#مهسا_امینی
کوجیما کات از Metal Gear Solid 5

بیخیال اسنایدر کات، من یک کوجیما کات از Metal Gear Solid 5 می‌خواهم!

جاستیس لیگ اسنایدر، ما را به تصور وا داشت

احیای جاستیس لیگ زک اسنایدر یکی از خارق‌العاده‌ترین اتفاقاتی بود که در دوران اخیر سینمای هالیوود رخ داد و در حال حاضر طرفداران سوپرهیرو‌های DC می‌توانند از یک فیلم ۴ ساعته‌ی جذاب لذت ببرند و فاجعه‌ی جاستیس لیگ قبلی را فراموش کنند. پس از دیدن اسنایدر ‌کات به فکر کردن مشغول شدم و از خودم پرسیدم که من و خیلی از شما‌ها که علاقه‌ی شدیدی به مدیوم ویدئوگیم داریم، منتظر چه دایرکترز کاتی هستیم که ما را هم مثل طرفداران بی شمار DC به وجد آورد. جواب فقط و فقط یک بازی ویدئویی بود: Metal Gear Solid 5

دایرکترز کات چیست؟

در ابتدا بیایید تا یک تعریف ساده را به شما بگویم. دایکترز کات ورژنی ادیت شده از یک فیلم، اپیزود سریال، موزیک ویدئو و یا بازی ویدئویی است که کارگردان نقشی کاملا مستقیم در آن دارد و کاملا طبق سلیقه‌ی کارگردان آن اثر، ساخته می‌شود. همچنین ممکن است سکانس‌هایی تازه به این محصولات نیز اضافه گردند.

به جز جاستیس لیگ زک اسنایدر، از شاخص‌ترین دایکترز کات‌های فیلم‌های سینمایی می‌توان به دایکترز کات فیلم‌های Bladerunner ،Once Upon in America ،Brazil ،Lord Of The Rings ،MidSommar Kingdom Of Heaven اشاره کرد.

ماجرای فانتوم پین

حدود نیم دهه از عرضه‌ی بازی  Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain می‌گذرد و هیدئو کوجیما از کونامی رفته تا در استودیوی خود یعنی کوجیما پروداکشنز، بازی‌های خودش را بسازد، اما هنوز خاطره‌ی بدی از اپیزود ۵۱ متال گیر ۵ در یاد و خاطره‌ی طرفداران فرنچایز متال گیر مانده است و  خیلی از همین طرفداران معتقدند که این بازی، طولانی‌تر از چیزی بود که بازی کرده بودند و در توییتر درخواست‌های زیادی را برای عرضه‌ی نسخه‌ی کامل متال گیر ۵ دادند.

جنبش اسنایدرکات وقتی شکل گرفت که طرفداران متوجه شدند که بخش زیادی از فیلم پس از اتفاق تراژیکی که برای زک اسنایدر افتاد و او این پروژه را رها کرد، از فیلم جاستیس لیگ حذف شد و بلا‌استفاده ماند. جاس ویدن این فیلم را دستخوش تغییرات بسیار زیادی کرد و اسنایدر هم به طرفداران اطلاع داد که نسخه‌‌ای که در سینما‌های سراسر جهان پخش شد، زمین تا آسمان با چیزی که ساخته بود فرق می‌کرد.

پس از این اتفاقات، کمپانی واررنر اصرار بر این داشت که نسخه‌ی پخش شده، تنها نسخه از این فیلم محسوب می‌شود اما با کمپین‌هایی که طرفداران در توییتر برپا کردند، وارنر از مواضع خود عقب‌نشینی کرد و نظرش را تغییر داد. در نهایت زک اسنایدر با بودجه‌ای ۷۰ میلیون دلاری به این پروژه بازگشت، صحنه‌های جدیدی را فیلم‌برداری کرد و پلن‌های خودش را در این فیلم لحاظ کرد.

این ماجرا من را به یاد بازی MGS5 و حواشی حول آن انداخت. کسانی که نسخه‌ی کالکتر این بازی را خریداری کرده بودند، یک دیسک بلو‌-ری را در این پکیج دریافت کردند که شامل قسمت‌های پشت صحنه‌ی متال گیر ۵ بود و مشخص می‌کرد که یک ماموریت با نام Episode 51: Kingdom of the Flies در این بازی وجود دارد.

این ماموریت شامل تعقیب و گریز ونوم اسنیک با ایلای و سایکو منتیس که متال گیر ساهلنتروپوس را پیش از این از Mother Base دزیده بودند، می‌شد و این ماموریت به کلی از بازی اصلی حذف گردیده بود.

در ویدئوی زیر شما می‌توانید قسمت‌هایی را از اپیزود ۵۱ تماشا کنید و همچنین در این ویدئو در‌می‌یابید که چگونه ایلای و کودکی با توانایی‌های فرابشری تشکیل تیم می‌دهند و سال‌ها بعد آنان را در نسخه‌ی اول بازی متال گیر سالید، در قامت لیکوئید اسنیک و سایکومنتیس می‌بینید.

 

چه ایراداتی به فانتوم پین وارد شد؟

قطعا بسیاری از کسانی که بازی متال گیر سالید ۵ را به اتمام رساندند، بر این باورند که پایان‌بندی این بازی به شدت ناگهانی و عجیب بود و صد البته، حفره‌های داستانی زیادی را به جای گذاشت و به سوال‌های زیادی پاسخ داده نشد و خیلی از افراد صرفا با گوش دادن نوار‌های کاست داخل بازی، به پاسخ برخی از سوالات خود رسیدند.

یکی از ایرادات زیادی که به Metal Gear Solid 5 می‌توان گرفت، در واقع این است که این بازی بسیار دست و پا شکسته به نظر می‌رسد که صد البته برای یک بازی ساخت هیدئو کوجیما عجیب به نظر می‌رسد. تقریبا همه‌ی بازی‌های او مفید و مفصل هستند و به خوبی هم به موارد زیادی در بازی پرداخته می‌شود. حالا چیزی که در انتهای بازی می‌بینیم چیست؟ ونوم اسنیک به شکل عجیبی در انتهای بازی با یک جیپ به سوی دیگری از Mother Base می‌رود و خیلی ناگهانی وارد ماموریت آخر بازی‌‌ می‌شود. این موضوع به کنار، چه بلایی سر کات‌سین‌های متعدد و طولانی کوجیما در این بازی آمده است؟ کوجیما حدود ۷۶ دقیقه کات‌سین در متال گیر سالید ۴ قرار داد که ۲۶ دقیقه‌ی این زمان مربوط به کات‌سین انتهایی بازی می‌شد!

کوجیما و Outer Heaven

ما در سال انتهایی تولید بازی متال گیر سالید ۵ شاهد حواشی بسیار زیادی حول محور هیدئو کوجیما و شرکت کونامی بودیم، کونامی به بهانه‌ی ReBranding نام کوجیما را از باکس‌آرت تمام بازی‌های ساخته‌ی خودش حذف کرد و در نهایت هم به او اجازه‌ی حضور در گیم آواردز و دریافت جایزه نداد. همین درگیری‌ها و حواشی باعث جدایی کامل کوجیما و تاسیس کوجیما پروداکشنز شد.

اگر به خروج پرحرف وحدیث و پرحاشیه‌ی کوجیما از کونامی دقت بیشتری کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم که چرا این بازی بسیار ناقص به نظر می‌رسد. بازیکنان بسیار زیادی پس از اتمام بازی در Reddit و فروم‌های مختلف معتقد بودند که حدود سی یا ۴۰ درصد این بازی، از محصول نهایی حذف شده است و امضاهای آنلاین زیادی را در اعتراض به این امر، امضا کردند ولی نتیجه‌ی خاصی حاصل نشد.

حواشی این بازی پس از عرضه‌ی MGS5: The Definitive Edition که شامل گراوند زیروز، فانتوم پین و دی‌ال‌سی‌های این بازی بود، دوباره شعله‌ور شد. دیتاماینر‌ها (داده‌کاوان) نسخه‌ی پی‌سی این بازی را بررسی کردند و متوجه شدند که چندین Asset از ماموریت‌ها، مکالمات صوتی، کارکتر‌های قابل بازی و حتی یک اندینگ اضافی از متال گیر سالید ۵ حذف شده است. شما می‌توانید این اندینگ اضافه که دیدن آن خالی از لطف نیست، را در ذیل مشاهده کنید:

کونامی همچنین پس از انتشار این اطلاعات ساکت نماند و اظهار کرد که این این اندینگ را به عمد حذف کرده و در تاریخ ۳۰ آگوست سال ۲۰۱۶ در توییتر اعلام کرد که اندینگ متال گیر سالید ۵ در واقع همان اندینگی بود که بازیکنان در انتهای این بازی دیدند و قصد اصلاح پایان‌بندی این بازی را ندارد.

بسیاری از طرفداران تصور می‌کردند که کونامی در نسخه‌ی Definitive Edition دستی به سر و روی بازی بکشد و حذفیات را به این بازی برگرداند، اما این امر به وقوع نپیوست و کونامی هم اعلام کرد که قصد دارد تا بیشتر روی بازی‌های موبایل تمرکز کند.

رویابافی

کمپانی وارنر در ابتدا اعلام کرد که جاستیس لیگ ساخته‌ی جاس ویدن، تنها نسخه از این فیلم است ولی طرفداران دی‌سی به قدری به این کمپانی فشار آوردند تا وارنر به زک اسنایدر اجازه داد تا جاستیس لیگ را آزادانه اصلاح کند. درست همان‌گونه که نسخه‌ی ابتدایی جاستیس لیگ با نارضایتی منتقدین و طرفداران همراه گردید، بلکه طرفداران فرنجایز متال گیر سالید هم به نسخه‌ی پنجم این فرنچایز، روی خوشی نشان ندادند. بسیاری از اوقات، استودیو‌های مختلف هزینه‌های خود را با حذف کردن قسمت‌هایی از ساخته‌های خود، کاهش می‌دهند و کونامی هم قطعا از این قاعده مستثنی نیست. از کجا معلوم؟ شاید اگر این محتویات از MGS5 حذف نمی‌شدند، با اثر بسیار بهتر و دل‌چسب‌تری رو به رو می‌شدیم.

من به شخصه فکر نمی‌کنم که این اتفاق رخ دهد و کونامی و کوجیما با روی خوش به ادامه‌ی همکاری بپردازند و این بازی را تکمیل کنند، ولی خب رویابافی برای طرفداران فرنچایز متال گیر هیچ ضرری ندارد. تصور کنید که چند سال بعد یک کوجیما کات از این بازی به همراه جلوه‌های بصری بهتر،فتوماد، بخش چندنفره‌ی جدید، کات‌سین‌ها و ماموریت‌های اضافی عرضه گردد. ولی چقدر حیف که این امر به احتمال زیاد به وقوع نخواهد پیوست.

پسر کوچک و آقای تپل

چپتر سوم… چپتری که هیچ‌گاه نتوانستیم تجربه‌اش کنیم. اندینگ Nuclear Disarmament که قرار بود با نابودی تمامی سلاح‌های اتمی بازیکنان یک سرور در فانتوم پین نمایش داده شود، فقط و فقط به دلیل یک باگ، نشان داده شد. هیدئو کوجیما زاده‌ی کشور ژاپنیست که شاهد اصابت بمب‌های اتمی Fat Man و Little ‌Boy در سال ۱۹۴۵ بود. کوجیما درد مردم ژاپن را به بازی‌های متال گیر نیز انتقال داد تا از این فجایع و اهمیت صلح در جهان بگوید. هم‌اکنون بیش از ۱۳۰۰۰ کلاهک اتمی در جهان وجود دارند که می‌توانند باز هم فاجعه‌آفرین باشند. بدی ماجرا اینجاست که حتی سلاح‌های اتمی در یک بازی ویدئویی از بین نرفتند و بازیکنان تصمیم به نابودی سلاح‌های اتمی خود نگرفتند، پس چطور می‌توان انتظار داشت که روزی دنیایی بدون جنگ و سلاح‌های اتمی ببینیم؟

آیا شما فکر می‌کنید که دایرکترز کات‌ها و عرضه‌ی این نسخه‌های خاص، به نفع مدیوم‌های مختلف سرگرمیست؟ کدام نسخه از این فرنچایز را بیشتر می‌پسندید و چرا این فرنچایز را دوست دارید؟


نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا