آیفون نوجوانان
1%
  • 0/10

چرا نوجوانان علاقه‌ی زیادی به آیفون دارند؟

نظرسنجی‌ای که نتیجه‌اش برای گوگل بسیار ترسناک است!

چرا نوجوانان علاقه‌ی زیادی به آیفون دارند؟ ۴۸ ۱۱ مهر ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک

همه‌ی ما می‌دانیم که بسیاری از نوجوانان به داشتن گوشی‌های آیفون علاقه دارند اما کمتر به دلیل اصلی این موضوع توجه شده است.

از زمان معرفی اولین آیفون در سال 2007، این دستگاه به چیزی بیشتر از یک گوشی هوشمند ساده تبدیل شده است؛ حالا آیفون‌ها به نمادی از وضعیت اجتماعی تبدیل شده‌اند که البته جای تأسف دارد که چنین اتفاقی را شاهد هستیم. دلایل این اتفاق مثل پوست کردن پیاز، پیچیده و در واقع لایه به لایه است به گونه‌ای که هر لایه یک حرف مجزا برای گفتن دارد. از بازاریابی فوق‌العاده حرفه‌ای اپل گرفته تا قیمت بالا و جلب توجه ستارگان سینما و افراد با نفوذ مشهور، دست به دست هم داده‌اند تا پلتفرم اپل، برای مردم عادی یک رویا به نظر برسد؛ طبیعتا زمانی که چیزی دست نیافتنی به نظر برسد، همه آرزو می‌کنند به آن دست پیدا کنند، اهمیت هم ندارد در این بین آن چیز اصلا ارزشش را داشته باشد یا خیر.

آیفون‌ها از جمله گوشی‌های هوشمند فوق‌العاده محبوب به حساب می‌آیند، به ویژه در ایالات متحده که تقریباً ۶۱٪ از بازار گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده‌اند. اما امری که واقعاً متعجب‌مان می‌کند، محبوبیت بی‌نظیر آیفون‌ها در میان نوجوانان و جوانان است. در سال ۲۰۲۲ یک نظرسنجی در این زمینه صورت گرفت تا مشخص شود مردم بیشتر به چه گوشی‌هایی علاقه‌مند هستند. در آن نظرسنجی، مشخص شد که تقریبا از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر آیفون داشتند.

درست خواندید؛ ۹ نفر از هر ۱۰ نفر که یک آمار حیرت‌انگیز و عجیب به نظر می‌رسد. جالب اینجاست که تحقیقات نشان داده این روند همچنان با همین شدت در حال پیشروی است. آنچه که سبب شده نوجوانان و جوانان به خصوص افرادی که سن کمتری دارند به خرید آیفون تمایل زیادی پیدا کنند این است که آن‌ها اندروید را سیستم‌عاملی برای افراد مسن مثل پدر و مادرها در نظر می‌گیرند.

این دلیل واقعا عجیب است. به شخصه در حال حاضر از یک گوشی اندرویدی استفاده می‌کنم و نمی‌توانم بگویم پیر هستم. البته در مقایسه با سرعت رشد فکری کودکان و نوجوانان امروزی، شاید هم پیر به نظر برسم. با این حال مطمئنا پدر یا مادر نیستم اما معتقدم اندروید به راحتی می‌تواند با iOS رقابت کند و در بسیاری از زمینه‌ها حتی به راحتی آن را شکست دهد. دلیل اصلی نگارش این مطلب هم همین است؛ چرا با وجود برتری‌های متعددی که اندروید دارد، باز هم نوجوانان به خرید آیفون تمایل نشان می‌دهند؟ آن هم تا این اندازه!

آیفون؛ محبوب دل نوجوانان

نخستین دلیلی که در نتیجه‌ی این تحقیق خود را نشان داد این بود که آیفون در میان کاربران به یک نماد تبدیل شده است. نوجوانان با داشتن آیفون اینطور حس می‌کنند که دیگر در زمره‌ی فقرا قرار ندارند. در دبیرستان‌ها، دانش‌آموزانی که آیفون دارند، هم‌کلاسی‌ها یا هم‌مدرسه‌ای‌های اندرویدی خود را مسخره کرده و به آن‌ها انگ بی‌پولی یا بی‌کلاسی می‌زنند. این اتفاق ما را به یاد رقابت بین سگا جنسیس و سوپر نینتندو می‌اندازد اما آن رقابت هیچوقت درباره‌ی پولداری یا بی‌پولی نبود.

وال استریت ژورنال هم به این قضیه ورود کرد و مشخص شد نوجوانان نه تنها آیفون را به خاطر برند و کلاسش می‌خواهند بلکه اندروید را یک سیستم‌عامل قدیمی و از مد افتاده می‌بینند. عبدول چمبرلین، یک نوجوان ۲۰ ساله تولیدکننده‌ی محتواست. او در آوریل امسال یک ویدیو منتشر کرد و در آن گفت: «می‌خواهید به من بگویید در سال ۲۰۲۳ هنوز دروید (اندروید) دستتان است؟ پس حداقل باید ۵۰ سال سنتان باشد». اینطور که به نظر می‌رسد، اندروید نمی‌تواند واژه‌ی «خفن بودن» را به درستی برای نوجوانان تعریف کند و این ما را به دلیل دوم می‌برد؛ تأثیر دوستان.

جمع، فقط جمع آیفون‌دارهاست!

هیچ کسی نمی‌خواهد هدف جوک‌های زشت و بی‌مزه‌ای باشد که برخی از افراد تازه به دوران رسیده و عشق ثروت مطرح می کنند. در نتیجه ساده‌ترین راهی که بتوان از شر این افراد خلاص شد این است که خود را در ظاهر شبیه به آن‌ها کرد و این یعنی سود بیشتر در جیب اپل و از دست رفتن سرمایه‌ای عظیم از جیب کاربر. منظورمان را متوجه نشده‌اید؟ یعنی خرید آیفون. کاربران آیفون در iMessage وقتی با یک اندرویدی هم‌کلام می‌شوند، او را مسخره می‌کنند چرا که رنگ پیام به سبز تغییر می‌کند. اگر از این قابلیت آیفون استفاده کرده باشید می‌دانید مادامی که دو کاربر آیفون به هم پیام می‌دهند، رنگ پیام‌ها آبی است.

اگر سری به وب‌سایت Quora بزنید، خانواده‌های زیادی را می‌بینید که می‌گویند می‌خواهند هر طور شده پول جور کنند تا برای فرزند خود آیفون بخرند؛ تا بلکه بتوانند او را از هدف جوک‌های اطرافیان قرار گرفتن نجات دهند. این یعنی بسیاری از افراد آیفون می‌خرند که بتوانند سر خود را بالا بگیرند، نه اینکه از آن همه قابلیت خوب و جذاب استفاده کنند و لذت ببرند؛ تبریک به اپل با این سبک تبلیغات؟ یا تأسف برای یک جماعت ساده؟

نوجوانان عزیز، شما دغدغه‌ای ندارید!

همانطور که می‌بینید، در حال حاضر دغدغه‌ی یک نوجوان این است که بتواند با گوشی آیفونش در جمع دوستان پز بدهد. قاعدتا برای چنین فردی اصلا اهمینی ندارد پدر و مادرش چقدر ممکن است برای خرید یک گوشی تحت فشار قرار بگیرند. اما اگر یک فرد بزرگ‌سال یا حتی پدر و مادر را در نظر بگیرید، می‌بینید که پرداخت بیش از ۱۰۰۰ دلار را اصلا کار منطقی نمی‌دانند چرا که آن‌ها کلی بدهی و قسط دارند که باید پرداخت کنند.

تحقیقی که اخیرا توسط وب‌سایت PhoneArena در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد هزینه‌ی خرید یک گوشی جدید در آمریکا به صورت میانگین، ۵۶۰ دلار است که فقط یک سوم افراد آن هم بین ۲۵ تا ۴۴ سال یا بهتر است بگوییم بزرگ‌سال، حاضر بودند برای خرید یک گوشی بیش از ۱۰۰۰ دلار بپردازند. اما کودکان و نوجوانان دنیای متفاوتی دارند. آن‌ها بی‌خوابی برای پرداخت قسط و مالیات را نمی‌فهمند چون در لحظه‌ای زندگی می‌کنند که همان افراد پیر و مسن با گوشی‌های اندرویدی برایشان فراهم کرده‌اند. در لحظه زندگی کردن هم یعنی داشتن آیفون!

آیفون اینجا،‌آیفون آنجا، آیفون همه‌جا!

اما می‌پردازیم به دلیل بعدی که به شبکه‌های اجتماعی و فرهنگ رسانه مربوط است. به هر سمتی که نگاه کنید، از فیلم و سریال‌های زیبای تلویزیون گرفته تا ویدیوهای یوتیوب و اینستاگرام و تیک‌تاک، پست‌هایی که اینفلوئنسرها منتشر می‌کنند، قطعا دست بسیاری از آن‌ها آیفون می‌بینید. بنابراین معضل محبوبیت بالای آیفون‌ها در نزد نوجوانان بیشتر به خاطر این است که به هر سمتی که نگاه می‌کنند یک آیفون می‌بینند و اصلا گوشی دیگری در ذهن‌شان تعریف نشده است.

شاید کلمه‌ی «معضل» کمی شدید باشد اما شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و رسانه خیلی در تحت تأثیر قرار دادن ذهن نوجوانان بی‌تقصیر نیستند. اخیرا تحقیقی توسط برند Merchant Machine صورت گرفته که نشان داده برندی که بیشتر از همه در تلویزیون و فیلم‌های سینمایی حضور داشته، اپل است. از سال ۲۰۰۱ تاکنون، محصولات اپل از جمله آیفون‌ها تقریبا در یک سوم فیلم‌هایی که در باکس آفیس آمریکا به فروش رفته‌اند حضور داشته‌اند. در نتیجه وقتی یک فیلم یا سریال نماشا می‌کنید، جای تعجبی ندارد اگر شخصیتی از آن که اغلب قهرمان داستان هم هست، از یک آیفون، اپل واچ، ایرپادز، آیپد و… استفاده کند.

آیفون و سایر دستگاه‌های اپل

اما صرف نظر از تمام دلایلی که باعث می‌شوند افراد بدون دلیل به سمت آیفون‌ها هدایت شوند، برای افرادی که واقعا با هدف مشخص به این سمت می‌آیند، یک دلیل منطقی وجود دارد و آن هم هماهنگی بی‌نظیری است که محصولات اپل با یکدیگر دارند. اگر از مک‌بوک یا آیپد استفاده می‌کنید، داشتن یک آیفون خیلی منطقی‌تر از یک گوشی اندروید است چرا که لذتی که از هماهنگی محصولات اپل با هم می‌برید در هیچ اکوسیستم دیگری قابل تجربه نخواهد بود.

یک تحقیق که چند سال پیش انجام شد نشان داد ۷۱٪ از افراد با درجه‌ی علمی بالا محصولات اپل را ترجیح می‌دهند که در این بین، ۴۹٪ از آن‌ها فقط به خاطر همگام‌سازی بی‌نظیر بین دستگاه‌های این شرکت چنین تصمیمی گرفتند. در این تحقیق همچنین ۶۰٪ از افرادی که از لپ تاپ ویندوزی استفاده می‌کردند اعتراف کردند اگر مشکل هزینه نبود، یک مک‌بوک می‌خریدند.

نتیجه

حقیقت پشت معروف شدن آیفون در میان نوجوانان، بیشتر به خاطر شخصیت خود آن‌هاست. بسیاری از ما در سن نوجوانی دوست داشتیم عضو یک گروه خاص باشیم و این بخشی از هویت ما به عنوان یک انسان است. ترند و فشن می‌آیند و می‌روند و شاید این علاقه‌ی شدید نوجوانان به آیفون چند سال دیگر با یک دستگاه دیگر کاملا از بین برود. اما فعلا اپل با محصولاتش، یکه‌تاز کنترل ذهن نوجوانان است و باید دید در ادامه چه شرکتی با ارائه‌ی چه محصولی می‌تواند این رشته‌ی قدرتمند و محکم را پاره کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

48 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments