#مهسا_امینی
بازی World of Warcraft: Shadowlands

هر آنچه باید از بازی World of Warcraft: Shadowlands بدانید

دنیای جدید، زندگی جدید، وارکرفت جدید

درحالی که طرفداران دنیای وارکرفت برای تجربه‌ی بازی World of Warcraft: Shadowlands لحظه شماری می‌کنند، Battle of Azeroth به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. در این مقاله به اطلاعاتی که تا کنون در مورد این اکسپنشن وارکرفت منتشر شده، می‌پردازیم.

اولین بازی از سری وارکرفت تحت عنوان Orcs & Humans در سال ۱۹۹۴ برای رایانه‌های شخصی توسط بلیزارد اینترتیمنت منتشر شد. این عنوان، آن زمان توانست با استقبال زیادی مواجه شود و فروش خوبی را برای سازندگانش رقم بزند. پس از انتشار اولین بازی و موفقیت‌های پیاپی، بلیزارد تصمیم گرفت به توسعه‌ی دنیای وارکرفت بپردازد و بازی‌ها و اکسپنشن‌های زیادی را تحت عناوین مختلف برای طرفداران سبک نقش‌آفرینی منتشر کند. آخرین بازی عرضه شده، در مراسم بلیزکان ۲۰۱۷ معرفی شد که World of Warcraft: Battle for Azeroth نام دارد. در این عنوان کاربران قادر بودند لِوِل شخصیت خود را تا ۱۲۰ افزایش دهند و در مسیر خود، با ماجراها و داستان‌های متنوعی پیرامون دو گروه هورد و الاینس مواجه می‌شدند. مثل همیشه، رِیدها و دانجن‌ها که عضو جداناپذیر و نقطه‌ی قوت چالش‌های دنیای وارکرفت شمرده می‌شوند، در Battle for Azeroth نقش موثری داشته و سازندگان آن‌ها را توسعه‌ می‌دادند. داستان این عنوان در ادامه‌ی Legion اتفاق می‌افتاد؛ جایی که Sylvanas به رهبری هوردها درآمد و بعد از کشته شدن رهبر اصلی الاینس، تهدید بزرگی برای آن‌ها محسوب می‌شد.

World of Warcraft: Battle for Azeroth با وجود بازیکن‌های زیادی که دارد، هم‌اکنون به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و به زودی اکسپنشن بعدی جای او را می‌گیرد. Shadowlands نام هشتمین بسته‌ی توسعه‌یافته‌ی سری محبوب و خوش‌ساخت وارکرفت به حساب می‌آید که هواداران مدت زیادی است انتظار آن را می‌کشند و برای تجربه‌ی آن هیجان‌زده هستند. ضمن این‌که داستان بازی World of Warcraft در مقاله‌ای جدا به آن پرداخته شده، طبیعیتا بلیزارد اینترتیمنت مثل همیشه تغییرات ساختاری مهمی در اکسپنشن جدید اعمال کرده که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

نهایت سطح کاراکترها در بازی World of Warcraft: Shadowlands

زمانی که کاربران به لِوِل ۱۰ می‌رسند، قادر خواهند بود به شدولندز وارد شوند. در واقع حضور در شدولندز نیازمند آن است که ابتدا یکی از کاراکترهای خود را تا لِوِل ۱۰ برسانید. برخلاف Battle for Azeroth که شخصیت‌ها تا لِوِل ۱۲۰ می‌توانستند ارتقا پیدا کنند، در بازی World of Warcraft: Shadowlands این عدد به ۶۰ رسیده است. مثل همیشه در شدولندز هم با افزایش لِوِل کاراکتر خود، باید تلنت‌ها و قابلیت‌ها را ارتقا دهید و سطح خود را به درجه‌ی قابل قبولی برسانید. این اطلاعات سال گذشته در بیانیه‌ی مطبوعاتی BlizzCon 2019 منتشر شد. نکته‌ی جالب دیگر آن است که کاربران در ابتدا که در سطح ۱ هستند، داخل منطقه‌ای به نام Exile’s Reach قرار می‌گیرند و آن‌جا می‌توانند آموز‌ش‌های لازم را ببینند و مهارت‌های خود را تمرین کنند.

کاربران باید یکی از چهار عهدنامه را در Shadowlands انتخاب کنند

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و جذابیت دنیای وارکرافت، انتخاب‌ها و تصمیمات کاربران آن به حساب می‌آید که هرکدام از آن‌ها عواقب خود را در پی خواهند داشت. زمانی که بازیکنان هشتمین اکسپنشن وارکرافت یعنی Shadowlands به سطح ۶۰ می‌رسند، باید از میان چهار عهدنامه (Covenants) یکی را انتخاب کنند. توسعه‌دهندگان می‌گویند بسته به انتخاب بازیکنان و این‌که کدام عهد را انتخاب کنند، آن‌ها قادر خواهند بود روح‌های شخصی خود را در کنار روح‌های قدرتمند قرار دهند و وارد مسیر جدیدی شوند. هر عهد نیازمند Anima است و با تلاش‌ها و انجام ماموریت‌های هفتگی، کاربران می‌توانند در جناح انتخابی خود پیشرفت کنند. Venthyr ،Kyrians ،Night Fae و Maldaxxus چهار پیمانی هستند که سر راه بازیکن قرار می‌گیرند و او باید یکی از انتخاب کند. این تصمیم در مسیر بازی World of Warcraft: Shadowlands تاثیر زیادی خواهد داشت و با توجه به این‌که هر عهدنامه ویژگی‌های مختص به خود را دارد، بازیکن با آن درگیر خواهد بود؛ پس باید بهترین انتخاب را داشته باشید. به احتمال زیاد، کلاس و نژاد کاراکتر و میزان هماهنگی او با هر عهدنامه، قرار است در نیروها و قابلیت‌های نهایی تاثیرگذار باشد.

مناطق جدیدی به بازی World of Warcraft: Shadowlands اضافه شده‌اند

طبیعتا اضافه شدن زون‌های تازه به اکسپنشن جدید وارکرافت، خلاف انتظارها نبود. تعدادی از این مناطق توسط بلیزارد معرفی شده و برای دیدن و شناخت ویژگی‌ تعدادی از آن‌ها هم باید تا هنگام عرضه‌ی بازی صبر کنید. Bastion اولین سرزمینی است که بازیکنان به آن پا می‌گذارند. این منطقه، خانه‌ی اهالی Kyrian به حساب می‌آید و این قوم در آن زندگی می‌کنند. Maldraxxus جایی است که مردم Necrolords در آن حاضر هستند. اگرچه آن‌ها از نظر ظاهری شیطانی به‌نظر می‌رسند، اما ذات شروری ندارند. Maldraxxus مقر نظامی شدولندز هم به شمار می‌رود. منطقه‌ی دیگری که قرار است بازیکنان شدولندز با آن روبه‌رو شوند، Ardenweald نام دارد. این مکان، خانه‌ی Night Fae یا ارواح طبیعت است. اهالی این منطقه تعادل‌های چرخه‌ی زندگی را برقرار می‌کنند. Revendreth محلی است که بعد از کنت دراکولا به این نام درآمده است. ظاهر این منطقه تاریک و گوتیکی بوده روح‌های ناقص و مغرور در این مکان از بازی World of Warcraft: Shadowlands حضور دارند.

Torghast یکی از هیجان‌انگیزترین دانجن‌های بازی وارکرفت خواهد بود

همان‌طور می‌دانید دانجن‌ یا همان دخمه‌ها، یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های وارکرافت به حساب می‌آیند که در World of Warcraft: Battle for Azeroth هم بازیکنان می‌توانستند با وارد شدن به داخل آن‌ها، مبارزات هیجان‌انگیزی را تجربه کنند. این دانجن Torghast؛ برج لعنت شده، نام دارد. این دانجن در نسخه‌ی آلفای منتشر شده وجود داشت و مورد استقبال زیادی قرار گرفت. عده‌ی زیادی عقیده دارند این دانجن یکی از جذابیت‌های اصلی بازی World of Warcraft: Shadowlands خواهد بود و بازیکنان قرار است زمان زیادی را داخل آن صرف کنند. طبق اطلاعاتی که درمورد Torghast منتشر شده، گفته می‌شود ساختار این دانجن از سبک Roguelike پیروی می‌کند. زمین این دانجن با هر باری که کاربر به آن وارد می‌شود، تغییر می‌کند و با انواع مختلف هیولاها پر می‌شود.

همان‌طور که گفتم، این دانجن در واقع یک برج است و با بالا رفتن از آن، قابلیت‌های جدیدی برای بازیکنان باز می‌شود. این دانجن قرار است برای بازیکنان Shadowlands چالش‌ برانگیز باشد و اگر داخل آن بیش‌ از حد بمیرید، باید Torghast را از ابتدا شروع کنید. موفق شدن در این دانجن یکی از راه‌هایی است که می‌توانید Anima به‌دست بیاورید. از طرفی دیگر، مثل همیشه دانجن‌های مختلف دیگری هم در بازی خواهند بود که هرکدام چالش مخصوصی را برای بازیکنان ایجاد می‌کند. به لطف این ۸ دانجن جدید، بازیکنان وارکرفت قادر خواهند بود در کنار یک‌دیگر مبارزه کنند و برای پیروزی با باس‌های هر دانجن، همکاری لازم را داشته باشند.

کلاس‌ها در بازی World of Warcraft: Shadowlands چه تغییری کرده‌اند؟

در دنیای وارکرافت کلاس‌ها همیشه قسمت اصلی و به نوعی هسته‌ی تجربه‌ی بازیکن و هویت کاراکتر او به حساب می‌آیند. همچنین تلنت‌های هر کلاس، در مسیر بازی به کاربر این اختیار را می‌دهد تا با استایل خود در مبارزات حاضر شود و آن‌طور که می‌خواهد از قدرت‌ها استفاده کند. این حقیقت در World of Warcraft: Shadowlands تغییر نکرده و بازیکنان همچنان باید از میان کلاس‌های Paladin ،Hunter ،Rogue ،Priest ،Shaman ،Mage ،Warlock ،Monk ،Druid ،Death knight و Demon Hunter یکی را انتخاب کنند. همچنین، ساختار کلی و جایگاه این کلاس‌ها با تغییر چندانی مواجه نشده اما المان‌های مختلف تلنت‌ها و قابلیت‌های اصلی این کلاس‌ها افزایش یا کاهش یافته‌اند. مثلا اتک پاور یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های دیمن هانتر که Chaos Strike نام دارد، از ۵۵ درصد به ۶۰.۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

شخصی‌سازی در بازی World of Warcraft: Shadowlands بهبود یافته است

در World of Warcraft: Battle for Azeroth پس از آن‌که کلاس و نژاد خود را انتخاب می‌کردید، در بخش شخصی‌سازی می‌توانستید ویژگی‌های ظاهری کاراکتر خود را آن‌طور که می‌خواهید تغییر دهید. این موضوع در بازی World of Warcraft: Shadowlands به طرز چشمگیری بهبود یافته و توسعه‌دهندگان سعی کرده‌اند بخش‌ شخصی‌سازی را ارتقا دهند.

طبیعتا با بهبود این قسمت، کاربران حق انتخاب بیشتری پیرامون ظاهر شخصیت خود خواهند داشت. رنگ پوست، مو، جواهرات و حالت‌های صورت گسترش یافته‌اند و بازیکنان می‌توانند به لطف انتخاب‌های زیادی که دارند، کاراکتر خود را طبق سلیقه‌ی خود بسازند. در بخش پیش‌نمایش که خود بازی چند ظاهر مختلف را به کاربران پیشنهاد می‌دهد، زره‌ها ارتقاء یافته‌اند تا ظاهر جذاب‌تری از کلاس‌ها و نژادها را به بازیکن نشان دهند. منوی این بخش هم تغییر چشمگیری کرده و جذاب‌تر شده است.

کاربران Shadowlands یک مانت رایگان هدیه می‌گیرند

در سری بازی‌های وارکرفت، مانت‌ها حیوانات یا وسایل نقلیه‌ای هستند که بازیکنان می‌توانند با سوار شدن بر آن‌ها، مسیرهای طولانی را طی کرده و به کمک آن‌ها حتی پرواز کنند. صدها مانت با ظاهر و طراحی متفاوت در دنیای وارکرفت وجود دارند که تنها یکی از جذابیت‌های این سری محسوب می‌شوند. مدتی پیش بلیزارد با انتشار یک نظرسنجی اعلام کرد بازیکنان وارکرفت و کسانی که اکسپنشن شدولندز را دریافت کنند، می‌توانند از میان چند کانسپت ارائه شده به یک مورد رای دهند و در نهایت مانت انتخاب شده را به صورت رایگان دریافت کنند. طراحان خوش ذوق وارکرفت ۵ کانسپت Wandering Ancient ،Soaring Spelltome ،Nerubian Swarmer ،Curious Caterpillar و Gooey Slimesaber را به علاقه‌مندان معرفی کرده‌اند که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند.

  • Wandering Ancient: این مانت بزرگ برای کسانی که اغلب دوست دارند به گشت و گذار در دنیای وسیع وارکرفت بپردازند، مخصوصا در بخش‌های کوهستانی و ارتفاعات، بسیار مناسب است.
  • Soaring Spelltome: در اعماق کتابخانه‌های فراموش‌شده‌ی Dalaran، این مانت پنهان شده و کاربران را به ماجراجویی دعوت می‌کند.
  • Nerubian Swarmer: زمانی که سکان قدرت خرد شد، زیردستان لیچ کینگ آزاد شدند و عده‌ای از آن‌ها در جنگ بعدی، به خدمت Ebon Blade درآمدند. حالا پنجه‌های عنکبوت‌مانند آن‌ها در ساخت مانت‌ها استفاده شده و برای تعقیب ارواح دیوانه در مسیرهای یخ‌زده بسیار مناسب است.
  • Curious Caterpillar: یک کرم ماجراجو راه خود را به Heartland پیدا کرد و به خوردن انوع و اقسام سبزیجات مشغول شد. روز بعد، Pandaren اهل منطقه‌ی Halfhill از خواب بیدار شد و کرم را جثه‌ی بزرگی پیدا کرده بود، را پیدا کرد. این کرم می‌تواند یکی از مانت‌های شما در شدولندز باشد.
  • Gooey Slimesaber: از لجنزارهای Plaguefall، موجودات لزج زیادی پدیدار شده که یکی از آن‌ها یک بچه ‌گربه‌ی چسبناک است. اگر می‌خواهید با این مانت به گشت و گذار بپردازید، بهتر است دستکش همراه خود داشته باشید!

تاریخ انتشار بازی World of Warcraft: Shadowlands

تا مدت‌ها طرفداران سری وارکرافت و چشم انتظاران اکسپنشن شدولندز، درمورد تاریخ عرضه‌ی بازی World of Warcraft: Shadowlands حدس و گمان‌هایی داشتند. از آن‌جایی که بخش زیادی از توسعه‌ی این اکسپنشن قبل از شیوع ویروس کرونا انجام شده بود، برنامه‌های بلیزارد درمورد وارکرافت شدولندز طبق برنامه پیش رفت و مدتی پیش هم این شرکت تاریخ عرضه را اعلام کرد. البته، نسخه‌ی بتای World of Warcraft: Shadowlands هم‌اکنون در دسترس قرار دارد.

به تازگی، شرکت بلیزارد اینترتینمنت با نمایش تریلری یک دقیقه‌ای در جریان گیمزکام 2020، بالاخره تاریخ انتشار World of Warcraft: Shadowlands را اعلام کرد. طرفداران و کسانی که این عنوان را خریداری کرده‌ باشند، می‌توانند از تاریخ ۶ آبان ماه (مصادف با ۲۷ اکتبر سال جاری میلادی) به دنیای شدولندز پا بگذارند و از هشتمین اکسپنشن وارکرافت لذت ببرند. این عنوان برای دو سیستم عامل ویندوز و مک در دسترس خواهد بود. البته طبق صحبت‌های توسعه‌دهندگان، نسخه‌ی کلکسیونی بازی‌ Shadowlands برای طرفداران و کالکتورهای دنیای جذاب وارکرفت در نظر گرفته شده که شامل موارد خاصی از جمله ۳۰ روز گیم تایم است و علاقه‌مندان می‌توانند این نسخه را هم خریداری کنند.

به‌روزرسانی:

روز ۱۱ مهر ماه بلیزارد اینترتینمنت با انتشار یک بیانیه در توییتر از تاخیر در انتشار بازی World of Warcraft: Shadowlands خبر داد. بلیزارد اعلام کرد انتشار این بازی به زمان دیگری از سال جاری میلادی موکول شده است. توسعه‌دهندگان اعلام کردند اکسپنشن جدید در تاریخ ۲۳ نوامبر (۳ آذر سال جاری) برای رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود.

همچنین، گفته شده پیشرفت قابل‌توجهی در پولیش ویژگی‌های اصلی و گیم‌پلی اتفاق افتاده و مناطق جدید، ماموریت‌های حائز اهمیت و داستان اصلی آماده هستند. بلیزارد در بیانیه‌اش گفته برای توسعه‌ی هرچه بهتر بخش‌هایی از Endgame فرصت بیشتری لازم دارد. تهیه‌کننده‌ی اجرایی World of Warcraft در بخش دیگری از بیانیه‌ی خود گفت این بازی در تاریخ ۲۲ مهر (مصادف با ۱۳ اکتبر) به‌روزرسانی‌ای را دریافت می‌کند که حکم یک پیش‌زمینه را برای بازی Shadowlands خواهد داشت. لازم به ذکر است که دلیل اصلی این تاخیر، شیوع ویروس کرونا بوده و توسعه‌دهندگان برای ساخت این عنوان، با محدودیت‌ها و مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اند.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا