فیلم های جان ویک

بابایاگا در سری فیلم های جان ویک چند نفر را کشته است؟

نگاهی به تعداد کشته‌های فرانچایز جان ویک

بابایاگا در سری فیلم های جان ویک چند نفر را کشته است؟ پارسا خلیلی ۴ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ مقالات سینمایی

سری فیلم های جان ویک همواره بخاطر سکانس‌های اکشن و خشن‌شان شناخته شده و به نوعی امضای کارگردان فرانچایز، یعنی چد استاهلسکی (Chad Stahelski) به‌شمار می‌روند. حالا که کم کم به تاریخ انتشار نسخه دیجیتالی فیلم John Wick: Chapter 4 نزدیک می‌شویم، قصد داریم در ادامه مطلب نگاهی به تعداد کشته‌های بابایاگا در چهار فیلم فرانچایز موفق جان ویک داشته باشیم.

سینمای اکشن در سه دهه گذشته به شکل عجیبی پیشرفت کرده و واقعا سخته که بخواهیم حدس بزنیم در چند سال آینده چه تغییرات قابل توجهی در فیلم‌های این ژانر رخ خواهد داد. ابتدا بدلکارهای حرفه‌ای وارد عرصه سینما شدند و پس از آن هم شاهد اضافه شدن جلوه‌های ویژه به این ژانر پرطرفدار بودیم. خوشبختانه هنوز فیلم‌هایی پیدا می‌شوند که پتانسیل جابجا کردن مرزهای سینمای اکشن و تعیین استانداردهای جدید را داشته باشند، درست مثل سری فیلم های جان ویک که نمونه بارز این موضوع است. قسمت اول این فرانچایز محبوب و دوست داشتنی در سال ۲۰۱۴ اکران شد و با وجود اینکه در مقایسه با قسمت دوم و سوم در ابعاد کوچکتری ساخته شده بود، همچنان یکی از بهترین فیلم‌های اکشن پس از سری Raid محسوب می‌شود. چد استاهلسکی و دیوید لیچ (David Lynch) به‌عنوان کارگردانان قسمت اول تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بهترین استفاده را از بودجه پایین فیلم که چیزی حدود سی میلیون دلار بود، ببرند. در نتیجه شاهد سکانس‌های اکشن خشن و خونینی بودیم که در عین نوآورانه بودن، به شکل هنرمندانه‌ای فیلمبرداری شده بودند. علاوه بر این کیانو ریوز (Keanu Reeves) نیز پس از چندین ایفای نقش ناموفق بالاخره توانست با جان بخشیدن به شخصیت جان ویک باری دیگر بر سر زبان‌ها بیافتد.

فیلم John Wick: Chapter 2 برخلاف قسمت اول، فیلم بزرگتری محسوب می‌شد اما بنا به دلایلی دیوید لیچ کارگردانی آن را نپذیرفت و چد استاهلسکی به تنهایی فیلم را ساخت و نتیجه بسیار موفقیت آمیزی هم به‌همراه داشت. در این دنباله نه تنها سکانس‌های اکشن ابعاد بزرگتری داشتند، بلکه توجه نسبتا خوبی روی فیلمنامه قرار گرفته بود و اطلاعات بسیار بیشتری از دنیای سرد و تاریک قاتلان حرفه‌ای به مخاطب داده شد. چد استاهلکسی در یکی از مصاحبه‌هایش از نام «گان-فو» برای اشاره به سبک خاص مبارزات سری فیلم‌ های جان ویک استفاده کرد. او با الهام از فیلمسازان حرفه‌ای مثل جان وو (John Woo)، سرجو لئونه (Sergio Leone) و آکیرا کوروساوا (Akira Kurosawa) و همچنین اضافه کردن مقداری چاشنی مخصوص، سبک خاص خود را ابداع کرد. سپس در سال ۲۰۱۹ قسمت سوم با نام John Wick: Chapter 3 Parabellum در سینماها اکران شد و ضمن جلب نظر مثبت منتقدان، توانست عملکرد بسیار موفقیت آمیزی در باکس آفیس داشته باشد. این فیلم با سکانس‌های مهیجی مثل تعقیب و گریز با اسب، مبارزه تن به تن با چاقو، سگ‌های قاتل و خیلی موارد دیگر همانند قسمت دوم پا را فراتر گذاشت و تجربه فراموش نشدنی را برای طرفداران به ارمغان آورد. با این حال سفر پرمخاطره جان هنوز به پایان نرسیده زیرا به‌تازگی جدیدترین قسمت فرانچایز با نام John Wick: Chapter 4 به پرده سینماها آمده و با فروش ۳۵۸.۵ میلیون دلاری خود بیش از پیش همه را شگفت زده کرده است.

 

جان ویک چند نفر را به قتل رسانده است؟

طبق بررسی‌های اخیر وب‌سایت GeekTyrant، جان ویک در قسمت اول ۷۷ نفر، در قسمت دوم ۱۲۸ نفر و در قسمت سوم ۹۴ نفر را به قتل رسانده است. در حالی که این اطلاعات با توجه به ژانر و طرح کلی فرانچایز نباید آنقدرها تعجب آور باشد، اما بازهم دیدن اینکه قهرمان داستان به تنهایی ۱۲۸ نفر را تنها در یک فیلم و مجموع ۲۹۹ نفر را در سه فیلم اول کشته، هنوز کمی تکان دهنده است. البته روند صعودی این اعداد و ارقام همچنان ادامه دارد زیرا در جدیدترین اثر فرانچایز، یعنی John Wick: Chapter 4 شاهد کشته شدن ۱۴۰ نفر به دست بابایاگا بودیم. به‌دنبال وقایع قسمت سوم، جان با بازگشتن به صحرا ابتدا شخصیت الدر با بازی سعید تقمایی (Saïd Taghmaoui) را کشت و خط داستانی پارابلوم را به اتمام رساند. سپس طی درگیری بزرگی در هتل کانتیننتال اوزاکا واقع در توکیو چندین نفر از اعضای دیوان عالی را به قتل رساند و برای کشتار بیشتر به کلوپ شبانه کیلا رفت.

با توجه به آمار تکان دهنده کشته‌های فرانچایز جان ویک، آمارهای جالبی از این اعداد و ارقام به دست آمده است که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

فیلم John Wick: به‌طور متوسط در هر یک دقیقه و هجده ثانیه یک قتل (مدت زمان فیلم ۱۰۱ دقیقه).

فیلم John Wick Chapter 2: به‌طور متوسط در هر پنجاه و هفت ثانیه یک قتل (مدت زمان فیلم ۱۲۲ دقیقه).

فیلم John Wick Chapter 3 Parabellum: به‌طور متوسط در هر یک دقیقه و بیست و سه ثانیه یک قتل (مدت زمان فیلم ۱۳۰ دقیقه).

فیلم John Wick Chapter 4: به‌طور متوسط در هر یک دقیقه و بیست ثانیه یک قتل (مدت زمان فیلم ۱۶۹ دقیقه).

یکی دیگر از راه‌های جالب برای بررسی تمام قتل‌های جان ویک، در نظر گرفتن بازه زمانی فیلم‌ها است. از لحاظ داستانی، کلیه اتفاقات و وقایع سه گانه جان ویک در طول یک هفته اتفاق افتاده است. این یعنی جان هر روز به‌طور متوسط ۴۲.۷ نفر را به قتل رسانده است. در قسمت چهارم نیز شاهد یک پرش زمانی بودیم زیرا جان ویک قبل از کشتن الدر و قرار گرفتن علیه دیوان عالی، ابتدا باید به بهبودی کامل دست می‌یافت. در کل ثبات کیفیت و عملکرد بی‌نظیر فیلم های جان ویک در باکس آفیس همگی گواهی بر آماده سازی و اجرای بی‌نقص کیانو ریوز و سایر بازیگران به‌جهت خلق کردن سکانس‌های مبارزات معروفشان است. نویسندگان، کارگردانان و گروه تولید نیز کار فوق‌العاده‌ای برای ایجاد سبک و احساس ملموس در فیلم‌های خود و همچنین ثابت نگه داشتن آنها در دنباله‌ها انجام داده‌اند. حتی با مرگ احتمالی جان ویک در پایان قسمت چهارم، همواره این احتمال وجود دارد که استودیو بتواند راهی برای زنده نگه داشتن این فرانچایز پیدا کند و تعداد کشته‌های جان ویک را افزایش دهد.

البته تعداد کشته‌ها در فیلم اول ثابت می‌کند که این فرانچایز همیشه به‌عنوان یک حماسه خشن و مرگبار تصور نمی‌شد. طبق صحبت‌های اخیر چد استاهلسکی، فیلمنامه قسمت اول تنها تعداد انگشت شماری سکانس اکشن داشت اما موفقیت مالی فیلم باعث شد او پتانسیل روایت داستانی بزرگتر را ببیند. اگرچه برای ساخت یک فیلم اکشن عالی همیشه کشت و کشتار لازم نیست، غریزه استاهلسکی درست بود. با خلق کردن شخصیتی مرگبار و خطرناک مثل جان، سری فیلم‌های John Wick اکنون به یکی از شگفت انگیزترین فرانچایزهای اکشن چند دهه اخیر تبدیل شده‌اند.

فیلم John Wick: Chapter 4 هم‌ اکنون در سینماهای سراسر جهان در حال نمایش است. نظر شما در این رابطه چیست؟ کدام سکانس‌های اکشن جان ویک را بیشتر دوست داشتید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4.2 10 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا