جومانجی: مرحله‌ی بعدی

بررسی فیلم Jumanji: The Next Level – جومانجی: مرحله‌ی بعدی

بازی بدون برنده

1%
  • 0/10
بررسی فیلم Jumanji: The Next Level – جومانجی: مرحله‌ی بعدی ۰ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ بررسی فیلم‌های خارجی کپی لینک

اکران سری جدید فیلم‌های جومانجی در سال ۲۰۱۷ میلادی، یک بار دیگر نام این مجموعه را بر سر زبان‌ها انداخت. فیلم Jumanji: The Next Level یا «جومانجی: مرحله‌ بعدی» یک بار دیگر شما را وارد جهان این بازی عجیب و غریب می‌کند، اما آیا شما هم می‌توانید تا پایان این بازی، قهرمانان داستان را همراهی کنید؟

مجموعه‌ی جومانجی برای  دوست‌داران فیلم‌های ماجراجویی، نامی آشناست؛ نامی که به دلیل هنرنمایی به‌ یاد ماندنی «رابین ویلیامز» و داستان سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیزش، به شهرتی جهانی دست پیدا کرد. با ورود به قرن ۲۱ و افزایش محبوبیت بازی‌های رایانه‌ای، جهان جومانجی نیز دستخوش تغییر شد. ایده‌ی تبدیل جومانجی به یک بازی ویدیویی، نوآوری جالبی بود که توانست یک‌بار دیگر خانواده‌ها و علاقمندان به این مجموعه را به سینماها بکشاند. به دلیل این موفقیت، شرکت «سونی» خیلی زود تصمیم گرفت تا ماجراهای دکتر «بِرِیواستون» و دوستانش را در جومانجی ادامه دهد. در فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی، حالا سه سال از ماجراجویی‌های «اسپنسر» و دوستانش می‌گذرد و هر کدام از آن‌ها مشغول زندگی خود هستند. این دوستان قدیمی یک‌ بار دیگر گرد هم می‌آیند، اما اینبار اسپنسر در جمع آن‌ها غایب است. پس از جست‌وجوی فراوان، دوستان اسپنسر متوجه می‌شوند که او باز هم به جهان بازی جومانجی برگشته و آن‌ها باید برای نجات دوست خود وارد بازی شوند.

فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی
نقش‌آفرینی جالب تیم بازیگری، موقعیت‌های خنده‌دار زیادی را در طول فیلم ایجاد می‌کند

برخلاف قسمت قبلی این مجموعه که با ورود به دنیای بازی‌های ویدیویی توانست داستان و جهان تازه‌ای برای طرفداران جومانجی خلق کند، در این قسمت حتی ذره‌ای خلاقیت هم دیده نمی‌شود. قهرمانان داستان باید یک‌ بار دیگر جهان جومانجی را از نابودی نجات دهند. اینبار، مبارزی به نام «یورگن بی‌رحم» جواهر جادویی دیگری را دزدیده و دکتر بِرِیواستون و همراهانش باید مثل قسمت قبلی پیش از اینکه خیلی دیر شود، جواهر یاد شده را به صاحب اصلی خود بازگردانند. همانطور که از خلاصه‌ی داستان پیداست، نویسنده‌های فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی به رهبری «جیک کاسدان»، حتی سر سوزنی نوآوری در ساخت این اثر به خرج نداده‌اند. آن‌ها همان داستان قسمت قبلی یعنی «پیدا کردن و بازگرداندن جواهر جادویی» را یک بار دیگر و تنها با تغییر شخصیت منفی قصه، برای ما روایت کرده‌اند. تنبلی تیم نگارش فیلم باعث شده تا حس کنید به جای تماشای قسمت جدید مجموعه‌ی جومانجی، مشغول دیدن بازسازی قسمت قبلی آن هستید. در این قسمت‌ هم همان قهرمانان داستان قبلی باید مجموعه‌ای از ماموریت‌ها را به ترتیب انجام داده و بازی را به پایان برسانند، اما برخلاف قسمت قبلی بسیاری از توانایی‌های ویژه‌ی شخصیت‌های داستان به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ به عنوان مثال، یکی از قابلیت‌های ویژه‌ی دکتر بریواستون (با بازی دواین جانسون) استفاده از بومرنگ است، اما این شخصیت در طول فیلم به هیچ وجه از این ابزار استفاده نمی‌کند. شخصیت «فرانکلین فینبار» (با بازی کوین هارت) به عنوان جانورشناس گروه و صاحب کوله‌پشتی ابزار، در طول فیلم هیچ استفاده‌ی مفیدی از این کوله‌پشتی نمی‌کند و تنها بار سنگین آن را در شرایط دشوار به دوش می‌کشد. البته بی‌توجهی سازندگان این فیلم به جهان جومانجی، تنها در نبود نوآوری خلاصه نمی‌شود.

فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی نه داستان تازه‌ای را برای ما تعریف می‌کند و نه جلوه‌ی تازه‌ای از جهان جومانجی را به ما نشان می‌دهد

در این قسمت، دو شخصیت قابل بازی جدید به قهرمانان جهان جومانجی اضافه شده: یک اسب سیاه به نام «سایکلون» و یک جیب‌بر حرفه‌ای به نام «فلیت‌فوت». هر چند که اضافه شدن این دو شخصیت در ظاهر ممکن است ماجراهای تازه‌ای در جهان جومانجی رقم بزند، در عمل تنها بیننده را با سوال‌های بی‌جواب روبه‌رو می‌کند. داستان فیلم به هیچ وجه توضیح نمی‌دهد که این شخصیت‌های جدید از کجا و چطور وارد بازی شده‌اند. اگر شما هم قسمت قبلی جومانجی را تماشا کرده باشید، حتما به یاد دارید که در ابتدای فیلم و روشن شدن دستگاه، اسپنسر و دوستانش متوجه شدند که در مجموع، پنج شخصیت قابل بازی در جهان جومانجی وجود دارد. با این حال، در این قسمت بدون هیچ‌ توضیح و تفسیری، دو شخصیت جدید به بازی اضافه می‌شود؛ آن هم نه در همان ابتدای امر! در ابتدای فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی، یکی از دخترهای گروه به نام «بتانی» نمی‌تواند وارد بازی شود؛ به عبارت دیگر، جومانجی چهار فرد دیگر را وارد بازی می‌کند و بتانی را که درست جلوی دستگاه منتظر ایستاده، در جهان واقعی جا می‌گذارد؛ به همین دلیل او به سراغ الکس – یکی دیگر از شخصیت‌های قسمت قبلی که ۲۰ سال در جومانجی گیر افتاده بود – می‌رود و هر دوی آن‌ها وارد جومانجی می‌شوند. سوالی که در ذهن هر بیننده‌ای ایجاد می‌شود، این است که اگر امکان ورود بیش از پنج نفر به جهان جومانجی وجود داشت، چرا بتانی همان بار اول با سایر دوستانش وارد دستگاه نشد؟ دو شخصیت جدیدی که برای حضور الکس و بتانی در بازی به ما معرفی می‌شوند، دقیقا از کجا آمده و چطور به شکلی ناگهانی در جهان جومانجی خلق شده‌اند؟ هر چند که جومانجی و جهان آن مملو از اتفاقات عجیب و غریب است، قوانین بازی جومانجی همواره قابل اعتماد بوده‌ و بازیکنان می‌توانستند با پیروی از آن‌ها، به پیروزی دست پیدا کنند. بنابراین اگر قرار باشد این بازی عجیب و غریب از قوانین خودش هم پیروی نکند، واقعا چه دلیلی برای تجربه‌ی آن باقی می‌ماند؟

فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی
در فیلم Jumanji: Welcome to Jungle گفته شد که تنها پنج شخصیت قابل بازی در جومانجی وجود دارد، اما حالا دو شخصیت تازه هم وارد بازی شده‌اند

فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی در کنار ایرادات بخش داستانی، عناصر سرگرم‌کننده‌ای هم دارد که شاید مهم‌ترین آن، نقش‌آفرینی جالب تیم بازیگری است. از آنجایی که کاراکترهای جهان بازی جومانجی –یعنی دکتر بریواستون و یارانش- توسط اسپنسر و دوستان او کنترل می‌شوند، رفتار و اعمال آن‌ها هم تحت تاثیر فردیست که آن‌ها را کنترل می‌کند؛ به عنوان مثال، فرانکلین فینبار در طول داستان یک بار توسط مایلو، دوستِ پدر بزرگِ اسپنسر کنترل می‌شود و یک بار دیگر، توسط یکی از نوجوانان به نام «فریج». تغییر رفتار و شخصیت فرانکلین فینبار در این دو دوره، بسیار تماشایی و خنده‌دار است. این تغییرات برای برخی از شخصیت‌های دیگر در بازی جومانجی هم رخ داده و موقعیت‌های طنز جالبی را خلق می‌کند. تنوع رفتار شخصیت‌ها در عین حفظ شکل ظاهری خود، یکی از نکات مهمی است که علی رغم داستان تکراری فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی، جلوی یکنواخت شدن آن را می‌گیرد.

از دیگر نکات مثبت این اثر می‌توان به موسیقی متنوع و جلوه‌های ویژه‌ی آن اشاره کرد. وظیفه‌ی ساخت موسیقی فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی بر عهده‌ی هنرمند انگلیسی، هنری جکمن واگذار شد. او با تجربه‌ی ساخت موسیقی برای آثار اکشنی مثل «کونگ: جزیره‌ی جمجمه» (Kong: Skull Island) و «مردان ایکس: کلاس اول» (X-Men: First Class) توانسته نقشی پررنگ در فضاسازی فیلم جومانجی ایفا کند. جکمن با توجه به تنوع محیطی جهان جومانجی، قطعات موسیقی متنوعی برای هر بخش از فیلم تدارک دیده؛ به شکلی که موسیقی فیلم در بیابان و محیط‌های صحرایی، به کلی با موسیقی بخش‌های انتهایی فیلم که در یک کوهستان سرد جریان دارد، متفاوت است. موسیقی خوب و متنوع فیلم در کنار جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری آن باعث شده تا سکانس‌های اکشن فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی ما را تا حدی هیجان‌زده کند.

فیلم Jumanji: The Next Level یک اثر اکشن است که قصد دارد همه‌ی اعضای خانواده را پای ماجراهای اسپنسر و دوستانش بنشاند. هر چند که تماشای دردسرهای قهرمانان داستان و شوخی‌های آن‌ها می‌تواند برای بسیاری از افراد، به خصوص نوجوانان سرگرم‌کننده باشد، این فیلم در نهایت از نظر کیفی حرفی برای گفتن ندارد. فیلم جومانجی: مرحله‌ بعدی نه داستان تازه‌ای را برای ما تعریف می‌کند و نه جلوه‌ی تازه‌ای از جهان جومانجی را به ما نشان می‌دهد؛ این فیلم تنها همان ماجراهای قسمت قبلی را به روشی دیگر و با کمترین خلاقیت برای بیننده بازگو می‌کند و به هیچ وجه این مجموعه را به مرحله‌ی بعدی نمی‌برد.


4 بد
سازندگان فیلم جومانجی: مرحله‌ی بعدی حتی سر سوزنی نوآوری در ساخت این اثر به خرج نداده‌اند. این فیلم نه داستان تازه‌ای برای ما تعریف می‌کند و نه جلوه‌ی تازه‌ای از جهان جومانجی را به ما نشان می‌دهد؛ این اثر تنها همان ماجراهای قسمت قبلی را به روشی دیگر و با کمترین خلاقیت برای بیننده بازگو می‌کند.
  • نقش‌آفرینی خوب تیم بازیگری و شوخی‌های جالب آن‌ها
  • موسیقی متنوع و جلوه‌های ویژه‌ی جالب
  • داستان کلیشه‌ای و فاقد خلاقیت
  • فیلم نمی‌تواند به سوالات بینندگان در طول داستان پاسخ دهد
  • مهارت‌های شخصیت‌های داستان نقش مهمی در پیشبرد قصه ندارد

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments