برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
پیش‌نمایش بازی FIFA 21

فیفا 21 | هر آنچه که باید پیش از تجربه‌ی بازی FIFA 21 بدانید

آغاز یک مسیر متفاوت

1%
 • 0/10
فیفا 21 | هر آنچه که باید پیش از تجربه‌ی بازی FIFA 21 بدانید ۲ ۰۲ مهر ۱۳۹۹ پیش‌نمایش (بازی) کپی لینک

در این مطلب می‌خواهیم نگاهی بر هر آنچه که نیاز است تا از بازی FIFA 21 بدانیم، داشته باشیم. بدون دانستن نکات زیر باعث می‌شود تا تجربه‌ی بهتری از بازی فیفا 21 داشته باشید.

مطابق سنت هر ساله، امسال هم شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی جدیدی از شبیه ساز فوتبالی شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts)، با نام FIFA 21 خواهیم بود. سال گذشته، بسیاری از طرفداران مجموعه‌ی «فیفا»، FIFA 20 را یک شکست برای الکترونیک آرتز و این مجموعه قلمداد کردند؛ از بزرگترین نقدهایی که نسبت به این بازی می‌شد  می‌توان به گیم پلی نچندان دلچسب، عدم اعمال تغییرات بزرگ  در بخش‌هایی همچون Career Mode و شکست بخش Volta یا همان بخش فوتبال خیابانی بازی اشاره کرد. حالا EA قصد دارد تا با گنجاندن یک سری ویژگی‌های جدید و بهبود نواقص بازی، تا حد زیادی شکست FIFA 20 را با عرضه‌ی فیفا ۲۱ جبران کند. ما هم در رسانه‌ی سرگرمی قصد داریم تا در ادامه به ویژگی‌هایی که این شرکت از نسخه‌ی جدید فیفا رونمایی کرده است بپردازیم.

چه انتظاراتی از گیم پلی بازی FIFA 21 داریم؟

گیم پلی، از ارکان اصلی هر بازی ویدیویی محسوب می‌شود؛ بخشی که متاسفانه الکترونیک آرتز در طی چند سال اخیر کمتر تحولاتی در آن ایجاد کرده است

در ابتدا، می‌خواهیم به گیم پلی و ویژگی‌های جدید این بخش در FIFA 21 بپردازیم. مطمئنا، در هر بازی ویدیویی مهم‌ترین رکن، گیم پلی آن محسوب می‌شود. به همین دلیل الکترونیک آرتز تصمیم گرفته تا یک سری تغییرات در راستای بهبود این بخش در بازی اعمال کند تا گیمرها همواره بتوانند از تجربه‌ی کلی بازی لذت ببرند. در ابتدا، می‌خواهیم به Agile Dibbling اشاره کنیم. این ویژگی که برگرفته از یکی از بهترین دریبل‌ها در دنیای واقعی فوتبال است، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا توپ را مدام از طرفی به طرف دیگر ببرند و همین امر سبب می‌شود تا بتوانید برای رد شدن از سد دفاع حریف کار ساده‌تری پیش رو داشته باشید. همچنین با  Agile Dribbling می‌توانید از دست پرس حریف هم خلاص شوید. برای انجام این حرکت کافی است دکمه‌ی  R1/RB (یا دکمه‌ی Jockey) را فشار داده و آنالوگ سمت چپ را حرکت دهید. با توجه به دیگر اطلاعاتی که شرکت الکترونیک آرتز درباره‌ی گیم‌پلی بازی منتشر کرده، شاهد افزایش قابل توجه هوش مصنوعی بازیکنان در FIFA 21 هستیم. زمانی که شما در حال حمله روی دروازه‌ی تیم حریف هستید، گاهی اوقات با استفاده از دکمه‌ی  L1/LB تصمیم می‌گیرید تا هم تیمی خودتان را در فضای مناسبی برای رساندن توپ به او به حرکت در آورید؛ اما در نسخه‌ی قبلی، هوش مصنوعی بازیکنان هنگام حمله با نواقصی همراه بود و همین امر سبب می‌شد تا نتوانید آنطور که می‌خواهید حمله‌ی خودتان را ترتیب دهید. به عنوان مثال، در FIFA 20 بازیکن هم‌تیمی را برای حرکت در عمق یا فضای مناسب فرا می‌خوانید اما در بسیاری از مواقع شاهد جاگیری اشتباه از سوی او هستید. جالب است بدانید که همین مورد درباره‌ی بخش دفاعی در بازی فیفا ۲۰ هم صدق می‌کند در بسیاری از اوقات هوش مصنوعی مدافعان تیم شما، با جاگیری و تصمیم گیری‌های اشتباه به تجربه‌ی شما از بازی لطمه وارد می‌کنند. در این رابطه  EA خبر از بهبود هوش مصنوعی بازی به طور کلی داده و انتظار داریم تا نواقصی که در مورد هوش مصنوعی «فیفا» وجود دارد، در این مجموعه به طور کلی برطرف شوند.  

حالت Competitor در فیفا 21

Competitor Mode، نام حالت جدیدی است که سازندگان به تازگی به فیفا اضافه کرده‌اند. با فعال کردن این حالت، در سطح سختی Legendary و یا Ultimate شاهد افزایش هوش مصنوعی حریف خودتان درسطح قابل توجهی خواهید بود. با فعال کردن این حالت، تیم حریف درک بهتری از تاکتیک‌ها، فضاها، حرکات تکنیکی و البته دریبلینگ خواهد داشت و همین امر سبب می‌شود تا گیمرهای حرفه‌ای FIFA با چالش بسیار سختی مواجه شوند. البته این حالت می‌تواند به تجربه‌ی اشخاصی که قصد دارند به صورت تک‌نفره به تجربه‌ی فیفا بپردازند، کمک شایانی کند. لازم به ذکر است که Competitor Mode در بخش‌های مختلفی همچون FUT Squad Battles و Career Mode هم در دسترس خواهد بود.

بهبود یافتن ضربه‌های سر بازی FIFA 21

در FIFA 20، سازندگان تصمیم گرفتند تا تاثیر ضربات سر را پایین بیاورند و در نتیجه کمتر شاهد گل‌هایی از روی ضربه‌ی سر در بازی بودیم. اما در FIFA 21 شما می‌توانید با استفاده از بازیکنانی که ویژگی موردنظر را دارند، با ضربات سر خطرات بسیاری روی دروازه‌ی حریف ایجاد کنید. اما یکی از ویژگی‌هایی که به تازگی به بازی اضافه شده است، ضربات سر به صورت Manual یا دستی است؛ بدین صورت که در منوی تنظیمات می‌توانید گزینه‌ی Assissted Headers را خاموش کرده و دقیقا در نقطه‌ای که می‌خواهد و به حالت موردنظر از ضربات سر استفاده کنید. ضربات سر  Manual در بخش‌هایی همچون FIFA Ultimate Team، Pro Club و  FIFA Seasons در دسترس خواهد بود.

 

دفاع بهتر

با توجه به صحبت سازندگان، انتظار می‌رود تا در FIFA 21 شاهد بهبود دفاع در بازی باشیم. در نسخه‌ی قبل، برای اولین بار شاهد کنترل کامل مدافعان توسط گیمرها بودیم اما متاسفانه آنطور که باید و شاید سیستم دستی کنترل مدافعان چندان درست پیاده سازی نشده بود. به همین دلیل، EA تصمیم گرفته تا تمرکز ویژه‌ای روی بهبود این بخش داشته باشد. به عنوان مثال در فیفا ۲۱ از این پس با فشردن دکمه‌ی L2/LT مدافع خودتان را در سد مهاجم تیم حریف قرار می‌دهید تا با استفاده از شانه مسیر حرکتی بازیکن حریف خودش را منحرف کرده و از خطر آفرینی جلوگیری می‌کند. علاوه بر دفاع دستی، از این پس واکنش‌هایی مثل بلاک کردن توپ هم بهبود یافته‌اند و با استفاده از نمونه‌های واقعی بازسازی شده‌اند.

قابلیت بازگشت زمان در فیفا 21!

یکی از قابلیت‌های جالبی که به فیفا ۲۱ اضافه شده، حالت Rewind است. این قابلیت به گیمرها اجازه می‌دهد تا به ۳۰ ثانیه قبل بازگشته و دوباره بازی خودتان را تکرار کنید. برای مثال، شما نزدیک به محوطه‌ی جریمه هستید و توپ خودتان را به سمت دروازه‌ی حریف شوت کردید و توپ به بیرون رفته است؛ حالا می‌خواهید دوباره این صحنه را تکرار کنید و به روش دیگر دروازه‌ی تیم حریف را مورد تهدید قرار دهید. الکترونیک آرتز برای این کار  Rewind را به بازی اضافه کرده که البته تا اطلاع ثانوی این قابلیت فقط در بخش Kick-Off در دسترس خواهد بود.

دیگر تغییرات در بازی FIFA 21

الکترونیک آرتز اعلام کرده که گیم‌پلی بازی FIFA 21 دارای انعطاف بسیار بالاتری نسبت به نسخه‌های قبلی خواهد بود؛ این بدین معنی است که تصمیمات گیمرها بیشترین تاثیر را در نتیجه‌ی نهایی هر مسابقه خوهد داشت. با اعلام سازندگان، برخی یک سری تغییرات جزئی هم در بازی اعمال شده است که از در قسمت زیر می‌توانید برخی از این موارد را مشاهده کنید:

 • حذف شدن برخی از خوشحالی‌های پس از گل مثل A-OK FUT
 • حذف شدن صحنه‌ی سینماتیک برگشت برای شروع به بازی در حالت آنلاین
 • کاهش طول مدت خوشحالی پس از گل
 • کاهش زمان انتظار برای زدن ضربه‌های آزاد که در FIFA 20 به مدت ۳۰ ثانیه بود:
  • شروع بازی – ۱۰ ثانیه
  • ارسال اوت – ۱۲ ثانیه
  • شروع بازی از دروازه – ۱۵ ثانیه
  • ضربات کرنر – ۱۵ ثانیه
  • ضربات پنالتی – ۱۵ ثانیه
  • ضربات آزاد – ۲۰ ثانیه
  • شروع بازی (حالت Volta) – ۱۵ ثانیه

به طور کلی، انتظار می‌رود تا بعد از چند سال که گیم‌پلی بازی‌های فیفا مورد نقد علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، شاهد تغییراتی برای دلپذیر شدن این بخش در بازی باشیم.

چه تغییراتی در بخش Volta فیفا 21 انتظار ما را می‌کشند؟

سال گذشته، شرکت الکترونیک آرتز به صورت رسمی خبر از اضافه شدن بخش جدیدی به مجموعه‌ی FIFA را با نام  Volta داد. ولتا در حقیقت قرار بود تا یاد آور روزهای خوب تجربه‌ی FIFA Street باشد. اما با انتشار FIFA 20، خیلی زود متوجه شدیم که ولتا با انتظارات بسیاری از علاقه‌مندان فرسنگ‌ها فاصله دارد. سال گذشته وقتی به تجربه‌‎ی بخش Volta در  FIFA 20 پرداختم احساس کردم که گیم‌پلی بازی دقیقا همان گیم‌پلی فوتبال عادی است با این تفاوت در زمین کوچکتری قرار دارد و همین امر سبب شد تا به شدت از این بخش نا امید شوم. اما خوشبختانه، شرکت الکترونیک آرتز این وعده را به طرفداران داده تا ولتا را دستخوش تغییرات بسیار زیادی کند. با اعلام EA، در ولتای FIFA 21 یک گیم پلی لذت بخش و سریع را تجربه خواهیم کرد. به نظر می‌رسد که انجام حرکات تکنیکی در ولتا بسیار ساده و راحت باشد؛ به طوری که کافی است دکمه‌ی R3/RS را همراه با آنالوگ سمت چپ فشار دهید تا انواع حرکات تکنیکی و دریبل‌های مختلف را در طی بازی انجام دهید. علاوه بر این، بخش‌های دیگر گیم پلی بازی هم دچار تغییرات گسترده‌ای شده‌اند که از میان آنها می‌توانیم به بالا رفتن کیفیت شوت‌ها، بهبود عملکرد دفاعی بازیکنان و همچنین بالا رفتن هوش مصنوعی بازیکنان در هنگام دفاع و حمله اشاره کرد.

Volta Squads در بازی FIFA 21

در بخش Volta Squads، شما می‌توانید به روش‌های مختلفی به تجربه‌ی آنلاین بازی بپردازید. در حالت Community Drop In شما به صورت رندوم یا تصادفی، همراه با 3 بازیکن دیگر در یک تیم قرار می‌گیرید و به صورت Co-Op به تجربه‌ی بازی خواهید پرداخت. کاپیتان و پستی هم که در آن بازیکن واقعی حضور ندارد توسط هوش مصنوعی به صورت تصادفی انتخاب و کنترل خواهد شد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که کاپیتان‌ها از یک سری مزایای خاص هم بهره‌مند هستند. برای مثال کاپیتان هر تیم می‌تواند تنظیمات هر مسابقه را پیش از شروع آن به دلخواه انتخاب کند؛ مثلا زمین بازی دارای دیوار باشد یا خیر و یا حریف هوش مصنوعی باشد یا با بازیکنان واقعی رو به رو شوند. همچنین، می‌توانید با سه یا چهار نفر از دوستان خودتان تیم تشکیل دهید و به بازی بپردازید. در صورت تمایل هم، حالت تک‌نفره‌ی آنلاین در بازی موجود است به طوری که شما همراه با چند بازیکن که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند به تجربه‌ی بخش آنلاین ولتا بپردازید. لازم به ذکر است که در حالت تک‌نفره، شما کاپیتان تیم خودتان خواهید بود.

در Volta Squad، مثل سایر بخش‌های آنلاین شما بعد از گذراندن هر Division، یک سری جوایز بدست خواهید آورد. این جوایز شامل سکه‌های مخصوص بخش Volta و لباس‌های مخصوصی که فقط از طریق Volta Squad بدست می‌آیند، خواهد بود.

حضور بازیکنان واقعی و همچنین آیکان‌ها در بخش Volta تایید شده است. شما می‌توانید در بخش  Featured Battles مسابقه‌ای بین تیم خودتان و یک تیم قدرتمند با ستاره‌هایی همچون کیلیان ام‌باپه و همینطور چند آیکان برگزار کنید؛ اکر موفق شوید که این تیم‌ها را در رویدادهای مخصوص شکست دهید، می‌توانید یک یا چند بازیکن از این تیم‌ها را به باشگاه خودتان بیاورید.

پنج زمین جدید به حالت Volta اضافه شده است. این زمین‌ها واقع در مناطقی همچون، سائوپائولو، پاریس، سیدنی، دبی و میلان هستند و هر کدام از آنها اتمسفری مخصوص به خودشان را دارند.

بازیکن خودتان را ارتقا دهید

در FIFA 20، شما با بدست آوردن یک سری ایکس‌پی پوینت‌ها می‌توانستید بازیکنان خودتان را از طریق درخت مهارت ارتقا دهید. اما به تازگی  Electronic Arts اعلام کرده که بازیکنان مثل حالت Career Mode می‌توانند بازیکنان خودشان را تمرین بدهند و سطح کیفی آنها را به شکل قابل توجهی ارتقا دهند.

انتظار داریم تا  Volta در FIFA 21 تجربه‌ی متفاوتی در اختیار گیمرها قرار دهد و شاهد یک گیم‌پلی سرعتی و مفرح در زمین‌های کوچک با تیم‌های کوچک‌تر باشیم.

بخش Career Mode کاملا جدید

بدون هیچ شکی، پرطرفدارترین حالت آفلاین مجموعه‌ی FIFA، بخش Career Mode است که در طی چند سال اخیر الکترونیک آرتز نسبت به آن کاملا بی توجه بوده است. در نسخه‌های پیشین فیفا، همواره علاقه‌مندان منتظر تغییرات جدید و گسترده‌ای در این حالت هستند اما هر ساله به جز یک سری تفاوت‌های جزئی، هیچ تغییر بزرگی در این حالت اعمال نمی‌شود. اما EA به صورت رسمی اعلام کرد که کریر مود FIFA 21 شامل تغییرات گسترده و اضافه شدن یک سری ویژگی‌های جدید خواهد شد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

حالت Interactive Match Simulation

گاهی اوقات احتمالا تمایل دارید تا تیم خودتان را مثل مربی‌های واقعی فقط با ارائه‌ی تاکتیک و گنجاندن بهترین چینش و ترکیب رهبری کنید. این حالت در تمامی بخش‌های کریر مود مجموعه‌ی فیفا با نام Simulate وجود دارد که شما پیش از شروع ترکیب و تاکتیک موردنظر خودتان را انتخاب کرده و تیم خودتان را روانه‌ی زمین می‌کنید. اما اشکالی که در بخش Simulate وجود داشت این بود که شما نمی‌توانستید در جریان بازی دخالتی در تغییر تاکتیک و چینش داشته باشید؛ به همین دلیل، الکترونیک آرتز تصمیم گرفته تا با اضافه کردن حالت Interactive Match Simulation (شبیه ساز تعاملی مسابقه)، این امکان را برای علاقه‌مندان اضافه کند. از این پس می‌توانید در هر لحظه دست به تغییر تاکتیک یا چینش بزنید و جریان بازی را به طور کامل تحت کنترل خودتان قرار دهید. جالب است بدانید، در همین جریان هر زمان که بخواهید می‌توانید با فشردن دکمه‌ی مربع یا X و انتخاب گزینه‌ی Jump In به درون بازی بروید و بازیکنان خودتان را کنترل کنید. همانطور که گفتیم، در حالت Interactive Match Simulation می‌توانید تسلط کامل روی بازی تیم خودتان داشته باشید. از جمله مواردی که می‌توان آنها را لحظه به لحظه چک کرد می‌توان به:

 • Fitness: از این بخش می‌توانید انرژی بازیکنان خودتان را کنترل کنید.
 • Player Ratings: عملکرد بازیکنان خودتان را بر اساس نمره‌ی آنها مشاهده کنید.
 • Match State: آمار لحظه به لحظه‌ی بازی را رصد کنید.
 • Game Plan: سیستم و چینش هر دو تیم را با جزئیات کامل مشاهده کنید.
نمایی از حالت Interactive Match Simulation

منوی جدید

از این پس در بخش کریر مود، قبل از شروع هر مسابقه با یک منوی کاملا جدید نسبت به نسخه‌های قبلی مواجه خواهید شد. برای شروع مسابقه، شما سه گزینه در دسترس خواهید داشت که شامل:

 • Play Match: از این بخش می‌توانید به تجربه‌ی مسابقه بپردازید.
 • Sim Match: از این قسمت وارد حالت Interactive Match Simulation خواهید شد.
 • Quick Sim: با فشردن این گزینه سریعا مسابقه انجام و نتیجه‌ی نهایی آن اعلام می‌شود.

همچنین، قبل از شروع هر مسابقه، می‌توانید ترکیب و چینش تیم خودتان و تیم حریف را بدون ورود به بخش  Game Plan مشاهده و در صورت لزوم روی آن تغییراتی اعمال کنید.

توسعه‌ی بازیکنان به شیوه‌ای جدید!

از این پس می‌توانید به شکلی جدید به رشد بازیکنان خودتان کمک کنید. پیش از این برای توسعه‌ی هر بازیکن، باید او را در روزهای تعیین شده و به شکلی محدود تمرین دهید. به عنوان مثال، برخی از شاخصه‌های هر بازیکن قابلیت رشد را داشتند و نمی‌توانستید مواردی همچون  Weak Foot یا Skill Moves را در یک بازیکن تقویت کنید. حال باید بگوییم که این بخش دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و از این به بعد به غیر از موارد مذکور می‌توانید بر اساس پست و موقعیت هر بازیکن، به رشد آن کمک کنید.

جالب است بدانید که با توجه به فرم بازیکن در هر مسابقه، یک سری ایکس‌پی پوینت دریافت خواهید کرد و در کریر مود فیفا 21 برای توسعه‌ی بازیکنان باید از این امتیازات استفاده کنید. همچنین این موضوع را هم باید در نظر بگیرید که مثل دنیای واقعی، پتانسیل هر بازیکن برای رشد بسته به سن، توانایی‌ها و ویژگی‌های او متفاوت است. به همین خاطر، شما باید سعی کنید هر بازیکن را بر اساس شاخصه‌های او تمرین دهید.

امکان تغییر پست بازیکنان

یکی از امکاناتی که بدون شک در  Career Mode مجموعه‌ی  FIFA فقدان آن به حس می‌شد، ویژگی تغییر پست بازیکنان بود. اما خوشبختانه الکترونیک آرتز این قابلیت را در کریر مود فیفا 21 پیاده سازی کرده و بازیکنان می‌توانند به صورت دلخواه موقعیت هر بازیکن را در زمین تغییر دهند. به عنوان مثال، شما می‌خواهید یک پست یک وینگر را به دفاع کناری تغییر دهید. به بخش  Player Position Conversion می‌روید و برای مثال ویژگی‌های دفاعی او را تقویت می‌کنید. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این کار، بسته به موقعیت و ویژگی‌های هر بازیکن، پروسه‌ای زمان بر خواهد بود. ممکن است تبدیل یک وینگر به دفاع کناری 3 تا 4 هفته به طول بینجامد در حالی که تغییر پست وینگر به دفاع مرکزی بیش از 30 هفته زمان بر باشد. لازم به ذکر است که مثل توسعه‌ی بازیکنان، برای تغییر پست آنها هم نیاز به ایکس‌پی پوینت خواهید داشت.

البته این بدین معنی نیست که بازیکنان در کریر مود فیفا 21 همواره در حال پیشرفت باشند؛ بلکه همانطور که تصمیم به تغییر پست برای یک بازیکن می‌تواند به عملکرد او کمک کند، یک تصمیم اشتباه هم می‌تواند افت شدید بازیکن را به همراه خودش بیاورد. پس باید در تصمیم گیری در مورد تغییر پست بازیکن ابتدا دقت و تامل کافی داشته باشید و بعد از آن دست به چنین کاری بزنید.

تعیین روزهای تمرین

در  کریر مود FIFA 21، مثل دنیای واقعی فوتبال می‌توانید روزهای تمرینات بازیکنان‌های خودتان را به دلخواه تعیین کنید. در نسخه‌های قبلی، برنامه‌ی هفتگی تمرینات به صورت تصادفی و توسط هوش مصنوعی تعیین می‌شد و شما نمی‌توانستید در این مورد هیچ دخالتی داشته باشید. اما با اعلام الکترونیک آرتز از این پس می‌توانید تمرینات هفتگی را به صورت دلخواه فشرده و یا سبک تعیین و بازیکنان را فرا بخوانید.

رابط کاربری متفاوت لیگ‌ها

در FIFA 21 هم مثل فیفا 20، هر رقابت دارای رابط کاربری منحصر به خودش خواهد بود. در قسمت زیر می‌توانید رقابت‌هایی که دارای رابط کاربری انحصاری هستند را مشاهده کنید.

 • Premier League (انگلیس)
 • Ligue 1 Uber Eats فرانسه))
 • Bundesliga (آلمان)
 • LaLiga Santander (اسپانیا)
 • MLS (آمریکا و کانادا)
 • UEFA Champions League
 • UEFA Europa League
 • CONMEBOL Libertadores
 • CONMEBOL Sudamericana

سیستم نقل و انتقالات

سیستم نقل و انتقالات بخش کریرمود FIFA 21، دارای محدودیت‌هایی است که به واقع‌گرایانه شدن این بخش کمک بسیار زیادی می‌کند

مطمئنا یکی از مهم‌ترین بخش‌های کریر مود، ساز و کار سیستم نقل و انتقالات آن است. قبل از هر چیز باید بگوییم که کمی سیستم نقل و انتقالات در کریر  FIFA 21 پیچیده شده است و به طور حتم این پیچیدگی می‌تواند نقل و انتقالات بازیکنان را به دنیای واقعی نزدیک کند. از این پس، یک سری محدودیت‌ها در بازی اعمال شده که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • باشگاه‌ها تمایلی به دریافت پیشنهاد از سوی رقیب خودشان نخواهند داشت
 • بازیکنان بزرگ رغبتی برای رفتن به لیگ‌ها و یا باشگاه‌های کوچک نخواهند داشت
 • بازیکنانی که شاخصه‌ی تک باشگاهی برای آنها تعریف شده است هم تمایلی به ترک باشگاه خودشان ندارند
 • از این پس نمی‌توانید با بازیکنی قرارداد کمتر از یک سال ببندید

علاوه بر موارد بالا، یک سری آپشن‌ها هم مثل قرارداد قرضی با بندباز خرید الزامی یا اختیاری، فروش بازیکن با بند باز خرید و یک سری موارد این چنینی به بازی اضافه شده است.

لازم به ذکر است که سن بازیکنان بزرگ و فوق ستاره‌ها مثل مسی و رونالدو تا ۴۰ سالگی افزایش پیدا کرده است و افت این دست از بازیکنان مقداری دیرتر از سایر بازیکنان آغاز خواهد شد.

مطمئنا تغییرات مذکور، مواردی هستند که سال‌ها طرفداران سری فیفا انتظار آن را می‌کشیدند؛ تغییراتی که شاید الکترونیک آرتز باید چند سال زودتر آنها را اعمال می‌کرد. با این حال، امیدوار هستیم که بخش کریر مود FIFA 21 بعد از مدتی خسته کننده نشود و تجربه‌ای جدید از این حالت را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

بخش Ultimate Team چه تحولاتی داشته است؟

در طی چند سال اخیر، بخش FIFA Ultimate Team یا به اختصار FUT، همواره محبوب‌ترین قسمت از مجموعه‌ی FIFA بوده است و سالانه میلیون‌ها گیمر در سراسر دنیا، ساعات زیادی را در این بخش سپری می‌کنند. به همین دلیل هم شرکت الکترونیک آرتز همیشه تمرکز ویژه‌ای روی این بخش می‌کند تا هر ساله جذابیت این حالت دو چندان شود. امسال هم FUT دستخوش یک سری تغییرات شده که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

اضافه شدن حالت Co-Op

اضافه شدن حالت Co-Op می‌تواند به عنوان نقطه عطفی در بخش FUT تلقی شود

در بخش آلتیمیت تیم بازی FIFA 21، می‌توانید همراه با دوستان خودتان به تجربه‌ی بازی بپردازید. مطمئنا اضافه شدن حالت Co-Op به FUT می‌تواند نقطه عطفی برای این بخش به حساب آید، چرا که مدت‌ها بود که علاقه‌مندان منتظر اضافه شدن این حالت به بخش آلتیمت تیم بودند. حالت Co-Op در قسمت‌های مختلفی مانند Squad Battles، Division Rivals و Friendlies در دسترس خواهد بود.

اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که حالت تقسیم امتیازات در قسمت‌هایی مثل  Squad Battles و Division Rivals به چه شکل خواهد بود. در این مورد باید الکترونیک آرتز توضیحاتی ارائه کرده است. وقتی با دوستان خودتان به تجربه‌ی  Division Rivals یا Squad Battles بپردازید، به صورت یکسان در پایان هر هفته یا هر بازی امتیازاتی کسب خواهید کرد. لازم به ذکر است وقتی به صورت Co-Op به تجربه‌ی این بخش‌ها بپردازید، فاکتورهایی همچون همکاری تیمی هم برای شما لحاظ خواهد شد. جالب است بدانید که اگر در طی بازی یکی از بازیکنان از بازی خارج شود، نفر دیگر هم به طور کامل از کسب جوایز و امتیازات محروم خواهد شد. همچنین، اگر در حالت Division Rivals، یکی از بازیکنان برای مثال در سطح ۸ و دیگری در سطح ۵ قرار داشت، برای انجام مسابقات به صورت  Co-Op یک سطح میانگین در نظر گرفته می‌شود.

این نکته را هم باید اضافه کنیم که میزبان  Lobby کاپیتان تیم خواهد بود. کاپیتان تیم این امکان را خواهد داشت تا به صورت دلخواه تنظیمات مسابقه، مثل مدت زمان بازی، سرعت بازی، سطح سختی و یک سری موارد این چنینی را تعیین کند.

رویدادهای FUT

مثل هر سال، رویدادهای مخصوص بخش  Ultimate Team به قوت خودشان باقی خواهند ماند و شما می‌توانید با انجام یک سری از کارها در یک بازه‌ی زمانی مشخص، به یک سری جوایز دسترسی پیدا کنید.

الکترونیک آرتز، امسال برای جذابیت بخشیدن به بخش  Events، یک حالت جدید به نام Team Events را اضافه کرده است. سیستم  Team Events به این شکل است که در ابتدا شما به عضویت یک تیم خاص در می‌آیید و از این تیم حمایت می‌کنید. بعد از آن باید یک سری وظایف مختلف که مختص به تیم منتخب شما است انجام شود تا بتوانید به جوایز مخصوص دسترسی داشته باشید. لازم به ذکر است که در هر ایونت، پنج تیم برای انتخاب گیمر وجود خواهد داشت.

ورزشگاه تیم خودتان را با اختیارات کامل طراحی کنید!

مثل هر سال، زمانی که قصد دارید یک تیم در FUT بسازید، باید یک ورزشگاه هم برای آن تعیین کنید. اما امسال، الکترونیک آرتز یک ورزشگاه جدید به نام  FUT Stadium به بازی اضافه کرده که گیمرها می‌توانند آن را به طور کامل شخصی سازی کنند. حتی با شرکت در ایونت FUT Challengers Stadium می‌توانید ظرفیت ورزشگاه را افزایش دهید و از امکانات بیشتری برای شخصی سازی ورزشگاه بهره‌مند شوید.

از جمله تغییراتی که گیمرها می‌توانند در ورزشگاه اعمال کنند، می‌توان به شخصی سازی کامل لوگو تیم، نحوه‌ی قرار گرفتن پرچم تیم در جایگاه تماشاگران، تغییر اتمسفر ورزشگاه و یک سری موارد این چنین اشاره کرد.

بالا رفتن تعداد رتبه‌ها در جدول رده‌بندی

بر خلاف نسخه‌های قبلی، گیمرها در حالت‌های  Squad Battles و FUT Champions  آلتیمیت تیم فیفا ۲۱ در یک جدول رده‌بندی ۲۰۰ رتبه‌‍‌ای قرار خواهند گرفت. پیش از این، جدول رده‌بندی حالت‌های مذکور ۱۰۰ رتبه‌ای بود و بازیکنان با توجه به امتیازات کسب شده در یک رتبه‌ی خاص جوایزی دریافت می‌کردند. این اقدام الکترونیک آرتز بدون شک، رقابت را به خصوص در حالت  Squad Battles دو چندان خواهد کرد.

دیگر تغییرات

در فات ۲۱، صد آیکون جدید به بازی اضافه شده است. از جمله آیکون‌های جدید بازی می‌توان به ژاوی، فیلیپ لام و اریک کانتونا اشاره کرد. از دیگر تغییرات بازی می‌توان به حذف شدن آیتم‌های Fitness و Training در آلتیمیت تیم فیفا 21 اشاره کرد. از این پس، برای بازیابی انرژی بازیکن‌های خودتان باید از آنها به صورت چرخشی استفاده کنید و دیگر مثل نسخه‌های پیشین نمی‌توانید با استفاده از آیتم Fitness انرژی و قدرت بدنی آنها را به حالت ایده آل بازگردانید.

حالت Pro Club چه تغییراتی کرده است؟

شاید بتوان گفت که بخش Pro Club، تنها قسمتی از بازی FIFA 21 محسوب می‌شود که EA در سال جاری دست به تغییرات گسترده در آن نبرده است. تنها امکانات  Pro Club در فیفا 21 به دو مورد ختم می‌شوند.

اول، امکان شخصی سازی بازیکنانی که در تیم خودتان توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند. این یعنی، شما می‌توانید علاوه بر بازیکن خودتان، بازیکن‌هایی که کنترل نمی‌کنید را هم شخصی سازی کنید و علاوه  موارد ظاهری، نام، شماره و یک سری موارد این چنینی این دست بازیکنان را تغییر دهید.

دیگر تغییر Pro Club مربوط به بخش تاکتیک‌ها می‌شود. در این بخش از این پس مربی‌های باشگاه‌ها می‌توانند قبل از شروع هر مسابقه 5 تاکتیک مختلف برای تیم خودشان طراحی کنند و همین امر سبب می‌شود تا بتوان با سرعت بالاتری در حین بازی دست به تغییرات تاکتیکی زد.

تاریخ انتشار بازی FIFA 21 چه زمانی خواهد بود؟

خوشبختانه مانند سال‌های اخیر، باز هم در شروع فصل پاییز شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی جدیدی از سری بازی‌ FIFA خواهیم بود. تاریخ انتشار بازی فیفا 21 مصادف با ۹ اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی (یا ۱۸ مهر ماه سال جاری) خواهد بود. این بازی در این تاریخ، برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، رایانه‌های شخصی (سیستم عامل ویندوز) و همچنین نینتندو سوییچ منتشر خواهد شد.

با این حال، بازی FIFA 21 به مانند دو نسخه‌ی اخیر فیفا، تنها در قالب یک به‌روزرسانی برای کنسول محبوب نینتندو سوییچ منتشر خواهد شد و به نظر می‌رسد که دیگر شاهد عرضه‌ی یک فیفای کاملا جدید و متفاوت برای این کنسول هیبریدی نباشیم.

عرضه‌ی بازی فیفا 21 برای PS5 و Xbox Series X/S

همان طور که می‌دانید قرار است نسخه‌ی بهبود یافته‌ی بازی FIFA 21 برای دو کنسول جدید و نسل نهمی پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس / اس هم منتشر شود. با این حال، هنوز تاریخ انتشار دقیقی برای عرضه‌ی فیفا 21 روی این دو کنسول اعلام نشده است اما از آنجایی که هم PS5 و هم Xbox Series X/S قرار است در آبان ماه سال جاری منتشر شوند، انتظار می‌رود تا حداکثر تا پایان پاییز شاهد انتشار نسخه‌ی نسل بعدی بازی FIFA 21 باشیم.

همچنین شما می‌توانید در صورت خرید نسخه‌ی دیجیتالی بازی فیفا 21 روی یکی از دو کنسول PS4 یا Xbox One، آن را به صورت رایگان در کنسول‌های جدید سونی یا مایکروسافت، به صورت رایگان دریافت کنید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments