نقد و بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2

نقد و بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2

نقاشی کردن با تخم‌مرغ‌های لهستانی!

نقد و بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 حسین توکلی ۱ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ بررسی بازی

اگر بخواهم راجع به بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 شروع به نوشتن کنم، نیاز است تا مقدمه‌ای مطرح شود. گاهی اوقات انتظارات ما از اتفاقات روزمره به گونه‌ای رقم می‌خورند که دیگر به هیچ چیزی امید نداریم.

آن قدر درگیر روزمرگی می‌شویم که چیزهای کوچک هم برایمان اتفاقاتی عظیم به حساب می‌آیند. در مورد بعضی بازی‌ها و سبک‌های بازی هم روزگار به همین منوال پیش می‌رود. برای مثال سبک مخفی‌کاری در طول تاریخ بازی‌های ویدیویی جزو آن دسته‌هایی قرار می‌گیرد که سازندگان خیلی کم به سراغش می‌روند؛ ولی این باعث نمی‌شود که آثار این سبک جزو بهترین عناوین دنیای ویدیوگیم نباشند. اسم‌هایی مانند سری متال گیر سالید (Metal Gear Solid)، اسپلینتر سل  (Splinter Cell) و هیتمن (Hitman) از مثال‌های بارز چنین بازی‌هایی هستند.

امروز ولی در مورد بازی‌ای صحبت می‌کنیم که رویکردش نسبت به این سبک همیشه متفاوت بوده و هم‌چنان هم به همین شکل است. سری اسنایپر گوست وریر (Sniper Ghost Warrior) برای آن دسته افرادی که بازی‌های مخفی‌کاری را دوست دارند ولی به وجهه تیراندازی و شوترهای اول شخص هم علاقه دارند، در اوایل راه عنوانی انقلابی به شمار می‌رفت. این همان شکست روزمرگی سبک مخفی‌کاری توسط سری اسنایپر است. حالا نوبت به آخرین نسخه از این سری رسیده است تا مهمان پلتفرم‌های بازی ما باشد. Sniper Ghost Warrior Contracts 2 عنوان این اثر است. با وبسایت سرگرمی همراه باشید تا به سراغ نقد و بررسی این عنوان برویم.

بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2
به کوآما خوش آمدید!

داستان بازی در مورد ماموری به نام ریون (Raven) است که به کشوری ساختگی با نام کوآمار (Kuamar) فرستاده می‌شود تا با انجام ماموریت‌هایی از شروع جنگ‌جهانی سوم توسط این کشور جلوگیری کند. روایت بازی به صورت کلیشه‌ای انجام می‌شود و غنایت داستانی هم در پایین‌ترین سطح خودش است.

نکته‌ای که وجود دارد، واقعا بیشتر از این چیزی برای ساختن چنین بستری نیاز نبوده است. داستان برای چنین بازی‌ای واقعا جزو آخرین اولویت‌ها قرار می‌گیرد و صرفا باید حضور و کشتار جمعی دشمنان بی‌چاره توسط شما را توجیه کند. داستان اسنایپر کانترکتز 2 هم همین کار را برای شما انجام می‌دهد. شاید تفاوت اصلی این نسخه نسبت به عنوان پیشین صحرایی بودن کشور کوآمار باشد که گیم‌پلی بازی را دست‌مایه تغییرات اساسی می‌کند.

البته که نمی‌توان از کلیشه‌ای بودن چنین داستانی تمام قد دفاع کرد ولی در حقیقت نمی‌توانیم نقد بزرگی هم بر پیکره داستانی و موضع تیم سازنده وارد آورد. داستان بازی چیزی که باید انجام دهد را به بهترین نحو کامل می‌کند و بستر لازم را برای ماجراجویی و اکشن بازیکن فراهم می‌کند.

بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2
کاراکتر ریون، کاراکتری خون‌سرد و حرفه‌ای است که به راحتی می‌توان با او به عنوان یک سرباز کارکشته ارتباط برقرار کرد.

لهستانی‌ها در سال‌های اخیر ثابت کرده‌اند که یکی از قطب‌های بازی‌سازی در دنیای بازی‌های ویدیویی هستند و کسی نمی‌تواند با این گزاره مخالفت کند. استودیوهای کوچک و بزرگ این کشور با ساخت عناوین مختلف و با کیفیت جایگاه خودشان را در این صنعت به بالاترین سطح رسانده‌اند و به نظر می‌رسد این موضوع حالا حالاها هم ادامه داشته باشد. شرکت CI Games، سازنده بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2  هم با آخرین محصول خود نشان می‌دهند که می‌توانند به عنوان یکی از پرچم‌داران صنعت بازی‌سازی لهستان قد علم کنند.

 این عنوان در راستای بازی قبلی خود عمل می‌کند و روایت خطی‌تر عناوین شماره‌دار اصلی سری را حذف کرده و بیشتر از همیشه به المان‌های سندباکسی (Sandbox) پرداخته است. تمام روند بازی به شکلی پیش می‌رود که حس می‌کنید کارگردان بازی هیچ مرزی را برای آزادی عمل شما قرار نداده تا شما حس کنید که کارگردانی روند این اثر بر عهده شما است.

تمامی ایده‌های این لهستانی‌های دوست‌داشتنی توسط موتوری عظیم و بسیار قدرتمند به واقعیت پیوسته‌اند. موتور کرای‌انجین (CryEngine) که محصول شرکت کرای‌تک (CryTech)، همان سازنده‌های سری کرایسیس (Crysis) است. شاید یکی از بهترین نقاط قوت این بازی هم استفاده از چنین بستر قدرت‌مندی برای بازیشان است. با چنین انتخاب هوشمندانه‌‎ای سی‌آی گیمز توانسته تا یکی از روان‌ترین و بهترین گیم‌پلی‌های بازی‌های مخفی‌کاری را ارائه کند.

اصطلاحی وجود دارد که می‌گوید اسنایپرها نقاشان جنگ هستند و لوح خام آن‌ها برای به رخ کشیدن هنرشان، بدن دشمنان است. در نقاشی همیشه جزییات بالاترین اهمیت را دارند و پرداخت به این جزییات است که کار نقاشان را از دیگر هنرمندان متمایز می‌کند. این نکته را تا مغز استخوانتان حس خواهید کرد. برای به ثمر نشاندن ایده‌های ذهنی‌تان، بازی چنان بستری برایتان محیا می‌کند که تا آخرین لحظه بازی متحیر می‌مانید که چطور ممکن است یک بازی این قدر در برابر ایده‌های شما انعطاف‌پذیر عمل کند.

استفاده از بخش شخصی‌سازی و درخت پیشرفت هم باعث می‌شود تا لحظه آخر، بازی بوی تکرار به خودش نگیرد

در واقع بازی یک ماهی‌تابه و صدها تخم‌مرغ در اختیارتان قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد که املت درست کنید. بر خلاف اشتباه عمومی، املت یعنی ترکیب تخم‌مرغ با هر چیز دیگری و این بازی هم در مورد همین است! در طول بازی تمام تجهیزات و سلاح‌ها و مراحلی که جلویتان قرار می‌گیرد حکم این تخم‌مرغ‌ها را دارند و شما هستید که باید با استفاده از آن‌ها املتی باب میلتان بسازید. مواد لازم اضافه برای ساخت این غذای فوق‌العاده، ایده و نحوه اجرای آن‌ها توسط شما است. اگر با آشپزی میانه خوبی ندارید، بیایید به موضوع نقاشی بپردازیم. لذتی که در دیدن اثر نهایی خودتان پس از شلیک و بررسی جسد دشمنان وجود دارد را در کم‌تر بازی‌ مخفی‌کاری‌ می‌توان تجربه کرد. این حس در لحظه‌های دیدن کیل‌شاتتان که دیگر به اوج خودش می‌رسد.

استفاده از بخش شخصی‌سازی و درخت پیشرفت هم باعث می‌شود تا لحظه آخر، بازی بوی تکرار به خودش نگیرد و همیشه کاری برای انجام دادن و انگیزه‌ای برای ادامه بازی داشته باشید.

نقد بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2
یک اثر هنری بی‌نقص!

از همان اول بازی متوجه تغییر رویکرد سازندگان در این عنوان می‌شوید. در بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 تمرکز روی ساخت مراحل و بستر جغرافیایی‌ای بوده است که شما را در موقعیت‌هایی قرار دهد تا از مسافت‌های خیلی دور مشغول به اسنایپ کردن دشمنان شوید. آه که لذت چنین تجربه‌ای وصف ناپذیر است! زمانی که در سختی‌های بالا و با حساب کتاب‌های چندین ثانیه‌ای ماشه را می‌چکانید شاهد پرواز فشنگ از سلاحتان و نوازش مغز دشمن توسط آن می‌شوید، می‌توانید حس کنید چطور ترشح آدرنالین درونتان موجب سرازیر شدن سروتونین درون سلول‌های خاکستری مغزتان می‌شود.

اگر به دنبال تجربه‌ای وصف‌ناپذیر از ترکیب اسنایپ‌کردن، مخفی‌کاری، جهان باز و المان‌های سندباکس هستید، بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 را برای شما ساخته‌اند و این کار را به بهترین نحو انجام داده‌اند. دشت‌های بزرگ و محیط صحرایی بازی‌ هم اجازه پیاده‌سازی اتمسفری خاص را به سی‌آی گیمز داده است که تجربه این نسخه را با دیگر عناوین این سری متمایز می‌کند.

نقد و بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2
دیدن چنین مسافت‌هایی در این بازی اصلا موضوع غیرقابل معمولی به شمار نمی‌رود.

در قسمت قبل به استفاده بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 از موتور کرای‌انجین اشاره کردم. در کنار قدرت اجرای روان گیم‌پلی، یکی از نقاط قوت این موتور ساخت منظره‌ها و محیط‌های خارجی بی‌نظیر است. بازی واقعا زیبا است و محیط صحرا و شب و روز آن را به خوبی به تصویر می‌کشد و نورپردازی بازی هم به بهترین شکل این مجموعه را به کمال می‌رساند.

در کنار زیبایی‌های بصری باید به جنبه‌های عالی صوتی بازی هم اشاره کرد. صدای سلاح‌ها و محیط به بهترین شکل پیاده‌سازی شده‌اند و حس زنده بودن اتمسفر بازی به خوبی به شما منتقل می‌شود. سلاح صدا و گجت‌های بازی هم به طور قابل‌قبولی به اجرا درآمده‌اند.

با این که بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 انقلاب خاصی در صنعت بازی‌های ویدیویی به وجود نمی‌آورد ولی تمام چیزی است که باید باشد و کار خودش را به بهترین نحو انجام می‌دهد. بازی در مورد هر مکانیزم و المانی که در بازی وجود دارد و حتی محتواهای جدید، وسواس به خرج داده‌ است و خودش را به عنوان یک بازی کم‌نقص نمایش می‌دهد. این عنوان همان شکست روزمرگی‌ای است که در این روزهای دنیای بازی‌های ویدویی به آن احتیاج بود ولی کسی انتظارش را نمی‌کشید.

نقد و بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 بر اساس کد ارسال شده از سوی ناشر و نسخه‌ی PC نگارش شده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

9 شاهکار
با این که بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 انقلاب خاصی در صنعت بازی‌های ویدیویی به وجود نمی‌آورد ولی تمام چیزی است که باید باشد و کار خودش را به بهترین نحو انجام می‌دهد. بازی در مورد هر مکانیزم و المانی که در بازی وجود دارد و حتی محتواهای جدید، وسواس به خرج داده‌ است و خودش را به عنوان یک بازی کم‌نقص نمایش می‌دهد. این عنوان همان شکست روزمرگی‌ای است که در این روزهای دنیای بازی‌های ویدویی به آن احتیاج بود ولی کسی انتظارش را نمی‌کشید.
  • المان‌های مخفی‌‎کاری جذاب
  • اضافه شدن مکانیزم تیراندازی از فواصل بسیار دور
  • آزادی عمل در نحوه پیش‌برد مراحل
  • محیط‌های زنده و تعاملی
  • هوش‌مصنوعی دشمنان
  • تنوع سلاح‌ها و گجت‌ها
  • گرافیک زیبا به لطف موتور کرای‌انجین
  • صداگذاری خوب محیط و سلاح‌ها
  • داستان کلیشه‌ای
  • دیالوگ‌های تکراری دشمنان در هنگام اسیر شدن
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا