#مهسا_امینی
بازی Far Cry 6

آیا داستان بازی Far Cry 6 به Far Cry 3 مرتبط است؟

بررسی تئوری Diego = Vaas

یوبی‌سافت در نمایش UbiForward که چندی پیش برگزار شد، از بازی Far Cry 6 به طور رسمی رونمایی کرد. تریلر این بازی سوالات زیادی را در ذهن هواداران ایجاد می‌کرد. عمده‌ترین این سوال‌ها، پرسش روبه‌رو بود؛ «آیا Diego در تریلر نمایش داده شده، همان کودکی Vaas است؟».

اگر واس را فراموش کرده‌اید، باید بگوییم که او با اختلاف زیادی محبوب‌ترین شخصیت Far Cry 3، یا شاید حتی کل این مجموعه است و دیالوگ مشهور “Definition of Insanity” نیز نقل قولی از همین آنتاگونیست محبوب سری فارکرای بود. به هر حال،‌ خوش‌بختانه پرسشی که مطرح شد، نیازی نیست تا زمان انتشار بازی ما را به مرز جنون بکشاند، چون شواهدی درون تریلر و بازی Far Cry 3 وجود دارد که می‌تواند کمک زیادی به برملا کردن حقیقت کند. پس به امید بستن این پرونده، آستین‌ها را بالا زده و سرنخ‌ها را دنبال می‌کنیم تا ببینیم که آیا تئوری “Diego = Vaas” حقیقت دارد یا خیر.

سخنان Longinus در پایان Far Cry 3

داستان بازی Far Cry 6 در آمریکای جنوبی رخ می‌دهد، یا به طور دقیق‌تر؛ در کوبا. لانجینوس که از یاران ما در فارکرای 3 بود، در آخر این بازی می‌گوید که کارش در جزیره‌ی Rook تمام شده و باید «تاوان گناهانش را در جای دیگری پس دهد» و برای این کار می‌خواهد به آمریکای جنوبی یا کوبا سفر کند. به نظر شما این سخن لانجینوس کمی مشکوک نیست؟

پاسخ مایکل ماندو به یکی از طرفداران سری فارکرای
پاسخ مایکل ماندو به یکی از طرفداران سری فارکرای در مورد شخصیت واس

پرسش و پاسخ بازیگر واس در ردیت

چندین ماه قبل از این‌که یوبی‌سافت از عنوان Far Cry 6 پرده‌برداری کند، مایکل ماندو (بازیگر واس) پستی در سایت ردیت گذاشت و از طرفدارانش خواست که از او، سوالاتشان را بپرسند. در جواب به یکی از این سوالات که از شخصیت واس تعریف و تمجید کرده بود، ماندو ابتدا از شور و اشتیاق این طرفدار تشکر کرد، سپس گفت؛ «که می‌داند… شاید به زودی دوباره در این نقش ظاهر شوم؟ p:». این اموجی “ p: “ که ماندو از آن استفاده کرد، گویای این است که او چیزی را در مورد شخصیت واس می‌داند که ما نمی‌دانیم. نزدیک بودن این پرسش و پاسخ به معرفی بازی Far Cry 6 و همچنین لحن طعنه‌آمیز ماندو در پاسخ به این کاربر، قطعا از آن‌چه که در نگاه اول به نظر می‌رسد، معنای عمیق‌تری دارد.

شباهت غیرقابل انکار زخم ابروهای واس و دیگو

شباهت زخم دیگو و واس

یکی دیگر از نشانه‌های ارتباط بین دیگو و واس، شبیه بودن زخم ابروهای این دو شخصیت است. جو اِسکرِبِلز (از خبرنگاران سایت IGN) طی توییتی در اکانت شخصی خود، عکسی را به نمایش گذاشت که شباهت غیرقابل انکار زخم دیگو و واس را به تصویر می‌کشید. شاید زخم واس کمی سطحی‌تر و پایین‌تر از زخم دیگو باشد، اما اثر گذر زمان را هرگز فراموش نکنید! این احتمال وجود دارد که با گذشتن زمان، زخم دیگو کمی ترمیم یافته باشد، اما زاویه و مکان زخم کاملا بر هم منطبق هستند.

ارزش این نکته زمانی بیشتر شد که مایکل ماندو توییت اسکربلز را با نوشتن کلمه‌ی “Insane” در واکنش به آن، ریتوییت کرد . همین که این موضوع بعد از این همه سال به چشم بازیگر واس آمد، خود سوالاتی را در ذهن ما ایجاد کرد؛ مثلا چرا ماندو پس از ۸ سال همچنان خبرهای سری Far Cry را دنبال می‌کند؟ یا این‌که چرا اصلا احساس کرد که نیاز است این توییت را با طرفدارانش به اشتراک بگذارد؟ البته یک نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد که باید آن را ذکر کنیم؛ زخم ابروی واس بر چهره‌ی شخصیت درون بازی دیده نمی‌شود، بلکه فقط در فیلم‌های کوتاهی به چشم می‌آید که ماندو در آن‌ها نقش واس را بازی می‌کند. با این حال انبوه مواردی که به یکی بودن این دو شخصیت اشاره می‌کنند، به سادگی قابل چشم‌پوشی نیستند و نمی‌توان آن‌ها را صرفا بر حسب تصادف تلقی کرد.

تاریخ تولد واس

طبق ویکی مجموعه‌ی فارکرای، واس در سال ۱۹۸۵ در جزیره‌ی روک متولد شد و از سنین کودکی، عضوی از قبیله‌ی بومی جزیره (یعنی راکیات‌ها) بود. در مقایسه با واس، دیگو فرزند Anton Castillo (رئیس‌جمهور دیکتاتور کشور یارا) است. یارا از کشور کوبا و جزیره‌ی روک، از کشور اندونری الهام می‌گیرد. این دو کشور از نظر مسافت فاصله‌ی زیادی از هم دارند. با توجه به زمینه‌ای که از واس و دیگو داریم، در صورت یکسان بودن این دو شخصیت، تناقض‌های زیادی در اطلاعات به‌وجود می‌آید. البته این احتمال وجود دارد که با پایان Far Cry 6 و سرنگونی احتمالی آنتون کاستیو، دیگو برای امنیت خود مجبور شود به جزیره‌ی روک مهاجرت کند و در آن‌جا هویتش را از دیگو کاستیو به واس مونته‌نگرو تغییر دهد.

سیترا، خواهر واس مونته‌نگرو

اگر Far Cry 3 را بازی نکرده‌اید یا داستانش را فراموش کرده‌اید، باید یادآوری کنیم که واس خواهری به نام سیترا دارد. واس حتی در یکی از دیالوگ‌هایش در Far Cry 3 می‌گوید که اولین باری که یک انسان را کشت، به‌خاطر خواهرش بود. حال در مقایسه با این، به نظر می‌رسد که دیگو کاستیو تک‌فرزند است. همچنین در تریلر بازی، اگر دیگو آن نارنجک نمادین را در بین مردم شورش‌گر بیاندازد، اولین قتلش به‌خاطر  پدرش می‌شود، نه خواهرش. البته خیلی از تریلرهای یوبی‌سافت صرفا جنبه‌ی معرفی شخصیت‌ها و بازاریابی را دارند، پس این احتمال وجود دارد که معاشرتی که بین دیگو و آنتون در تریلر دیدیم، هرگز درون داستان بازی Far Cry 6 رخ ندهد.

نکته‌ی جالب دیگری که قابل توجه است، تفاوت نام خانوادگی سیترا «تالوگمای» و واس «مونته‌نگرو» است. در ویکی سری فارکرای، دلیل تفاوت نام خانوادگی این دو (صرفا به عنوان یک تئوری) ذکر شده و در آن‌جا گفته‌اند که خانواده‌ی تالوگمای، واس را در کودکی به فرزندی پذیرفتند. البته اکثر طرفداران می‌گویند که واس پس از آن‌که از خواهرش جدا شد، تصمیم گرفت نام خانوادگی‌اش را به مونته‌نگرو تغییر دهد تا بتواند عضوی از دزدان دریایی جزیره‌ی روک شود. با اطلاعات فعلی، تئوری دوم از تئوری اول بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد، اما که می‌داند، شاید در پایان داستان بازی Far Cry 6 اتفاقاتی رخ دهد که تئوری اول را به حقیقت بپیونداند.

روزنامه‌ای در وب سایت رسمی Far Cry 6 که تاریخ انتشار آن سال ۲۰۲۰ است

روزنامه‌ای در وب سایت رسمی Far Cry 6

تا به این‌جای کار، تمام سرنخ‌هایی که داشتیم – با این‌که خیلی دور از ذهن بودند – می‌توانستند قابل توجیه باشند و در داستان بازی Far Cry 6 رخ دهند، اما سرنخ آخر ما به‌طور قطع تئوری دیگو = واس را غلط جلوه می‌دهد. عکسی که در بالای این بخش قرار دادیم، مستقیما از وب سایت رسمی فارکرای برداشته شده و اگر توجه کنید، می‌بینید که تاریخ انتشار روزنامه “Mayo del 2020”، یعنی ماه می ۲۰۲۰ ذکر شده است. واس مونته‌نگرو در سال ۱۹۸۵ متولد شده، پس اگر دیگو همان واس باشد، واس چگونه در سال ۲۰۲۰ همچنان به نوجوان‌های ۱۲-۱۶ ساله شباهت دارد؟ شما حتی اگر به تریلر نیز دقت کرده باشید، می‌بینید که دیگو یک گوشی هوشمند لمسی دارد. اگر تاریخ تولد واس را در نظر داشته باشیم و همچنین تئوری دیگو = واس صحت داشته باشد، جریانات داستان بازی Far Cry 6 باید کمی قبل از پایان یافتن دهه‌ی ۹۰ میلادی رخ دهد و چنین گوشی‌های لوکسی در آن زمان اختراع نشده بودند. هر طور که فکرش را می‌کنیم، این یک مورد را نمی‌توان توجیه کرد، مگر آن‌که دیگو در زمان سفر کرده باشد، که نیازی نیست توضیح دهیم که چرا این توجیه، مضحک و غیرقابل باور است.

جمع‌بندی

با این‌که این امکان وجود دارد که تئوری دیگو = واس صحت داشته باشد، ولی نویسندگان داستان بازی Far Cry 6 باید اما و اگرهای زیادی را در روایت بازی قرار دهند تا این تئوری حقیقت یابد، پس به نظر ما معادله‌ی دیگو = واس غلط است. شواهدی که به یکسان بودن این دو شخصیت اشاره می‌کند واقعا ما را به فکر فرو می‌برند اما در مقابل آن، شواهد دیگری وجود دارند که تناقضات زیادی را در منطق به وجود می‌آورند. نظر شما چیست؟ آیا نکته‌‌ای اضافی به چشمتان آمده است که به درست بودن تئوری دیگو = واس اشاره کند؟ خوشحال می‌شویم که یافته‌هایتان را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا