فیلم The Forever Purge

نقد فیلم The Forever Purge – پاکسازی ابدی

تکرار پشتِ تکرار

فیلم The Forever Purge پنجمین فیلم از سری فیلم‌های پاک سازی است که می‌خواهد مخاطبش را با نمایش حجم بالایی از خشونت و درگیری خشنود کند، اما آیا واقعا بعد از این همه اثر تکراری قرار است با یک فیلم هیجانی و جذاب طرف حساب باشیم؟

تکرار پشتِ تکرار، بهترین تیتری بوده که به ذهنِ نویسنده آمد؛ نه از این بابت که هیچ فکرِ دیگری برای نوشتن نباشد، بلکه از ایده‌ی فیلم The Forever Purge گرفته تا نوع کارگردانی، همه تکراری محسوب می‌شوند. همان ایده‌های دست و پا شکسته‌ی قبلی را مجدد در فیلم پنجم می‌بینیم، اما افتضاح‌تر و سطحی‌تر. فیلم‌های قبلی هر اندازه که مشکل فنی و کارگردانی داشته‌اند، حداقل از یک داستان و فیلم‌نامه‌ای در خور توجه برای یک ساعت و خرده‌ای بهره می‌بردند. فیلم «پاکسازی ابدی» همان را نیز ندارد.

قصه از جایی شروع می‌شود که بالاخره طغیان‌گرهای روز پاکسازی به این نتیجه می‌رسند که نیازی نیست پاکسازی پس از ۱۲ ساعت به اتمام برسد. همین موضوع البته از فیلم اول تا به امروز جای سوال برای بیننده بود که چطور می‌شود نیروی پلیس و ارتش آمریکا می‌توانسته پس از ۱۲ ساعت، به یک‌باره کل جامعه را مجدد تحت کنترل بگیرد. بالاخره پس از پنج فیلم، این سطح منطق زیر سوال می‌رود و دست مایه‌ی خلق طرح داستانی قسمت پنجم می‌شود.

طرح داستانی فیلم The Forever Purge گنگ و مبهم است. نه انگیزه‌ی کاراکترها را می‌دانیم و نه متوجه می‌شویم که هدفشان از پیشروی در داستان چیست. صرفِ «بقا» نمی‌تواند طرح کلی داستان پاکسازی را مشخص کند؛ چراکه سناریونویس‌ِ این مجموعه در گذشته تلاش کرده بود پیچ و خمی به داستانِ ساده فیلم بدهد. شخصیت‌ها در فیلم جدید صرفا می‌خواهند به یک مکان برسند. همین و بس! نه ایدئولوژی جدیدی در کار است و نه قهرمان‌سازی‌های رایج را در چنین فیلمی می‌بینیم.

شخصیت‌پردازی‌های بسیار ضعیف

فیلم The Forever Purge بیشتر بر سر نمایش جنگ داخلی آمریکا تلاش می‌کند تا نمایش یک دیستوپیای فجیع. متاسفانه فیلم حتی در نمایش جنگ نیز موفق نیست. کارگردان اغلب با هلی شات‌هایی سعی می‌کند تا وسعت خرابکاری را در سطح آمریکا نشان دهد، اما کافی نیست. این روند نه تاثیرگذار است و نه در خاطر بیننده باقی می‌ماند. به جز چند صحنه‌ی درگیری که بسته به نوع کارگردانی‌اش، به درگیری‌های کوچه بازاری شبیه شده، سکانس اکشن سهمگینی را در این فیلم نمی‌بینیم. قسی القلب بودنِ تبهکاران و آشوبگران تا حد قابل توجهی به درستی به نمایش کشیده شده، اما این فیلم که قبلا دیده‌ایم چطور می‌تواند در ذهنمان بکارد که حتی آمریکا نیز می‌تواند یک دیس‌توپیای واقعی باشد، در پنجمین دنباله در نمایش یک دنیای آخرالزمانی ناموفق عمل می‌کند.

فیلم The Forever Purge بیشتر بر سر نمایش جنگ داخلی آمریکا تلاش می‌کند تا نمایش یک دیستوپیای فجیع. متاسفانه فیلم حتی در نمایش جنگ نیز موفق نیست

فیلم با شعارِ «قانون‌ها شکسته شدند» رنگِ اکران به خود دید اما حتی قوانینِ فیلم نیز در همان ابتدا به درستی بیان نمی‌شوند. با این‌که شخصیت‌های فیلم The Forever Purge با نسخه‌های قبلی متفاوت هستند و با یک طرح داستانی کاملا مجزا روبه‌رو هستیم، بیننده‌ی تازه وارد به دنیای پاک سازی چیز خاصی دستگیرش نمی‌شود. این‌که چرا عملیات پاک سازی روی کار آمد، چه افرادی پشت این سیستم هستند و این‌که چرا آشوبگرها قدرت منطقه را بر دست گرفتند، علامت سوال‌های بسیار زیادی است که در فیلم پنجم خبری از پاسخ برای هیچ یک از سوالات نیست. مداخله‌ی کشور مکزیک برای پناه دادن به آمریکایی‌ها نیز مورد مبهم دیگری است که ذهن تماشاگر را درگیر می‌کند. فیلم نیز با یک سوال در انتهای فیلم به پایان می‌رسد. آیا فیلم ششمی تحت عنوان The Purge 6 قرار است ساخته شود؟ کمپانی بلام هاوس بارها ثابت کرده تا جایی که یک ایده کشش داشته باشد از آن شیر دوشی می‌کند، اما ایده‌‌ی پاک‌سازی دیگر به پایان مسیر خود رسیده و بالاخره وقتش رسیده تا عوامل تهیه‌کننده، رهایش کنند.

فیلم The Forever Purge
نماهای این چنینی می‌خواهد عمق فاجعه را نشان دهد اما ناموفق است چون سناریوی درستی در کار نیست

فیلم The Forever Purge بازیگر سرشناسی ندارد که بخواهید به خاطر آنها پای این اثر بنشینید. ایفای نقش معمولی و رو به پایین بازیگرها نیز باعث نمی‌شوند حس بهتری برای پیگیری داستان پیدا کنید. روایت بی‌هدف و ضعیف فیلم به انضمام اکتِ بسیار کسل‌کننده‌ی بازیگرها موجب شده تا نتوانیم نکته مثبت خاصی را از بدنه‌ی چنین فیلمی بیرون بکشیم. در فیلم‌های قبلی حداقل چند سکانسی وجود دارد که برای مدت کوتاهی هم که شده وحشت کنیم. در فیلم The Forever Purge به جز چند صحنه‌ی محدود که جانِ شخصیت در خطر است، دلیل دیگری برای ترسیدن وجود ندارد. البته در چنین صحنه‌هایی نیز هیچ حس خاصی احتمالا پیدا نخواهید کرد و شاید بدتان هم نیاید شخصیتِ بی‌نوا به بدترین شکل ممکن به قتل برسد!

فیلم The Forever Purge نه تنها هیچ امتیازی برای سرگرم کردن‌تان به جز چند صحنه‌ی اکشنِ کسل‌کننده ندارد، بلکه با انبوهی از عیب و ایرادات ریز و درشت، تبدیل می‌شود به بدترین فیلم پاک سازی که تا به حال حاضر ساخته شده است. بر اساس گراهای داستان در پایان، به نظر می‌رسد این سری قرار است همچنان با فضاحت به مسیر خود ادامه ‌دهد. واقعیت امر در این است که دیگر کسی علاقه‌ای ندارد کشت و کشتارهای احمقانه‌ی چند آمریکایی را تماشا کند. به جای چنین فیلم بی‌هدف با سطح روایت و منطقِ احمقانه بهتر است به سراغ چند فیلم اسلشر جذاب بروید. قطعا ارزش تماشای بیشتری نسبت به فیلم پاکسازی ابدی دارند!

0 0 آراء
امتیاز مطلب

2 افتضاح
فیلم The Forever Purge نه تنها هیچ امتیازی برای سرگرم کردن‌تان به جز چند صحنه‌ی اکشنِ کسل‌کننده ندارد، بلکه با انبوهی از عیب و ایرادات ریز و درشت، تبدیل می‌شود به بدترین فیلم پاک سازی که تا به حال حاضر ساخته شده است. به جای چنین فیلم بی‌هدف با سطح روایت و منطقِ احمقانه بهتر است به سراغ چند فیلم اسلشر جذاب بروید. قطعا ارزش تماشای بیشتری نسبت به فیلم پاکسازی ابدی دارند!
  • جلوه‌های ویژه
  • همه چیز اعم از فیلم‌نامه، کارگردانی، جنبه‌های فنی و بازیگری
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا