#مهسا_امینی
Marvel-Ultimate-Alliance-3-The-Black-Order

بررسی بازی Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

قهرمانان مارول، متحد شوید!

به تصویر کشیدن جنگاوری قهرمانان دنیای کامیک‌های مارول علیه تانوس، بهانه‌ای شد برای روایت یک حماسه در بازی Marvel Ultimate Alliance 3.

شاید خیلی‌ها اعتقاد داشته باشند که دوره دانجن کراولر (Dungeon Crawler) و آپ تو داون (زاویه دوربین از بالا) به پایان رسیده باشد اما همواره بازی‌های زیادی ساخته و عرضه می‌شوند که این ادعا را با قاطعیت رد می‌کنند؛ از جمله این آثار می‌توان به بازی Marvel Ultimate Alliance 3 اشاره کرد که به صورت انحصاری برای کنسول نینتندو سوییچ منتشر شده است.

ترکیب برخی از عناصر جذاب بازی‌های مدرن و مکانیک‌های متنوع با زاویه دید کاملا قدیمی و از مد افتاده، باعث شکل‌گیری یک معجون دوست داشتنی شده است. در کنار تمام این موارد، محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول را هم قرار دهید؛ از گروه انتقام جویان (Avengers) گرفته تا مردان ایکس. این تمام ماجرا نیست و در طرف مقابل هم شاهد معروف‌ترین شخصیت‌های شرور (یا همان ویلن‌ها) کامیک‌های مارول هستیم؛ تانوس، گروه Black Order، جاگرنات و حتی میستریو!

بهره‌مندی از شخصیت‌های معروف، تیم نینجا، توسعه دهنده‌ی این بازی را چند قدم جلوتر قرار داد تا نقش آفرینی در میدان‌های نبرد بین این کاراکترها برای عده زیادی از مخاطبان لذت بخش‌تر از حد انتظار این استودیوی ژاپنی باشد. حالا اگر هم از طرفداران پر و پا قرص مارول باشید، می‌توانم به شما اطمینان دهم که در دنیای پرهیاهوی بازی Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order به راحتی غرق خواهید شد.

بازی Marvel Ultimate Alliance 3
برای شکست دادن بسیاری از باس‌ها لازم است از محیط و جزئیات آن استفاده کنید

داستان این عنوان برگرفته از کمیک «دستکش بی‌نهایت» است که جاه‌طلبی‌های تانوس برای به دست آوردن ۶ سنگ ابدیت را روایت می‌کند. در همین حین نیک فیوری، رییس سازمان شیلد (S.H.I.E.L.D) متوجه تصمیم این غول آبی رنگ می‌شود و برای ممانعت از رسیدن او به هر ۶ سنگ ابدیت، تصمیم به جمع کردن سوپرقهرمانان دنیای مارول می‌گیرد.

ترکیب برخی از عناصر جذاب بازی‌های مدرن و مکانیک‌های متنوع با زاویه دید کاملا قدیمی و از مد افتاده، باعث شکل‌گیری یک معجون دوست داشتنی شده است

روایت خط داستانی بازی از جایی شروع می‌شود که نیک فیوری به سراغ نگهبانان کهکشان می‌رود تا به استار لرد (یا همان پیتر کوییل) هشدار دهد؛ چرا که سنگ فضا، دست او بوده و هر آن امکان دارد که تانوس و دار و دسته‌اش به سراغش بروند. در همین نقطه، اتحاد دو گروه نگهابانان کهکشان‌ و انتقام جویان و شیلد، شکل می‌گیرد تا کنترل دنیای هستی با ۶ سنگ ابدیت به دست تانوس نیفتد. در ادامه راه، چند سوپرقهرمان دیگر به این گروه ملحق می‌شوند تا در نهایت، اتحاد قهرمانان مارول به ۳۴ نفر برسد.

روند قابل پیش بینی داستان باعث شده است تا در بسیاری از مقاطع، بازی دچار لغزش شود. متاسفانه این مسیر تا لحظه پایانی ادامه پیدا می‌کند و به جای یک پایان بندی حماسی، دیالوگ‌ها و صحنه‌هایی به نمایش درمی‌آیند که بیشتر یادآور کارتون‌های بالای ۳ سال هستند!

بی‌توجهی به این بخش باعث شده است تا پردازش قابل قبولی روی شخصیت‌ها شکل نگیرد. به عبارتی دیگر، محبوبیت تمام کاراکتر‌ها، اعم از شخصیت‌های قابل بازی، باس‌فایت‌ها و NPCها، همگی مدیون آثار قبلی مارول هستند و «تیم نینجا» (Team Ninja) هیچ زحمتی برای این مسئله نکشیده است. اگر هیچ کمیکی از مارول نخوانده باشید، ممکن است حتی نیک فیوری یا آیرون من در نگاهتان شخصیت‌هایی بی‌ارزش یا کم اهمیت جلوه کنند در صورتی که هر دوی آنها، از کلیدی‌ترین کاراکترهای دنیای مارول هستند.

روایت هر چه بهتر داستان و نمایش سینماتیک‌های جذاب در معرفی کاراکترها می‌توانست بازی جدید تیم نینجا را از این مخمصه نجات دهد اما به هر حال چنین چیزی میسر نشده است.

بازی Marvel Ultimate Alliance 3
با استفاده از توانایی Ultimate Alliance Extreme می‌توانید ضرباتی با ۵ برابر قدرت بیشتر به دشمنانتان وارد کنید اما استفاده از این توانمندی، کاملا محدود است.

ا این وجود، همانطور که اشاره کردم، اگر از طرفداران مارول باشید، چشم بسته از تک تک شخصیت‌ها لذت خواهید برد به غیر از هالک! متاسفانه معرفی این شخصیت مانند خیلی‌های دیگر، به شدت سطحی است اما زمانی وجود هالک در این بازی غیرقابل هضم می‌شود که به سطح او نگاه بیندازید. واقعا قابل درک نیست که چرا لول هالک باید مشابه گامورا یا گروت باشد! شاید بهتر بود قبل از آغاز روند توسعه این اثر، یک نفر پیدا می‌شد و چشم‌های کشیده و کوچک اعضای استودیو تیم نینجا را بیشتر باز می‌کرد تا بلکه با دقت بالاتری کامیک‌های مارول را مطالعه کنند!

با توجه به این که هر شخصیت دارای کمبوها و توانایی‌های منحصر به فردی است، اضافه شدن هر قهرمان می‌تواند تعابیر خیلی خوبی در تیم انتخابیتان داشته باشد

در نقطه مقابل، برخی دیگر از شخصیت‌ها می‌توانند توجه هر بازیکنی را به سمت خود جلب کنند. پرانرژی بودن مرد عنکبوتی، بی‌رحم بودن ونوم، جذابیت‌ سایلاک و فوق العاده بودن ددپول (به معنای واقعی کلمه) ثابت می‌کند که برای پردازش کاراکترها به نوعی سلیقه‌ای عمل شده است و خیلی‌ از آن‌ها برحسب اجبار، جهت پُر شدن منوی انتخاب قهرمانان در بازی قرار گرفته‌اند.

هر چقدر که داستان Marvel Ultimate Alliance 3 در ایجاد شوق و انگیزه‌ای برای پیشرفت در بازی عملکرد ضعیفی دارد، کنجکاوی در معرفی باس و یا قهرمان جدید می‌تواند دلیل خوبی برای ادامه دادن بازی باشد. نمی‌توان منکر شد که دیدن جمله فلان قهرمان به اتحاد پیوست، حس خوبی در هر بازیکنی ایجاد می‌کند. با توجه به این که هر شخصیت دارای کمبوها و توانایی‌های منحصر به فردی است، اضافه شدن هر قهرمان می‌تواند تعابیر خیلی خوبی در تیم انتخابیتان داشته باشد. تنوع در گیم پلی و اضافه شدن یک قهرمان با لول بالاتر، اصلی‌ترین نقطه قوت این مکانیزم است.

در تمام مبارزات بازی شما موظف به کنترل یک شخصیت از تیمی چهارنفره هستید؛ تیمی که اعضای آن را خودتان انتخاب خواهید کرد و در هر زمان هم که بخواهید، می‌توانید روی یکی از این چهار کاراکتر سوییچ کنید. گروهی بودن مبارزات، باعث شده است تا توانایی‌های منحصر به فرد هر شخصیت، جلوه بیشتری داشته باشد چرا که می‌توانید کاراکترهای مکمل را کنار همدیگر قرار دهید. برای مثال در کنار ونوم، بلک پنتر را قرار دهید که سرعت زیادی در مبارزه دارد و یا در کنار بلک ویدو که در مبارزات نزدیک زبانزد است، استورم را انتخاب کنید تا در مبارزه از دور کمک قابل توجهی به تیمتان کند.

بازی انحصاری نینتندو سوییچ
با انجام مراحل بخش Infinity Trial، علاوه بر کسب XP برای ارتقا سطح قهرمانان قابل بازی، می‌توانید کاستوم‌های دوم آن‌ها را نیز قابل استفاده کنید. تنها مشکل این بخش، طراحی مراحل Infinity است که بعضا شباهت صد در صدی به برخی از مراحل بخش داستانی بازی دارد

هنر تیم نینجا در بازی Mavel Ultimate Alliance 3 در نقطه‌ای خودنمایی می‌کند که علاوه بر قهرمانان قابل بازی، باس فایت‌ها هم به روش‌های کاملا متفاوتی مبارزه می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که هر قدر که داستان بازی کم‌کاری کرده است، گیم پلی آن سعی در جبران مافات دارد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بازی‌های Up to down dungeon crawler اهمیت پیدا می‌کند، عملکرد زاویه دوربین است؛ موضوعی که به خوبی در ساخته جدید تیم نینجا مشاهده می‌شود. در بسیاری از مواقع، تغییر زاویه دید شما به بازی، باعث شگفتیتان می‌شود. برای مثال وقتی در سرزمین سایه (Shadow Land) برای یکی دو دقیقه زاویه دوربین بازی Marvel Ultimate Alliance 3 را به یک عنوان دو بعدی تبدیل می‌کند، غیرممکن است با آن بک‌گراند بی‌نظیرش به وجد نیایید و از نیست و نابود کردن نینجاها در آن محیط شرقی لذت نبرید.

علاوه بر این، در بسیاری از پازل‌ها رویکرد زاویه دید به چشم انداز بالا به پایین تغییر می‌کند تا بتوانیم در نهایت عملکرد دوربین بازی را در بسیاری از مواقع هنرمندانه بدانیم؛ اما این فقط نیمه پر لیوان است! وسعت زیادی نقشه‌های مبارزه و جزئیات بالای آن‌ها حسابی دوربین بازی را به چالش کشیده است. لحظات قابل توجهی از بازی شاهد این ایراد بودم که دوربین پشت اشیا گیر می‌کرد و یا آنطور که انتظار می‌رفت، چرخش مناسبی برای نمایش تمام محیط مبارزه نداشت.

یکی از نقاط قوت این اثر، داشتن بخش کوآپ است. اگر این بخش را به صورت لوکال و یا آنلاین در کنار دوستانتان تجربه کنید، بدون شک از آن لذت خواهید برد اما اگر خدایی ناکرده قصد داشتید این بخش دو نفره را به صورت آفلاین روی یک کنسول تجربه کنید، به نظر من بیخیال شوید! متاسفانه به دلیل شلوغی بیش از حد بیشتر محیط‌ها و آزاردهنده بودن زاویه دوربین بازی در بسیاری از مواقع ممکن است آنطور که انتظارش را دارید، از این حالت لذت نبرید و به جای تانوس، با شمشیر و چماق به دنبال تیم نینجا راه بیافتید!

بازی Marvel Ultimate Alliance 3
مبارزه با اینفینیتی سنتینل در حیاط مدرسه مردان ایکس؛ هر چند به لطف زاویه دوربین، سعادت دیدار صورت سنتینل در هنگام مبارزه نصیبم نشد!

طراحی کاراکترها شباهت زیادی با گرافیک آن‌ها در کامیک‌های مارول دارد و از این لحاظ باید تیم نینجا را تحسین کرد. بازی Marvel Ultimate Alliance 3 دارای ۱۰ فصل است و طراحی محیط هر یک از این فصلها از جمله نقاط قوت بازی به شمار می‌رود. حضور در محیط‌های علمی تخیلی، جنگل، کویر و قلعه‌های شرقی، همان چیزی است که باعث شده تا این بخش از بازی مورد تحسین واقع شود. ضمن متنوع بودن محیط‌ها، موسیقی متن بازی همگام با اقلیم محیط ریتم خود را از سر می‌گیرد تا این بازی اکشن چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ شنوایی اسیر تکرار و یکنواختی نشود. برای مثال، با ورود به جنگل‌های واکاندا در آفریقا موسیقی‌های بازی تم آفریقایی به خود می‌گیرند و همین مسئله در سایر فصل‌های بازی نیز رعایت شده است.

لحظات قابل توجهی از بازی شاهد این ایراد بودم که دوربین پشت اشیا گیر می‌کرد و یا آنطور که انتظار می‌رفت، چرخش مناسبی برای نمایش تمام محیط مبارزه نداشت

همانطور که می‌دانید سرعت مبارزات بسیار بالا است و تعداد زیاد دشمنان و همچنین جلوه‌های بصری کار تیم توسعه دهنده را برای ثبات نرخ فریم سخت کرده و باید اعتراف کرد که متاسفانه سازنده‌های ژاپنی این بازی، نتوانسته‌اند به خوبی از عهده‌ی این کار بربیایند. این عنوان با هدف ارائه ۳۰ فریم بر ثانیه روی کنسول نینتندو سوییچ عرضه شده و این در حالی است که در بسیاری از صحنه‌ها شاهد ۲۰ فریم بر ثانیه در حالت پرتابل هستیم. با این وجود، تجربه بازی Marvel Ultimate Alliance 3 در زمان اتصال آن به داک، بسیار بهتر و لذت‌بخش‌تر از حالت دستی است. ضمن خروجی تصویر 1080p، افت فریم خاصی در این حالت دیده نشد و اینطور که پیداست، محدودیت‌های سخت افزاری این کنسول به خصوص در حالت پرتابل، دست و بال تیم نینجا را بسته نگه داشته است.

با تمام این اوصاف اگر نینتندو سوییچ دارید، در حق خودتان کم لطفی نکنید و بازی Marvel Ultimate Alliance 3 را تجربه کنید. با توجه به حضور نزدیک به ۴۰ ابرقهرمان قابل بازی و همچنین حالت کوآپ، ارزش تکرار این بازی بالا خواهد بود تا با تیم‌های مختلف و در نتیجه توانایی‌ها و کمبوهای متفاوت به سراغ ویلن‌های دنیای مارول بروید. تصویری که این بازی ارائه می‌دهد، باعث شده است تا بخش قابل توجهی از زیبایی‌های دنیای مارول قابل لمس شود؛ رابطه دوستانه گروت و راکت، قرار گرفتن کاراکتری مثل ددپول در کنار شخصیت‌های جدی مانند کاپیتان آمریکا و حتی مبارزه در کنار ونوم، همگی از زیبایی‌های دنیای ابرقهرمانان مارول است که Marvel Utimate Alliance 3 برای شما در قالب یک بازی اکشن سرگرم کننده تمام این زیبایی‌ها را روایت خواهد کرد.


8 عالی
با تمام این اوصاف اگر نینتندو سوییچ دارید، در حق خودتان کم لطفی نکنید و بازی Marvel Ultimate Alliance 3 را تجربه کنید. با توجه به حضور نزدیک به ۴۰ ابرقهرمان قابل بازی و همچنین حالت کوآپ، ارزش تکرار این بازی بالا خواهد بود تا با تیم‌های مختلف و در نتیجه توانایی‌ها و کمبوهای متفاوت به سراغ ویلن‌های دنیای مارول بروید. تصویری که این بازی ارائه می‌دهد، باعث شده است تا بخش قابل توجهی از زیبایی‌های دنیای مارول قابل لمس شود.
  • صداپیشگی شخصیت‌ها
  • کمبوهای جذاب و منحصر به فرد
  • طراحی مراحل باس‌فایت
  • سیستم ارتقای سطح کاراکترهای قابل بازی
  • Ultimate Alliance Extreme
  • زاویه دوربین
  • ضعیف بودن برخی از سوپرقهرمان‌ها
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا