#مهسا_امینی
بازی Code Vein

پیش نمایش بازی Code Vein

انیمه RPG با چاشنی Dark Souls

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر بخواهیم کل فرانچایز موفق Dark Souls را به شکل انیمه بسازیم؟ جواب سوال ساده است، بازی Code Vein به وجود خواهد‌آمد.

فرانچایز موفق Dark Souls را می‌توانیم جزء گروه بازی‌هایی قرار دهیم که موجب تحولی عظیم در صنعت بازی‌های کامیپوتری شد. از زمان معرفی اولین نسخه Souls – که با نام Demon’s Souls شناخته می‌شود – تا آخرین قسمت این مجموعه یعنی Dark Souls 3، شاهد معرفی و انتشار بازی‌هایی بوده‌ایم که شدیدا از سبک و سیاق این سری مشهور الهام گرفته بودند. بازی‌هایی مانند Nioh یا بازی دوبعدی Salt and Sanctuary از جمله عناوین موفقی هستند که از سری Souls ایده زیادی گرفته‌اند و رضایت عموم علاقه‌مندان سری Souls را به‌دست آورده‌اند. حال بازی دیگری به لیست بلند مرتبه Souls مانندها اضافه شده؛ بازی Code Vein یکی دیگر از آثاری است که توسط ناشر سه‌گانه افسانه‌ای Dark Souls در دست ساخت است.

بازی Code Vein در سبک نقش‌آفرینی قرار دارد که توسط یکی از استودیوهای داخلی باندای نامکو (Bandai Namco) توسعه یافته و توسط همین کمپانی نیز منتشر خواهد‌شد. بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد، تیم توسعه این بازی، تلفیقی از دو استودیوی Shift و Marvelous است، این دو شرکت پیش از این روی عناوین مختلف God Eater کار کرده و در بازی جدید خود با الهام گرفتن از بهترین مکانیک‌های سری Souls و God Eater دست به ساخت عنوان جدیدی به نام Code Vein زده‌اند.

بازی Code Vein
Code Vein عنوان جدید باندای نامکو است که شخصیت‌هایی به شکل انیمه دارد. کاراکترهای انیمه‌ای همیشه از زیبایی خاصی برخوردارند.

اگر شما بیننده‌ی سریال‌های انیمه (انیمیشن‌های ژاپنی) باشید، از حال و هوای داستان پردازی و ظاهر شخصیت‌های این نوع سبک به خوبی آگاهید. وجود فردی متفاوت در دنیایی ترسناک که به دنبال راهی برای حل مشکلات دنیا می‌گردد. در انیمه‌ها شاهد کشمکش‌های درونی شخصیت اصلی نیز هستیم ولی در اکثر بازی‌هایی که به صورت انیمه-RPG ساخته می‌شود، بیشتر با کاراکتر خود ساخته‌ای بازی می‌کنیم که به دنبال راه حلی برای پایان وضعیت ناپایدار دنیا است. معمولا دیالوگ‌های این سبک بازی‌ها راهی خواهد بود برای شناخت شما از محیط، کاراکتر‌های فرعی و از همه مهم‌تر اینکه چقدر قهرمان داستان با دیگران تفاوت دارد. دانستن این موضوعات می‌تواند به شخصیت پردازی کاراکتر‌ اصلی کمک زیادی کند.

عنوان Code Vein نیز جزء همین دسته از بازی‌ها است که باید در ابتدا، شخصیت خود را بسازید ولی برخلاف دیگر عناوین ساخته شده در انیمه-RPG، شما توانایی انتخاب‌های بیشتری در مدل مو، شکل ظاهری صورت و زیورآلات را دارید. برای بخش شخصی سازی، انتخاب‌های گسترده‌ای در نظر گرفته شده که می‌تواند جذاب باشد. استفاده از چندین کلاه روی سر و زیورآلات متفاوت در نقاط مختلف صورت، حتی قابلیت استفاده دو مو برای زیبا سازی بیشتر شخصیت خود جزء خصوصیت‌های این بازی است که پیش از این، در کمتر بازی انیمه-RPG دیده بودیم. به لطف موتور گرافیکی Unreal Engine 4 این شخصی سازی‌ها بیشتر به چشم می‌آید و شاهد کیفیت قابل قبولی هستیم.

بازی Code Vein
بر خلاف دیگر بازی‌هایی که به شکل انیمه ساخته می‌شود، Code Vein دارای امکانات شخصی‌سازی بیشتری است.

بعد از ساخت کاراکتر خود، سریعا وارد بازی و داستان آن می‌شوید. تمام میان پرده‌های بازی Code Vein مانند عنوان‌های دیگر انیمه-RPG به صورت Real-Time اجرا می‌شود؛ پس بنابراین تمام شخصی‌سازی‌هایی که انجام داده بودید، در میان پرده‌ها دیده می‌شود.

داستان محیطی پسا-آخرالزمانی بازی در خصوص رویدادهای پس از فروپاشی بزرگ (The Great Collapse) و همچنین پس از سقوط ملکه (The Queen) اتفاق می‌افتد. شما در نقش یک Revenant هستید که همان نژاد ومپایرها هستند. Revenant چند سال قبل از فروپاشی بزرگ توسط مهندسان BOR parasite ساخته شد؛ آنها موجوداتی را یافتند که به داخل قلب فرد مرده نفوذ کرده و دوباره به زندگی بازمی‌گردانند. برای Revenant‌ها مرگ معنی ندارد و تا زمانی که قلب آنها سالم بماند، می‌توانند به دنیا بازگردند. از طرفی Revenant نیاز به تغذیه خون دارند تا از به جنون رسیدن جلوگیری کنند. کسانی که برای مدت طولانی به خون نرسند، تبدیل به موجوداتی به نام Lost خواهند شد. در کنار این موضوع، بعد از نابودی فرد یا گروهی به نام ملکه، فعل و انفعالات بدن Lostها تغییر کرده است و از خود گاز‌های سمی به نام Miasma تولید می‌کنند که تنفس زیاد آنها باعث عطش زیاد Revenant می‌شود و در نهایت سرعت تبدیل شدن به یک Lost را تسریع می‌بخشد.

بازی Code Vein
دنیا ترسیم شده از بازی Code Vein

با اینکه کمپانی باندای نامکو بهترین افراد را برای ساخت یک عنوان Souls مانند جمع‌آوری کرده، ولی ساخت این بازی برای آنها یک چالش بزرگ و سخت محسوب می‌شود. این بازی ابتدا قرار بود در مهر 1397 منتشر شود. بعد از در اختیار قرار دادن دموی قابل بازی به افراد متخصص در این سبک، نظرات منفی بسیار زیادی دریافت شد. نبود بالانس برای باس بازی، وجود باگ‌هایی عجیب، گیم‌پلی بسیار خسته کننده که همین باعث شد، تا کمپانی باندای نامکو تصمیم بگیرد برای این بازی، بیشتر وقت بگذارد و به همین دلیل از انتشار بازی در زمان مشخص شده، صرف نظر کرد تا اینکه در E3 2019 تاریخ انتشار این بازی، 5 مهر 1398 اعلام شد. حال بعد از یک سال کار روی بازی Code Vein و ارسال مجدد آن به افراد متخصص، کمپانی سازنده توانست نظرات قابل قبولی دریافت کند.

گیم‌پلی بازی Code Vein ترکیبی از عنوان‌های Dark Souls و God Eater به نظر می‌رسد. سیستم مبارزات بازی دقیقا چیزی است که در Dark Souls به کار رفته. طبق روال معمول در این نوع بازی‌ها، میزان مشخصی نوار سلامتی و Stamina هستید که با تمام شدن Stamina، کاراکترتان توانایی حمله، جاخالی دادن و سریع دویدن را از دست می‌دهد و بعد از مدتی حرکت آرام یا به عبارت دیگر استراحت کردن، این نوار مجددا پر می‌شود. شما در بازی علاوه بر داشتن سلامتی و Stamina، نواری به نام تمرکز (Focus) خواهید داشت که در صورت دریافت ضربه یا جاخالی دادن‌های به موقع، این نوار پر می‌شود. با پر شدن این نوار، روی کاراکتر شما باف‌هایی اعمال خواهد شد. یکی از این باف‌ها، فعال شدن حرکتی به نام Lunch Attack است که با زدن دکمه مربوطه، دشمن به هوا پرت می‌شود. در کنار این حرکت، Stamina کاراکتر شما زودتر پرخواهد شد و همچنین در مواقع دریافت ضربه از دشمن، تعادل خود را از دست نداده و در صورت ضربه زدن به حریف، تعادل آنها به هم می‌خورد. این المان برای دشمنان شما هم صدق می‌کند و اگر نوار تمرکز حریفتان پر شود، ضربه‌های قوی‌تری را به قهرمان داستان وارد می‌کند که می‌تواند ریتم بالایی را به مبارزات ببخشد.

طبق روایت داستان، هر Revenant یک کد خونی (Blood Code) دارد و هر یک از این کدها، دارای ویژگی‌هایی است که به آنها هدیه (Gift) گفته می‌شود. در واقع این کدها نقش کلاس‌های مختلف در بازی Code Vein را ایفا می‌کند. هدیه‌ها همان توانایی‌های ویژه کلاس‌ها هستند که برخی از آنها Passive و برخی دیگر Active هستند. همانطور که گفته شد شخصیت اصلی این بازی بر خلاف دیگر Revenantها دارای تفاوت‌هایی است. در آخرین دموی قابل بازی، مشاهده شد که می‌توان از کدهای خونی دیگر Revenantها نیز استفاده و بین آنها سوییچ کرد.

بازی Code Vein
انتخاب توانایی‌های مختلف و جا به جایی آنها یکی از نقاط مثبت این اثر است.

در مجموعه 8 کلاس در بازی وجود دارد که هر کدام توانایی و حرکات ویژه‌ای به کاراکتر می‌دهد.

تاکنون سه کد خونی معرفی شده و در مجموع 8 تای دیگر در بازی وجود خواهند داشت. این کد‌ها در روند بازی، یکی پس از دیگری برای شما آزاد می‌شوند ولی توانایی‌های آنها را باید با پرداخت Haze آزاد کنید. Haze در واقع پول رایج درون بازی است که با کشتن Lostها بدست خواهید آورد. این سیستم دقیقا همان روح (Soul) در بازی Dark Souls   است. در صورت کشته شدن، کل Haze شما روی زمین افتاده و باید تا مکان مرگ خود رفته و آنها را جمع آوری کنید و در صورت بازپس نگرفتن و شکست خوردن دوباره، Haze قبلی به طور کامل حذف و نابود می‌شود. از Haze می‌توانید برای امور دیگر نیز استفاده کنید مانند خرید و فروش سلاح و آیتم یا حتی آپدیت کردن آنها و Level Up کردن کاراکتر که تاثیر زیادی در روند بازی خواهد گذاشت.

هر کدام از این Giftها ممکن است تنها برای چند سلاح بخصوص قابل استفاده باشد و همچنین هر کد خونی که برای شما فعال باشد، تاثیر زیادی در اعداد و ارقام قدرت کاراکتر شما خواهد گذاشت. به عنوان مثال، زمانی که کد خونی Fighter را استفاده کنید، میزان نوار سلامتی شما بیشتر خواهد شد، همچنین Gift مربوط به سلاح سنگین برای شما فعال می‌شود.

بازی Code Vein
Parry ها یکی از مهمترین بخش‌های بازی به احساب می‌آید

مکانیکی در بازی به نام آیکور (Ichor) وجود دارد که مشابه Quicksilver‌های بازی Bloodborne است. با هر بار استفاده از Giftهای Active به میزان مشخصی از شما آیکور کم خواهد شد. آیکور در بازی به راحتی به دست می‌آید و با ضربه زدن به هر دشمنی، میزان مشخصی آیکور داده می‌شود. این بخش به صورت پیش فرض 16 عدد است که با Haze می‌تواند ارتقا یابد. در بازی قابلیتی به نام Parry وجود دارد که یک حمله بسیار قوی انجام می‌دهد. اطلاعاتی در تنوع Parryها در دسترس نیست و فقط می‌دانیم که تنوع آنها زیاد است. اگر بتوانید در میانه درگیری با دشمن، Parry را به موقع استفاده کنید، حمله دشمن بلاک شده و ضد حمله بسیار قوی انجام خواهید داد. با کشتن هر دشمن با Parry، به شما 2 عدد آیکور اضافه خواهد داد. اگر بازی God Eater را به یاد داشته باشید سلاح‌ها توانایی بلعیدن دشمن را داشتند، می‌توانستید این ویژگی را به یک کمبو تبدیل کنید، Parry دقیقا همین عملکرد را دارد؛ به این معنی که اگر در حال زدن ضربات ترکیبی هستید، می‌توانید با فشردن کلید مناسب، ناگهان Parry را فعال کرده و در صورت موفق بودن، دوباره به شما ۲ عدد آیکور به شما تعلق می‌گیرد.

همراهان نقش بسیار مهمی در روند بازی Code Vein دارند، به جز مراحل ابتدایی و برخی از مراحل داستانی، توانایی انتخاب همراه خود را خواهید داشت. هرکدام از این همراهان، قابلیت‌های خاص خود را در کمک‌رسانی و درگیری دارند. به عنوان مثال برخی از آنها Heal خود را به شما می‌دهند یا در مواقعی که می‌خواهید حمله کنید، شما را باف می‌کنند. این همراهان نه تنها در طول بازی، شما را یاری می‌کنند بلکه با دیالوگ‌های خوب به پیشرفت شما در بازی کمک خواهند کرد. قابل توجه است که برخی از Giftها در صورت فعال شدن، می‌توانند بین شما و یارتان انتقال پیدا کنند. اگر شما جزء کسانی هستید که علاقه‌ای به همراه ندارید، می‌توانید کلا کسی را انتخاب نکنید و تنهایی بازی را پیش‌ ببرید.

بازی Code Vein
با همکاری همراه خود می‌توانید روند بازی را برای خود جذاب تر کنید.

مهمترین ویژگی بازی Code Vein درجه سختی آن است. این بازی مانند عنوان‌های رایج این سبک، هیچ‌گونه درجه‌بندی سختی ندارد و با پیشرفت شما، بازی نیز سخت‌تر خواهد شد. در دو دموی نشان داده شده، قدرت دشمنان غیر قابل انکار است و اگر مانند سری بازی‌های Souls به موقع جاخالی ندهید، کشتن دشمن برایتان آسان نخواهد بود.

تنوع سلاح مانند God Eater است. شما در بازی انتخاب‌های زیادی خواهید داشت.

دسته‌بندی سلاح‌ها بیشتر مانند بازی God Eater است، 5 نوع سلاح در بازی وجود دارد که هر کدام از این دسته‌ها به 6 زیر سلاح تقسیم می‌شود. جدا از انواع سلاح‌ها، هر زیر سلاحی نیز ویژگی‌های منحصر به فردی خواهد داشت و تفاوت بین آنها، در طول بازی با آپدیت کردن مشخص می‌شود. استفاده از آیتم‌‌ها در Code Vein بسیار حیاتی خواهد بود؛ شما می‌توانید یک سلاح را با ترکیب با یک آیتم خاص آن را باف کنید. در طول بازی، سپر دفاعی دیده نمی‌شود ولی هر سلاحی می‌تواند خود به عنوان سپر عمل کند که انواع  سلاح‌ها، میزان دفاع متفاوتی خواهند داشت.

مانند بازی God Eater در کنار آیتم‌های مورد استفاده، مواد اولیه‌ای در بازی وجود دارند که باید آنها را بسازید یا پیدا کنید. از این مواد می‌توان در آپدیت و ساخت سلاح و حتی لباس خود استفاده کرد. لباس شما در بازی، Blood Veil نام دارد که در واقع زره جنگی شما است.

دنیای بازی‌های Souls مانند معمولا Open World است تا شما بتوانید آزادانه راه بروید و پول جمع کنید. بازی Code Vein نیز از همین رویه پشتیبانی خواهد کرد. دنیاها و مکان‌های بازی به هم مرتبط است و شما می‌توانید مدت‌ها در نقشه بگردید. گل سفید رنگی به نام Mistles در بازی وجود دارد که در واقع همان Bonefire‌های سری Dark Souls است. با فعال شدن آنها Checkpoint بازی را فعال کرده‌اید. همینطور بعد از استراحت دادن به خود در Mistlesها، HP و آیکور نیز به حالت عادی بازخواهد گشت و تمام عملیات‌ها نظیر تعویض همراه، Level Up کردن کاراکتر خود و آزاد کردن توانایی‌های Giftها را در این بخش می‌توانید انجام دهید. Mistlesها در دنیای Code Vein به همدیگر راه دارند و می‌توان بین آنها Fast Travel کرد. در بازی مکانی به نام Home Base وجود دارد که می‌توانید در آنجا به خرید و فروش آیتم و مواد اولیه، خرید و فروش سلاح و ارتقای سلاح‌های خود را انجام بدهید؛ حتی مکانی طراحی شده است که می‌توانید شکل ظاهری خود را نیز تغییر دهید. Dungeonها نیز در این بازی حضور دارند که دشمنان و باس‌های متفاوتی دارند.

بازی Code Vein
با توجه به سابقه فوق‌العاده طراحان God Eater، ما شاهد باس‌های و دشمنان جذابی خواهیم بود.

 

بخش مولتی‌پلیر نیز در بازی وجود دارد. در این مود یکی از طرفین از منوی بازی، یک نفر دیگر را درخواست می‌دهد و طرف دیگر نیز درخواست ورود به یک بازی را انجام می‌دهد، مولتی پلیر این بازی تا دو نفر را پشتیبانی می‌کند. جالب است بدانید این شخص دوم به جای همراه نفر اول وارد بازی نمی‌شود بلکه به عنوان کاراکتر سوم به آنها می‌پیوندد. مانند Bloodborne این کاراکتر دارای محدودیت‎‌هایی است. بازیکن آنلاین نمی‌تواند درگیری با باس‌ها را شروع کند و نمی‌تواند آیتم‌ها را که روی زمین قرار دارد، بردارد و بعد از کشته شدن فرد اصلی، به دنیای خود بازخواهد گشت باف‌هایی که کاراکتر اول و دوم به یکدیگر می‌دهند، روی نفر سوم عملی می‌شود.

به نظر می‌رسد که فضای تاریک و دنیای ترسناک بازی Code Vein به اندازه کافی پتانسیل یک بازی Souls مانند را داشته باشد. انتظار می‌رود داستان بازی مانند انیمه‌هایی چون Attack on Titan و Tokyo Ghoul پر مفهوم و جذاب باشد. این بازی 5 مهر 1398 برای پی سی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر می‌شود.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا