سری سریع و خشن

۱۰ ماموریت در سری سریع و خشن که دام از آن‌ها جان سالم به در برد!

ماموریت‌هایی که دامینیک تورتو نباید زنده از آن‌ها بیرون می‌آمد

از راندن روی صخره تا پرت شدن از روی پل، چندین ماموریت در سری سریع و خشن وجود دارند که دامینیک تورتو (Dominic Toretto) از آن‌ها جان سالم به در برد، در حالی که قاعدتا نباید از آن‌ها زنده بیرون می‌آمد.

دلیل دیگری برای هیجان‌زده شدن در مورد دهمین قسمت از سری سریع و خشن یعنی Fast X وجود دارد، زیرا وین دیزل (Vin Diesel) اخیرا با به اشتراک گذاشتن تصویری از یک خودروی شورولت ( Chevrolet) مدل Chevelle SS مربوط به سال ۱۹۷۰ از حضور این خودرو در فیلم Fast X خبر داد. این خودرویی است که قهرمان این مجموعه آخرین بار در فیلم Fast & Furious محصول سال ۲۰۰۹ با آن رانندگی کرده است و بدان معناست که دلیل خوبی برای بازگشت آن وجود دارد.

طرفداران می‌توانند بار دیگر از دام انتظار داشته باشند تا با شرکت در خطرناک‌ترین ماموریت‌ها جان خود را به خطر بیندازد و از آنجایی که سری سریع و خشن هنوز به پایان نرسیده است، می‌توان انتظار داشت که او همچنان زنده بماند، مهم نیست که چقدر شجاعت از خود به نمایش خواهد گذاشت. تاکنون چندین ماموریت وجود داشته است که پادشاه سرقت واقعا باید در آن‌ها می‌مرد، اما از آنجایی که این شخصیت دامینیک تورتو است، هیچ اتفاق بدی برای او نیفتاد.

در این مقاله قصد داریم ۱۰ ماموریت مرگبار از سری سریع و خشن را با یکدیگر مرور کنیم که دامینیک تورتو در آن‌ها باید واقعا جان خود را از دست می‌داد، اما به لطف داستان فیلم‌ها از آن‌ها جان سالم به در برد و همچنان هم زنده است.

فرار از موس جکنده در فیلم Furious 7

پس از نجات رمزی (Ramsey)، دام خود را در لبه یک صخره در محاصره موس جکنده (Mose Jakande) و سربازانش می‌بیند. در کمال تجعب، او از صخره به عقب بر می‌گردد و به پایین سقوط می‌کند، اما او و رمزی از این اوضاع سالم بیرون می‌آیند. این بهترین نمونه از زره دفاعی داستانی فیلم برای شخصیت اصلی  است که در مسیر واقعیت قرار می‌گیرند، زیرا موارد مستند کمی از افرادی که صخره افتاده و زنده مانده‌اند، وجود دارد.

در یک سناریوی قابل باورتر، دام و رمزی باید ماه‌ها را در بیمارستان بگذارنند، با توجه به اینکه خودروی آن‌ها چقدر آسیب ببیند. جالب اینجاست که هیچ کدام از این‌ها اتفاق نمی‌افتد، زیرا هنوز کارهای زیادی برای این دو وجود دارد که در زمان وقوع این رویدادها باید انجام دهند.

تعقیب اوون شاو در فیلم Furious 6

دام و تیمش پس از دزدیدن یک تانک نظامی، اوون شاو (Owen Shaw) را در پل بزرگراه تعقیب می‌کنند. در حالی که لتی (Letty) در خطر سقوط قرار دارد، دام با دوج چارجر (Dodge Charger) خود به کنار بزرگراه مقابل خود برخورد می‌کند و قبل از این که او را بگیرد و در سمت مخالف فرود بیاید، خود را به هوا پرتاب می‌کند.

این صحنه‌ای است که قرار است یکی از بهترین زوج‌های فیلم را حتی باحال‌تر نشان دهد و دام را به عنوان یک مرد سختگیر نمایش دهد. از آنجایی که فیزیک همه چیز منطقی نیست، راننده متخصص ادعا می‌کند که به سادگی از یک فرصت استفاده کرده است. دام نه تنها از افتادن روی پل جلوگیری می‌کند، بلکه با خیال راحت روی ماشین دیگری فرود می‌آید. اما در زندگی واقعی، احتمال دوبار خوش‌شانس بودن او صفر است. او می‌توانست یا از روی پل سقوط کند با به جای ماشین روی آسفالت فرود بیاید، دو نتیجه‌ای که باعث مرگ او می‌شد.

بازیابی چشم خدا در فیلم Furious 7

این ماموریت به منظور بازیابی نرم‌افزار چشم خدا (God’s Eye) که در یکی از گران‌ترین خودروهای سری سریع و خشن (2013 Lykan Hypersport متعلق به شاهزاده اردنی) قرار دارد، است. دام تصمیم می‌گیرد تا آن را از پنت‌هاوس ابوظبی بیرون بیاورد. با نابود شدن ترمزها، او در نهایت میان دو آسمان‌خراش تصادف می‌کند، اما درست قبل از اینکه ماشین به زمین بیفتد، به موقع از آن خارج می‌شود.

دام به اندازه‌ای که راننده خوبی است، اما او خلبان نیست. هیچ راهی برای او وجود ندارد که مطمئن شود خودروی هوابرد به جای برخورد به دیواره و سقوط به زمین، به طور ایمن روی کف آسمان‌خراش فرود می‌آی.د با اینحال، این دقیقا هما نچیزی است که اتفاق می‌افتد و در میان همه درگیری‌ها، او و برایان (Brian) هنوز زمانی را پیدا می‌کنند تا قبل از پریدن از وسیله نقلیه، چشم خدا را بیرون بیاورند. به این ترتیب، جان هیچ کسی از دست نمی‌رود و فقط این شاهزاده است که ۳.۴ میلیون دلار از دارایی خالص خود را از دست می‌دهد.

فرار از مونته‌کینتو در فیلم Fast 9

دام در حالی که توسط ارتش در مونته‌کینتو تعقیب می‌شود، از صخره‌ای خارج می‌شود و با استفاده از یک کابل ماشین خود را به سمت صخره مقابل می‌رساند. بنابراین او یک فرار تمیز می‌کند.

قسمت نهم سری سریع و خشن شاید غیرواقعی‌ترین قسمت آن باشد و جای تجعبی ندارد که تعداد کمی از منتقدان آن را دوست داشته باشند. دام در این سناریوی خاص زندگی خود را بیهوده به خظر می‌اندازد زیرا اسیر شدن توسط ارتش نتیجه مطلوب‌تری نسبت به سقوط از یک صخره است و با توجه به وزن خودرو، هیچ تضمینی وجود ندارد که با خیال راحت به سمت دیگر حرکت کند. همچنین هیچ تضمینی وجود ندارد که کابل به اندازه کافی قوی باشد، اما این در ابتدای فیلم اتفاق می‌افتد، بنابراین دام باید زنده بماند.

مسابقه خیابانی کوبایی در فیلم The Fate of the Furious

دام برای اینکه یک نزول‌خوار نتواند ماشین پسرعمویش را بگیرد، او را به مسابقه‌ای با یک شورلت فلیت‌لاین ۱۹۵۰ (1950 Chevrolet Fleetline) که یکی از کندترین ماشین‌های جهان نامیده می‌شود، دعوت می‌کند. در حین حرکت، موتور ماشین آتش می‌گیرد، اما دام موفق می‌شود قبل از پریدن به بیرون تا خط پایان را طی کند.

یک ماشین تندرو با موتور در حال سوختن قطعا هر ثانیه ممکن است منفجر شود، اما هیچ کدام از این‌ها اتفاق نمی‌افتد و به دام این اجازه را می‌دهد نه تنها مسابقه را کامل کند، بلکه کسی را که در حال رانندگی با ماشین سریع‌تر است نیز شکست دهد. دام نیز هرگز توسط شعله‌های آتش نمی‌سوزد، که با توجه به سرعت وزش باید در ماشین، باید افزایش یابد. اما اگر دام در کوبا بمیرد، سایفر (Cipher) بی‌استفاده می‌شود، بنابراین این اتفاق نمی‌افتد.

دام در برابر دکارد شاو در فیلم Furious 7

زمانی که دام متوجه حضور دکارد شاو در مراسم تشییع جنازه هان (Han) شد، به سرعت به دنبال او می‌رود. در یک تونل زیرزمینی، آن دو تصمیم می‌گیرند تا ماشین‌هایشان را به سمت یکدیگر برانند و تصادف می‌کنند، اما آن‌ها بدون آسیب از آن حادثه خارج می‌شوند.

این صحنه، که چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، به عنوان یکی از چیزهای خنده‌دار بدی به حساب می‌آید که جیسون استاتهام (Jason Statham) با آن شناخته می‌شود. مضحک‌تر از آن این است که این دو مرد برای دعوا چندان خسته یا مجروح نیستند. آن‌ها به سادگی گردن خود را صاف می‌کنند و به سمت یکدیگر می‌روند. گزینه بهتر این بود که این دو مرد به سادگی از ماشین خود خارج شوند و با هم مبارزه کنند.

سرقت قطار در فیلم Fast Five

دام و برایان برای جلوگیری از دستگیر شدن توسط ماموران اف‌بی‌آی در جریان سرقت قطار، تصمیم می‌گیرند تا خودروی شورلت استینگ‌ری گرند اسپورت ۱۹۶۳ (1963 Chevrolet StingRay Grand Sport) خود را از روی پل برانند. سپس قبل از فرود در آب، که چندین مایل زیر پل است، از آن می‌پرند.

یکی از کاربران انجمن کوئرا (quora) توضیح می‌دهد که وقتی از ارتفاعات به داخل آب می‌پرید، بدن شما به سرعت نهایی می‌رسد که برای بدن انسان ۱۲۰ مایل در ساعت است. به همین دلیل، برخورد با آب در آن لحظه مانند برخورد با بتن است. اما این تنها جنایت سری سریع و خشن نیست. بسیاری از کارگردانان فیلم گناهکار هستند که به نظر می‌رسد برخورد کردن به آب بسیار ایمن‌تر از خشکی است.

توقف جکنده در فیلم Furious 7

در یکی دیگر از صحنه‌های مربوط به جکنده دام را می‌بینیم که ماشین خود را قبل از سقوط به زمین به سمت هلیکوپتر می‌کوبد. همه بر این باورند که دام مرده است، اما به محض این که لتی به او می‌گوید که حافظه‌اش را به دست آورده است، دام از خواب بیدار می‌شود.

برخورد با هلیکوپتر قبل از سقوط به زمین، هر دو سناریو به یک اندازه خطرناک هستند و می‌توانند هر کسی را کشته یا به شدت مجروج کنند. اما عشق باید پیروز شود، بنابراین دام به طور معجزه‌آسایی هوشیاری خود را به دست می‌آورد تا از داستانی خوشبخت با لتی اطمینان حاصل کند. برای افزودن به ماهیت غیر واقعی این صحنه، اتفاقا دام یک کیف از نارنجک را با خود حمل می‌کند که تا زمانی که دام در معرض آسیب آن‌ها نباشد، منفجر نمی‌شوند.

فرار روسیه در فیلم The Fate of the Furious

در این ماموریت، یکی از بهترین شرورهای سری سریع و خشن یعنی سایفر (Cipher) یک موشک حرارت‌یاب را به دنبال دام در روسیه می‌فرستد، زیرا او سعی می‌کند مانع تکمیل ماموریتش شود. جالب اینجاست که او آن را به سمت یک زیردریایی منحرف می‌کند و همچنان از گرفتار شدن در انفجار اجتناب می‌کند.

دام در زمان وقوع انفجار خیلی دور نرفته است، همه چیز برای یک صحنه غم‌انگیز آماده است و دام هم همانطور که انتظار داریم گرفتار انفجار می‌شود. اما بار دیگر، مرگ دام در سری سریع و خشن معنایی ندارد، بنابراین او از آنجا دورتر می‌شود، در حالی که سایفر در تلاش خود برای آغاز جنگ جهانی شکست می‌خورد.

سرقت تانکر سوخت در فیلم Fast & Furious

هنگامی که گروه یک تانکر سوخت در جمهوری دومینیک را می‌دزدند، دام با سقوط تانکر دچار مشکل می‌شود و شاهد این هستیم که مخزن به سمت ماشین او می‌آید. با اینحال در کمال تجعب او موفق می‌شود از طریق آن مانور بدهد و از برخورد جلوگیری کند.

منطقا تانکر سوخت به محض جدا شدن از وسیله نقلیه باید منفجر شود. علاوه بر این بسیار بعید است که یک تانکر سوخت از بیرون بدون انفجار بسوزد، اما این چیزی است که در اینجا اتفاق می‌افتد. در نتیجه، دام قبل از اینکه آسیبی با به او وارد شود، با خیال راحت رانندگی می‌کند.

نظر شما درباره این ماموریت‌ها چیست؟ به نظر کدام یک از این موارد بیشتر از بقیه غیرمنطقی بود؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا