بازی Super Mario Maker 2

پیش نمایش بازی Super Mario Maker 2

قلمرو قارچ‌ها در دستان شما

چیز زیادی تا عرضه بازی Super Mario Maker 2 برای نینتندو سوییچ نمانده است. نینتندو در این بازی امکانات زیادی برای بروز خلاقیت بازیکنان فراهم خواهد آورد.

عنوان Super Mario Maker که پیش‌تر برای کنسول Wii U منتشر شده بود یکی از بهترین نسخه‌های مجموعه دوست‌داشتنی ماریو است که امکانات زیادی را در اختیار بازیکنان برای طراحی مراحل با تم قسمت‌های گوناگون این مجموعه می‌گذاشت و پیشینه‌ای بسیار جالب داشت. پیش از آنکه این عنوان در قالب یک بازی عرضه شود، به‌عنوان یک ابزار اختصاصی برای طراحی مراحل توسط تیم تولید‌کننده مجموعه ماریو به‌کار می‌رفت. ایده خلاقانه و پر از پتانسیل این ابزار پس از مدتی، تیم سازنده را به این فکر انداخت که آن را برای خود نگه ندارد و برای بهره‌گیری از خلاقیت‌های بی‌پایان جامعه علاقمندان به ماریو، آن را به‌صورت عمومی و به فرم یک بازی عرضه کند. کنترل آسان و غنای بالا در زمینه امکانات طراحی مراحل، منجر به استقبال فراوان و تمجید منتقدان شد که در نهایت نشان داد نینتندو بهترین تصمیم را گرفته است.

Super Mario Maker روی کنسول‌های Wii U و 3DS فروشی بسیار خوب را تجربه کرد و بیش از ۷ میلیون مرحله مختلف توسط بازیکنان در آن خلق شد. اما عمر کوتاه و عدم‌محبوبیت وی یو تا حدودی جلوی رشد پتانسیل‌های بسیار بالای این بازی را گرفت. به همین سبب گمان می‌رفت که نینتندو این بازی را برای سوییچ پورت کند، اما این شرکت با معرفی قسمت دوم غافلگیری بزرگی رقم زد. نینتندو در قسمت دوم ترکیب برنده را بدون تغییر نگه داشته و در عوض بهبود‌ها و قابلیت‌های بیشتری به آن افزوده است. شاید بزرگ‌ترین نقطه تمایز میان این بازی و نسخه اول، اضافه شدن بخش داستانی باشد. بله! بخش داستانی در ماریو میکر! بازیکنان می‌توانند در این بخش به جمع‌آوری سکه برای بازسازی قلمرو قارچ‌ها و قصر پرنسس پیچ بپردازند.

یکی از مراحل غیرممکن بازی!

نینتندو به همین موارد بسنده نکرده و قابلیت‌های جذاب دیگری نیز به بازی Super Mario Maker 2 افزوده است. بازیکنان در این نسخه می‌توانند با همکاری دوستان به طراحی مراحل بپردازند یا در بخش چندنفره مراحل را به‌صورت مشارکتی یا رقابتی تجربه کنند. پیش‌تر اعلام شده بود که امکان تجربه آنلاین بازی تنها به‌صورت مچ‌میکینگ تصادفی است، اما کمی بعد، اضافه شدن امکان بازی با دوستان در قالب یک به‌روزرسانی تأیید شد. بازیکنان همچنین می‌توانند مراحل ساخته شده توسط دیگران را دانلود کرده و به‌صورت آفلاین تجربه کنند.

در زمینه طراحی مراحل، امکان تعیین شرایط خاص برای پیروزی و خودکار کردن اسکرول در دسترس قرار گرفته است. موارد تازه‌ای چون سوییچ‌ها، پلتفرم‌های الاکلنگی و خورشید‌های خشمگین به گستره وسیع آیتم‌هایی که می‌توان در مراحل قرار داد افزوده شده و حتی شاهد مکانیک‌هایی خواهیم بود که در هیچکدام از بازی‌های ماریو دیده نشده‌اند؛ به‌عنوان مثال چنگک‌های تاب‌خوردنی و پوسته محافظتی برای عبور از مواد مذاب و همچنین ماشین‌ها (!) در این بازی کاملاً دسته‌اول هستند. هنگام ادیت مراحل، می‌توان به‌صورت آنی تم کلی را به نسخه دیگری از بازی‌های ماریو تغییر داد. پس از تغییر تم، طراحی المان‌های موجود در محله نیز به تناسب تغییر می‌کنند و حتی مکانیک‌های گیم‌پلی نیز متناسب با آن دگرگون می‌شوند. علاوه بر این، لوییجی، تود و تودت هم در کنار ماریو از کاراکترهای قابل‌انتخاب بازی هستند. موارد پرشماری که گفتیم تنها بخشی از قابلیت‌های جدید سوپر ماریو میکر ۲ به شمار می‌آیند که نشان می‌دهد نینتندو برای علاقمندان به ماریو به هیچ وجه کم نگذاشته است. شاید تنها نکته ناامیدکننده، عدم امکان انتقال ساخته‌هایتان از نسخه اول به این بازی باشد که یعنی باید همه چیز را از صفر شروع کنید. به‌علاوه Super Mario Maker 2 از آمیبوها هم پشتیبانی نمی‌کند.

نینتندو در بخش آموزشی، حاصل تمام تجربیات خود طی سال‌ها ساخت بازی‌های ماریو را یکجا برای بازیکنان SMM2 قرار داده است

از جالب‌ترین مواردی که در سوپر ماریو میکر 2 شاهد آن هستیم، بخش آموزشی بازی است که Yamamura’s Dojo نام گرفته و راهنمایی‌ها و آموزش‌های گسترده‌ای از چگونگی طراحی استیج‌ها و حرکات ماریو در لول‌های نسخه‌های مختلف را برای طراحان مراحل ارائه می‌کند. این آموزش‌ها در سه سطح مبتدی، متوسط و حرفه‌ای دسته‌بندی شده‌اند و از کوچک‌ترین ریزه‌کاری‌ها تا ایده‌های پیچیده برای طراحی متناسب با یک شرایط خاص (مثلاً محدودیت زمانی یا حرکتی) را شامل می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که نینتندو در بخش آموزشی، حاصل تمام تجربیات خود طی سال‌ها ساخت بازی‌های ماریو را یکجا برای بازیکنان SMM2 قرار داده که تغییر بزرگی نسبت به نسخه اول به شمار می‌رود.

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های این بازی، طراحی مراحل با تم و المان‌های Super Mario 3D World که همواره به‌عنوان یکی از بهترین نسخه‌های مجموعه ماریو از آن یاد می‌شود و در نسخه اول غایب بود. مراحل این بخش به‌صورت دو‌بعدی هستند، اما مکانیک‌هایی دارند که کاملاً اختصاصی است و در سایر بخش‌ها وجود ندارد. به‌عنوان مثال آیتم‌های تلپورت و نسخه گربه‌ای ماریو در انحصار این مود خواهد بود.

ترکیب المان‌های متنوع بازی‌های مختلف این مجموعه با استفاده از خلاقیت میلیون‌ها بازیکن در سرتاسر جهان، مراحل منحصر بفردی را به‌وجود می‌آورد که هر یک تجربه‌ای سرگرم‌کننده رقم می‌زند

امکانات طراحی مراحل گسترده‌تر از قبل شده‌اند

اگر از علاقمندان به دنیای ماریوی دوست‌داشتنی هستید، به هیچ‌وجه نباید این بازی را از دست بدهید. ترکیب المان‌های متنوع بازی‌های مختلف این مجموعه با استفاده از خلاقیت میلیون‌ها بازیکن در سرتاسر جهان، مراحل منحصر بفردی را به‌وجود می‌آورد که هر یک تجربه‌ای سرگرم‌کننده رقم می‌زند. این نکته‌ای است که به خوبی با هزاران مراحل خلاقانه طراحی‌شده توسط بازیکنان در نسخه اول نمود پیدا کرد و حالا با عرضه نسخه دوم با امکانات و ابزار‌های بیشتر، باید منتظر مراحل حتی جذاب‌تر و خلاقانه‌تر باشیم.

Super Mario Maker 2 در هفتم تیر ماه تابستان جاری (۲۸ ژوئن) برای نینتندو سوییچ منتشر خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا