برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
موشکافی تریلر فیلم Joker 2
1%
  • 0/10

موشکافی تریلر فیلم Joker 2 | همه چیز توهم آرتور است!

از تغییر در سرگذشت هارلی تا جان گرفتن یک فرضیه قدیمی

موشکافی تریلر فیلم Joker 2 | همه چیز توهم آرتور است! ۶ ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

با موشکافی تریلر فیلم Joker 2 می‌خواهیم ببینیم دست اندرکاران چه نکات مهم داستانی‌ای را در آن جای داده‌اند.

اگرچه نحوه نمایش جوکر در فیلم Joker مورد انتقاد گروهی از طرفداران سرسخت کمیک بوک‌های دی سی قرار گرفت، این اثر توانست به فروش بسیار بالایی دست یافته و شرایط را برای تولید قسمت دوم مهیا کند. جوکر با نقش آفرینی واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) در قسمت دوم ماجراجویی‌های خود که تحت عنوان Joker: Folie à Deux شناخته می‌شود، تنها نیست. او اینبار هارلی کویین را دارد و به همین دلیل هم زیرعنوان Folie à Deux (به معنی جنون دو نفره) انتخاب شده است. در ضمن، لیدی گاگا (Lady Gaga) نقش معشوقه دلقک دیوانه را ایفا می‌کند.

در حالی که چند ماهی با اکران عمومی فاصله داریم، وارنر نخستین تریلر Joker: Folie à Deux را منتشر کرده که شامل نکات مهمی می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به بررسی آن پرداخته و ببینیم چه مواردی را در خود جای داده است.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

آرتور فلک، همچنان در تیمارستان

صحنه آغازین تریلر تایید می‌کند Joker 2 دقیقاً همان جایی آغاز می‌شود که قسمت اول پایان یافت و شاهد یک پرش زمانی نخواهیم بود. اگر حافظه‌تان یاری نمی‌کند، آرتور در انتهای قسمت اول در تیمارستان آرکهام بود.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

تغییر در پیش زمینه داستانی هارلی کویین

هارلی کویین در کمیک بوک‌ها و حتی اقتباس‌های لایو اکشن و انیمیشنی، یک روانپزشک بود که مسئولیت درمان جوکر را بر عهده می‌گرفت. او به مرور زمان عاشقش شده و به همین دلیل، به جنون کشیده می‌شد. با توجه به تریلر فیلم Joker 2، هارلی کویین قبل از ملاقات با آرتور فلک دچار جنون شده و برای ملاقات با او لحظه شماری می‌کند. همچنین با توجه به دیالوگ‌هایشان در تریلر می‌توان نتیجه گرفت هارلی به آرتور کمک می‌کند تا از زندان فرار کرده و مرتکب جنایت‌های بیشتری شوند. در ضمن، مشخص نیست هارلی قبل از اینکه سر از تیمارستان دربیاورد، چه شغلی داشت.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

تئوری قدیمی، دوباره جان می‌گیرد

اگر قسمت اول را تماشا کرده باشید، احتمالاً باید به یاد بیاورید که آرتور فلک شدیداً عاشق خیالپردازی است؛ برای مثال، متوجه شدیم که رابطه عاشقانه‌اش با زن همسایه تنها در ذهنش رخ داد و در واقعیت، همچین خبری نبود. با موشکافی تریلر فیلم Joker 2 می‌توان به این نتیجه رسید که بار دیگر تعدادی از اتفاقات تنها در ذهن آرتور رخ می‌دهند. برای مثال، در نمایی از فیلم آرتور را می‌بینیم که همراه با چهار نگهبان تیمارستان در حال عبور از راهرویی بدون سقف است. در یک نما، چترها رنگ‌های تیره‌ای داشته و در نمایی دیگر، به رنگ‌های آبی، زرد، قرمز و نارنجی هستند؛ رنگ‌هایی که از قضا در قسمت اول و در دکور برنامه موری فرانکلین استفاده شده بودند.

چنین تضادهایی بدون شک اتفاقی یا سهواً نبوده و کارگردان می‌خواهد پیامی مهم را به مخاطب انتقال دهد.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

المان‌های موزیکال

وقتی تریلر آغاز می‌شود، صدای فردی را می‌شنویم که می‌گوید: «از موسیقی استفاده می‌کنیم تا روحمون رو کامل کنیم…تا شکست‌های درون مون رو به تعادل برسونیم.» با توجه به این جملات و البته چیزهایی که داخل تریلر می‌بینیم، می‌توان نتیجه گرفت مسئولان تیمارستان آرکهام از موسیقی برای بهبود وضعیت روانی بیماران خود استفاده می‌کنند. احتمالاً برگزاری و شرکت در همین جلسات باعث می‌شود جوکر و هارلی کویین به موسیقی و خوانندگی علاقه مند شده و از آن در بخش‌های دیگر فیلم استفاده کنند.

تاد فیلیپس (Todd Phillips) برای ساخت قسمت اول از آثار کلاسیک و قدیمی مانند Taxi Driver الهام گرفته بود. اینطور که بنظر می‌رسد، الهام گرفتن‌های او در قسمت دوم هم ادامه داشته است؛ زیرا به وضوح می‌توان شباهت‌هایی میان برخی صحنه‌های Joker 2 و برخی از صحنه‌های Singin’ in the Rain (محصول سال ۱۹۵۲ میلادی) را مشاهده کرد. همچنین در یکی از نماهایی که جوکر و هارلی ظاهراً مشغول رقصیدن مقابل ورودی دادگاه هستند، مردی را می‌بینیم که روزنامه‌ای را در دست دارد: روزنامه‌ای که عکس جوکر رویش چاپ شده و تاکید دارد از تمامی اتهامات تبرئه شد.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

هارلی، پا جای جوکر می‌گذارد

با موشکافی تریلر فیلم Joker 2 می‌توان به این نتیجه رسید که هارلی کویین پا جای جوکر می‌گذارد. به بیان دقیقتر، برخی از اقداماتش کپی اقدامات آرتور فلک در قسمت اول هستند؛ برای مثال، او در نمایی با دستان خود یک سلاح خیالی ساخته و خودکشی می‌کند (کاری که جوکر در قسمت اول انجام داده بود). همچنین در نمایی دیگر هارلی و جوکر را می‌بینیم که مشغول انجام رقص مشهور اما بصورت دو نفره هستند. در ضمن، هارلی در یکی از نماهای پایانی تریلر از خون برای کشیدن لبخندی روی صورتش استفاده می‌کند.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

جمع، جمع جوکرهاست!

آرتور فلک در یکی از نماهای تریلر فیلم Joker 2 در حال فرار از مردی است که گریم و لباس او در قسمت اول را به تن دارد. در نگاه اول، اتفاق مهمی نبوده و آرتور سعی دارد از یک طرفدار فرار کند. به هر حال، اقدامات او در قسمت اول الهام بخش بسیاری بود. اما چرا کارگردان و تیم تبلیغاتی باید فرار آرتور از یک طرفدار را در تریلر قرار بدهند؟

برخی از کاربران معتقد هستند ماجرا بزرگتر و پیچیده‌تر از فراری ساده از یک طرفدار است! یکی کاربران گمان می‌کند بدشانسی‌های آرتور فلک در فیلم Joker 2 ادامه می‌یابد. به بیان دقیقتر، او پیش بینی کرده فردی باهوشتر از آرتور از راه رسیده، هویتش را دزدیده و دست به اقدامات الهام بخشی زده و به جوکر جدید تبدیل می‌شود. بدین ترتیب، آرتور که جوکر اصلی بوده، خیلی زود به دست فراموشی سپرده شده و جوکر جدید است که در مرکز توجه‌ها قرار می‌گیرد.

با توجه به اختلاف سنی آرتور فلک و بروس وین در فیلم Joker، تنها روشی که دست اندرکاران می‌توانند تقابل بتمن و جوکر را به تصویر بکشند، معرفی یک جوکر جدید است؛ جوکری جوانتر و کم سن و سالتر که بتواند چالشی جدی و خطرناک برای بروسِ جوان باشد.

موشکافی تریلر فیلم Joker 2

اتمام با نمایی فوق العاده

تریلر فیلم Joker 2 با یک نمای عالی به انتها می‌‎رسد. آرتور فلک ظاهراً طی اتفاقاتی به زندان برگردانده شده و زنی (احتمالاً هارلی کویین) به ملاقاتش می‌آید. ملاقات کننده سپس درخواست می‌کند خودِ واقعی آرتور را ببیند. او در ادامه با رژ لب یک لبخند روی شیشه کشیده و آرتور هم مقداری تکان خورده تا وقتی می‌خندد، خط لبخند و چیزی که روی شیشه کشیده شده، همپوشانی داشته باشند.

در انتها، لازم به ذکر است فیلم Joker 2 در تاریخ ۱۳ مهر (مصادف با ۴ اکتبر) در سینماها اکران خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments