سریال Perry Mason

معرفی مینی سریال Perry Mason – پری میسون

بازگشت کارآگاه نیویورکی

مینی سریال Perry Mason اقتباس تازه‌ای از مجموعه داستان‌هایی پرطرفدار در سبک جنایی است که از شبکه‌ی HBO پخش می‌شود. شاید نام کارگاه پری میسون در ایران به اندازه‌ی کشورهای غربی مشهور نباشد، اما این کاراکتر نزدیک به یک قرن است که با ماجراهای خود، مردم ایالات متحده را سرگرم می‌کند.

کاراکتر پری مِیسون در ابتدا در قالب مجموعه داستان‌هایی کوتاه در سال ۱۹۳۳ متولد شد. ارل استنلی گاردنر، نویسنده‌ی این مجموعه که یک وکیل بوده، با الهام از تجارب کاری خود بیش از ۸۰ جلد رمان و داستان کوتاه در جهان این کارآگاه آمریکایی خلق کرد. در طول ۸۰ سالی که از انتشار این مجموعه می‌گذرد، اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی بسیاری از این اثر صورت گرفته و اینبار شبکه‌ی HBO در نظر دارد تا این شخصیت را در مینی سریال پری میسون یک بار دیگر در مرکز توجه علاقمندان به آثار جنایی قرار دهد.

داستان این سریال کوتاه در سال ۱۹۳۲ و دوران رکود اقتصادی بزرگ ایالات متحده روایت می‌شود. پری میسون یک کارآگاه خصوصی در قلب نیویورک است که باید در گیر و دار اوضاع اجتماعی و اقتصادی نابه‌سامان آن دوره، پرونده‌ی چند مورد آدم ربایی را سر و سامان بدهد. سر نخ‌های پرونده، خیلی زود میسون را وارد یک بازی پیچیده می‌کند؛ یک بازی مرگبار که گم شدن چند کودک در مقایسه با آن، کم‌ترین نگرانی کارآگاه قصه‌ی ماست. خبر ساخت این مجموعه توسط HBO از سال ۲۰۱۶ میلادی رسانه‌ای شد. در ابتدا قرار بود رابرت داونی جونیور نقش کارآگاه میسون را ایفا کند، اما به دلیل تداخل زمانی برنامه‌ی فیلم‌های این بازیگر سرشناس هالیوودی با پروژه‌ی ساخت سریال پری میسون، داونی جونیور از تیم بازیگری سریال جدا شد و تنها مسئولیت تهیه‌کنندگی اجرایی اثر را بر عهده گرفت. با جدا شدن داونی جونیور از تیم بازیگری، نقش کارآگاه میسون به متیو ریس داده شد. این هنرپیشه‌ی بریتانیایی بیشتر به دلیل نقش‌آفرینی خود در آثاری مثل «پست» (The Post) از استیون اسپیلبرگ و «پاتاگونیا» (Patagonia) شناخته می‌شود.

فصل اول سریال پری میسون در هشت قسمت تهیه شده که اولین قسمت از این مجموعه در تاریخ ۲۱ ژوئن (۱ تیر) از شبکه‌ی HBO پخش شده است. برنامه‌ی پخش این سریال به صورت هفتگی بوده و تا به اینجای کار هنوز خبری از ساخت ادامه‌ای بر این مجموعه از سوی HBO منتشر نشده است. این سریال کوتاه توانسته در سایت Rotten Tomatoes امتیاز ۸۳ درصد را براساس ۶۳ نقد به خود اختصاص دهد و در سایت متاکریتیک هم بر اساس ۳۵ نقد، امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را به دست بیاورد. منتقدان بازی خوب متیو ریس در این اثر و همچنین توجه سازندگان آن به ارائه‌ی تصویری واقع بینانه از ایالات متحده در دهه‌ی ۳۰ میلادی را مورد ستایش قرار داده‌اند. مینی سریال پری میسون می‌تواند جایگزین مناسبی برای علاقمندان به مجموعه‌ی جنایی دیگر شبکه‌ی HBO یعنی «کارآگاه حقیقی» (True Detective) باشد که در سال ۲۰۱۹ میلادی پایان یافته است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا