انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

بررسی انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge

بازگویی جذاب قصه‌ی یک انتقام

انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge به تازگی به صورت دیجیتالی منتشر شده ولی آیا توانسته یک قصه‌ی ناب را از دنیای مورتال کامبت برای ما تعریف کند؟

آخرین انیمیشنی که از دنیای مورتال کامبت منتشر شد به سال ۱۹۹۶ برمی‌گردد؛ پروژه‌ای به نام Defenders of the Realm که در قالب ۱۳ اپیزود منتشر شد اما این مجموعه نتوانست به یک اثر ماندگار و جذاب تبدیل شود. پس از گذر مدت زمان تقریبا ۲۰ ساله، کمپانی برادران وارنر برای به تصویر کشیدن تورنمنت جذاب و خیالی مورتال کامبت به نسل جدید خیز برداشتند. به نظر می‌رسد که در آینده‌ی نزدیک باید شاهد فیلم مورتال کامبت به کارگردانی جیمز وان نیز باشیم. در این اوضاع گویا برای شناخت بهتر کاراکترهای این یونیورس بسیار گسترده و پرجزئیات، انیمیشن Mortal Kombat Legends به صورت دیجیتالی تهیه شده تا مخاطبین تازه‌وارد، از گذشته و پیشینه‌ی قهرمان و ضدقهرمان‌های این دنیای عظیم آگاهی پیدا کنند.

همان‌طور که از نام انیمیشن برمی‌آید، داستان درباره‌ی قصه‌ی شخصی کاراکتر «اسکورپیون» است و مخاطب از همان ابتدا، اولین فردی را که جلوی دوربین می‌بیند، هانزو هاساشی یا همان اسکورپیون است. گیمرهای کهنه‌کار احتمالا از قصه‌ی غم‌انگیز هانزو و تراژدی پیرامون ماجراجویی‌هایش اطلاع دارند ولی قصه‌ی انیمیشن «مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» منحصرا در خدمت هانزو نیست و ما با دیگر شخصیت‌های این یونیورس دوست‌داشتنی روبه‌رو می‌شویم؛ جهانی که شخصیت‌های ریز و درشت زیادی در آن حضور دارند.

باید اعتراف کرد که دنیای مورتال کامبت و شخصیت‌هایش در قالب این انیمیشن، رنگ و لعاب بسیار خوبی پیدا کرده و تماشای قصه‌ی سراسر اکشن داستان، به شدت برای مخاطب سرگرم‌کننده است. «مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» برخلاف تصور بسیاری از مخاطبین قدیمی که با سری بازی‌های مورتال کامبت خاطره‌های زیادی دارند، تنها برای این دسته از افراد ساخته نشده است. اگر کمی صبر و حوصله به خرج دهید، از قوانین و دنیای داستانی اطلاعات بهتر و بیشتری ارائه می‌شود؛ کما این‌که ما از فلسفه‌ی مسابقات نیز به خوبی مطلع می‌شویم؛ از این‌که چرا در درجه‌ی اول باید شخصیت‌ها به جان هم بیفتند و از برپایی تورنمنت مورتال کامبت چه نفعی حاصل می‌شود.

انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge
در این انیمیشن به دنیای زیرزمینی یا همان ندررلم نیز سفر می‌کنیم.

انیمیشن «مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» در ابتدا از شخصیت‌های متعدد داستانی رونمایی می‌کند؛ در درجه‌ی بعدی همان‌طور که اشاره کردیم به مخاطبین ناآشنا توضیح می‌دهد که قوانین حاکم بر دنیای مورتال کامبت به چه صورت است. یک مخاطب غریبه با این فرنچایز شاید از شخصیت «کوان‌چی» و انگیزه‌هایش در ابتدای داستان بی‌خبر باشد، اما در ادامه به خوبی پی می‌برد که ماجرا از چه قرار است. از طرفی دیگر گیمرهای کهنه‌کار و آشنا به فرنچایز مورتال کامبت کاملا در جریان هستند که پایان فیلم به چه شکلی رقم خواهد خورد، اما فیلم می‌تواند این دسته از مخاطبین را به واسطه‌ی نمایش مبارزات جذاب و به شدت اکشن راضی نگه دارد. خالقان این اثر برای تهیه و تولید انیمیشنی که هم به درد تازه‌واردها بخورد و هم عاشقان این فرنچایز از تماشای آن لذت ببرند، عملکردی به شدت ستودنی از خود به یادگار گذاشته‌اند و باید به دست‌اندرکاران این انیمیشن آفرین گفت!

«مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» برخلاف تصور بسیاری از مخاطبین قدیمی که با سری بازی‌های مورتال کامبت خاطره‌های زیادی دارند، تنها برای این دسته از افراد ساخته نشده

این اثر مناسب برای کودکان نیست و در رده‌بندی بزرگسال (R) طبقه‌بندی می‌شود. همان‌طور که سری بازی‌های مورتال کامبت خشونت بی‌حد و وصفی را جلوی چشم گیمر به نمایش می‌کشد، همین موضوع در انیمیشن «مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» نیز صدق می‌کند. جالب‌تر اینجاست که فنون ویژه‌ی «ایکس‌-ری» که شخصیت‌ها روی یکدیگر در بازی‌های ویدیویی اخیر به کار می‌گیرند، در انیمیشن نیز تعبیه شده و تقریبا غیرممکن است که از تماشای ترک خوردن جمجمه‌ی یک کاراکتر بخت‌برگشته در ماجرای فیلم هیجان‌زده نشوید! «مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» در لحظه به لحظه‌اش شما را شگفت‌زده کرده و در هر بخش از انیمیشن، باید منتظر باشید که داستان، به نحوی شما را هیجان‌زده کند.

«مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» فقط به نمایش مبارزات خلاصه نمی‌شود و شما هر از گاهی به واسطه‌ی ادای دیالوگ «جانی کیج» و رفتارهایش در طول داستان به خنده می‌افتید. جانی کیج شاید شخصیتش در برابر دیگر کاراکترهای این فیلم کمی نچسب به نظر برسد، اما رفته رفته احتمالا از این کاراکتر در انیمیشن بیشتر خوشتان می‌آید؛ فردی که در سری بازی‌های ویدیویی مورتال کامبت نیز طرفداران بیشماری دارد و هنوز فنون و کمبوهای بامزه‌ی (!) جانی کیج از ذهن گیمرها به احتمال زیاد پاک نشده است.

«لرد رایدن»، یکی از خدایان دنیای مورتال کامبت اینبار نیز در نقش یک دانا و عقل کل ظاهر می‌شود تا جلوی خسارات احتمالی به‌واسطه‌ی برپایی تورنمنت را بگیرد. ابهت و جذبه‌ی «رایدن» در این انیمیشن الحق و الانصاف خوب از آب درآمده و شاید شما هم مثل نویسنده این بررسی لحظه‌شماری می‌کنید که «رایدن» سر راه شخصیت‌ها ظاهر شود تا بلکه درباره‌ی ماجراهای پیرامون این مسابقه‌ی مرگبار اطلاع بیشتری پیدا کنیم.

بسته به نوع پایان «مورتال کامبت: انتقام اسکورپیون» باید منتظر ماند تا ببینیم در آینده‌ی نزدیک دوباره با چه جریانی روبه‌رو خواهیم شد؛ چرا که به احتمال زیاد «شائوکان» و پیروانش در ادامه‌ی این داستان، جلوی چشم ما عرض اندام خواهند کرد. انیمیشن پیش‌رو تمام تلاشش را به کار گرفته تا مخاطبش را با شخصیت‌ها، قوانین و ماهیت تورنمنت مورتال کامبت آشنا کند. برای مخاطبین و گیمرهای کهنه‌کار نیز تماشای انیمیشن Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge زنگ تفریح خوبی است تا خودشان را برای تماشای فیلم سینمایی مورتال کامبت در آینده آماده کنند. هر طور که حساب کنید، تماشا نکردن این انیمیشن، یک اشتباه نابخشودنی است و اگر حتی جزو هواداران دو آتشه‌ی مورتال کامبت نیز نیستید، باید به سراغ این انیمیشن بروید تا بلکه با تماشای قصه‌ی هانزو هاساشی پی ببرید که تنها یک شخصیت در این دنیای دیوانه‌وار و بی‌رحم تا چه حد پرداخت درست و حسابی دارد و تا چه حد می‌تواند برای انتقام، به جلو پیش برود. اگر دنباله‌ای بر این انیمیشن در دست ساخت قرار دارد، به احتمال زیاد اینبار با دنیای «ندررلم» (NetherRealm) بیشتر آشنا می‌شویم و پرونده‌ی شنگ سونگ، شائوکان و دیگر شخصیت‌های منفی سری وارد فاز اکشن‌تر و هیجان‌انگیزتری خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

10 بی‌نظیر
تماشا نکردن این انیمیشن، یک اشتباه نابخشودنی است و اگر حتی جزء هواداران دو آتشه‌ی مورتال کامبت نیز نیستید، باید به سراغ این انیمیشن بروید تا بلکه با تماشای قصه‌ی هانزو هاساشی پی ببرید که تنها یک شخصیت در این دنیای دیوانه‌وار تا چه حد پرداخت درست و حسابی دارد و تا چه حد می‌تواند برای انتقام، به جلو پیش برود.
  • یک اثر تمام قد وفادار به فرنچایز مورتال کامبت
  • مناسب برای هر دو قشر آشنا و ناآشنا به مجموعه
  • روایت جذاب و هیجان‌انگیز قصه‌ی اسکورپیون
  • معرفی و به تصویر کشیدن سایر شخصیت‌های نام‌آشنای مجموعه به‌واسطه‌ی حوادث علت و معلولی
  • وجود مولفه‌های بازی‌های ویدیویی مجموعه در بستر مبارزات
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا