برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
ربات تسلا

نگاهی به ربات تسلا در مراسم AI

ربات انسان نمای تسلا چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

1%
  • 0/10
نگاهی به ربات تسلا در مراسم AI ۰ ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک

ایلان ماسک، مالک شرکت تسلا هفته پیش اطلاعاتی از ربات تسلا منتشر کرد. پنجشنبه گذشته روز هوش مصنوعی (AI) شرکت تسلا بود و به همین دلیل ایلان ماسک از ربات انسان نمای این کمپانی رونمایی کرد.

بر اساس اطلاعاتی که در این مراسم منتشر شد باید در سال آینده منتظر عرضه یک نسخه از این ربات انسان نما باشیم. در این مراسم اعلام شد که دلیل اصلی به وجود آوردن چنین رباتی این است که بسیاری از افراد علاقه‌ای به انجام کارهای خسته کننده ندارند و در بعضی از موارد خطرناک مانند آتش سوزی افراد نیاز به کمک دارند که این ربات می‌تواند به افراد کمک کند. با توجه به این موضوع ربات ایلان ماسک کارهای خسته کننده و خطرناک را انجام خواهد داد و افراد می‌توانند به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازند.

ایلان ماسک اطلاعات چندانی از این ربات در دسترس افراد قرار نداد و مشخص نیست که در سال آینده چه تعداد از این محصول جدید تسلا به بازار عرضه خواهد شد. ناگفته نماند که قیمت این گجت نیز مشخص نیست و تنها اطلاعاتی از مشخصات ظاهری این ربات توسط تسلا منتشر شد. همانطور که در بالا اشاره کردیم این گجت یک ربات انسان نما و دارای یک صورت است.

ربات تسلا

صورت این ربات توسط یک صفحه نمایش پوشانده شده است که اطلاعات مفید در این بخش به کاربران نشان داده می‌شود. ایلان ماسک ادعا کرد که این گجت می‌تواند تاثیر عمیقی بر اقتصاد داشته باشد؛ زیرا کارهای فیزیکی در آینده‌ای نزدیک نابود خواهند شد و به دلیل وجود ربات‌هایی با دقت بالا افراد نمی‌توانند به انجام فعالیت‌های فیزیکی بپردازند.

رئیس شرکت تسلا یکی از رهبران Silicon Valley است؛ او به تمام مردم جهان هشدار داد که در آینده‌ای نزدیک به دلیل پیشرفت تکنولوژی بسیار از مشاغل از بین خواهد رفت و افراد منبع درآمدی نخواهند داشت.  وی اعلام کرد که همچنان این موضوع را تایید می‌کند، اما به دلیل اینکه ربات تسلا هنوز به بازار عرضه نشده است این اتفاق رخ نخواهد داد.

ربات‌های انسان نما در گذشته در فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، بازی‌ها و… وجود داشتند و به همین دلیل می‌توان گفت که از گذشته تا به امروز این ایده در ذهن بسیاری از افراد وجود داشته است. اما تولید یک گجت که بتواند تمام وظایف یک انسان را انجام دهد کار بسیار دشواری بوده و برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر از قابلیت‌های ربات تسلا باید تا سال آینده صبر کنیم.

هوش مصنوعی شرکت تسلا نسبت به دیگر گجت‌های موجود در بازار بسیار پیشرفته‌تر بوده و به همین دلیل تسلا توانسته است ماشین‌های خودران به بازار عرضه کند. با این وجود هوش مصنوعی موجود در بسیاری از ربات‌ها حتی نمی‌تواند فعالیت‌های بسیار ساده یک کودک را انجام دهد. در حال حاضر حداکثر کاری که ربات‌های پیشرفته در جهان می‌توانند انجام دهند این است که جسمی را از زمین بلند و حدود چند متر آن را جا به جا کنند.

یکی از دلایل محبوبیت ایلان ماسک اقدامات خلاقانه و به دست آوردن موفقیت‌های بسیار در شرکت‌های تسلا و SpaceX است. ناگفته نماند که انجام آزمایش‌های بسیار و شکست خوردن در آن‌ها نیز به یکی از دلایل شهرت ایلان ماسک تبدیل شد. کمپانی تسلا در زمان معرفی و عرضه ماشین‌های هوشمند و خودران ادعای چندان زیادی نداشته و این کمپانی تنها قصد دارد بتواند تکنولوژی و هوش مصنوعی خود را در اختیار افراد قرار دهد.

هوش مصنوعی

اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگ راه‌ها در حال بررسی مجدد سیستم خودران ماشین‌های تسلا است. نرم افزار ماشین‌های خودران تسلا بر اساس سنسورهای موجود در اطراف بدنه این ماشین می‌توانند اجسام و افراد را تشخیص دهند و سرعت خودرو را کاهش یا افزایش دهند. دو سناتور آمریکایی از کمیسیون تجارت فدرال درخواست کرده‌اند نرم افزار ماشین‌های خودران تسلا بررسی و در صورت فریبنده بودن این تکنولوژی با ایلان ماسک برخورد شود.

ایلان ماسک ربات تسلا را در واقع پیشرفتی برای کمپانی خود و ماشین‌های خودران می‌داند. این گجت از یک تراشه رایانه‌ای بهره می‌برد که به هشت دوربین مجهز شده و با کمک آن‌ها حرکت می‌کند. بر اساس این موضوع می‌توان گفت که تفاوتی میان خودروهای تسلا و ربات جدید این کمپانی وجود ندارد.

در رویداد روز پنجشنبه اعلام شد که این ربات انسان نما دارای ارتفاع (قد) ۱۷۲ سانتی متری بوده که وزن آن معادل ۵۶ کیلوگرم است. این ربات قادر است اجسامی به سنگینی ۲۰ کیلوگرم را بلند و جابه جا کند. ناگفته نماند که سرعت حرکت این گجت ۸ کیلومتر بر ساعت است که چندان سرعت حرکت بالایی محسوب نمی‌شود.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از صحبت‌های ایلان ماسک افراد می‌توانند از ربات تسلا درخواست کنند که به نزدیک‌ترین فروشگاه برود و برای کاربر خود محصولات مورد نیاز را خریداری کند. به علاوه ایلان ماسک اعلام کرد که قصد دارد این ربات انسان نما را به قدری پر کاربرد بسازد که بتواند کارهای فنی کاربران مانند تعمیرات ماشین را انجام دهد. وی ادعا کرده است که قصد دارد با اضافه کردن پنج انگشت به هر دست این روبات، دایره فعالیت‌های آن را گسترش دهد.

ماسک در رویداد AI اعلام کرد که قصد دارد به تمام افراد جهان ثابت کند که تسلا بیش از یک شرکت سازنده خودروهای الکتریکی است.

در گذشته در فیلم‌هایی مانند I Robot از ربات‌ها استفاده شده است. اما در اکثر فیلم‌ها و انیمیشن‌های مربوط به این موضوع، ربات‌ها علیه انسان‌ها اقداماتی را انجام می‌دادند به همین دلیل ایلان ماسک به حالت تمسخر آمیزی در رویداد روز پنجشنبه اعلام کرد که این گجت بسیار دوستانه رفتار خواهد کرد.

در پایان این مراسم یک از خبرنگارها از ایلان ماسک در رابطه با نحوه تولید و عرضه آن به بازار سوال کرد که رئیس شرکت تسلا در پاسخ به این خبرنگار گفت که در آینده‌ای نزدیک شما تمام این مراحل را مشاهده خواهید کرد. با توجه به تمام اطلاعات منتشر شده نظر شما در رابطه با این اقدام ایلان ماسک چیست؟ آیا ربات تسلا می‌تواند زندگی را برای انسان کم خطر و ساده‌تر کند؟نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments