی از بهترین داستان‌های تاریخ ویدیو گیم بوده، اما با گذشت زمان و به پایان رسیدن دفتر نسخه دوم، ما تنها و درمانده مانده‌ایم! داستان نسخه دوم عمق بسیار زیادی داشت و رویی تازه از جهانی آخرالزمانی را به ما نشان داد، اما انتظار می‌رود که نسخه سوم این سری بازی، تمرکز خود را تا حد قابل توجهی از شخصیت الی برداشته، چون پتانسیل چندانی برای پیش‌برد داستان این شخصیت دیده نمی‌شود.

جوئل در بازی The Last of Us Part 2

در این میان اما، به باور بسیاری، جوئل (Joel) می‌تواند بار دیگر در قامت شخصیت اصلی نسخه بعدی باز گردد! اما چگونه؟ استودیو ناتی داگ (Naughty Dog) باید به توسعه و عرضه اسپین آفی با محوریت شخصیت جوئل روی آورد!

جوئل در نسخه ابتدایی در قالب شخصیت اصلی بازی ظاهر شد، اما در نسخه دوم گرچه نقش بسیار مهمی داشته و باعث پیچش داستانی عظیم این نسخه شد، چندان به او پرداخته نشد و همین موضوع بسیاری را در سال ۲۰۲۰ به طور کامل از بازی The Last of Us دور کرد. به قتل رسیدن جوئل در ساعات ابتدایی بازی یکی از آرک‌های داستانی به شدت غافلگیر کننده بود که طرفداران زیادی را وارد شوک کرد. اما به باور بسیاری از منتقدین با وجود کشته شدن جوئل در داستان اصلی، او هنوز فرصت‌های زیادی برای رخ نمایی و سرگرم کردن ما دارد!

کسی از گذشته جوئل با خبر نیست!

پیش از آشنایی جوئل و الی، جوئل بیست سال لحظات تلخ و شیرین، عموما تلخ، را تجربه کرده که تا به حال به آن پرداخته نشده است. این بیست سال، فرصتی عالی برای ارائه داستانی تازه را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند. در طول دو نسخه انتشار یافته از این سری بازی، ما به شکل بسیار محدود و ناچیز با گذشته جوئل آشنا می‌شویم و بدون شک در این بیست سال اتفاقات زیادی رخ داده که به آن‌ها پرداخته نشده است.

یکی از خاطرات ما از جوئل لحظه فراگیری بیماری بوده که در دقایق ابتدایی بازی تجربه می‌کنیم و نتیجه آن مرگ عزیزترین شخص زندگی جوئل یعنی دخترش سارا است. این صحنه یکی از غم انگیزترین لحظات تاریخ ویدیو گیم بوده و همین لحظه جوئل را تبدیل به مردی شکسته می‌کند. پس از آن ما بیست سال به جلو آمده و فقط می‌دانیم که جوئل مردی شکسته بوده که نه برای زندگی، بلکه برای بقا تلاش می‌کند!

سفر جوئل به بوستون و زندگی تازه

ما در طول داستان بازی با این حقیقت روبرو شدیم که جوئل و برادرش تامی (Tommy) پس از شیوع بیماری به صورت قاچاقی وارد منطقه قرنطینه شهر بوستون شدند، اما بیش از آن اطلاعی درباره همراهی این دو در بوستون دست نیست.

ما همچنین می‌دانیم که جوئل و تامی گرچه برادر هستند، فلسفه متفاوتی داشته و روش‌های مختلفی را برای بقای خود انتخاب می‌کنند. این دو موضوع سبب جدایی مسیر آن‌ها می‌شود. در ادامه تامی تبدیل به عضوی از گروه قدرتمند فایرفلایز (Fireflies) شده و جوئل مسیر قاچاق خود را با همراهی تس (Tess) ادامه می‌دهد. این دو سال‌ها به همکاری با یکدیگر پرداخته و از همین مسیر با الی و مسئولیت جابجایی او آشنا می‌شوند.

به باور بسیاری، به ارتباط میان جوئل و تس و مسیر آن‌ها کم توجهی شده و این ارتباط مستحق نمایشی دوباره است. اسپین آف The Last of Us با محوریت شخصیت جوئل به مخاطب این امکان را داده تا نگاهی به ارتباط این دو، چه از نظر عاطفی و چه از نظر کاری داشته باشند. از سوی دیگر، این دو قاچاقچی به توسعه دهندگان پتانسیل آن را داده تا گیم پلی بازی را بیش از پیش به سوی سبک مخفی کاری سوق دهند.

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره شد، سری بازی The Last of Us‌ در برزخ قرار گرفته و گرچه این فرنچایز در دنیای سریال وضعیت فوق العاده‌ای داشته، در خانه اصلی خود یعنی بازی‌های ویدیویی با مشکل مواجه شده است.

اگر بازی The Last of Us Part 3 به معنای پایان داستان اصلی این سری بازی باشد، افزودن اسپین آف می‌تواند در کنار ارائه داستانی جذاب و جدید، درآمدی هنگفت برای توسعه دهندگان و شرکت سونی به ارمغان آورد. نظر شما چیست؟ شما چه نظری درباره اسپین آف The Last of Us با محوریت شخصیت جوئل دارید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments