#مهسا_امینی
بازی Ghost Recon Breakpoint

بررسی بازی Ghost Recon Breakpoint

روح شکست‌خورده بر فراز جزیره‌ای فروپاشیده

بازی Ghost Recon Breakpoint آخرین اثر از سری محبوب Ghost Recon، یک شکست تمام عیار برای این سری و شرکت یوبی‌سافت از نظر عملکرد تکنیکی و بصری است.

بدون شک بازی‌های تیر‌اندازی تاکتیکی دارای جذابیت خاصی هستند که می‌توانند ساعت‌ها بازیکن را سرگرم خود کنند. حال اگر این سبک بازی با جهان‌های باز همراه شود، انتظار یک بازی پرهیجان همراه با استراتژی‌ها و تاکتیک‌های متنوع می‌رود ولی این کار شدیدا نیاز به یک طراحی خوب و دقیق دارد که متاسفانه بازی Ghost Recon Breakpoint در ساده‌ترین بخش‌های یک اثر استاندارد یعنی پیاده‌سازی این طرح، شکست خورده است. سری Ghost Recon بعد از نسخه‌ی Wildlands تبدیل به یک عنوان جهان باز شد و سبک متفاوتی را به علاقمندان این فرانچایز ارائه کرد هر چند که در زمان انتشار Wildlands بحث‌های زیادی بر سر لزوم جهان باز بودن یا نبودن بازی انجام گرفت، ولی بسیاری احتمال می‌دادند که نسخه‌های بعدی Ghost Recon بهتر از این عمل خواهند کرد. داستان بازی Ghost Recon Breakpoint چهار سال بعد از وقایع Wildlands و در سال ۲۰۲۳ رخ می‌دهد. بازیکن در این قسمت نقش فرمانده نیرو‌های ویژه گوست یعنی «آنتونی نومد پری‌من» بازی خواهد کرد که شبانگاه با نیرو‌های خود به جزیره‌ی «آئورا» رفته تا علت قطع ارتباط با این جزیره را دریابند ولی با حمله‌ی Droneهای ریز غافلگیر می‌شود و بیشتر نیرو‌های خود را از دست می‌دهد. نومد در همان شب متوجه می‌شود که یکی از اعضای سابق گوست‌ها به نام «کول والکر» پشت تمام این اتفاقات و دردسر‌های این جزیره است. 

بازی Ghost Recon Breakpoint
حضور جان برنتال می‌توانست نقطه‌ عطفی برای بازی باشد ولی شخصیت‌پردازی و طراحی ظاهری کاراکتر او به یکی از نقاط منفی بازی تبدیل شده است

هسته‌ی اصلی داستان در خصوص قدرت مخرب تکنولوژی‌های روز دنیا است و اینکه می‎خواهد پیامی بدهد و بگوید هر اندازه که تکنولوژی می‌تواند برای آسایش مردم مفید واقع شود، به همان اندازه هم می‌تواند برای جهان خطرناک باشد. ایده‌ی داستانی بازی جالب است؛ زیرا می‌توانست تقابل و درگیری بین استفاده‌ی درست و غلط تکنولوژی، آمیخته با سیاست‌های روز دنیا را در بازی نشان دهد ولی داستان بازی صرفا در مورد فرمانده‌ای است که دوست قدیمی خود را دیده که به آنها خیانت کرده و در صدد نابودی و خرابکاری بزرگی است. وظیفه‌ی قهرمان اصلی داستان این است که جلوی این خرابکاری‌ها را بگیرد. پس ما با  داستانی ساده و بدون فراز و نشیب خاصی روبرو هستیم. در کنار روایت ضعیف داستان، تمامی شخصیت‌پردازی‌های داخل بازی نیز بسیار ناقص کار شده‌اند. هیچ کدام از کاراکتر‌های بازی دارای شخصیت خاصی نیستند، صرفا حضور دارند که روند تکاملی داستان را شکل دهند. این مورد به خصوص در مورد شخصیت منفی این بازی صدق می‌کند که به دلیل حضور هنرپیشه‌ی سریال‌های The Walking Dead و The Punisher یعنی «جان برنتال» بیشتر به چشم می‌آید.

در کنار روایت داستان اصلی، مراحل دیگری وجود دارد که داستان‌های افراد منطقه را بیان می‌کند. این مراحل به همان اندازه‌ی قسمت‌های اصلی خسته‌کننده و خالی از هر گونه خلاقیت است. بیشتر مراحل اصلی و فرعی در پیدا کردن سرنخ‌ها از طریق پرسیدن از NPCها و هک کردن کامپیوتر‌ها خلاصه می‌شود و گاها می‌بینیم که باید فرد مورد نظر را از منطقه خارج کنیم. همان‌اندازه که داستان بازی بی هدف و خالی از هر گونه نوآوری خاصی است، گیم‌پلی بازی هم به مراتب خسته‌کننده و کلیشه‌ای می‌شود. تیراندازی بازی شدیدا یک‌نواخت و کاملا ناقص کار شده، در حدی که برخی از سلاح‌ها به دلیل عملکرد بد و ناقص آنها اصلا قابل استفاده نیستند. سیستم هدف‌گیری بازی به معنای واقعی کلمه مشکل دارد. از بارزترین مشکلات سلاح‌ها می‌توان به نبود تعادل خوب در لرزش آنها اشاره کرد که همین باعث می‌شود بازیکن در استفاده از برخی از تفنگ‌ها تجدید نظر کند. هر چند که شما می‌توانید با گشت و گذار در نقشه سلاح‌های جدید پیدا کنید یا آنها را از فروشگاه‌های داخل بازی خریداری کنید. جالب است بدانید که ماموریت‌های فرعی با محوریت پیدا کردن دستورالعمل‌های ساخت اسلحه وجود دارند که بعد از پیدا کردن دستورالعمل‌ها، می‌توانید در فروشگاهی که در پایگاه اصلی وجود دارد، سلاح خود را با کمترین هزینه‌ی ممکن بسازید.

وسایل نقلیه در بازی Ghost Recon Breakpoint به اتومبیل، قایق، موتورسیکلت و بالگرد تقسیم می‌شوند که اکثرا اصلا خوب کار نشده‌اند و استفاده از آنها حس خوبی را منتقل نمی‌کند. به عنوان مثال کافی‌ست که با موتورسیکلت به صخره‌ای برخورد کنید؛ در اکثر موارد خواهید دید که موتورسیکلت بدون هیچ گونه پرش یا چپ شدنی سر جای خود ایستاده است. یا کافی‌ست با همان موتور ناگهان به لبه‌ای از صخره برخورد کنید و در کمال تعجب خواهید دید که موتور با فیزیک غیر استانداردی به سمت دیگری تغییر جهت می‌دهد. خنده‌دارترین کاری هم که می‌توان در بازی Ghost Recon Breakpoint انجام داد، کوه‌نوردی با استفاده از وسایل نقلیه‌ای مانند ماشین‌های نظامی است که کاملا مشخص می‌کند که بازی هیچ‌گونه فیزیک تعریف‌شده‌ای ندارد.

عملکرد هوش مصنوعی اصلا راضی‌کننده نیست

هوش مصنوعی به معنای واقعی کلمه فاجعه است. برای این که یک ارتش از دشمن را نابود کنید، نیازی به فعالیت در میدان نبرد و یا انجام تاکتیک‌های مختلف نیست؛ کافی‌ست به یک مکان سر بسته بروید و منتظر باشید که دشمنان در یک صف طولانی پشت سر هم نزدیک شما بشوند و شما راحت می‌توانید آنها را کشته و راه خود را پیش بگیرید. البته فاجعه‌ی هوش مصنوعی به اینجا ختم نمی‌شود؛ مثلا زمانی که شما با سلاح تک تیرانداز دشمنی را از بالای کوهی بکشید، اگر کسی در کنار فرد کشته شده باشد ناگهان واکنشی نشان داده و به تمام پایگاه خبر می‌دهد. در این مواقع انتظار داریم که هوش مصنوعی طبیعی رفتار کند و نیروها به صورت جداگانه در محیط اطراف پخش شوند؛ ولی در بازی Ghost Recon Breakpoint ناگهان خواهید دید که تعداد زیادی دشمن برای پیدا کردن عامل تیراندازی به محل مخفی شما نزدیک می‌شوند.

همانطور که می‌دانیم، برخی از سلاح‌ها قابلیت تغییر حالت شلیک را دارند که این عمل توسط نگه داشتن دکمه‌ی هدف‌گیری و دکمه‌ی D-Pad بالا انجام می‌شود. همینطور اگر همین دکمه را فشار دهیم، می‌توانیم یک عدد Drone در هوا به پرواز در بیاوریم. عجیب‌ترین باگی که ممکن است در بازی ببینید هم همین جا رخ می‌دهد؛ وقتی شما در حالت هدف‌گیری، دکمه‌ی D-Pad بالا را فشار دهید هم حالت تیر زدن سلاح شما تغییر می‌کند و هم Drone را به هوا پرت می‌کند. در واقع برای این بخش کدی نوشته نشده است که این دو عمل را از یکدیگر جدا کند.

بازی Ghost Recon Breakpoint
محیط‌ جزیره‌ی آئورا پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به یک بازی ماندگار را داشت که متاسفانه این اتفاق رخ نداد

باگ‌های بازی بیش از حد تصوراتتان خواهند بود، به شکلی که گیر کردن به در و دیوار امری عادی به حساب خواهد آمد. یکی از جالب‌ترین باگ‌ها، حرکت NPCای در یکی از مراحل اصلی بازی بود که در مکانی گیر کرد و اجازه‌ی پیش‌روی و حرکت رو به جلو این NPC قطع شد. بنابراین من مجبور شدم که آن مرحله را دوباره سپری کنم. در یکی از ماموریت‌ها هم بالگرد دشمن را با تیر زدم ولی بقایای لاشه‌ی آن بالگرد در هوا ماند و هیچگاه سقوط نکرد. حتی در منوی بازی هم باگ‌های عجیبی مانند دیر لود شدن سلاح‌ها یا بافت‌ها امری طبیعی است. حتی گاها کمی زمان می‌برد تا سلاح جدیدی که از منو انتخاب کرده‌اید روی دستتان قرار بگیرد. از طرفی باگ تنها در گیم پلی بازی به چشم نمی‌خورد و تنها کافی‌ست شما دیالوگ‌ها را به سرعت رد کنید تا در پایان آخرین دیالوگ متوجه خواهید شد که دو دیالوگ با هم پخش خواهند شد و شما در حال گوش دادن دو دیالوگ از یک کاراکتر به صورت همزمان خواهید بود. دیر لود شدن مدل‌ها یکی از عجیب‌ترین مواردی بود که حین تجربه‌ی بازی با آن مواجه شدم؛ زیرا این مشکل تنها برای نقاط امن نقشه، NPCهای بازی یا بافت‌‎ها نیست بلکه در برخی مواقع دشمنان بازی هم با مشکل دیر لود شدن همراه می‌شوند. به عنوان مثال در یک ماموریت به مکانی رفتم که در آنجا اثری از دشمن دیده نمی‌شد. سپس تصمیم گرفتم بالگرد را در نزدیک ترین مکان فرود بیاورم. دو ثانیه پس از زمانی که از بالگرد خارج شدم، ناگهان دشمنان جلوی چشمانم ظاهر شدند و به من تیراندازی کردند.

بازی Ghost Recon Breakpoint یک بازی جهان باز نقش‌آفرینی است؛ بنابراین ما شاهد المان‌هایی مانند افزایش قدرت، ارتقا سلاح‌ها و وجود رنک‌های مختلف هستیم. لباس هر کاراکتر از پنچ بخش تشکیل شده است که روی سطح آن تاثیر خواهد گذاشت. این پنچ بخش شامل کلاه، دستکش، جلیقه‌ی ضد گلوله، شلوار و پوتین می‌شود که در محیط اطراف و با لوت کردن می‌‎توانید این لباس‌ها را پیدا کرده یا گاها با کشتن دشمنان، این آیتم‌ها را از روی زمین جمع کنید. در کنار لباس، کاراکتر اصلی می‌تواند دو سلاح سنگین و یک سلاح کمری با خود همراه داشته باشد. سطح تمام سلاح‌ها و لباس‌ها با یک رنگ خاص مشخص شده‌اند. آیتم‌های Standard با رنک خاکستری، Improved با رنگ سبز، Advanced با رنگ آبی، High-End با رنگ بنفش و Elite با رنگ طلایی هستند. شما می‌توانید در طول بازی هر نوع سلاحی که علاقه دارید را ارتقا دهید. برای این کار باید سلاح‌های دیگر را از بین برده و از مواد اولیه که از آنها استخراج می‌شود ،برای ساخت سلاح‌های دیگر استفاده کنید. شخصی‌سازی سلاح‌ها در بازی ممکن است و باید برای پیدا کردن قطعات آن، مرحله انجام دهید یا آنها را از طریق فروشگاه بازی خریداری کنید. در بازی Ghost Recon Breakpoint امکان ارتقای مهارت‌ها از طریق Skill Tree وجود دارد. همچنین چهار کلاس ویژه برای کاراکتر اصلی تعریف شده است. البته نکته‌ی قابل توجه این است که اگر بخواهید به تنهایی بازی را پیش ببرید، نهایتا دو عدد از این کلاس‌ها را لازم خواهید داشت؛ زیرا عملا استفاده از کلاس‌هایی مانند Medic برای بازی تک‌نفره کاربردی ندارد.

 

بازی را می‌توانید به صورت تک نفره پیش ببرید؛ هر چند که طراحی برخی از مراحل به گونه‌ای است که عملا بازی کردن آنها به صورت تکی ممکن نیست

بازی Ghost Recon Breakpoint یک عنوان کاملا آنلاین است و حتی اگر بخواهید بازی را به صورت تک‌نفره بازی کنید هم به اتصال دائم اینترنت نیاز خواهید داشت. هر چند که برخی از مراحل به قدری بد و بدون تعادل هستند که گاهاً مجبور هستید بازی را به شکل چندنفره پیش ببرید چون عملاً تک نفره رفتن آن مراحل غیر ممکن است. اگر حین انجام بازی در یکی از مراحل آن گیر کردید، مشکل از توانایی‌ها یا کم بودن Level شما در بازی نیست؛ بلکه طراحی بد مراحل علت توقف شما شده است.

بازی دارای بخشی به نام Ghost War است که در آن بازیکنان به صورت تیم‌های چهار نفره با یک‌دیگر مقابله می‌کنند که به دو مود به نام‌های Elimination و Sabotage تقسیم می‌شود. در مود Elimination که شباهت‌هایی به Team Deathmatch دارد، بازیکنان باید همدیگر را شکست دهند در این مود، Zone تعریف شده که به صورت اتفاقی در نقاطی از نقشه ظاهر می‌شود و میدان نبرد را محدودتر می‌کند. در مود Sabotage که بیشتر مانند بازی Counter-Strike است، تیم‌ها در دو موقعیت حمله و دفاع قرار می‌گیرند و یکی از تیم‌ها باید بمبی را در یکی از دو نقطه‌ی مشخص‌شده از نقشه قرار دهد و تیم مقابل باید از پیشروی آنها جلوگیری کند. Ghost War جذابیت چندانی ندارد؛ اکثر نقشه‌ها تکراری بوده و صرفا جنبه‌ی سرگرمی  خواهند داشت. هرچند که با انجام دادن این بخش و ماموریت‌ها به شما جایزه داده می‌شود.

بازی توسط موتور گرافیکی AnvilNext 2.0 ساخته شده است، همان انجینی که برای ساخت بازی‌هایی چون Assassin’s Creed Odyssey، Rainbow Six Siege و Ghost Recon Wildlands استفاده شده بود. جزیره‌ی آئورا بسیار چشم‌نواز است و شامل مناطق برفی هم می‌شود. حتی گاها شاهد آمدن باران هم هستیم ولی متاسفانه جلوه‌ی بصری بازی کاملا مصنوعی و یک‌نواخت است. حتی بافت‌های سطح خاک و برف‌ها شدیدا تکراری هستند. صداگذاری بازی کاملا خشک و بی‌روح کار شده و دیالوگ‌ها کاملا خسته‌کننده و کات‌سین‌ها بدون کارگردانی انجام شده. حتی در بخش موسیقی بازی Ghost Recon Breakpoint چیزی برای گفتن ندارد؛ در لحظات حساس هیچ موسیقی به خصوصی پخش نمی‌شود و حتی حرکت لب‌ها موقع صحبت کردن کاراکتر‌ها گاها ممکن است شما را آزرده خاطر کند.


3.5 ناامیدکننده
کسی مجبور به ساخت بازی نیست. هیچ شخصی هم اصراری روی عرضه‌ی سالانه یا زود هنگام هیچ اثری ندارد. کاری که کمپانی یوبی‌سافت در آن خبره است و خاطرات خوشمان از فرانچایزها را خراب می‌کند. گیمرها ترجیح می‌دهند مدت‌ها صبر کنند تا یک عنوان بسیار خوب را تجربه کنند. از هر جهتی که به بازی Ghost Recon Breakpoint نگاه کنید، یک فاجعه خواهید یافت.
 • طبیعت زیبای آئورا
 • تجربه‌ی چندنفره و هماهنگ می‌تواند سرگرم کننده باشد
 • باگ
 • انیمیشن‌های ضعیف کاراکترها
 • داستان به شدت کلیشه‌ای و ضعیف
 • صداگذاری‌های بی روح
 • نبود موسیقی مناسب
 • هوش مصنوعی فاجعه بار
 • برخی از مراحل برای تک نفره رفتن بهینه نشده است
 • نبود کنترل خوب در هدف‌گیری
 • نبود داینامیک محیطی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا