داستان سری مورتال کامبت
1%
  • 0/10

داستان سری مورتال کامبت تا قبل از Mortal Kombat 1

Get Over Here و از مورتال کامبت بیشتر بدان!

داستان سری مورتال کامبت تا قبل از Mortal Kombat 1 ۲ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تاریخچه کپی لینک

سری بازی مورتال کامبت، محبوب‌ترین سری بازی مبارزه‌ای است که در سال ۲۰۲۳ قصد دارد با یک سافت ریبوت، دری جدید از دنیای خود را بر ما باز کند. در این مطلب نگاهی کامل به داستان سری مورتال کامبت خواهیم داشت تا شما مشکلی برای فهم و لذت بردن از بازی Mortal Kombat 1 نداشته باشید.

نسخه ریبوت سری بازی مورتال کامبت چند روز پیش با نام Mortal Kombat 1 معرفی شد. پس از معرفی این بازی، بسیاری از طرفداران با خود فکر کردند که در گذشته این سری بازی جذاب چه اتفاقاتی رخ داده و چه چیزی باعث شده ما نیازمند یک نسخه ریبوت باشیم! از همین رو در این مطلب قصد داریم نگاهی کوتاه به داستان سری بازی مورتال کامبت داشته باشیم تا خود را آماده Mortal Kombat 1 کنیم.

پیش از پرداختن به داستان سری مورتال کامبت، بد نیست اشاره داشت که این ریبوت، دومین ریبوت در این سری بازی است. ما اولین ریبوت در این سری بازی را طی سال ۲۰۱۱ با بازی Mortal Kombat دریافت کردیم. علاوه بر آن نباید فراموش کرد که پایان داستان چند نسخه ابتدایی این سری بازی بسته به انتخاب شخصیت توسط کاربران، متفاوت است. از همین رو ما پایان داستانی که به عقیده عموم پایان اصلی این بازی‌ها است را برای شما تعریف خواهیم کرد.

Mortal Kombat (1992)

مورتال کامبت تورنمنتی است که در حدود هر ۵۰ سال یک مرتبه توسط جادوگری با نام شانگ سونگ (Shang Tsung) در جزیره شخصی خود برگزار می‌شود. شرکن کنندگان این تورنمنت لیو کانگ (Liu Kang)، ریدن (Raiden)، اسکورپیون (Scorpion)، سونیا بلید (Sonya Blade)، ساب زیرو (Sub-Zero)، جانی کیج (Johnny Cage) و کینو (Kano) هستند.

اما این یک تورنمنت معمولی نیست. آن در حقیقت راهی برای جلوگیری از سلطه نیروهای آوت ورد (Outworld) بر زمین است. قهرمان شانگ سونگ یعنی گوروی (Goro) چهار دست تا به حال نه مرتبه قهرمان شده است و اگر او یک مرتبه دیگر قهرمان این تورنمنت شود، نیروهای آوت ورد بر زمین مسلط می‌شود. لیو کانگ که یک راهب است، با پیروزی در برابر گورو و شانگ سونگ، زمین را نجات می‌دهد.

Mortal Kombat II (1993)

در حالی که شانگ سونگ در بازی قبلی از لیو کانگ شکست خورده بود، امپراطور خود یعنی شائو کان (Shao Kahn) را راضی می‌کند تا تورنمنت بعدی بر خلاف سال‌های پیشین در آوت ورد برگزار شود. در آوت ورد، نیروهای زمین باید در برابر شانگ سونگ و شائو کان قرار می‌گرفتند. این دو قصد داشتند سر دشمنان خود را له کرده تا به طور کلی از شر آن‌ها خلاص شوند.

نکته جالب داستان اینجا بوده که هنوز ۵۰ سال از تورنمنت پیشین نگذشته، با این حال ریدن، رئیس نیروهای زمینی دعوت به تورنمنت را قبول می‌کند. در این میان بد نیست اشاره داشت که طی این سری بازی به بی تمایل بودن خدایان بالا مرتبه‌تر از ریدن که خدایان الدر (Elder Gods) شناخته می‌شوند نیز اشاره شده که به وجود آورنده بسیاری از مشکلات در دنیای مورتال کامبت هستند. در تورنمنت دوم نیز لیو کانگ با شکست شائو کان برنده تورنمنت می‌شود.

Mortal Kombat 3 / Ultimate Mortal Kombat 3 (1995)

شائو کان بار دیگر پس از شکست در برابر لیو کانگ و دیگر نیروهای زمینی باز می‌گردد. شائو کان همسر مرده خود، ملکه سیندل (Queen Sindel) را زنده کرده و به سوی زمین فرستاده تا پورتالی برای همه نیروهای آوت ورد به زمین بازگشایی کند. هدف او بار دیگر تسلط کامل بر زمین است، اما از نو شکست خورده، زمین بار دیگر توسط نیروهای وفادارش حفظ شده و شائو کان به طور موقت از سری بازی مورتال کامبت خارج می‌شود.

Mortal Kombat 4 (1997)

بازی مورتال کامبت ۴، ما و نیروهای زمین را با تهدیدی جدید آشنا می‌کند. شیناک (Shinnok) خدای سابقی که حال سرکش شده و در برابر یاران ریدن قد علم کرده است، دشمن جدید ما است. شیناک پس از شکست خوردن در برابر لورد ریدن، در ندر رلم (Netherrealm)، جهان مردگان ترسناک سری بازی مورتال کامبت، زندانی شده است. کوان چی (Quan Chi) جادوگر تحت اختیار شیناک به او کمک کرده تا از نو قدرت خود را در دست بگیرد و در نبود شائو کان، تقریبا بر تمام جهان سلطه پیدا کند.

Mortal Kombat: Deadly Alliance (2002)

داستان دنیای مورتال کامبت تا اینجا بسیار تیره و تار بود، اما در بازی Mortal Kombat: Deadly Alliance ما رخی تازه از تیرگی و نگون بختی را می‌بینیم! کوان چی، جادوگر تحت اختیار شیناک حال هم دست شانگ سونگ شده و این دو موفق به کشتن قهرمان نیروهای زمینی یعنی لیو کانگ می‌شوند. قدرت ترکیبی بسیار زیاد و خطرناک آن‌ها به این دو اجازه داده با قوی‌ترین نیروها درگیر شده و آن‌ها را از پای در بیاورند. همکاری این دو به مرگ شائو کانی که گمان کردیم پیش‌تر کشته شده بود، ختم می‌شود! پایان این بازی مشکلات بسیاری در خود داشت، با این حال آغاز نسخه بعدی بسیاری از پرسش‌های ما را پاسخ داده و به از بین رفتن قهرمانان توسط این دو نیز تمرکز می‌کند.

Mortal Kombat: Deception (2004)

همانطور که انتظار می‌رفت، در بازی Mortal Kombat: Deception رابطه میان کوآن چی و شانگ سونگ شکر آب شد و حاصل درگیری آن‌ها احیا و خیزش اوناگا (Onaga)، اژدهای پادشاه (Dragon King) یکی از فرمانروایان قدیمی آوت ورد شد. اوناگا شخصیت منفی اصلی این بازی بوده که البته مانند تمام شخصیت‌های دیگر منفی بازی یعنی شیناک و شائو کان با شکست روبه رو شده و بار دیگر زمین در امان می‌ماند.

Mortal Kombat: Armageddon (2006)

ما در هر نسخه از سری بازی مورتال کامبت، شاهد حضور شخصیت‌های جدید در آن بودیم و بازی Mortal Kombat: Armageddon شامل بیش از ۶۰ شخصیت جذاب است! توسعه دهندگان از این موضوع استفاده کرده و از تعداد زیاد شخصیت‌های برای شرح داستانی جذاب بهره می‌برند. تعداد زیادی قهرمانان در این بازی سبب به خطر افتادن تمام دنیاهای بازی از جمله زمین و آوت ورد می‌شود.

در نتیجه تعداد بسیار زیاد مبارزان، خدایان دنیای مورتال کامبت، خدایان الدر، هرمی ساخته و وعده می‌دهند که برنده تورنمت مورتال کامبت اختیار تمام جهان‌ها را در دست خواهد گرفت. پایان اصلی داستان که در نسخه بعدی در اختیار ما قرار گرفت به اینگونه بوده که پس از مرگ بسیاری از مبارزان، در نهایت شائو کان به جدال ریدن رفته و او را به بدترین شکل ممکن از بین برده و در نهایت فرمانروای جهان می‌شود.

به طور کلی داستان سری مورتال کامبت مملو از داستان‌های جانبی است و علاوه بر داستان اصلی جذاب، داستان‌های فرعی آن نیز بسیار چشم گیر هستند. از جمله مهم‌ترین این داستان‌های جانبی می‌توان به جدال پایان ناپذیر اسکورپیون و ساب زیرو اشاره داشت. همچنین نباید داستان‌های معروف‌ترین شخصیت این سری بازی یعنی لیو کانگ را فراموش کرد.

اسکورپیون باور دارد که ساب زیرو خانواده او را به قتل رسانده و در نتیجه دست به کشتن ساب زیرو می‌زند. پس از آن برادر ساب زیرو به قصد انتقام جویی در نقش ساب زیرو وارد دنیای مورتال کامبت می‌شود. این در حالی است که کوان چی تمام تیم اسکورپیون را از بین برده است.

همچنین باید به داستان جانبی کیتانا (Kitana) که فرمانروای حقیقی آوت ورد است نیز اشاره داشت. جالب است بدانید که میلینا (Mileena) یک کلون از کیتانا بوده و ملکه سیندل مادر اوست! ما گمان داریم که اشاره‌های قابل توجهی به این حقایق در بازی Mortal Kombat 1 شود.

Mortal Kombat (2011)

سال ۲۰۱۱، نهمین نسخه از سری بازی مورتال کامبت با نام Mortal Kombat و بدون هیچ پیشوند و پسوندی به انتشار رسید. این نسخه از مورتال کامبت اولین سافت ریبوت در دنیای این سری بازی مبارزه‌ای جذاب بود که بسیار موفق نیز ظاهر شد. بازی Mortal Kombat در حقیقت ادامه داستان بازی Mortal Kombat: Armageddon را برای ما تعریف می‌کند.

داستان این بازی با کشته شدن لورد ریدن توسط شائو کان و سلطه او بر جهان آغاز می‌شود. ریدن در این میان پیامی به گذشته خود فرستاده و این پیام حاوی جمله «او باید پیروز شود!» است. گذشته ریدن، این پیام را در قالب یک گردنبند شکسته دریافت کرده و به سبب داشتن آن، به طور مداوم لحظاتی از آینده خود را می‌بیند و گمان می‌برد که باید جلوی پیروزی شائو کان در تورنمنت را بگیرد!

 اما داستان ما پیچش بسیار جذاب و البته ترسناکی به خود دیده و تمام اتفاقات بدی که نباید، در این بازی رخ می‌دهند. ما در این بازی نگاهی به اتفاقات سه نسخه ابتدایی این سری بازی از جمله حمله به کره زمین توسط نیروهای آوت ورد را داریم که در کنار زنده کردن خاطرات، داستانی جذاب با پیچشی بی نظیر را برایمان بیان می‌کند. در این میان قهرمانان زیادی از جمله لیو کانگ و کیتانا کشته می‌شوند. در نهایت ریدن متوجه می‌شود منظور از «او» در پیام ریدن آینده، شائو کان بوده و ریدن آینده، در حقیقت ریدن گذشته را به عنوان پیروز مبارزات خطاب نکرده است!

در نتیجه ریدن در یک مبارزه غیر رسمی به شائو کان اجازه برد داده و به سبب برد شائو کان، خدایان الدر قدرت بیشتری را در اختیار ریدن قرار می‌دهند و او در نهایت موفق به شکست شائو کان می‌شود، اما نباید هزینه گزاف این پیروزی، یعنی مرگ تعداد زیادی از قهرمانان را فراموش کرد!

Mortal Kombat X (2015)

بازی Mortal Kombat X مانند نسخه چهارم این سری بازی، نگاهی به شخصیت شیناک دارد که بر اثر مرگ شائو کان مسیرش به سوی زمین باز شده است. بسیاری از شخصیت‌های کشته شده در بازی Mortal Kombat سال ۲۰۱۱ حال در قالب شخصیت‌هایی منفی تحت اختیار کوان چی و شیناک به این بازی بازگشته‌اند که دیگر پیچش داستانی نسخه ریبوت مورتال کامبت است.

شیناک در کمال تعجب همه، توسط ستاره سابق هالیوود، جانی کیج کشته شده و از زمین طرد می‌شود. در این میان بد نیست به پیشرفت‌های شخصیتی جانی کیج اشاره داشت که محبوبیت او را در میان طرفداران چندین برابر کرد. در نتیجه پیروزی جانی کیج، قهرمانانی که تبدیل به شخصیت‌های منفی شده بودند از نو به حالت عادی برگشته و زمین را نجات می‌دهند، البته نباید فراموش کرد که آن‌ها ضربات روحی جبران ناپذیری دریافت کرده‌اند!

پس از بازگشت شیناک، قهرمانان زمین و آوت ورد به همکاری یکدیگر پرداخته تا شیناک را برای همیشه از بین ببرند. از جمله کسانی که عهد صلح با هم بستند، اسکورپیون و ساب زیرو بودند که پس از سال‌ها راضی به دوستی، حداقل برای مدتی محدود شدند. این مرتبه شیناک توسط کسی کیج (Cassie Cage)، دختر جانی کیج و سونیا بلید از بین می‌رود.

در پایان، ریدن که توسط نیروهای تاریک تبدیل به شخصیتی فاسد شده، سر شیناک را جدا کرده و به کیتانا و لیو کانگ از گور برگشته که حال فرمانروایان آوت ورد هستند تقدیم می‌کند و به آن‌ها هشدار می‌دهد که هرگز به زمین نزدیک نشوند!

Mortal Kombat 11 (2019)

نسخه یازدهم از سری بازی مورتال کامبت، تمرکز بسیار زیادی بر سفر در زمان دارد. مادر شیناک، کرونیکا (Kronika) با استفاده از ساعت شنی خود قدرت کنترل زمان را در دست می‌گیرد. او که از مرگ پسر خود راضی نیست، با لیو کانگ و کیتانای از گور برگشته عهد بسته و با همراهی بسیاری از شخصیت‌های منفی بازی تبدیل به شخصیت‌های اصلی این نسخه از مورتال کامبت می‌شوند. او تلاش دارد خط زمانی جدید را که عصر نو (New Era) نامیده، به وجود آورد.

در نتیجه اتفاقات، زمان گذشته و حال با یکدیگر ترکیب شده و قهرمانان ما نسخه‌های دیگری از خود را می‌بینند که سبب رخداد اتفاقات عجیب و دراماتیک بسیاری می‌شود. در نهایت، ریدن قدرت‌های خود را به لیو کان داده و لیو کانگ گذشته را با لیو کانگ از گور برگشته زمان حال ترکیب می‌کند و ما شاهد خیزش لیوکانگ، خدای آتش، هستیم. خدای آتش در نهایت کرونیکا را شکست داده و برای ساخت خط زمانی اختصاصی خود آماده می‌شود.

بسته الحاقی Aftermath به تشریح ادامه داستان این بازی می‌پردازد که شانگ سونگ قصد داشته تاج کرونیکا که برای استفاده از ساعت شنی او نیاز است را به دست آورد. اما در نهایت لیو کانگ در تریلر بازی Mortal Kombat 1 موفق به شکست دادن او شده و با به دست آوردن تاج کرونیکا، موفق به ساخت واقعیت جدید مورد نظر خود می‌شود!

آیا شما برای فهم Mortal Kombat 1 باید تمام نسخه‌های پیشین را تجربه کنید؟

پاسخ کوتاه ما خیر است. شما برای فهم کلیت بازی Mortal Kombat 1 نیازی به دانستن تمام بخش‌های نسخه‌های پیشین ندارید، با این حال دانستن نکات فرعی این سری بازی باعث می‌شود به مراتب بیشتر از نسخه جدید آن لذت ببرید. بازی Mortal Kombat 1 در دنیای جدید لیو کانگ خدای آتش رخ داده و شما برای درک عظمت این رخداد، باید نگاه عمیق‌تری به این سری بازی داشته باشید.

بازی Mortal Kombat 1 در تاریخ ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۲۳، برابر با ۲۸ شهریور ماه سال ۱۴۰۲ برای کنسول‌های پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس/سری اس و نینتندو سوییچ، در کنار رایانه‌های شخصی به انتشار می‌رسد و شما می‌توانید پس از مطالعه این مطلب با دانش کافی از این بازی لذت ببرید. نظر شما درباره داستان سری مورتال کامبت چیست؟ شما با کدام نسخه خاطرات بیشتری دارید؟ در انتظار نظرات و خاطرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments