#مهسا_امینی

ساخت اقتباس سینمایی ملوان زبل از سر گرفته شده است

گندی تارتاکوفسکی بالاخره می‌تواند پروژه‌ی مورد علاقه‌اش را به سرانجام برساند

ساخت اقتباس سینمایی ملوان زبل از سر گرفته شده است سورنا رضایی ۱ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ سینمای جهان
ساخت اقتباس سینمایی ملوان زبل

اینطور که به نظر می‌رسد، ساخت اقتباس سینمایی ملوان زبل دوباره آغاز شده و گندی تارتاکوفسکی قرار است روی صندلی کارگردانی بنشیند.

پاپ‌آی که در ایران با نام ملوان زبل شناخته می‌شود، نخستین بار در یکی از کمیک استریپ‌های کینگ فیچرز با نام Thimble Theatre حضور یافت و طی ۱۰ سال به مهم‌ترین شخصیت آن تبدیل شد. پس از فوت الزی کریسلر سگار (Elzie Crisler Segar) خالق ملوان زبل، کینگ فیچرز وظیفه‌ی خلق ادامه‌ی ماجراجویی‌های این شخصیت را بر عهده‌ی دیگر کارتونیست‌ها از جمله باد ساگندورف (Bud Sagendorf) قرار داد. افزایش محبوبیت پاپ‌آی ادامه یافت و در دهه‌های بعد، اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی آن ساخته شدند.

بخش انیمیشن سونی پیکچرز در مارس سال ۲۰۱۰ میلادی از ساخت اقتباس سینمایی ملوان زبل با استفاده از انیمیشن سه بُعدی خبر داد. چند ماه بعد، جی شریک (Jay Scherick) و دیوید ران (David Ronn) که در پرونده‌شان انیمیشن سینمایی The Smurfs دیده می‌شود، به تیم تولید پیوستند تا روی فیلمنامه کار کنند. وظیفه‌ی کارگردانی هم نهایتا به گندی تارتاکوفسکی (Genndy Tartakovsky) رسید. با گذشت دو سال از اضافه شدن تارتاکوفسکی، ویدیویی رسمی از این پروژه منتشر شد که تعدادی از دست‌اندرکاران را در حال تولید نشان می‌داد. در بخش‌های پایانی هم شاهد یک کلیپ انیمیشنی کوتاه بودیم که مبارزه‌ی پاپ‌آی و دزدان دریایی را به تصویر می‌کشد. تارتاکوفسکی در آن ویدیو تاکید کرده بود آنچه در ادامه به نمایش در می‌آید بخشی از محصول نهایی نیست اما سبک و سیاق مشابهی دارد.

اگرچه انتشار این ویدیو بازخوردهای مثبتی را از سوی طرفداران ملوان زبل به همراه داشت اما سونی بنا به دلایلی نامعلوم آن پروژه را لغو کرد. حال و با گذشت حدودا چهار سال از آن زمان، گزارشی از سوی وب سایت Animation Magazine منتشر شده که ادعا می‌کند کینگ فیچرز سیندیکیت روی اقتباس سینمایی پاپ‌آی کار می‌کند. گندی تارتاکوفسکی هم در تیم تولید حضور داشته و قرار است بار دیگر روی صندلی کارگردانی بنشیند. در این گزارش جزئیات بیشتری به اشتراک گذاشته نشد و چیزی درباره‌ی داستان و شخصیت‌های حاضر در آن نمی‌دانیم. با این حال، تاکید شد سبکی که برای طراحی جلوه‌های بصری این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد، با سبکی که قرار بود در پروژه‌ی سونی استفاده شود تفاوت خواهد داشت. در ضمن، نامی از دیگر دست‌اندرکاران مانند تهیه‌کنندگان یا نویسندگان برده نشده است.

اگر با گندی تارتاکوفسکی آشنایی ندارید، باید بگوییم او از دوران نوجوانی به هنر و کمیک بوک علاقه داشت و همین هم به فعالیتش در حوزه‌ی انیمیشن منجر شد. از پروژه‌هایی که این انیماتور و کارگردان روسی-آمریکایی روی آن‌ها کار کرده می‌توان به سریال Batman: The Animated Series، سه گانه‌ی Hotel Transylvania و سریال Star Wars: Clone Wars اشاره کرد. او همچنین به عنوان طراح استوری در تیم تولید Iron man 2 حضور داشت.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا