#مهسا_امینی
تاریخ اکران فیلم گشت ارشاد ۳

تاریخ اکران فیلم گشت ارشاد ۳ + هر آنچه باید از ساخته جدید سعید سهیلی بدانید

گشت ارشاد و سودای خوانندگی!

در این مطلب به بهانه نزدیک شدن به تاریخ اکران فیلم گشت ارشاد ۳ به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سعید سهیلی قصد داریم تا برخی جزئیات مربوط به این اثر سینمایی را پیش از اکران آن مرور کنیم.

در سال ۱۳۹۱ بود که فیلمی به نام گشت ارشاد توسط سعید سهیلی ساخته شد و با موضوع متفاوتی که داشت توانست به خوبی توجه افراد را جلب کند. در این اثر سینمایی داستان درباره سه جوان به نام‌های حسن، عطا و عباس بود که برای به دست آوردن پول به دنبال کارهای خلاف می‌افتند، آن هم چه خلافی! این سه مرد فقیر در واقع سعی می‌کنند تا با گیر آوردن دختر و پسرهای جوان با نام گشت ارشاد از آن‌ها پول گرفته و از همین روش خرج زندگی خود را تامین کنند، در حالی که چنین ایده عجیبی در قالب یک فیلم سینمایی برای ساخت چالش‌های خاص خود را دارد، اما سعید سهیلی به خوبی توانست تا به بهترین شکل خلاقیت خود را در به تصویر کشیدن آن نشان دهد و یک طنز اجتماعی فوق‌العاده را برای علاقه‌مندان به نمایش بگذارد.

با این حال وقتی که طرفداران از این اثر سینمایی به خوبی استقبال کردند، حال نوبت آن رسیده بود تا فیلم دوم سری با نام گشت ارشاد ۲ ساخته شود. این اثر سینمایی نیز که دوباره به کارگردانی سعید سهیلی اکران شده بود، باز هم روایت یکسانی را داشت، اما اینبار جوان‌های بیکار قصه به دنبال روش‌های دیگری برای کسب درآمد افتادند؛ مانند استفاده از سحر و جادو برای پیشگویی! در واقع داستان این اثر حدودا ۵ سال بعد از اتفاقات فیلم اول روایت می‌شود؛ جایی که عباس و عطا از زندان آزاد می‌شوند و همچنین حسن از کما بیرون می‌آید اما متاسفانه چیزی از گذشته را به یاد نمی‌آورد!

حال نکته قابل توجه اینجاست که حاشیه‌ها و مشکلات بسیاری از تاریخ اکران گشت ارشاد ۳ گرفته تا استفاده از بازیگر ممنوع التصویر، گریبان این اثر را گرفته است که خود ضرر بزرگی را به سازندگان زد. به همین دلیل شاید هرگز فکرش را هم نمی‌کردیم که فیلمی تحت عنوان گشت ارشاد ۳ ساخته شود، در حالی که خبر ساخت این فیلم مدتی بعد تایید شد و سپس فیلمبرداری آن در سال ۱۳۹۹ به پایان رسید تا پاییز سال ۱۴۰۰ برای اکران آن در سینماها در نظر گرفته شود. این فیلم جدید باز هم به کارگردانی سهیلی و نویسندگی حسام سامری ساخته شده و روایت داستانی نسبتا متفاوت با دو عنوان قبلی را دارد، هرچند که احتمالا باز هم دزدی از مردم به روش‌های مختلف ممکن است توسط شخصیت‌های اصلی انجام شود!

داستان فیلم گشت ارشاد ۳ درباره چیست؟

در داستان فیلم گشت ارشاد ۳ حسن و عطا (با بازی پولاد کیمیایی و ساعد سهیلی) پس از سال‌ها از خارج کشور به ایران باز می‌گردند اما باز هم مسائل مالی آن‌ها را وادار می‌کند تا به دنبال کار باشند. این در حالی است که کار کردن از صفر پول خاصی به آن‌ها نمی‌رساند و در ابتدا آن‌ها مشغول نوازندگی و خوانندگی خیابانی می‌شوند، اما پس از مدتی فکر خوانندگی حرفه‌ای آن‌ها را رها نمی‌کند و در نهایت سعی می‌کنند تا در شهر مشهد دست به انتشار یک آلبوم موسیقی بزنند!

حال وقتی که بحث از موسیقی و آواز وسط باشد، سازندگان قاعدتا با زیرکی هرچه تمام‌تر سعی می‌کنند تا فردی که خود در این حرفه مشغول به کار است را هم جلوی دوربین بیاورند تا موضوع حتی بهتر روایت شود. به همین دلیل نیز سعید سهیلی از بهنام بانی در اثر سینمایی جدید خود استفاده کرده تا در نقشی متفاوت از آنچه که در پایتخت ۶ بازی کرده بود جلوی دوربین فیلمبردای گشت ارشاد ۳ برود. بانی در این فیلم نقش خواننده‌ای را بازی می‌کند که صدای چندان خوبی برای خوانندگی را ندارد اما برای این حرفه هرکاری انجام می‌دهد و قصد برگزاری یک کنسرت در شهر مشهد را دارد.

حال وقتی که بهنام بانی و امیر جعفری به این فیلم برای ایفای نقش‌های کلیدی و جدید اضافه می‌شوند، متاسفانه دیگر خبری از نقش عباس با بازی حمید فرخ نژاد نیست. این بازیگر سینما ظاهرا به دلیل نرسیدن به توافق مالی در این فیلم حاضر نشده، و در داستان نیز گفته می‌شود که ظاهرا در یک زندان خارج از کشور گرفتار شده است. همچنین به دنبال حاشیه‌های مربوط به ریحانه پارسا هنوز مشخص نیست که آیا این بازیگر نیز در نسخه نهایی این فیلم حضور خواهد داشت یا که نه.

تاریخ اکران فیلم گشت ارشاد ۳

فیلم گشت ارشاد ۳ با بازی امیر جعفری، ساعد سهیلی، بهنام بانی، پولاد کیمیایی، نازنین کیوانی، ریحانه پارسا، مبینا رحمتی، اشکان عقیلی، امیر محاسبتی، اسدالله منجزی، مهدی دانایی فرد و علیرضا خواجه‌نیا در روز چهارشنبه ۲۶ آبان در سینماهای سراسر کشور اکران خواهد شد. هر چند که پیش از این، اصراری وجود داشت مبنی بر این که تاریخ اکران گشت ارشاد ۳ مصادف با هفته‌ی اول آبان باشد اما به دلیل تداخل با اکران فیلم قهرمان اصغر فرهادی، مسئولان مربوطه ترجیح دادند تا ساخته‌ی جدید سعید سهیلی در روزهای واپسین آبان روی پرده‌های نقره‌ای سینما برود.


نظرات

guest

40 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا