گوشی OpenAI
1%
  • 0/10

آیفون‌ اپل را فراموش کنید؛ OpenAI گوشی مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی می‌سازد

طراح سابق اپل با سم‌آلتمن انقلابی در صنعت موبایل ایجاد می‌کنند

آیفون‌ اپل را فراموش کنید؛ OpenAI گوشی مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی می‌سازد ۰ ۱۲ دی ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک

شرکت OpenAI احتمالاً در حال کار روی ساخت گوشی هوشمندی است که توسط طراح مشهور آیفون، جانی آیو طراحی شده است.

هنوز اطلاعاتی درباره گوشی OpenAI منتشر نشده اما ممکن است این گوشی با تلفن‌هایی که در حال حاضر داریم تفاوت اساسی داشته باشد. از آنجا که شرکت OpenAI یکی از اولین پیشروان بازار هوش مصنوعی به‌شمار می‌رود، ممکن است در نهایت دنیای آیفون‌های اپل را نابود کند و نحوه استفاده ما از تلفن‌های هوشمند را تغییر دهد. هفته گذشته خبر خروج یکی دیگر از مدیران اپل از این شرکت منتشر شد.

تانگ تان، مدیر اجرایی اپل، که سرپرستی تیم طراحی آیفون و اپل واچ را برعهده داشت، از همکاری با اپل دست کشید و بعد مشخص شد که او در حال پیوستن به شرکت طراح ارشد سابق اپل  جانی آیو، LoveFrom است. پیشتر هم خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه آیو و تان در حال کار روی “دستگاهی” هستند که نخستین گوشی کاملا مبتنی بر AI باشد که از پشتیبانی OpenAI و سام آلتمن، مدیرعامل برخوردار می‌شود.

شاید این خبر برای بسیاری خیلی هیجان‌انگیز نباشد اما کسانی که از گذشته اخبار اپل و دنیای گوشی‌های هوشمند را دنبال می‌کنند، می‌دانند که جانی آیو 27 سال با شرکت اپل همکاری می‌کرد و به طراحی برخی از نمادین‌ترین محصولات اپل همچون iMac 1998، آیفون و حتی محوطه اپل پارک اعتبار داده است. ‌بااین‌حال، در سال ۲۰۱۹، آیو طوفانی در صنعت فناوری به راه انداخت، زمانی که بی سر و صدا اپل را ترک کرد. از آن زمان او با اپل و همچنین برخی دیگر از شرکت‌های فناوری کار می‌کند.

اکنون، آخرین جایی که آیو کار می‌کند OpenAI است، شرکتی که قبلاً با ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی مولد خود مانند Dall-E جهان را تغییر داده است. مطمئناً محصول جدیدی در LoveFrom در حال آماده‌سازی است و مدیران ارشد آن آیو، سم آلتمن و حالا تانگ تان احتمالا طوفانی در صنعت تلفن همراه به‌راه خواهند انداخت که معادلات اپل را از سال ۲۰۰۷ با عرضه نخستین آیفون که انقلابی در بازار موبایل دنیا ایجاد کرد، تغییر دهد.

آیفون در سال ۲۰۰۷ دنیا را تغییر داد. این گوشی با نمایشگر تمام لمسی، رابط بصری و یک فروشگاه App قوی، دنیای گوشی را متحول کرد. طراحی، تجربه کاربر پسند و اکوسیستم آن استانداردهای جدیدی را به‌وجود آورد و با ویژگی‌هایی مانند App Store، Siri و تمرکز بر زیبایی‌شناسی، صنعت موبایل را تحت تأثیر قرار داد. اپل اساساً تلفن‌ها را از ابزارهایی برای مکالمه به دستگاه‌هایی یکپارچه تبدیل کرد که اکنون نمی‌توانیم بدون آنها زندگی کنیم.

سال ۲۰۲۳ یا بهتر بگوییم سال ۲۰۲۴، هوش مصنوعی که قرار است حاصل همکاری آِلتمن، جانی آیو و تانگ تان در OpenAI باشد، دستگاهی خواهد بود که پتانسیل تغییر جهان را دارد. آیو قبلاً یک تیم قوی در LoveFrom ایجاد کرده است که حداقل ۲۰ کارمند سابق اپل اکنون با او کار می‌کنند. گزارش شده است که تان در این پروژه کنترل مهندسی سخت افزار را بر عهده می‌گیرد و سم آلتمن در حال آماده شدن برای تامین بخش نرم افزاری است.

در حال حاضر، گزارش‌هایی منتشر شده که محصول LoveFrom را یک «دستگاه هوش مصنوعی» می‌خوانند. با این حال فعلا هیچ جزئیات دقیقی در مورد پروژه در حال انجام این گروه در دست نیست. اما ممکن است شبیه یک گوشی باشد یا اصلا شباهتی به دستگاه‌هایی که هم‌اکنون استفاده می‌کنیم نداشته باشد، اما مطمئناً مانند یک گوشی کار خواهد کرد.

با این حال منطقی است که فکر کنیم این سه نفر روی یک گوشی هوشمند کار کنند. در حالی که جانی آیو در حال حاضر چندین دهه تجربه در طراحی و به ویژه نمادین‌ترین گوشی هوشمند دنیا یعنی آیفون را دارد، تانگ تان نیز تجربه شکل دادن به ظاهر و قابلیت‌های دستگاه را داشته و از طرف دیگر، سم آلتمن، چهره هوش مصنوعی دنیا به‌شمار می‌رود، براین اساس انتظار داریم این سه نفر هوش مصنوعی مورد نیاز تلفن را در دستگاه‌های موبایل به‌گونه‌ای تعبیه کنند که تجربه ما از این دستگاه را به‌طور کامل تغییر دهند و گوشی OpenAI محصولی باشد که صنعت موبایل دنیا را دوباره متحول کند.

فراموش نکنید، آلتمن در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در Humane AI Pin است؛ پروژه دیگری که توسط دو مدیر سابق اپل به‌سرانجام رسیده است. پین هوش مصنوعی جدید هیومن ای‌آی، دستگاهی بدون صفحه کلید و نمایشگر است که با هوش مصنوعی، به ویژه ChatGPT، کار می‌کند و فقط با صدا و اشاره کار می‌کند. پین هوش مصنوعی هنگامی که ویژگی پروژکتور را در دستگاه نشان می‌دهد، می‌تواند رابط کاربری را روی کف دست شما نمایش دهد.

پین هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با دستورات صوتی ساده برای شما تماس برقرار و پیام ارسال کند و حتی روی عکس‌ها کلیک کند. این همان چیزی است که آلتمن و همتایانش معتقدند آینده گوشی‌های هوشمند را تغییر می‌دهد. احتمالاً نسخه‌ی اصلاح شده‌تر از پین هوش مصنوعی Humane است، اما به طور کلی ایده همین است.

آینده گوشی‌های هوشمند چیست؟

چیزی که به‌نظر می‌رسد آیو، تان و آلتمن روی گوشی OpenAI کار می‌کنند، مفهومی فراتر از گوشی‌های هوشمند است. پیش‌بینی می‌شود یک دستیار شخصی که به‌عنوان یک گوشی هوشمند نیز کار کند، به‌جای موبایلی که به شما دستیار شخصی نیز می‌دهد. این چشم اندازی است که بارها و بارها در کتاب‌ها، فیلم‌ها و بازی‌های علمی تخیلی می‌بینیم.

به جارویس در فیلم‌های مرد آهنی فکر کنید. یا کورتانا در بازی‌های Halo، یا چیزی پیش پا افتاده‌تر، اما به همان اندازه موثر، یک سیستم هوشمند در سراسر خانه که به دستورات پاسخ می‌دهد و ما در فیلم‌هایی مانند Blade Runner می‌بینیم. صرف‌نظر از این، به جرات می‌توان گفت که این «دستگاه هوش مصنوعی» به جای اینکه یک دستگاه لمسی باشد، تجربه تعاملی شفاهی بیشتری خواهد داشت و استفاده از آن تا حدودی شبیه نحوه تعامل ما با ChatGPT در حال حاضر است.

البته بعید به‌نظر می‌‌رسد که محصول نهایی این افراد به زودی ساخته و راهی بازار شود و باید مدت طولانی‌تری منتظر بمانیم. اما در حال حاضر می‌توانیم ببینیم که اساس آن توسط شرکت‌هایی مانند اپل، گوگل و سامسونگ گذاشته شده است. انتظار می‌رود گوشی‌های پرچمدار ۲۰۲۴ سامسونگ اولین “تلفن‌های هوش مصنوعی” با قابلیت‌‌های مولد هوش مصنوعی باشند که عمیقاً در دستگاه ادغام شده‌اند.

پیکسل 8 گوگل در حال حاضر دارای مجموعه‌ای از ابزارهای هوش مصنوعی مولد مانند Magic Eraser، Zoom Enhance، ابزار خلاصه سازی برنامه Recorder و پاسخ‌های هوشمند در Gboard است. اپل در اکتبر ۲۰۲۳ نیز بی‌سر و صدا مدل زبان بزرگ چندوجهی (LLM) خود را به نام Ferret منتشر کرد و این شرکت قصد دارد آن را در آیفون و آیپدهای خود ادغام کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments