نقد و بررسی Immortals Fenyx Rising

نقد و بررسی بازی Immortals Fenyx Rising

ترسیم یونان باستان، با لبخند!

بازی Immortals Fenyx Rising تمام تلاشش را به کار گرفته تا دنیای متفاوتی از یونان باستان را به تصویر بکشد؛ شاید باورش سخت باشد، اما یونان جدیدی که در این بازی می‌بینید، از هر لحاظ به دل می‌نشیند.

بازی ایمورتالز فنیکس رایزینگ اثری نیست که بتوانیم به همین راحتی‌ها راجع به آن صحبت کنیم و با تحلیلی کاملا سطحی و اعطای یک نمره در اشل عدد، از کنار آن گذر کنیم. شاید بتوانیم اولین تعبیری که از این بازی برداشت می‌شود را، به پاسخ یوبی‌سافت در روزهای پایانی کنسول‌های نسل هشتم ارتباط دهیم. دقیقا در دوره‌ای که به زعم بسیاری از بازیکنان عناوین یوبی‌سافت با سرعت هر چه تمام به سمت افول حرکت می‌کنند، اثری متفاوت یک بار دیگر نگاه‌ها را به سمت این شرکت فرانسوی بازمی‌گرداند؛ نگاهی با درون‌ مایه‌ی لبخند و مملو از ابراز رضایت.

حداقل در یکی دو سال اخیر، استفاده از نام‌های بزرگ و محبوب و کلکسیونی از زرق و برق‌ها، مهم‌ترین عوامل نگهدارنده‌ی یوبی‌سافت در این صنعت بودند. چند سالی می‌شد که همه انتظار داشتند تا این شرکت فرانسوی با تغییر سیاست‌هایش، یکبار دیگر خوش‌نامی سال‌های قبلش را به دست بیاورد اما به نظر می‌رسید که تلاش‌های آن‌ها برای بدنامی، سال به سال بیشتر و بیشتر می‌شد.

خوشبختانه بازی Immortals Fenyx Rising در مقابل تمام تلاش‌های احتمالا ناخواسته‌ی یوبی‌سافت ایستاد. شاید باورش عجیب باشد اما من این اثر را، ناجی شهرت Ubisoft می‌دانم. اگر از نقطه‌ی خلق ایده‌ی ایمورتالز نگاهی به توسعه‌ی این بازی بیاندازیم، قطعا متوجه خواهید شد که بخش قابل توجهی از موفقیت‌های این بازی، تفاوت چشمگیری با استانداردهای دو سه سال اخیر یوبی‌سافت دارد.

ایمورتالز فنیکس رایزینگ که در ابتدا تحت عنوان Gods and Monsters در E3 2019 معرفی شد، پیدایش خود را مدیون یک باگ اعصاب‌خوردکن در بازی Assassin’s Creed Odyssey است. در حالی که شعبه‌ی کبک یوبی‌سافت روی ساخت بازی ادیسی کار می‌کرد، یک باگ غیرمنتظره، شخصیت‌های غیرقابل کنترل را به غول‌های عجیب و غریب تبدیل می‌کرد. حضور این موجودات در یونان اساسینز کرید ادیسی، باعث شد تا ایده‌ی ساخت بازی Immortals Fenyx Rising کلید بخورد.

احتمالا ناخواسته بودن این ایده، مهم‌ترین عاملی بود که باعث شد این بازی در برابر استانداردهای تکراری و نه‌چندان محبوب سال‌های اخیر یوبی‌سافت ایستادگی کند.

از همان نقطه‌ی شروع، روایت داستان به شکلی کاملا ساده و شاید بچگانه، آغاز می‌شود. احتمالا در چنین مقطعی باید انتظار داشته باشید که با یک بازی سطحی و کم‌ارزش طرف خواهید شد اما من به شما پیشنهاد می‌کنم اصلا زود قضاوت نکنید. قرار است که با همکاری خدایان و الهه‌های یونان باستان، یک حماسه‌ی کاملا متفاوت را خلق کنید؛ حماسه‌ای مملو از زیبایی و پر از لبخند. حماسه‌ای که معماهای آن شما را در خود غرق خواهد کرد و زیبایی‌های یونانی که غرق در فانتزی‌بازی‌های توسعه دهندگان شده، به مخاطب خود اجازه نمی‌دهد که به همین راحتی از گشت و گذار در محیط بازی دست بکشد.

به محض ورود به بازی، احتمالا اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند دنیای فانتزی و زیبای گلدن آیل باشد. سازنده‌های بازی Immortals Fenyx Rising برای طراحی محیط این اثر از عناوین به نامی الهام گرفته‌اند که شاید بتوان از محبوب‌ترین آن‌ها به آثار استودیو جیبلی و همچنین زلدا اشاره کرد.

از طرفی دیگر، هرگز در مدیوم یک بازی ویدیویی شاهد به تصویر کشیدن یونان باستان با حال و هوای فانتزی، به این وسعت نبودیم؛ اما فقط این وسعت بازی نیست که شما را حیرت‌زده می‌کند بلکه جزئیات گلدن آیل، گرافیک هنری و همچنین تنوع بی‌نظیر محیط‌های بازی، همگی از عواملی هستند که می‌تواند به بازیکن کمک کند تا در دنیای زیبای ایمورتالز، غرق کند.

با توجه به سبک گرافیکی که شعبه‌ی کبک یوبی‌سافت برای طراحی بازی جدید خود انتخاب کرده، به لحاظ عملکرد فنی می‌توانیم نمره‌ی کاملی را به بازی Immortals Fenyx Rising اعطا کنیم. بارگذاری‌ها با سرعت قابل قبولی روی کنسول‌های نسل هشتم انجام می‌شود و اگر کمی ارفاق داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که هیچ خبری از باگ و افت فریم در این عنوان وجود ندارد؛ عملکردی که در بین ساخته‌های چند سال اخیر یوبی‌سافت، یک سنت‌شکنی تمام عیار به حساب می‌آید.

قرار است که با همکاری خدایان و الهه‌های یونان باستان، یک حماسه‌ی کاملا متفاوت را خلق کنید

این احتمال وجود دارد که در نیمه‌ی ابتدایی بازی، وسعت قابل توجه نقشه کمی باعث خستگی شما بشود. چرا که به دلیل وجود مکانیک استامینا، کمی جابجایی‌ها برایتان خسته‌کننده و وقت‌گیر خواهد شد و از طرفی دیگر هم، مکان‌هایی که امکان فست تراول را در اختیارتان قرار می‌دهد، کمک خاصی به شما نخواهند کرد. با این حال، اگر با دنیای فانتزی Immortals Fenyx Rising ارتباط برقرار کرده باشید، از این جابجایی‌ها هرگز خسته نخواهید شد. جزئیات بالای محیط و همچنین حضور دشمنان در نقاط مختلف گلدن آیل، این امکان را به شما می‌دهد تا در سفرهای کوتاه و بلندتان، همواره بتوانید خودتان را سرگرم کنید و از همه مهم‌تر، به ارتقای سطح فینکس کمک کنید.

مشابه بسیاری از عناوین ماجراجویی و نقش‌آفرینی، شخصیت اصلی بازی با بهره‌گیری از دستاوردهای شما سطح خود را ارتقا می‌دهد. هر لول‌آپ، کمبوهای جدیدی را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد که در مسیر ایجاد تنوع در گیم‌پلی و همچنین تعادل در میزان سختی، به داشتن تجربه‌ای بهتر از ساخته‌ی جدید یوبی‌سافت، کمک می‌کند.

با تمام این تفاسیر و وجود سیستم ارتقا، نمی‌توان گستردگی خاصی را در سیستم مبارزات لمس کرد. هر چند که به صورت ساختاری و پایه‌ای هیچ ایرادی به این بخش از بازی وارد نیست، اما سیستم مبارزات Immortals Fenyx Rising تنوع چندانی ندارد و کمبوها همگی در مسیری مشخص و البته تکراری حرکت می‌کنند. به عبارتی دیگر، اگر از مکانیک‌ها فاکتور بگیریم، سیستم مبارزه‌ی بازیکنی که به آخرین سرزمین رسیده با کسی که تنها چند ساعت را در گلدن آیل گذرانده، تفاوت چشمگیری ندارد.

در سویی دیگر اما، هنوز می‌توان با اعتنا بر نیمه‌ی پر لیوان، از تمام بخش‌های بازی، حتی سیستم مبارزات لذت برد. وجود سلاح‌های نسبتا مختلف و همچنین طراحی باس فایت‌های متنوع، بازیکن را مجاب می‌کند تا با حوصله و خلاقیت خود بتواند از سد تمام دشمنان، از گراز‌ها گرفته تا غول‌های با شاخ و دم(!) عبور کند.

هر چند که بازی Immortals Fenyx Rising یک اثر اکشن و ماجراجویی به حساب می‌آید، اما مبارزات تنها یک سوم از گیم‌پلی بازی را تشکیل می‌دهد. در کنار تنوع قابل قبول و چشمیگری از دشمنان، وجود مراحل پلتفرمینگ و پازل‌های جذاب، از دیگر مواردی هستند که باعث شکل‌گیری هسته‌ی اصلی گیم‌پلی این بازی می‌شوند.

خوشبختانه از همان نقطه‌ی شروع تا لحظه‌ی پایانی بازی، تعادل مناسبی بین یک به یک این بخش‌‌ها وجود دارد و همه چیز در بهترین زمان و مکان ممکن، پیش روی بازیکن قرار می‌گیرد. شاید بعد از گرافیک هنری فوق‌العاده، همین بالانس را بتوانیم عاملی دیگر برای خبره بودن سازندگان بازی ایمورتالز فینکس رایزینگ بدانیم.

هر چند در ساعات انتهایی سیستم مبارزات کمی چالش‌برانگیزتر می‌شوند، اما به جرات می‌توان گفت که پازل‌های بازی Immortals Fenyx Rising اصلی‌ترین دغدغه‌ی شما برای به پایان رساندن این اثر خواهد بود. تنوع پازل‌ها در نمودار چالش‌برانگیز بودن آن‌ها، از یک الگوریتم منظم پیروی می‌کند که باعث می‌شود از تک تک آن‌ها لذت ببرید.

در کنار تنوع قابل قبول و چشمیگری از دشمنان، وجود مراحل پلتفرمینگ و پازل‌های جذاب، از دیگر مواردی هستند که باعث شکل‌گیری هسته‌ی اصلی گیم‌پلی این بازی می‌شوند.

الگوریتمی که برای کسب مهارت‌ها و تجربه در هسته‌ی بازی نهفته شده، دقیقا مطابق با میزان سختی پازل‌هاست. از طرفی دیگر، تایپ‌های مختلفی که از معماها پیش روی شما قرار می‌گیرد، هرگز اجازه نمی‌دهد که احساس کنید در دام تکرار گرفتار شده‌اید. تنوع و ترتیب پازل‌ها به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد چند تیم بازی‌سازی مختلف، با سلیقه‌ای متفاوت برای طراحی آن‌ها وقت گذاشته‌اند!

با این حال، صفت متفاوتی عملکرد بازی Immortals Fenyx Rising در بخش پلتفرمینگ تحلیل می‌کند. وجود مکانیزم استامینا که پرواز، صخره‌نوردی(!)، شنا کردن و حتی میزان دویدن فینکس را محدود می‌کند، یک عامل بسیار مهم در روند مراحل سکوبازی تلقی می‌شود که به ایمورتالز کمک کرده تا چالشی جدی و البته لذت‌بخش را بر سر راه بازیکنان قرار بدهد.

در بسیاری از مراحل بازی، پلتفرمینگ‌ها به عنوان مکملی برای پازل‌ها و تعداد خیلی کمی از مبارزات در مقابل شما ظاهر می‌شوند اما متاسفانه، ضعف فنی بازی ممکن است در برخی از بخش‌ها، رژه‌ای را روی مغز بازیکن ترتیب دهد!

هر چند که عملکرد فنی بازی به لحاظ بصری و همچنین گرافیک هنری تقریبا عاری از هرگونه نقص و ایراد است، اما فیزیک بازی در بخش‌های زیادی ثابت می‌کند که چند پله پایین‌تر از سیستم مبارزات و مراحل پلتفرمینگ قرار گرفته است.

نبود انعطاف کافی و عدم شناسایی دقیق لبه‌ها، در بسیاری از مواقع مانع از اجرای خواسته‌های شما در بازی می‌شود که در نتیجه، مرگی غیرمنصفانه را رقم می‌زند. فارغ از کشته شدن، ممکن است در حل معماها نیز با مشکلات عجیب و دور از انتظاری مواجه شوید. برای مثال تصور کنید که به قصد حل یک معما، جسمی را از ۱۰ها متر آن طرف‌تر حمل کرده‌اید. اگر در نشانه‌گیری برای پرتاب جسم یا در مسیر، کوچکترین اشتباهی را مرتکب شوید، ممکن است که مجبور به مسافت ۱۰ها متر دیگر شوید تا بتوانید شی‌ای مشابه را پیدا کنید.

از یک دنیای فانتزی به غیر از ویژگی‌های بصری منحصر به فرد، زیبا و البته رویایی، دیگر چه می‌خواهید؟ مطمئنا وجود شخصیت‌های منحصر به فرد و متفاوت و همچنین داستانی خلاقانه، بخشی از پاسخ شما خواهد بود.

خوشبختانه بازی Immortals Fenyx Rising برای انتخاب پلات داستان و همچنین کاراکترهای بازی، تمامی استانداردهای یک اثر فانتزی را در نظر گرفته است. از شخصیت اصلی که شخصی‌سازی آن در حد و اندازه‌های قابل قبولی قرار دارد تا درون‌مایه‌های طنز و خنده‌دار، می‌توان به این موضوع پی برد.

بازی Immortals Fenyx Rising
هر یک از سرزمین‌ها، هویت بصری مفتاوتی دارند و از هر لحاظ، روند بازی را تحت تاثیر قرار می‌دهند

هر چند که بسیاری از شخصیت‌های یونان باستان، از زئوس و آفرودایت گرفته تا تایفون، در بازی Immortals Fenyx Rising حضور دارند، اما همه چیز متفاوت از حد تصورات شما است. تایفون، به عنوان یک ویلن قدرتمند و تمام‌ عیار، در مقابل زئوس بی‌حال و بامزه و یک آفرودایت مجنون(!) تمامی معادلات ذهن مخاطب را به‌هم می‌ریزد. اگر ساختار شکنی و رویایی بودن یک دنیای فانتزی را نمی‌توانید بپذیرید، به هیچ عنوان به سمت ساخته‌ی جدید یوبی‌سافت نروید.

روندی که بازی Immortals Fenyx Rising برای خود انتخاب کرده، نهایتا یک تجربه‌ی لذت‌بخش و دوست‌داشتنی را برای مخاطب خود به ارمغان می‌آورد. هر چند که ایراد مهمی مانند ضعف در فیزیک بازی و از طرفی دیگر، کمبودهای سطحی‌ای مانند سیستم مبارزات ساده در طول این اثر تجربه می‌شود، اما در آخر، نمی‌توان به همین راحتی‌ها از کنار ساخته‌ی جدید یوبی‌سافت عبور کرد.

این بازی با خلق یک دنیای زیبا، محیط‌های متنوع و جذاب و پرجزئیات و سلسله مراتبی از ساختار شکنی‌ها، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا عناصر و مکانیزم‌های موفق آثار مشابه را در کنار هم قرار دهد. واقعیت این است که بازی Immortals Fenyx Rising به هدف خود رسیده و توانسته به عنوان یک آی‌پی جدید، عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد؛ عملکردی که باعث می‌شود، تا حدود ۳۰ ساعت، در کمال کنجکاوی در دنیای گلدن آیل به جستجو و مبارزه بپردازید.

نقد و بررسی Immortals Fenyx Rising روی پلتفرم Xbox One X و با توجه به نسخه‌ی ارسال شده از سوی ناشر به نگارش درآمده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

8.5 عالی
بازی Immortals Fenyx Rising با ساخت یک دنیای زیبا، محیط‌های متنوع و جذاب و پرجزئیات و سلسله مراتبی از ساختار شکنی‌ها، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا عناصر و مکانیزم‌های موفق آثار هم‌سبک خود را در کنار هم قرار دهد. واقعیت این است که ساخته‌ی جدید یوبی‌سافت به هدف خود رسیده و توانسته به عنوان یک آی‌پی جدید، عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد.
  • گرافیک هنری زیبا
  • حضور شخصیت‌های آیکانیک یونان باستان
  • پازل‌های متعادل و متنوع
  • جذابیت محیط و مکانیک‌های متنوع، بازیکن را به گشت و گذار و انجام ماموریت‌های فرعی ترغیب می‌کند
  • موسیقی‌های بی‌نظیر، ساخته‌ی گرت کوکر
  • فیزیک آزاردهنده در برخی از پلتفرمینگ‌ها و جابجایی اشیا برای حل پازل‌ها
  • سیستم مبارزات ساده
راهنمای امتیازات

نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا