#مهسا_امینی
نقد و بررسی بازی The Gunk

نقد و بررسی بازی The Gunk

آسان، پر آرامش، زیبا و معنا دار!

عنوان انحصاری The Gunk را شاید نتوان جز بهترین بازی‌های توسعه یافته در سال ۲۰۲۱ دانست، ولی داستان آموزنده و نحوه شرح خوب آن، این عنوان را در دسته بازی‌هایی که حداقل باید یک مرتبه تجربه کرد جای می‌دهد.

سال ۲۰۲۱ سالی بسیار خوب برای شرکت مایکروسافت و ایکس باکس بود و توانستند به لطف استودیوهایی که طی سال‌های اخیر خریداری کرده‌اند، چندین عنوان انحصاری بسیار با کیفیت و در خور نام ایکس باکس را انتشار دهند. به رغم این که بسیاری از این آثار، عناوین AAA هم نبوده‌اند، اما با این وجود، مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته‌اند.

بازی The Gunk در سبک اکشن ماجراجویی سوم شخص بوده که بخش اکشن آن به شدت کم فروغ ظاهر شده و واقعی حرف زیادی برای گفتن ندارد

یکی از این بازی‌ها عنوان The Gunk است که توسط دو استودیو Image and Form Games و Thunderful Development توسعه و انتشار یافته و آخرین عنوان انحصاری منتشر شده برای ایکس باکس سری ایکس/سری اس و ایکس باکس وان طی سال ۲۰۲۱ است. این عنوان برای ویندوز ۱۰ نیز در دسترس قرار گرفته است.

بازی The Gunk اولین بار در حدود دو سال پیش معرفی شد و کانسپت جدید و نوآورانه آن از همان ابتدا نظر بسیاری را جلب کرد، با این حال در زمان انتشار نتوانست نظر بسیاری از منتقدین را به خود جلب کرده و نمره متاکریتیک ۷۱ از ۱۰۰ را برای نسخه ایکس باکس سری ایکس/سری اس و نمره ۶۴ از ۱۰۰ را برای نسخه پی‌سی کسب کرد.

بازی The Gunk در سبک اکشن ماجراجویی سوم شخص بوده که بخش اکشن آن به شدت کم فروغ ظاهر شده و به معنای واقعی حرف زیادی برای گفتن ندارد. شما به طور کلی با سه مدل دشمن متفاوت و تنها یک باس روبه‌رو می‌شوید و وجود تنها یک ابزار برای مقابله با آن‌ها و نحوه شکست دادن یکسان دشمنان، پس از دو الی سه ساعت ابتدایی بازی به شدت تکراری و خسته کننده می‌شود. در سوی دیگر از پای درآوردن دشمنان و حتی باس پایانی بازی آسان بوده که شاید نتوان آن را نکته‌ای منفی دانست، ولی اگر به دنبال هیجان و اکشن هستید شما را نا امید می‌کند، با این حال به گیمرهایی با سن پایین‌تر اجازه داده تجربه‌ای لذت بخش از این بازی داشته و بتوانند با از بین بردن این دشمنان خوشحال شوند.

شاید بازی The Gunk در بخش اکشن آنچنان قوی ظاهر نشده باشد، ولی بخش ماجراجویی آن به خوبی رخ نمایی کرده و یک ماجراجویی دلنشین و صد البته آموزنده را در برابر شما قرار می‌دهد. سفر به سیاره بیگانه، رویارویی با تغییرات اقلیمی، استفاده بی رویه از منابع انرژی و از بین رفتن محیط زیستی زیبا و البته احیای دوباره آن، همه و همه ماجراجویی در دنیای The Gunk را بسیار لذت بخش کرده است. البته که عناوین سبک ماجراجویی بدون وجود معما بی‌معنی هستند، ولی معماهای بازی The Gunk نیز محدود بوده و اکثریت آن‌ها با روشی کاملا یکسان قابل حل بوده و پس از مدتی به طور کاملا خودکار از پس آن‌ها برمی‌آیید، با این حال استفاده از محیط اطراف برای حل معماها جذابیت خاصی داشته و می‌توان گفت معماهای این بازی مثل بخش اکشن آن تکراری نشده و می‌توانند شما را تا پایان بازی سرگرم نگه دارند.

داستان بازی The Gunk را می‌توان بهتر و جذاب‌تر از گیم‌پلی آن دانست. دو شخصیت رانی (Rani) و بکس (Becks) به همراه ربات و سفینه خود به سیاره‌ای بیگانه رفته تا نیروی مورد نیاز برای سفرهای بعدی و البته پرداختن قسط‌های خود را تامین کنند که با آلودگی‌هایی عجیب که آن‌ها را گانک می‌نامند آشنا می‌شوند. هدف آن‌ها به لطف ماجراجویی‌های رانی که ما کنترل او را در دست داریم تغییر کرده و فراتر از پول و قسط و خودخواهی برای به دست آوردن انرژی، تبدیل به ماموریت نجات یک سیاره می‌شود.

شاید بازی The Gunk در بخش اکشن آنچنان قوی ظاهر نشده باشد، ولی بخش ماجراجویی آن به خوبی رخ نمایی کرده و یک ماجراجویی دلنشین و صد البته آموزنده را در برابر شما قرار می‌دهد

عنوان The Gunk در حدود ۱۰ ساعت گیم‌پلی داشته و می‌توان گفت این بازی پتانسیل مدت زمان بیشتر را نیز نداشته و همین میزان از گیم‌پلی می‌تواند حق مطلب و کلیت ساخت بازی را بیان کرده و تیم سازنده مدت زمان مناسبی برای شرح ایده خود را انتخاب کرده است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، بازی گانک داستانی بسیار آموزنده، به خصوص برای جوانان و نوجوانان کشورهای پیشرفته و همینطور در حال توسعه دارد. این بازی به طور مستقیم به انسان مدرنی که ما باشیم هشدار داده که محیط زیست زیبا و غنی ما به دست خود ما رو به نابودی می‌رود.

داستان بازی The Gunk در آینده رخ داده و با توجه به دیالوگ‌های استفاده شده در بازی متوجه می‌شویم که انسان حال ساکن بخشی از سیاره مریخ بوده و با بد رفتاری خود زمین را به نابودی کشانده و در دنیای واقعی نیز چنین مسئله‌ای هر کشور کوچک و بزرگی را طی سال‌های اخیر درگیر خود کرده است. حال این سیاره بیگانه به دلیل استفاده بی رویه از انرژی و منابع خود با تغییرات اقلیمی بسیار شدید و از بین رفتن محیط زیست روبه‌رو شده است. استفاده انرژی موجود در این سیاره باعث تولید گازهایی فوق‌العاده خطرناک به نام گانک شده و استفاده بیش از حد از این انرژی باعث شده گانک تمام سیاره را فرا گرفته و آن را به نابودی بکشاند.

این مسئله دقیقا مسئله‌ایست که انسان مدرن با آن روبه‌رو بوده و به منظور آرامش و آسایش هر چه بیشتر خود و بدون فکر کردن به عواقب آن از انرژی و منابع موجود استفاده کرده و آینده خود را با خطر جدی روبه‌رو می‌کند. از این روست که می‌توان گفت بخش داستانی بازی The Gunk جذاب‌تر از گیم‌پلی آن بوده و دغدغه مندی افراد و تیم توسعه دهنده را وارد دنیای بازی‌های ویدیویی کرده تا اشخاص بیشتری را از این مسائل آگاه سازد. خوشبختانه تیم Thunderful در بخش داستان بازی قدرتمند عمل کرده و می‌تواند بسیاری را ترغیب به تجربه این بازی کند.

به دور از بخش اکشن حوصله سر بر این بازی، بخش داستانی-ماجراجویی The Gunk بسیار آرامش بخش بوده و در عین حال مسائل مهمی را پیش‌روی شما آورده که باعث نگرانی شما می‌شوند. البته شما اینجا برای نجات دادن آمده‌اید و نگرانی شما از نو بدل به آرامش و رهایی خواهد شد. فضاهای بازی شاید چندان تفاوتی با هم نداشته باشند، ولی نگاه کردن به آن‌ها که نمود تمدنی توسعه یافته در سیاره‌ای دیگر است شما را غرق در فکر کرده و رشد و سر سبزی پس از نابودی آلودگی گانک‌ها احساس خوبی به شما می‌دهد.

جلوه‌های بصری بازی The Gunk به لطف موتور گرافیکی آنریل انجین ۴ بسیار دلنشین بوده و شما را نا امید نمی‌کنند

جلوه‌های بصری بازی The Gunk به لطف موتور گرافیکی آنریل انجین ۴ بسیار دلنشین بوده و شما را نا امید نمی‌کنند. وجود رنگ‌های زیاد و البته سرزنده باعث می‌شود شما به هر منطقه از بازی که می‌روید احساس خوبی داشته باشید و در حالی که اکثر مناطق بازی عناصر مشترک زیادی دارند، آنچنان حس خستگی به شما دست ندهد. بازی The Gunk در برخی بخش‌های صداگذاری بسیار عالی و در برخی بخش‌ها بسیار ضعیف عمل کرده است. دیالوگ‌های به کار رفته میان دو شخصیت اصلی بازی بسیار دلنشین و دوستانه بوده و از دغدغه‌های زندگی دو دوست با شما حرف می‌زند که واقعا شما را سرگرم کرده و گاهی اوقات از نبود دیالوگ‌ها ناراحت شده و دوست دارید به مکالمه بکس و رانی گوش دهید.

بخش موسیقی متن بازی بخش فوق‌العاده ضعیف آن است که واقعا قابل چشم پوشی نیست. ریتم موسیقی‌های پخش شده و در همه حال یکسان، بسیار آرام و تکراری‌ست و گاهی فکر می‌کنید این بازی تنها با یک موسیقی متن ساخته شده است. این موضوع نه تنها در بخش اکشن بازی، بلکه در بخش ماجراجویی بازی صدق کرده و همین موضوع شما را ترغیب به گوش کردن به دیالوگ‌های بکس و رانی می‌کند.

به طور کلی احتمالا بازی The Gunk تمام انتظارات شما را برآورده نکند، ولی نوآوری موجود در داستان آن و پرداختن به یکی از مهم‌ترین مسائل حال حاضر دنیای مدرن باعث می‌شود این بازی مستحق حداقل یک بار تجربه کردن باشد و باعث شود شما دیدی متفاوت به مسائل محیط زیستی داشته باشید، با این حال اگر تنها به دنبال صحنه‌های اکشن هستید، این بازی به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای شما نیست. آیا شما بازی The Gunk را تجربه کرده‌اید؟ شما چه نمره‌ای به این بازی می‌دهید؟ منتظر نظرات و نمرات شما هستیم.


7.5 خوب
ممکن است بازی The Gunk انتظارات شما را از یک بازی اکشن ماجراجویی نسل نهمی برآورده نکند، ولی فضاسازی خوب و داستان سرایی معنا دار این بازی همان چیزی‌ست که در این بازی ارزشمند بوده و آن را تبدیل به عنوانی می‌کند که باید تجربه شود.
  • داستان جذاب
  • فضاسازی بی‌نظیر
  • دیالوگ‌های با ارزش و دلنشین
  • شخصیت‌های جذاب و دوست داشتنی
  • اکشن خسته کننده
  • کمبود دشمنان متفاوت
  • معماهای بیش از حد آسان
  • موسیقی متن یکنواخت و خسته کننده
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا