اپلیکیشن های پزشکی

نقش اپلیکیشن های پزشکی در بهبود صنعت خدمات درمانی چیست؟

بررسی اهمیت فناوری‌های مدرن تلفن‌های همراه در دسترسی آسان به امور پزشکی

اپلیکیشن‌های موبایل به شیوه‌های مختلفی در حال بهبود و توسعه‌ی صنعت خدمات درمانی هستند. بر اساس داده‌های اخیر، پیش‌بینی می‌شود که تجارت جهانی مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال تا سال ۲۰۲۶ سالانه بیش از ۲۵ درصد رشد کند. در این میان، استفاده از اپلیکیشن های پزشکی چه تأثیری در بهبود خدمات درمانی دارد؟

در واقع، نزدیک به ۸۰ درصد پزشکان در حال حاضر از گوشی‌های تلفن همراه خود برای تسهیل شیوه‌های درمانی روزمره استفاده می‌کنند. به‌طور همزمان، بیماران و متقاضیان خدمات درمانی از برنامه‌های پزشکی موبایلی برای بهبود سبک زندگی خود استفاده می‌کنند. به‌عنوان یک متخصص پزشکی، مهم است که اهمیت و نقش اپلیکیشن‌های موبایلی را در بهبود خدمات درمانی و تحول صنعت بهداشت بدانید. به این ترتیب، می‌توانید آخرین نوآوری‌ها و فناوری‌ها را برای ارتقاء عملکردتان پیاده‌سازی کنید. برای اطلاع از اینکه اپلیکیشن‌های پزشکی چگونه صنعت خدمات درمانی را متحول می‌کنند، ادامه‌ی مطلب را بخوانید.

بهبود سطح دسترسی به خدمات پزشکی

در مرحله‌ی اول، اپلیکیشن‌های حوزه‌ی بهداشت و درمان سطح دسترسی به خدمات پزشکی در اجتماع را افزایش می‌دهند. برای مثال، بسیاری از اپلیکیشن های پزشکی می‌توانند به‌عنوان پلی میان بیماران و پزشکان متخصص واجد شرایط عمل کنند. در اغلب موارد، افراد می‌توانند در رابطه با موضوعات حوزه‌ی پزشکی و بهداشت مشاوره‌های کاربردی دریافت کنند. برای بسیاری از بیماران، استفاده از اپلیکیشن های پزشکی منجر به ذخیره‌ی زمان انتظار در مطب پزشک، مسافت و هزینه‌های حمل و نقل می‌شوند و در عین حال کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند. همچنین، بیماران دیگر نیازی به نگرانی در مورد تأخیر در دسترسی به خدمات مورد نیاز خود ندارند. برخی از اپلیکیشن های پزشکی حتی می‌توانند از طریق یک قرار ملاقات ویدیویی از راه دور، بیماران را به پزشکان در همان لحظه متصل کنند.

بسته به شرایط متقاضی خدمات درمانی، پزشک می‌تواند در صورت نیاز دارو نیز تجویز کند. مطمئناً اپلیکیشن‌های تلفن همراه مراقبت‌های بهداشتی دسترسی بیماران را به خدمات پزشکی افزایش می‌دهند.

تسهیل پرداخت قبوض درمانی و حق ویزیت در اپلیکیشن های پزشکی

در وهله‌ی دوم، برنامه‌های مراقبت بهداشتی موبایل پرداخت آسان صورتحساب‌های بیمارستانی و ویزیت پزشک را میسر می‌کنند. در واقع، بسیاری از برنامه‌ها به بیماران این امکان را می‌دهند که هزینه‌ی داروها، مشاوره‌ها و خدمات پزشکی خود را مستقیماً به‌صورت درون‌برنامه‌ای پرداخت کنند. به این ترتیب، بیماران برای پرداخت هزینه خدمات نیازی به انتظار در صف‌های طولانی در کلینیک یا مطب ندارند.

علاوه بر این، برخی از اپلیکیشن های پزشکی درگاه‌های پرداخت مختلفی را برای پرداخت فوری صورتحساب‌ها ارائه می‌دهند. از سوی دیگر، کاربران می‌توانند اعلان‌هایی تنظیم کنند تا از زمان سررسید صورتحساب‌ها مطلع شوند. با جدیدترین نوآوری‌های فناوری تلفن همراه، اپلیکیشن های پزشکی سطح بالایی از امنیت را برای انجام تراکنش‌ها ارائه می‌دهند.

بهبود روند هماهنگی‌ها میان پزشک و بیماران

اپلیکیشن های پزشکی تلفن همراه ارتباطات را در مطب پزشک بهبود می بخشد. به‌عنوان مثال، بسیاری از پزشکان از نرم افزارهای سفارشی برای برقراری ارتباط با کارکنان بیمارستان استفاده می‌کنند. در بسیاری از بیمارستان‌ها، استفاده از چنین برنامه‌هایی می‌تواند فرآیند همکاری بین بخش‌ها و آزمایشگاه‌های مختلف را تسهیل کند. در کنار این موارد، بسیاری از پزشکان از اپلیکیشن های پزشکی موبایلی برای برقراری ارتباط مستقیم با بیماران خود استفاده می‌کنند.

اغلب، پزشکان می‌توانند دارو نیز تجویز کنند. برای پزشک، استفاده از برنامه‌های موبایلی پزشکی می‌تواند آن‌ها را از قرارهای ویزیت آینده مطلع کند. سپس، در صورت نیاز به مدارک بیمار می‌توانند به کارکنان بیمارستان یا مطب اطلاع دهند. به‌طور خلاصه، اپلیکیشن های پزشکی موبایل چرخه‌ی ارتباطات پزشک، بیمارستان و بیمار را بهبود می‌بخشند.

تسهیل ذخیره‌ی داده‌ها و اطلاعات پزشکی

برنامه‌های پزشکی موبایلی ذخیره‌ی داده‌های پزشکی را تسهیل می‌کنند. در واقع، برخی از برنامه‌ها به بیماران اجازه می‌دهند اطلاعات خود را به‌صورت دستی وارد کنند. شایان ذکر است که برخی از اپلیکیشن های پزشکی به شما امکان می‌دهند اطلاعات مربوط به رژیم غذایی، خواب و عادات ورزشی را ضبط کنید. به این ترتیب، بیماران می‌توانند در ویزیت‌های به‌طور دقیق روال عمومی و شرح حال خود را به پزشک گزارش دهند. به‌علاوه، بسیاری از دستگاه‌هایی که قابل پوشیدن بر اندام‌های بدن است، از جمله ساعت‌های هوشمند، می‌توانند داده‌های بالینی بیمار را جمع‌آوری و ضبط کنند.

به‌عنوان مثال، برخی از برنامه‌های کاربردی که به اندام‌های بیماران دیابتی متصل می‌شوند، دارای قابلیت نظارت بر رژیم غذایی و سطوح قند خون شخص هستند. به این ترتیب، بیماران می‌توانند سابقه پزشکی خود را برای قرار ملاقات با پزشک خود داشته باشند. البته برخی از اپلیکیشن های پزشکی می‌توانند اسناد ویزیت‌های پزشکی را نیز ذخیره کنند. سپس، بیماران می‌توانند در صورت نیاز، به‌راحتی به سوابق خود دسترسی داشته باشند. بدون شک، برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی تلفن همراه ذخیره‌ی داده‌های پزشکی را تسهیل می‌کنند.

امکان نظارت بر بیمار از راه دور با استفاده از اپلیکیشن های پزشکی

اپلیکیشن های پزشکی

در کنار آنچه که گفته شد، برنامه‌های کاربردی سلامت موبایل امکان نظارت از راه دور را فراهم می‌کنند. در واقع، برخی از دستگاه‌های پزشکی می‌توانند مستقیماً به برنامه‌های تلفن همراه بیماران متصل شوند. به‌عنوان مثال، دستگاه‌های قلبی و ریوی می‌توانند داده‌های بیومتریک کلیدی را جمع‌آوری کنند. سپس دستگاه می‌تواند آن را مستقیماً از طریق اپلیکیشن های پزشکی به بیماران و پزشکان ارسال کند.

نکته مهم این است که این روش‌های نظارتی می‌توانند تا حد زیادی به تشخیص زودهنگام علائم کمک کنند. قابل ذکر است، برخی از اپلیکیشن های سلامتی می‌توانند تشخیص دهند که آیا شخص دارای علائم حیاتی هست یا خیر. به این ترتیب، بیماران می توانند به سرعت، قبل از تبدیل شدن علائم به وضعیت اورژانسی، با پزشک در ارتباط باشند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا