بازی The Dark Pictures: Man of Medan

پیش نمایش بازی The Dark Pictures: Man of Medan

کابوسی به نام مدان!

ارائه یک تعریف متفاوت از ترس در بازی‌های ویدیویی، دقیقا همان کاری است که سازندگان بازی The Dark Pictures: Man of Medan می‌خواهند انجام دهند.

Supermassive Games برای انجام این کار به یکی از وقایع تاریخی در اواسط قرن بیستم روی آورده است؛ واقعه‌ای که بعد از گذشت چند دهه، هنوز هم یکی از رازآلودترین و مبهم‌ترین اتفاقات تاریخ بشریت به شمار می‌رود. البته این بار قرار است که داستان کشتی اس اس اورنگ مدان (SS Ourang Medan) در قرن بیست و یکم بازآفرینی شود.

اس اس اورنگ مدان، نام یک کشتی هلندی بود که در دهه 40 میلادی، در اقیانوس آرام و حوالی سوماترا در حال حرکت به سمت تنگه مالاکا بود. در سال 1947 میلادی، پیغامی تحت عنوان “کمک، اینجا همه مرده‌اند؛ من هم مُردم!” بسیاری از کشتی‌های هلندی و آمریکایی را – که در آن مقطع زمانی در پایگاه‌های ایالات متحده و هلندشرقی سابق در جنوب شرقی آسیا مستقر بودند – به تلاطم انداخت تا بتوانند این کشتی را پیدا کنند. در نهایت، یک کشتی نظامی آمریکایی موفق به این کار شد. سربازان ایالات متحده، به محض ورود به کشتی اس اس اورنگ (SS Ourang) با صحنه‌ای عجیب و دور از انتظار مواجه می‌شوند؛ تمام افراد کشتی، با چشمان و دهانی باز و دست‌هایی کشیده، بدون کوچک‌ترین ضرب و شتمی مرده بودند!

دمای کشتی به طرز عجیبی پایین بود تا جایی که سربازان آمریکایی ترس از شکسته شدن استخوان‌هایشان داشتند؛ به همین دلیل، تصمیم گرفتند تا کشتی بخت برگشته را به کشتی خود متصل کرده و آن را به ساحل برسانند. به محض اتصال، مه عجیبی سراسر اقیانوس آرام را فرا گرفت و یک انفجار ناگهانی، کشتی هلندی را برای همیشه محو کرد تا این واقعه، به یکی از رازآلودترین وقایع قرن بیستم تبدیل شود.

احتمالات زیادی برای توجیه این اتفاق وجود دارد اما هنوز هم هیچ کسی نمی‌تواند به قطعیت بگوید که چه کابوسی گریبان‌گیر سربازان هلندی شد و چه چیزی این کشتی را به اعماق اقیانوس فرو برد! با این حال، ممکن است آنتولوژی جدید سوپرمسیو و کمپانی Namco Bandai بتواند داستان جذابی را برای مردان مدان، ساخته و پرداخته کند.

بازی Man of Medan
پیپ تورنز در به جای یک شخصیت مرموز ایفای نقش می‌کند. به نظر می‌رسد که نقش او، شباهت‌ زیادی به شخصیت دکتر هیل در بازی Until Dawn داشته باشد.

بازی Man of Medan قرار است که اولین قسمت از آنتولوژی The Dark Pictures باشد. نمی‌توان منکر شد که از هر لحاظ این IP مدیون بازی Until Dawn است که در سال 2015 میلادی به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن 4 عرضه شده بود. انتخاب‌های سریع و فوق‌العاده تاثیرگذار، QTE، شخصیت پردازی قوی و داستان محور بودن، مهم‌ترین مشخصه این عنوان بود که حالا قرار است همین شاخصه‌ها، در بازی جدید این استودیوی انگلیسی تکرار شود.

البته به هیچ عنوان قرار نیست که داستان کشتی اس اس اورنگ مدان در یک اثر تاریخی بازگویی شود؛ سازندگان بازی The Dark Pictures: Man of Medan تنها از این واقعه و اسم کشتی برای پلات اصلی خود الهام گرفته‌اند.

انتخاب‌های سریع و فوق‌العاده تاثیرگذار، QTE، شخصیت پردازی قوی و داستان محور بودن، مهم‌ترین مشخصه این عنوان بود که حالا قرار است همین شاخصه‌ها، در بازی جدید این استودیوی انگلیسی تکرار شود.

5 جوان آمریکایی تصمیم می‌گیرند تا برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود به نواحی جنوبی آسیا و اقیانوس آرام سفر کنند اما همه چیز مطابق میل و انتظار این گروه پیش نمی‌رود. کشتی کوچک آنها مورد هدف دزدان دریایی قرار می‌گیرد و تعطیلات سرشار از خوشی آنها، مملو از اضطراب و تلخی می‌شود.

سرنوشت، به اسارت آنها توسط دزدان دریایی قناعت نمی‌کند و طوفانی وحشتناک، تعطیلات تابستانی این گروه آمریکایی را تیره و تار می‌کند. کشتی کوچک آنها تاب مقاومت در برابر طوفان را ندارد و به همین دلیل با برخورد به یک کشتی بزرگ و قدیمی، بالاخره متوقف می‌شود. شاید در اولین برداشت، همه باید از توقف کشتی و نجات از طوفان، خوشحال باشند اما کمی توجه به کشتی بزرگ‌تر و اسکلت‌های روی عرشه آن، باعث می‌شود تا خیلی زود ترس وجود همه را فرابگیرد.

آنچه که از شواهد پیداست، این گروه آمریکایی با کشتی محو شده‌ی اس اس اورنگ مدان برخورد کرده‌اند و حالا هر لحظه این احتمال وجود دارد که سرنوشت سربازان هلندی، در انتظار این 5 جوان آمریکایی باشد.

بازی Man of Medan
متاسفانه خوش‌گذرانی‌های کنراد (با بازی شاون اشمور) و دوستانش زمان زیادی طول نمی‌کشد.......

این بار هم سوپرمسیو برای شخصیت‌های بازی خود از بازیگران مطرح سینما استفاده کرده است. پس از تجربه‌ی خوبی که بازی Until Dawn با بازیگرانی همچون رامی مالک، هیدن پنیتیر و پیتر استورمار کسب کرد، این بار قرار است با شان اشمور (که پیش از این نقش جک جویس در بازی Quantum Break را هم ایفا کرده بود)، پیتر تورنس و آیشا ایسا تکرار شود.

شخصیت روانی هر یک از کارکترها و روابط عاطفی میان آنها، از جمله مواردی است که داستان بازی The Dark Pictures: Man of Medan را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد؛ در عین حال، این مسئله می‌تواند در تصمیم گیری بازیکنان هم موثر باشد.

همان طور که پیش از این هم اشاره شد، سازندگان این عنوان مدعی شده‌اند که بازی جدیدشان پیرو مکانیزم‌های Until Dawn خواهد بود. بنابراین، انتخاب‌های ما داستان بازی را رقم خواهد زد و گیم پلی بازی هم، محدود به همین انتخاب‌ها است. این بار هم تصمیم‌گیری بازیکنان می‌تواند پایان بازی را به طور کلی تغییر دهد. شاید جالب باشد بدانید که برای زنده نگه داشتن تمام شخصیت‌ها، سه راه وجود دارد. بنابراین انتظار می‌رود که انتخاب‌ها گستردگی قابل توجهی داشته باشند.

اثر پروانه‌ای، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در حین بازی Man of Medan باید به آن توجه داشته باشید؛ به عبارتی دیگر می‌توان گفت که کوچک‌ترین اتفاقات و سطحی‌ترین تصمیمات می‌تواند باعث و بانی یک اتفاق بزرگ و جبران ناپذیر شود؛ اتفاقی که مشابهش را در Until Dawn هم دیده بودیم.

علاوه بر اثر پروانه‌ای، Dark Pictures از دیگر مکانیزم‌های آشنا در بازی جدید سوپرمسیو و نامکو بندای است. اگر به خاطر داشته باشید، در گوشه و کنار محیط‌های بازی Until Dawn مجسمه‌هایی تحت عنوان توتم (Totem) وجود داشتند که از اتفاقات احتمالی آینده به بازیکن اطلاع می‌دادند. این مکانیزم، در Man of Medan تحت عنوان تصاویر تاریک وجود دارد. می‌توانید با جستجو در محیط بازی این تصاویر را پیدا کنید تا از وقایعی که در شرف پیوستن به واقعیت هستند مطلع شوید و اگر ممکن است، جلوی وقوع آنها را بگیرید!

علاوه بر Dark Pictures، آیتم‌های زیادی در محیط بازی وجود دارد که می‌تواند ابعاد بیشتری از داستان و وقایع کشتی اس اس اورنگ را برای برایتان تشریح کند.

بازی Man of Medan
هر چند که برد (Brad) در قالب یکی از دوستان شخصیت‌های Man of Meadn است، اما ابهامات زیادی در رابطه با او وجود دارد؛ مثل این تصویر!

بازی The Dark Pictures: Man of Medan همواره سعی می‌کند تا یک بازی ترسناک باشد اما با توجه به محدود بودن مکانیزم‌های گیم پلی به انتخاب دیالوگ و همچنین QTE، کار سختی را پیش رو دارد. با این وجود، انتخاب کشتی مرموز، ترسناک و تاریک اس اس اورنگ مدان که پر از راهروهای تنگ و باریک و اتاق‌های کوچک است، به عنوان لوکیشن اصلی بازی، می‌تواند این کار را به بهترین شکل ممکن برای چند ساعت انجام دهد.

از جمله دلایل قرار دادن Dark Pictures و آیتم‌های مختلف، تشویق بازیکن به جستجو در محیط‌های تیره و تار است؛ با این حال، کسانی که در نمایشگاه گیمزکام سال گذشته موفق به تجربه دموی 9 دقیقه‌ای این بازی شده‌اند، ادعا دارند که محیط‌ها کوچک‌تر از حد انتظار است و برخلاف ادعای سازندگان، آزادی عمل خاصی به بازیکن نمی‌دهد؛ هر چند که همه ما خوب می‌دانیم 9 دقیقه، زمان معقولی برای قضاوت یک بازی 5 ساعته نیست.

آنچه که از شواهد پیداست، این گروه آمریکایی با کشتی محو شده‌ی اس اس اورنگ مدان برخورد کرده‌اند و حالا هر لحظه این احتمال وجود دارد که سرنوشت سربازان هلندی، در انتظار این 5 جوان آمریکایی باشد.

هنوز نمی‌دانیم موجودات ترسناکی که در کشتی به سراغ این 5 جوان آمریکایی می‌آیند، دقیقا چه ماهیتی دارند! جهش یافته، بیگانه، موجودات افسانه‌ای یا وهم شخصیت‌ها؛ بنابراین انتظار می‌رود که مانند بازی Until Dawn، پی بردن به ماهیت این موجودات از جمله اهداف پیشبرد بازی The Dark Pictures: Man of Medan باشد. به هر حال باید به این نکته هم توجه داشت که این عنوان، اولین قسمت از آنتولوژی The Dark Pictures است بنابراین باید انتظار دنیایی بزرگ و داستانی قوی را داشته باشیم؛ دنیایی که در آن باید سوال‌های معقولی بی‌پاسخ بماند تا چشم انتظار قسمت‌های بعدی The Dark Pictures بمانیم.

بازی Man of Medan
بیشتر انتخاب‌ها، انتخاب تصمیم درست بین عقل و منطق است.
0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا