#مهسا_امینی
بازی Nioh 2

پیش‌نمایش بازی Nioh 2

تکامل سامورایی

استودیوی Team Ninja با بازی Nioh 2 بازگشته تا یک بار دیگر علاقه‌مندان به تاریخ ژاپن، سامورایی و کاتانا را به ماجراجویی هیجان‌انگیز جدیدی ببرد. با سرگرمی همراه باشید.

قسمت اول مجموعه‌ی Nioh برداشتی متفاوت و جالب‌توجهی از زیرسبک «سولز-لایک» بود که با پیاده‌سازی هوشمندانه‌‌ی مراحل دشوار، مکانیک‌های خلاقانه‌ی مبارزه و طراحی فوق‌العاده‌ی بازی در بستر ژاپن دوران سنگوکو، به موفقیت رسید. استودیوی Team Ninja که مجموعه‌ی Ninja Gaiden مشهورترین بازی آن‌هاست، با ساخت Nioh بالاخره توانست عنوانی ارائه کند که از لحاظ جذابیت و سرگرم‌کنندگی با نینجا گیدن قابل‌قیاس است و حالا با بلندپروازی‌های خود برای Nioh 2، آمده تا نشان دهد که موفقیت‌هایشان با قسمت اول صرفا یک جرقه نبوده است.

Nioh 2 همچون قسمت پیشین از لحاظ داستانی ترکیبی تخیلی-تاریخی از دوره‌ی سنگوکوی ژاپن است؛ برهه‌ای از تاریخ این کشور که مملو از جنگ‌های داخلی و کشمکش‌های سیاسی و اجتماعی بوده است. اما یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های این بازی جدید، پیش‌درآمد بودن آن است که یعنی دیگر ماجراهای سامورایی ایرلندی، ویلیام را دنبال نمی‌کنیم. در عوض شخصیت اصلی داستان موجودی هیبریدی از انسان و «یوکای» (از موجودات افسانه‌ای فولکلور ژاپن) است که در ابتدای بازی امکان شخصی‌سازی کامل ویژگی‌های او در اختیارتان قرار می‌گیرد. نکته‌ی جالب داستان بازی Nioh 2 آن است که سامورایی بی‌نام و نشان ما صرفا یک موجود ترکیبی عجیب و غریب نیست. تا اینجا مشخص شده که او در واقع نیمی از شخصیت حقیقی تاریخی تویوتومی هیدیوشی است! هیدیوشی یکی از شاخص‌ترین شخصیت‌های دوره‌ی سنگوکوی ژاپن است که از او با عنوان «دومین متحدکننده‌ی بزرگ ژاپن» یاد می‌شود. در Nioh 2 اما شخصیت اصلی در کنار کاراکتری به نام توکیچیرو، در کنار هم هویت هیدیوشی را تشکیل می‌دهند. چنین چیزی بسیار عجیب و البته هیجان‌انگیز است و نمی‌توانیم تا تجربه‌ی بازی و بیشتر روشن شدن ماجرا صبر کنیم. همچنین در خلال بازی قرار است با شخصیت‌های تاریخی دیگری چون اودا نابوناگا نیز مواجه شویم.

وظیفه‌ی شکل دادن به هویت سامورایی افسانه‌ای این بازی برعهده شماست. علاوه بر امکان تعیین تقریبا تمام ویژگی‌های ظاهری یوکای، حتی امکان انتخاب جنسیت او هم وجود دارد و می‌توان در جریان بازی هم ظاهر او را به دلخواه تغییر داد. همچنین به نظر قابلیت به‌اشتراک‌گذاری کاراکتر نیز در بازی وجود دارد تا بازیکنان دیگر بتوانند ظاهر سامورایی شما را استفاده کنند. نکته‌ای که در جریان تست بتای بازی مشخص شد، این است که بازیکنان پلی‌استیشن ۴ که هنوز فایل‌های ذخیره‌ی قسمت اول را در اختیار داشتند، می‌توانستند از لباس‌ها و پوشش ظاهری ویلیام برای سامورایی خود استفاده کنند و احتمالا چنین چیزی را در بازی نهایی نیز خواهیم دید.

وظیفه‌ی شکل دادن به سامورایی برعهده‌ی شماست

 یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های قسمت اول، طراحی عالی دنیای آن و تنوع جالب دشمنان بازی بود. Nioh 2 قرار است این ویژگی‌ها را به سطح جدیدی ببرد و با طراحی پرجزئیات‌تر محیط و کاراکترها، عمق بیشتری هم پیدا کند. کاراکتر شما این بار قادر است در ژاپن پر از اهریمن و هیولاهای مختلف گشت و گذار کند. نیمه‌ی تاریک کاراکتر اصلی او را قادر می‌سازد قدم به «قلمروی تاریک» هم بگذارد؛ جایی که یوکای‌های دیگر جولان می‌دهند و شکست دادنشان احتیاج به تلاش بیشتری دارد اما در عوض پاداش‌های گران‌بهاتری برای از پا در آوردن دشمنان به شما داده می‌شود.

مدت زمان گیم‌پلی تقریبا مشابه قسمت اول است و بسته به نوع بازی کردن بازیکنان می‌تواند طولانی‌تر هم شود. یاسودا اذعان داشته که اتمام بازی برای او ۵۵ ساعت طول کشیده است

مبارزات بسیار روان و البته دشوار قسمت اول با بهبودها و قابلیت‌های بیشتر راه خود را به Nioh 2 پیدا کرده‌اند. نیمه‌یوکای بودن کاراکتر اصلی بدین معناست که او قابلیت‌های بیشتری برای از پیش رو برداشتن دشمنان دارد و دست بازیکن برای انتخاب سبک مبارزه کاملا باز است. سامورایی در شرایط لازم قادر است چند اهریمن به‌عنوان نیروی کمکی احضار کند و حتی خودش برای زمان کوتاهی به فرم هیولایی درآید. هر کدام از یوکای‌های دشمن پس از کشته شدن، آیتمی به نام Soul Core زمین می‌اندازند که در صورت جمع‌آوری و استفاده در یکی از معبد‌ها پیش از مرگ کاراکتر، باعث ارتقای قدرت او می‌شود. از بزرگ‌ترین ویژگی‌های بازی Nioh 2 که بسیار بلندپروازانه به نظر می‌رسد، گستردگی حیرت‌آور درخت مهارت‌های آن است. در این بازی تمام سلاح‌های پیشین از جمله شمشیر، شمشیر دوتایی، تبر، نیزه، اوداچی، کوساریگاما و تونفا در دسترس بوده و دو سلاح جدید هم با نام‌های Switchglaive و Dual Hatchet به آن‌ها اضافه شده است. Dual Hatchet برای حرکات سریع و کم کردن فاصله با دشمن در سریع‌ترین زمان ممکن کاربرد دارد و Switchglaive نیز اساسا مشابه با سلاح تغییرپذیر بازی بلادبورن است که می‌تواند به فرم‌های مختلف درآید. تک تک این سلاح‌ها دارای درخت‌های مهارت گسترده هستند که قدرت‌های مختلفی به آن‌ها اضافه می‌کند. علاوه‌بر سلاح‌ها، هر سبک مبارزه نیز دارای درخت مهارت اختصاصی خود است. تاکنون چهار سبک منحصر بفرد Ninja، Samurai، Omnyo Magic و Shiftling در بازی مشخص شده که مورد آخر همان‌طور که از نامش پیداست، به استفاده از نیمه‌ی یوکای کاراکتر اختصاص دارد.

باس‌ فایت‌های بازی چالش‌برانگیزتر از قبل خواهند بود

نبرد با دشمنان همچون گذشته بر پایه‌ استفاده‌ی درست از سلاح‌ها و قابلیت‌ها، مدیریت نوار استقامت (که با عنوان Ki مشخص می‌شود) و یادگیری الگوی حمله‌ی دشمنان استوار است. همچون نسخه‌ی اول می‌توانید در جریان نبرد سه گارد High، Low و Medium بگیرید و با کمک آن‌ها به ترتیب روی جاخالی دادن، حملات سنگین و ترکیبی از این دو تمرکز کنید. مبارزات همچنان بسیار دشوار هستند و برای شکست دادن دشمنان و خصوصا باس‌ها به مهارت و صبر نیاز خواهید داشت. تیم نینجا برای راحت‌تر کردن کار بازیکنانی که با سختی بازی کنار نمی‌آیند، قابلیت جدیدی به نام Benevolent Grave تدارک دیده است. این قابلیت در واقع نسخه‌ی دوستانه‌تر Bloody Grave در قسمت اول است که اجازه می‌داد یک کپی از بازیکنان کشته‌شده‌ی دیگر در بازی را که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شود احضار کرده و به چالش بکشید. در Nioh 2 به جای مبارزه با این روح، می‌توانید از او به‌عنوان یار خود کمک بگیرید. علاوه بر این امکان تجربه‌ی کو-آپ بازی با دو نفر از دوستانتان هم وجود خواهد داشت که نسبت به قسمت قبلی یک عدد به آن اضافه شده است. طبق گفته‌ی فومیهیکو یاسودا، تهیه‌کننده‌ی بازی، مدت زمان گیم‌پلی تقریبا مشابه قسمت اول است و بسته به نوع بازی کردن بازیکنان می‌تواند طولانی‌تر هم شود. یاسودا اذعان داشته که اتمام بازی برای او ۵۵ ساعت طول کشیده است.

بازی Nioh 2 تاکنون یک تست بتا را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی پشت سر گذاشته تا از بازخورد بازیکنان برای هر چه بهتر شدن استفاده کند. تاریخ انتشار قطعی بازی، ۲۳ اسفند زمستان جاری برای کنسول پلی‌استیشن ۴ است. این بازی پس از طی کردن دوره‌ی انحصاری زمانی، برای پلتفرم رایانه‌های شخصی نیز عرضه خواهد شد که هنوز تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده اما گمان می‌رود این اتفاق در پاییز سال آینده بیفتد. هم‌اکنون دو نسخه‌ی استاندارد و ویژه‌ی بازی برای پیش‌فروش در دسترس است. نسخه‌ی استاندارد ۶۰ دلاری علاوه بر خود بازی، بسته‌ی الحاقی، ست زره Hades، آیتم ویژه‌ی Sudama Netsuke Charm و تم و آواتار ویژه‌ی PS4 را هم در خود دارد. نسخه‌ی ویژه ۸۰ دلار قیمت داشته و حاوی سیزن پس، استیل‌بوک، آرت‌بوک و بسته‌ی الحاقی بازی است.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا