برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن

رتبه‌بندی فیلم های ماموریت غیرممکن بر اساس نمره IMDb

کدام ماموریت غیرممکن‌تر است؟

1%
  • 0/10
رتبه‌بندی فیلم های ماموریت غیرممکن بر اساس نمره IMDb ۰ ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن قاعدتا کار بسیار سختی خواهد بود، چراکه تمامی فیلم‌های این سری طرفداران بسیاری داشته و کیفیت کار در همه آن‌ها به شکلی منظم حفظ شده است. به همین منظور در این مطلب به سراغ یادداشت و نمره منتقدان IMDb رفته‌ایم تا ببینیم که هرکدام از ۶ فیلم عرضه شده در این سری، چه جایگاهی را خواهد داشت.

ماموریت یا عملیات غیرممکن که با نام انگلیسی Mission: Impossible شناخته می‌شود، مجموعه فیلمی است که از حدود دو دهه پیش عرضه شده و همچنان هم پروژه ساخت دنباله‌های دیگر آن برای سال‌های آینده تایید شده است. با این حال چیزی که باعث پرطرفدار بودن این سری می‌شود، داشتن حس هیجان‌انگیزی است که در آن یک فرد با جان‌سختی هر چه تمام‌تر از پس چندین و چند دشمن برآمده و عملیاتی غیرممکن را به اتمام می‌رساند! در واقع این ایده که در ابتدا غیرواقعی و کاملا کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، در فیلم‌های این سری به حدی جذاب و واقع‌گرایانه به تصویر کشیده شده که عملا بیننده را حتی با پیش‌بینی آخر فیلم هم غافل‌گیر می‌کند! آن هم با صحنه‌های اکشنی که در آن کاراکتر اصلی داستان تا مرز مرگ می‌رود.

با این حساب ما با مجموعه‌ای طرف هستیم که در آن شخصیت اصلی در ۶ فیلم مختلف، داستانی با یک المان مشابه را روایت می‌کند، اما نظرتان چیست که رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن را در یک لیست و بر مبنای نمره منتقدان IMDb مشاهده کنیم؟

۶. فیلم Mission: Impossible 2

سال اکران: ۲۰۰۰

کارگردان: جان وو (John Woo)

در واقع فیلم دوم از سری ماموریت غیرممکن صحنه‌های فوق‌العاده جذابی دارد که اکشن ماجرا را همانطور که باید و شاید بالا می‌برد. صحنه کوه‌نوردی و همچنین قسمت آخر فیلم که یک تعقیب و گریز فوق‌العاده هیجانی صورت می‌گیرد، همگی نقاط مثبت و توان این فیلم در زمینه اکشن محسوب می‌شوند. همچنین هانس زیمر (Hans Zimmer) که صداگذاری سری بازی معروف و پرطرفدار Call of Duty: Modern Warfare را انجام داده است نیز برای این فیلم هنرنمایی کرده تا آن را در رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن کاملا متمایز کند. اما ایراد کار جایی شروع می‌شود که بحث را درباره داستان فیلم شروع کنیم.

دیگر عناوین سری علاوه بر اکشن و همچنین صحنه‌های خیره کننده، داستانی دارند که شاید هرگز فکرش را هم نکنید که هر لحظه چه اتفاقی خواهد افتاد. در حالی که جان وو در ساخت این فیلم تا حدودی کم کاری کرده و اغراق در تغییر چهره و رمزنگاری کردن محتوا را انجام نداده است. البته لازم به ذکر است که این فیلم نیز درست به مانند سایر عناوین مجموعه عملیات غیرممکن فوق‌العاده بوده و داستان آن در مقایسه با بسیاری دیگر از آثار اکشن یک سر و گردن بالا‌تر است. اما اگر آن را در رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن قرار دهیم، جایگاه آن بر اساس نمره IMDb ششم خواهد بود.

۵. فیلم Mission: Impossible 3

سال اکران: ۲۰۰۶

کارگردان: جی جی آبرامز (J.J.Abrams)

در فیلم دوم ایتان هانت (Ethan Hunt) وارد یک رابطه عاشقانه با کسی شده بود که هر لحظه احتمال مرگ او وجود داشت، با این وجود در فیلم سوم می‌بینیم که او با فردی دیگر که پیش‌تر اسمی از آن نبود ازدواج کرده است! این یعنی یک پرش داستانی عجیب، که بعدها حتی با دیدن فیلم متوجه پیچیده‌تر بودن آن نیز خواهید شد و همه چیز برای مخاطب زیر سوال خواهد رفت. با این حساب آیا باید این خط داستانی و صحنه را یک قابلیت دانست و کارگردان و نویسنده فیلم را تحسین کرد؟ یا اینکه باز هم از نظر داستانی باید شاهد ضعف کوچکی باشیم که نمره پایین‌تری در رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن را در IMDb از آن این اثر کرده است؟

بدون شک اکشن به عنوان یک المان اصلی باز هم در این فیلم درست به مانند سایر عناوین سری تکرار شده و مثل همیشه فوق‌العاده است. اما اینکه ایتان ازدواج کرده، همسر او از عملیات غیرممکن خبر ندارد، و او همچنان به دنبال دردسر و به عبارتی انجام دادن ماموریت‌های سخت است، خود باعث می‌شود تا یک ضعف داستانی در مقابل سایر عناوین این لیست ایجاد شود که اگر به درستی از آن‌ها استفاده می‌شد، این فیلم را در جایگاه دوم یا شاید اول در این لیست مشاهده می‌کردیم. با این وجود از نکات مثبت فیلم که آن را در جایگاه پنجم قرار داده می‌توان به ساختن زمینه‌ای تازه برای ادامه سری فیلم‌های ماموریت غیرممکن اشاره کرد. این یعنی خط داستانی در پایان عنوان سوم چنان ساخته شد که سایر آثار سری به نحوی دنباله‌روی این فیلم هستند و مانند دو اثر اول با پایه و اساس جداگانه ساخته نشده‌اند.

با این وجود سری ماموریت غیرممکن، از معدود مجموعه‌هایی است که فیلم‌های آن با ادامه دادن داستان پیشرفت کرده و رفته رفته بهتر شده تا به جای اینکه طرفداران عنوان اول را بهترین بدانند، هنوز به ساخت عناوین جدید امیدوار بوده و از هرکدام از دنباله‌ها نیز راضی بوده باشند.

۴. فیلم Mission: Impossible

سال اکران: ۱۹۹۶

کارگردان: برایان دی پالما (Brian De Palma)

اگر دقت کرده باشید دو شاخصه مهم در فیلم‌های ماموریت غیرممکن داشتن داستان‌نویسی قوی در کنار صحنه‌های اکشن است که باعث می‌شود تا بهترین اثر در این سری ساخته شود. با این حال هر قدر که دو فیلم قبلی در لیست از نظر اکشن فوق‌العاده بودند، این اثر از نظر داستانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. البته اشتباه نکنید، صحنه‌های بسیاری مانند آویزان شدن تام کروز (Tom Cruse) از سقف یکی از بهترین‌هایی بود که هنوز هم به آن ارجاع داده می‌شود، اما در نهایت باید قبول کنیم که فیلم Mission: Impossible تمرکز بیشتری را روی شخصیت‌پردازی گذاشته بود تا اینکه ایتان هانت را در حال انجام عملیات غیرممکن نشان دهد.

به هر حال ممکن است با خود فکر کنید که نداشتن صحنه اکشن زیاد دلیلی به جز نبود امکانات ندارد، اما باز هم اگر در حد امکانات دهه ۹۰ این فیلم را اکشن بدانیم، آثار بسیار دیگری از آن جلوتر هستند. همچنین لازم به ذکر است که در کل طرفداران باید به این اثر مدیون باشند که جهان Mission: Impossible را به دنیای سینما معرفی کرد و قرار گرفتن آن در رتبه چهارم، تنها بر اساس رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن در IMDb است.

۳. فیلم Mission: Impossible – Rogue Nation

سال اکران: ۲۰۱۵

کارگردان: کریستوفر مک‌کوری (Christopher McQuarrie)

یک نکته جالب درباره فیلم‌های سری ماموریت غیرممکن این است که ظاهرا هدایت هر قسمت از آن را یک کارگردان متفاوت بر عهده می‌گیرد و عنوان Rogue Nation هم نصیب کریستوفر مک‌کوری شده است. کسی که هنگام ضبط همان صحنه‌های اکشنی که شاخصه اصلی فیلم‌های این مجموعه هستند، کمترین استفاده عجیب و غریب از دوربین را داشته و باور دارد که خود صحنه به اندازه کافی جذاب است که نیازی به چرخیدن دوربین و عوض شدن پشت سر هم زاویه دید نداشته باشد.

همچنین از نظر داستانی نیز این فیلم می‌تواند تقریبا همان ترکیب اکشن و فیلم‌نامه‌ای باشد که پیش‌تر درباره آن گفتیم. به نحوی که در اینجا همکاری ایتان هانت و تیمش کمی پررنگ‌تر شده و شخصیت‌های متعدد و گیج کننده باز هم در صحنه حضور دارند. اما در نهایت هر قدر هم که داستان پیچیده باشد، درون‌مایه آن به این خلاصه می‌شود که فردی تبهکار پیدا شده و ایتان هانت باید جلوی او را بگیرد.

۲. فیلم Mission: Impossible – Ghost Protocol

سال اکران: ۲۰۱۲

کارگردان: برد برد (Brad Bird)

فیلم ماموریت غیرممکن: پروتکل شبه در واقع اولین کار سینمایی است که برد برد کارگردان این اثر در هالیوود انجام داده و می‌بینیم که چقدر هم در کار خود موفق بوده است! سازنده انیمیشن شگفت‌انگیزان اینبار انگشت اشاره را به سمت ایتان هانت گرفته است، کسی که در داستانی جدید، به جای قهرمان، به عنوان یک مظنون دیده می‌شود که خطای بزرگی انجام داده و به دلیل آن نیز شاید جنگ جهانی سوم رخ دهد! اما آیا واقعا این مسئله تقصیر ایتان است؟

همین سوال تازه باعث ایجاد یک خط داستانی متفاوت و به نسبت آشنا می‌شود که در آن ایتان باید به دنبال مسبب اتهام خود گشته و سپس ثابت کند که او تقصیری در مشکل به وجود آمده بین دو دولت آمریکا و روسیه ندارد. همچنین در کنار یک خط داستانی متفاوت، صحنه‌های اکشن در مناظر دیدنی و همچنین نورپردازی بی‌نظیری که در این سری ندیده بودیم باعث می‌شود تا این اثر در جایگاه دوم رتبه بندی فیلم های ماموریت غیرممکن قرار بگیرد.

به هر حال می‌توان پیشینه انیمیشن‌سازی کارگردان را بخشی از موفقیت کار دانست که با جلوه‌های ویژه اثر را چشم‌نواز کرده است. اما بدون شک هنگام به تعلیق درآمدن صحنه‌ها، آن هم وسط اکشن بالای فیلم، می‌توان فهمید که تا چه حد برد برد بر کار خود مسلط است.

۱. فیلم Mission: Impossible – Fallout

سال اکران: ۲۰۱۸

کارگردان: کریستوفر مک‌کوری

آخرین فیلم حال حاضر از سری ماموریت غیرممکن بهترین آن هم محسوب می‌شود، به نحوی که شاید در کمتر مجموعه‌ای چنین نتیجه‌گیری را مشاهده کنیم که در را به سمت دنباله‌های دیگر باز گذاشته و نسبت به تمامی آثار قبلی نیز ادای دین می‌کند. در واقع دلیل موفقیت این اثر داشتن هر دو عنصر داستان و اکشن است که در بخش اول روح پیچیده بودن و معمایی سری را حفظ کرده و در بخش دوم حجت را بر اکشن تمام می‌کند.

همچنین هنرنمایی بازیگران در این فیلم فوق‌العاده به یاد ماندنی است، به خصوص هنری کویل (Henry Cavil) بازیگر نقش سوپرمن (Superman) در دنیای سینمایی DC که در اینجا به عنوان دست راست سازمان CIA قصد دارد تا ایتان را همیشه زیر نظر گرفته و اثبات کند که به او و گروهش هیچ اعتمادی نیست. به هر حال طبق نظر بسیاری از منتقدان آگوست واکر (August Walker) در حال حاضر یکی از بهترین شخصیت‌های نقش منفی نه‌تنها در سری ماموریت غیرممکن، بلکه در کل فیلم‌های سینمایی سبک اکشن بوده و کویل آن را با هنرمندی تمام به اجرا گذاشته است. همچنین این قانون وجود دارد که وقتی نقش منفی فیلم یا سریال بهترین عملکرد را داشته باشد، قاعدتا آن اثر یکی از جنبه‌های موفقیت را کسب کرده است. کاری که در عنوان Fallout نیز به خوبی اعمال شده و می‌بینیم که بیشتری نمره را نیز از آن خود کرده تا پایانی متفاوت و موقت بر مجموعه ماموریت غیرممکن را شاهد باشیم.

به هر حال این این رتبه بندی از فیلم های ماموریت غیرممکن همگی بر اساس نمره داده شده به این آثار در وبسایت معروف IMDb بود، اما نظر شما درباره ترتیب قرار گرفتن عملیات غیرممکن در این لیست چیست؟ آیا Fallout باید بهترین اثر مجموعه باشد؟ یا اینکه باز هم فکر می‌کنید اولین فیلم هر مجموعه بهترین آن است؟نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments