فرنچایز جان ویک

رتبه بندی ۱۰ قتل برتر فرنچایز جان ویک

اکشن و مرگبار

فرنچایز جان ویک مملو از صحنه‌های اکشن است که در آن بازیگران هنرهای رزمی خود را به رخ می‌کشند و با مبارزات به یاد ماندنی که انجام می‌دهند، این مجموعه اکشن را هیجان‌انگیزتر و به یک شاهکار تبدیل می‌کنند.

مجموعه مهیج جان ویک، تا به حال سه فیلم‌ اکشن و هیجان‌انگیز فوق‌العاده‌ را به صنعت سینما ارائه کرده است که در آن ضدقهرمان نقش اصلی، جان ویک، یک قاتل افسانه‌ای بازنشسته است که پس از ازدواج با همسرش، هلن، به دنبال زندگی عادی و آرامی بود. متأسفانه، زندگی راحت او عمر چندانی نداشت و با مرگ همسرش از بین رفت و تیره و تار شد. اندکی پس از مرگ هلن، گذشته تاریک جان ویک بار دیگر به زندگی او بازگشت و او را پس از چندین رویداد و شرایط سخت به دنیایی که پشت سر گذاشته بود بازکشاند.

بازی کیانو ریوز (Keanu Reeves) در نقش جان ویک باورنکردنی است و بدون شک یکی از دلایل موفقیت این فرنچایز همین انتخاب بازیگر است. جالب اینجاست که بدانید این سه گانه در شرف تمدید شدن است چرا که قسمت چهارم از این سری پرطرفدار برای سال ۲۰۲۳ تایید شده است. مبارزات و کشتارها در فیلم‌های جان ویک یکی از بهترین سکانس‌هایی هستند که فرنچایز ارائه می‌دهد؛ از دعواهای افسانه ای جان ویک با مداد گرفته تا مسابقات مرگبار او با رؤسای مافیا. در این مطلب نیز شگفت انگیزترین این قتل‌ها، طبق نظرات طرفداران و منتقدان، رتبه بندی شده‌اند.

۱۰. موزه هنر و مرگ سانتینو دی آنتونیو (قسمت دوم)

خیانت و از پشت خنجر زدن یکی از موضوع‌های تکراری در بخش دوم از فرنچایز جان ویک است و شخصیت‌هایی مانند سانتینو دی آنتونیو (Santino D. Antonio)، به خوبی نشان می‌دهند وقتی در گروه خلافکاران و مافیا به نزدیک‌ترین افراد خیانت شود چه اتفاقی می‌افتد. نبرد در موزه هنر ناشی از خیانت سانتینو به جان ویک بود که او را برای کشتن خواهرش با گذاشتن یک نشان هفت میلیون دلاری استخدام کرد.

جان ویک پس از اینکه موقعیت مکانی سانتینو را از طریق بووری کینگ (Bowery King) به دست آورد با یک اسلحه کیمبر 1911 45 ACP هفت گلوله‌ای انتقام‌گیری خود را آغاز کرد. نبرد با این تفنگ کیمبر شروع می‌شود و ویک به سرعت مسیر خود را برای شکار جان سانتینو پیش می‌برد، تا جایی که تمام سرسپردگان سانتینو را در موزه هنر به قتل می‌رساند، و برای به پایان رساندن سانتینو به سمت ساختمان هتل‌های حفاظت شده‌ی می‌رود.

۹. درگیری با موتور (قسمت سوم)

این درگیری روی یک پل و پس از تعقیب جان ویک توسط زیرو (Zero) و نوچه‌هایش به دنبال دستور داور قاتل‌ها برای حذف جان ویک اتفاق افتاد. با این حال، برای از بین بردن قاتل ماهری چون جان ویک بیش از تعقیب و گریز و تیراندازی لازم است.

با اینکه قصد موتور سواران گیر انداختن و کشتن ویک بود اما در نهایت خود آن‌ها به طعمه تبدیل شدند و در یک مبارزه طولانی و سخت با یکدیگر تصادف کردند، موتورهایشان واژگون شد و حتی با شمشیری که جان ویک از خود آن‌ها گرفته بود زخمی و کشته شدند. این شکست در نهایت زمان کافی را به جان ویک داد تا برای مدتی به هتل‌ حفاظت شده فرار کند، زخم‌هایش را مداوا کند و برای نبرد‌های بعدی آماده شود.

۸. بازپس گیری ماشین جان ویک (قسمت دوم)

نقش اصلی فرنچایز جان ویک مردی باذوق است که صاحب یک ماشین کلاسیک موستانگ است؛ ماشینی مه در قسمت اول از او دزدیده شد. شسمت دوم نیز با ترس برادر ویگو (Vigo) از تلاش جان ویک برای بازپس گیری ماشین دزدیده شده و محبوبش، که یکی از کالاهای موجود در انبار اوست، شروع می شود. همانطور که انتظار می‌رفت ویک ماشین دزدیده شده خود را پس گرفت، و بینندگان را به تماشای یکی از اکشن‌ترین و هیجان انگیزترین درگیری‌های سری جان ویک دعوت کرد و نشان داد که این قاتل حتی از ماشین خود هم به عنوان وسیله‌ای برای جنگیدن استفاده می‌کند.

با اینکه ماشین آسیب دید، اما تبدیل به ابزار اصلی ویک برای کشتن تعداد زیادی از زیر دست‌های برادر ویگو شد. اگرچه در اواسط راه هم مجبور شد تا باری دیگر به اسلحه‌ها و حرکات رزمی‌اش تکیه کند و بخش‌ دیگری از افراد برادر ویگو را به روش قدیمی از پا در بیاورد.

۷. نبرد زیرزمینی (قسمت دوم)

قبل از کشتن جیانا دی آنتونیو (Gianna D Antonio)، جان ویک تسلیحات سنگینی را از انبار اسلحه عظیم هتل برداشت و آن‌ها را در مکانی زیرزمینی و در زیر یک کلیسای کاتولیک، جایی که بعدا دشمنانش سعی کردند او را ترور کنند، قرار داد. پس از مرگ جیانا و خیانت سانتینو، جان ویک از این اسلحه ها به خوبی استفاده می‌کند و بخش زیادی از افراد سانتینو را به سبک خاص همیشگی خود می‌کشد.

اگرچه مبارزات تماشایی خاصی در این صحنه وجود ندارد، اما تصاویر تیراندازی که نبرد تک نفره ویک در برابر انبوهی از مردان مسلح را نشان می‌دهد، چیزی کمتر از دیگر صحنه‌های شگفت‌انگیز فرنچایز جان ویک ندارد.

۶. حماسه اسب سواری (قسمت سوم)

دو چیز که جان ویک را به یک قاتل موفق تبدیل می کند، تطبیق پذیری و سرع فکر کردن اوست. مومولا افراد وقتی به یک مانع طاقت فرسا برخورد می‌کنند، یا وحشت زده شود یا اجازه می‌دهند آن مانع باعث تسلیم شدن آن‌ها شود. با این حال، جان ویک هیچ کدام از این راه‌های معمول را نمی‌رود. وقتی جایزه پانزده میلیون دلاری برای سر او گذاشته شد قاتل‌ها و گروه‌های زیادی دنبال او افتادند و در یکی از این تعقیب و گریز‌ها او با استفاده از یک اسب توانست فرار کند، جان سالم بدر ببرد و حتی تعداد زیادی از مزدوران را که در پی گرفتن جایزه بودند، بکشد.

ویک جدا از استفاده از اسب برای مبارزه، مزدوران موتور سواری را که در حین اسب سواری دنبال او افتاده بودند را هم کشت و صحنه‌ی خیره کننده و ایده آلی را از سرعت تطبیق خود با شرایط و موقعیت‌های نامطلوب به تصویر کشید.

۵. مبارزه جان ویک با کاسیان (قسمت دوم)

لحظه‌ای که جان ویک ناخواسته در جریان قتل و مرگ جیانا وارد شد مبارزه او با کاسیان هم رقم خورد و به رویارویی غیرقابل اجتنابی تبدیل شد. کاسیان از مرگ رئیسش غمگین شد و سوگند یاد کرد که با کشتن جان ویک انتقام مرگ او را بگیرد. اولین نبرد کاسیان با جان ویک درست خارج از زمین‌های حفاظت شده رخ داد اما متأسفانه به پایان نرسید چرا که در انتها به داخل هتل حفاظت شده پرتاب می‌شوند و مدیر رومانیایی هتل، جولیوس (Julius)، به آن‌‌ها یادآوری می‌کند که حق مبارزه در هتل را ندارند.

پس از آن نبرد در مترو از سر گرفته می‌شود و جان ویک درگیر یک مبارزه شدید با چاقو می‌شود و با ضربه‌ای کارساز به آئورت کاسیان او را می‌کشد. اگرچه کاسیان از معدود شخصیت هایی بود که با مهارت‌های جنگی جان ویک مطابقت داشت، اما سرنوشت او هم با قربانیان گذشته ویک تفاوتی نداشت.

۴. مسابقه مرگ در کتابخانه (قسمت سوم)

بخش سوم از فرنچایز جان ویک با جستجوی نقش اصلی برای پناهگاهی امن که او را برای مدتی از شر شکارچیانی که به دنبال جایزه کشتن او بودند، آغاز شد. همه این جریان‌ها پس از پول هنگفتی که وینستون (Winston) روی سرش گذاشته بود رقم خورد. در همین بین ویک در کتابخانه‌ای در نیویورک توقف می‌کند تا چند وسیله مورد نیازش را بردارد و با ارنست (Ernest)، مرد بزرگ هیکلی که سعی دارد او را بکشد، روبرو می‌شود.

البته این نبرد ناگهانی و غیرمنتظره به شیوه‌ای جالب به پایان می‌رسد؛ جان ویک با استفاده از یک کتاب بزرگ و بدون به دست گرفتن هرگونه اسلحه یا چاقو، کار ارنست را یکسره می‌کند. در تمام تاریخ فیلم‌های اکشن هالیوود فقط جان ویک است که می‌تواند با یک کتاب یک نفر را در کتابخانه بکشد.

۳. مرگ ارانسکی تاراسوف (قسمت اول)

شکار پسر ویگو تاراسوف، ارانسکی، هدف اصلی جان ویک در اولین فیلم فرانچایز بود. علی‌رغم تمام تلاش‌های ویگو، این اتفاق اجتناب‌ناپذیر به شیوه‌ای تماشایی رخ داد، زیرا ویک برای انتقام از قطع آخرین ارتباط عاطفی خود با همسرش، به دیدار ارانسکی رفت.

جان ویک مکان امنی که ارانسکی در آن پنهان شده بود را پیدا کرد، به راحتی بادیگاردهای ویگو را به گلوله بست، بدون هیچ زحمتی آن‌ها را از میان برد و نشان داد که مهارت‌های تیراندازی او چقدر ماهرانه است. در پایان مبارزه، ویک با زدن گلوله به شکم ارانسکی او را کشت و ماهیت تسلیم ناپذیری خود در مواجهه با هدف‌هایش را به تصویر کشید.

۲. نبرد جان ویک با زیرو (قسمت دوم)

اگرچه فرنچایز جان ویک بیشتر در مورد اکشن و مبارزات اسلحه محور است، اما مقدار زیادی از صحنه‌ها با هنرهای رزمی پیش می‌روند. مبارزات نهایی در بخش سوم جان ویک برای تأیید این واقعیت کافی است. مبارزات باورنکردنی با حضور جان ویک و شاگردان زیرو راه را برای نبرد نهایی این سری هموار کرد.

مبارزه با محوریت هنرهای رزمی بین زیرو و جان ویک توانایی جان ویک را در تطبیق سریع حتی در حین نبرد نشان داد. اگر زیرو در کنار زیردستانش به او حمله می‌کرد، ممکن بود در مقابل جان ویک شانسی داشته باشد. با این حال، غرور او برایش مهمتر از برنده شدن و زنده ماندن بود و تصمیم ضعیفش منجر به مرگ او به دست جان ویک شد.

۱. نقاشی خونین با مداد (قسمت دوم)

حتی قبل از اینکه مهارت‌های جان ویک در فیلم‌های این مجموعه به نمایش گذاشته شوند داستان‌های محبوبی در میان جنایتکاران روسی، مانند ویگو، پخش شده بود که در آن‌ها جان ویک سه مرد را به یک باره با مداد می‌کشد. اگرچه این شاهکار ممکن است در ابتدا غیرقابل باور باشد و یا بیش از حد دور از ذهن به نظر برسد، قسمت دوم جان ویک به طرفداران تجدید این داستان افسانه‌ای را نشان داد.

جان ویک در حالی که از دست شکارچیان جایزه‌ای که بر روی سرش گذاشته شده بود فرار می‌کرد، موفق شد دو مرد را تنها با یک مداد بکشد و صحت داستان‌هایی را که در بین اعضای بدنام دنیای زیرزمینی جنایتکار منتقل شده بود تأیید کند.

قسمت چهارم فرنچایز جان ویک برای انتشار در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۲۳ (۴ فروردین ماه) در سینماها برنامه ریزی شده است.

در پایان نظر شما درباره این فرنچایز چیست؟ کدام یک از مبارزات این لیست از نظر شما بهتر بودند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا