بهترین بازی‌های قلعه در گیم آپ
1%
  • 0/10

بهترین بازی‌های قلعه در گیم آپ

حاکمی در دل تاریخ باش

بهترین بازی‌های قلعه در گیم آپ ۰ ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ مقالات بازی کپی لینک

لیست بازی‌های قلعه در گیم آپ شامل ۶ عنوان متفاوت شده که می‌خواهیم به معرفی مختصر هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

استراتژیک همزمان (Real-Time Strategy) یکی از محبوب‌ترین زیرسبک‌های متعلق به صنعت ویدیو گیم بوده و نخستین بار اوایل دهه ۹۰ میلادی مطرح شد. تصمیمات و اقدامات گیمر در این بازی‌ها برخلاف زیرسبک استراتژیک نوبتی (Turn-Based Strategy) در لحظه روی روند اتفاقات تاثیر گذاشته و این موضوع نه تنها میزان سختی را افزایش می‌دهد، بلکه باعث واقع گرایی می‌شود. همچنین زیرسبک استراتژیک همزمان نام فرنچایزها و مجموعه‌های بزرگی را در خود جای داده که یکی از آن‌ها Stronghold است؛ مجموعه‌ای که در میان گیمرهای ایرانی با نام‌های قلعه و جنگ‌های صلیبی شناخته می‌شود.

اولین نسخه Stronghold در سال ۲۰۰۱ میلادی عرضه شد و با توجه به تعداد گیمرهای آن زمان، فروش بالایی را به ثبت رساند؛ همین اتفاق هم سازندگان را به سمت توسعه قسمت دوم سوق داد تا شاهد شکل گیری یک مجموعه باشیم. همچنین طی دو دهه گذشته شاهد انتشار نسخه‌های مختلفی بودیم که از این تعداد، ۶ عنوان در لیست بازی‌های قلعه در گیم آپ قرار داشته و علاقه مندان می‌توانند با ترافیک نیم بها دریافتشان کنند. در ادامه به معرفی خلاصه وار هر یک می‌پردازیم.

بازی‌های قلعه در گیم آپ

Stronghold: Crusader HD

سازنده: فایرفلای (Firefly Studios)

سال: ۲۰۰۲

دومین نسخه قلعه تحت عنوان Stronghold: Crusader تنها یک سال پس از عرضه نسخه اول وارد بازارهای جهانی شد. نسخه دوم از لحاظ گیم پلی اساساً به نسخه اول شباهت دارد اما این به معنی عدم وجود تفاوت نیست. بازی Stronghold: Crusader در خاورمیانه و حین جنگ‌های صلیبی جریان داشته و بدون حالت Skirmish است. به بیان دقیق‌تر، گیمر نمی‌تواند نقشه‌ای را بصورت دلخواه انتخاب کرده و به رقابت با دشمنانی بپردازد که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند.

یکی از مهمترین تفاوت‌ها میان Stronghold: Crusader و Stronghold، معرفی مفهومی به نام واحه یا Osis بود. از آنجایی که همه خاورمیانه دارای پوشش گیاهی نبوده و بسیاری از بخش‌ها قابل کشت نیستند، گیمر مجبور است برای تصاحب زمین‌های قابل کشت برای ایجاد مزرعه با دشمنان خود رقابت کند. بازی همچنین در مقایسه با نسخه اول شامل واحدهای نظامی‌ای می‌شود که بر پایه اعراب طراحی شده‌اند. در ضمن، بخش‌هایی از کمپین نبردهای واقعی مانند محاصره نیفیه و محاصره اورشلیم را در خود جای داده است.

نسخه‌ای از بازی Stronghold: Crusader که در لانچر گیم آپ قرار گرفته، دارای جزئیات بصری بیشتری بوده و از سیستم عامل‌های جدید مانند ویندوز ۱۰ پشتیبانی می‌کند.

بازی‌های قلعه در گیم آپ

Stronghold 2

سازنده: فایرفلای

سال: ۲۰۰۵

سومین نسخه قلعه تحت عنوان Stronghold 2 شناخته شده و دنباله‌ای مستقیم برای Stronghold به شمار می‌رود. سازندگان در استودیو فایرفلای که بدنبال بهبود جلوه‌های بصری بودند، انجین گرافیکی خود را ارتقا دادند تا طرفداران برای نخستین بار از تماشای گرافیک «کاملاً» سه بُعدی در مجموعه لذت ببرند. همچنین رعایا اینبار شغل خود را به صورت خودکار انتخاب می‌کنند تا مشکلات نسخه‌های پیشین تکرار نشود. از دیگر ویژگی‌های جدید در گیم پلی می‌توان به امکان تنبیه اشاره کرد؛ زیرا برخی از رعایا مرتکب جرم می‌شوند.

گیمر در بازی Stronghold 2 کنترل یک لرد در قرن وسطی را بر عهده گرفته و باید با استفاده از منابعی که در اختیار دارد، حکومت خود را گسترش داده و به نبرد با دشمنان خود بپردازد. گیمر همچنین می‌تواند روستاهای بی طرفی که هیچ گونه تاسیسات نظامی ندارند را از آن خود کند. در ضمن، این بازی مدهای مختلفی مانند Kingmaker ،Siege و War Campaign را در خود جای داده است.

بازی‌های قلعه در گیم آپ

Stronghold Legends

سازنده: فایرفلای

سال: ۲۰۰۶

سه نسخه ابتدایی مجموعه قلعه تمرکز ویژه‌ای روی واقع گرایی داشتند اما نسخه چهارم، یعنی Stronghold Legends المان‌های آثار فانتزی را چاشنی کار کرده است. به بیان دقیق‌تر، واحدهای نظامی تنها به انسان‌ها خلاصه نشده و گیمر می‌تواند اژدهایان یا جادوگران را ساخته و از آن‌ها در نبردهای خود استفاده کند. در ضمن، برای توسعه بازی از انجین گرافیکی مشابهی با Stronghold 2 استفاده شد اما گرافیک بهتری را در خود جای داده است.

برخلاف نسخه‌های پیشین، گیمر می‌تواند از میان سه حاکم یکی را کنترل کرده و مراحل را بواسطه او پشت سر بگذارد: پادشاه آرتور، ولاد سوم (یکی از فرمانروایان رومانی) و سیگورد (قهرمان افسانه‌ای متعلق به اسکاندیناوی). هر کدام از سه حاکم واحدهای نظامی و قابلیت‌های مختص به خود را دارد اما برخی از واحدهای نظامی مانند اژدهایان مشترک هستند. اژدهایان همچنین طول عمر مشخصی داشته و با اتمام آن می‌میرند اما دیگر واحدهای نظامی طول عمر نداشته و تا زمانی که در نبرد کشته شوند، در دسترس قرار دارند. همچنین خبری از جرم و جنایت توسط رعایا نبوده و این مورد به کلی حذف شده است.

بازی‌های قلعه در گیم آپ

Stronghold Crusader II

سازنده: فایرفلای

سال: ۲۰۱۴

با گذشت بیش از یک دهه، نوبت به Stronghold Crusader رسید تا دنباله‌اش با نام Stronghold Crusader II وارد بازارهای جهانی شود. بازی Stronghold Crusader II برخلاف نسخه اول دارای گرافیکی کاملاً سه بُعدی بوده، واحدهای نظامی جدیدی را شامل شده، هوش مصنوعی دشمنان عملکرد بهتری دارد و شاهد پویایی بیشتری در نقشه‌ها هستیم؛ برای مثال، ممکن است حمله ملخ‌ها رخ داده و گیمر را با چالش‌هایی مواجه کند. از دیگر ویژگی‌ها باید به فیزیک، انیمیشن‌ها و افکت‌های جدید اشاره کرد.

بخش کمپین بازی Stronghold Crusader II دو خط داستانی دارد. گیمر در یک خط داستانی کنترل حاکمی متعلق به کشورهای اروپایی و در خط داستانی دیگر، کنترل یک حاکم عرب را بدست می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌ها می‌توان به امکان طراحی نقشه (Map Editor) و پشتیبانی از حالت از کوآپ اشاره کرد که به دو گیمر اجازه می‌دهد بطور مشترک یک قلعه را مدیریت کنند.

بازی‌های قلعه در گیم آپ

Stronghold: Warlords

سازنده: فایرفلای

سال: ۲۰۲۱

بازی Stronghold: Warlords را می‌توان در کنار Stronghold Legends متفاوت‌ترین نسخه قلعه توصیف کرد. عناوین این مجموعه بواسطه رخ دادن اتفاقاتشان در اروپا یا خاورمیانه شناخته می‌شوند اما Warlords بر اساس آسیای شرقی ساخته شده و کمپین‌های آن با الهام از رویدادهای تاریخی سه کشور چین، ویتنام و ژاپن توسعه یافته‌اند. به بیان دقیق‌تر، کمپین تک نفره شامل پنج برهه تاریخی می‌شود که هر کدام چندین مرحله را در خود جای داده‌اند.

گیم پلی بازی Stronghold: Warlords ویژگی‌های تازه‌ای را در خود جای داده است. در این عنوان، نارضایتی رعایا عوامل مشخصی داشته و گیمر باید در زمینه مالیات، جیره غذایی و مراکز شکنجه تصمیمات درستی را اتخاذ کند. دیگر مورد، سوق دادن به سمت چینش درست ساختمان‌ها است که در صورت رعایت شدن، عملکرد هر یک را بهبود می‌بخشد. همچنین در مراحل بازی شاهد مفهوم جدیدی به نام اربابان جنگ هستیم که در واقع حاکمانی بی طرف بوده که گیمر می‌تواند آن‌ها را به متحدی برای خود تبدیل کند. این اربابان جنگ نه تنها منابع مورد نیاز را برای گیمر می‌فرستند، بلکه از طرف او وارد نبرد می‌شوند.

نسخه‌ای که در گیمر لانچر قرار دارد، بسته الحاقی The Warrior Queen را هم در خود جای داده است. این بسته الحاقی روی فو هائو (Fu Hao) تمرکز دارد که یکی از زنان پادشاه وو دینگ (Wu Ding) بود و بعنوان یک فرمانده نظامی هم شناخته می‌شد.

Stronghold: Definitive Edition

سازنده: فایرفلای

سال: ۲۰۲۳

از آنجایی که بازارهای ریمستر و ریمیک هنوز داغ است، فایرفلای تصمیم گرفت نسخه اول مجموعه قلعه را ریمیک کرده و برای گیمرهای جدید و قدیمی در دسترس قرار دهد. Stronghold: Definitive Edition از این جهت برای گیمرهای جدید مناسب است که جزئیات گرافیکی آن (نورپردازی، بافت‌ها و انیمیشن‌ها) توسط توسعه دهندگان قدیمی بازسازی شده و جلوه‌های بصری‌ای کاملاً قابل قبول را شاهد هستیم. همچنین گیم پلی بهبودهایی داشته تا در عین حال که تجربه قدیمی حفظ می‌شود، تجربه‌ای مدرنیزه شده را شاهد باشیم. کیفیت موسیقی متن و صداگذاری‌ها هم بهبود یافته است.

همانطور که در پاراگراف پیشین اشاره شد، بازی Stronghold: Definitive Edition برای گیمرهای قدیمی هم مناسب است؛ زیرا تنها یک ریمیک نبوده و محتویات جدیدی را در خود جای داده که می‌توان به ۱۴ مرحله تازه برای بخش کمپین (مراحلی که در انگلستان جریان دارند) و Castle Trail جدید (۱۰ سناریو مختلف) اشاره کرد. همچنین گزینه‌ای برای گیمرهای قدیمی گنجانده شده تا بتوانند بازی را با رابط کاربری و گرافیک قدیمی تجربه کنند.

در ضمن، شما می‌توانید به راحتی از طریق کلیک روی دکمه زیر وارد صفحه مربوط به تمام بازی‌های قلعه در گیم ‌آپ شوید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments