بازی آخرین داستان: فره ایزدی

بررسی بازی آخرین داستان: فره ایزدی

نبرد نور با سربازان اهریمن

فر یا فره در فرهنگ ایران باستان، به‌معنای موهبت یا فروغی ایزدی است که اشخاص پاک و نیکوکار به این مرحله از کمال می‌رسند و نشانه‌هایی دارد. مشروعیت شاهان نیز در گرو فره‌مندی ایشان بود که از این حالت با نام فره ایزدی یا فره شاهی یاد می‌شد. از نشانه‌های فرد فره‌مند به درخشندگی رخساره وی اشاره شده‌ است و هم‌چنین اگر شخصی مرتکب خطا یا درگیر غرور می‌شد، فره و مراتب کمال خود را از دست می‌داد. استودیو هورخش از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶، روی انیمیشن معروفش با نام «آخرین داستان» کار کرد و در سال ۹۷ آن را منتشر کرد. این انیمیشن توانست جوایز زیادی را از آن خود کند. بازی آخرین داستان: فره ایزدی، توسط هورخش استودیو با عنوان بازی رسمی انیمیشن آخرین داستان معرفی شده‌است و روی سیستم‌عامل اندروید به‌صورت رایگان قابل اجراست. بازی فره ایزدی در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران در سه بخش اکشن، هنری و موسیقی نامزد دریافت جوایز نیز شد.

برطبق داستان بازی فره ایزدی، شما جنگجوی نور و حق هستید که باید با اهریمنان تاریکی بجنگید تا فره ایزدی دوباره به روزگار باز گردد. پس از نصب بازی با یک ویدیوی کوتاه ماجرا دستگیرتان می‌شود و راهنمای بازی موارد لازم برای شروع را به شما آموزش می‌دهد. چهار نشانگر جهت در سمت چپ صفحه قرار دارد که مخصوص حرکت به جلو و عقب، پرش و نشستن است. ابزار حمله و دفاع هم در سمت راست صفحه قرار دارند و برای از پای درآوردن دشمنان باید از آن‌ها استفاده کنید. سردار جاماسب اولین راهنمای شماست که نکاتی را برای جنگجوی بهتری شدن بهتان گوشزد می‌کند. هر مرحله‌ای را که می‌گذارنید، داستانی تازه و راهنمایی تازه پیش روی شماست تا به کمک او، سربازان اهریمن را شکست بدهید. فره ایزدی هم به فارسی و هم انگلیسی قابل اجراست.

سردار جاماسب، اولین مربی و راهنمای جنگجوی شماست

فره ایزدی به‌عنوان یک بازی ایرانی، تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای برایتان رقم می‌زند، اما در عین حال نقص‌هایی نیز دارد در این بازی شما می‌توانید جنگجوی خود را با ظاهر، نام و مهارت‌های گوناگون انتخاب کنید، البته فراموش نشود که برای باز کردن قفل جنگجوهای تازه باید به مراحل بالاتر دست‌ پیدا کنید. در روند بازی جوایزی دریافت می‌کنید که با آن‌ها می‌توانید قدرت حمله یا میزان مقاومت قهرمان‌تان را افزایش دهید و او را برای مراحل بالاتر و نبردهای سخت‌تر آماده کنید. بازی در دو حالت ماموریت و نبرد بی‌پایان قابل اجراست. درحالت ماموریت، شما باید یک کار خاص مثل ۳ دقیقه زنده ماندن و کشتن ۴۵ دشمن را انجام دهید تا امتیاز کسب کنید اما در حالت بی‌پایان زمان و ماموریت خاصی مطرح نیست، تا زمانی که خسته شوید یا جان قهرمان‌تان به‌پایان برسد می‌توانید با سربازان اهریمن نبرد کنید. به‌یاد داشته باشید که هرچه جلوتر بروید، اهریمنیان جان سخت‌تر و قدرتمندتر خواهند شد و مبارزه با آن‌ها سخت‌تر.

شما برای به‌روز کردن قهرمان‌تان به مواد مختلفی که کریستال‌ها هم شامل آن‌ها می شوند احتیاج دارید. کریستال‌ها در طول بازی سخت‌تر و کم‌تر به دست می‌آیند و ارزشمندترند. داخل بازی می‌توانید به صورت دلخواه، از فروشگاه با پرداخت درون‌برنامه‌ای به میزان لازم کریستال و چیزهای دیگر خریداری و در بازی استفاده کنید. این بازی در حالت آفلاین هم قابل اجراست؛ رکوردهای شما در لیست امتیازات بازی ثبت می‌شود و می‌توانید خودتان را با دیگر مبارزان قیاس کنید. تبلیغ‌ها هم شکل آزاردهنده‌ای ندارند و در پایان مراحل، چند ثانیه به‌صورت عکس نمایان می‌شوند.

فره ایزدی به‌عنوان یک بازی ایرانی، تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای برایتان رقم می‌زند، اما در عین حال نقص‌هایی نیز دارد. از نقات قوت بازی می‌توان به خط داستانی جذاب، گرافیک فوق‌العاده با کیفیت و طراحی‌های دو بعدی عالی و موسیقی و کاراکتر پردازی هوشمندانه آن اشاره کرد. اگر یک گوشی قدرتمند اندرویدی با صفحه‌ای بزرگ داشته باشید، می‌توانید بی چون و چرا از بازی لذت ببرید، اما به دلیل کیفیت بالای گرافیکی، بازی فره ایزدی روی گوشی‌هایی با امکانات ضعیف‌تر به‌خوبی اجرا نمی‌شود و مداوم لگ می‌دهد، یا اصلا اجرا نمی‌شود و به جای بازی با یک صفحه سیاه مواجه خواهید شد. این ماجرا باعث می‌شود تا تمام افراد با هر نوع گوشی و تبلت نتوانند از این بازی لذت ببرند. از دیگر عیب‌های فره ایزدی می‌توان به گیم‌پلی سخت و طولانی و جای نامناسب دکمه‌های کنترل‌کننده بازی اشاره کرد.

طراحی دو بعدی، کم‌نور و با رنگ‌های مخصوص یک فضاسازی دارک بی‌نقص را ایجاد کرده‌ است

فره ایزدی یک بازی واقعا سخت است! برخلاف اکثر بازی‌ها که آسان شروع می‌شوند و کم‌کم سخت‌تر می‌شوند، این بازی از اول و حتی در زمان راهنمای آموزشی، می‌تواند خسته‌تان کند. کشتن دشمن‌ها و پیروی از قوانین بازی، برای یک تازه کار بسیار سخت خواهد شد و ممکن است همان لحظه‌های اول بازی را ببندید و حتی پاک کنید. این بازی به‌اصطلاح یک بازی «لج دربیار» است! زمان می‌برد تا بتوانید تسلط کامل روی ابزار کنترل پیدا کنید و یکی از دلایل آن،‌ جاهای نامناسب این دکمه‌ها روی صفحه است. دکمه‌ها در گوشه‌های پایینی سمت راست و چپ، با اندازه‌ای بسیار کوچک گنجانده شده‌اند و همین جای‌گذاری و اندازه نامتعارف باعث می‌شود کنترل بازی برای‌تان حسابی سخت شود و دستتان به‌جای جهت چپ به دکمه پایین یا به‌جای دکمه حمله به دکمه دفاع بخورد و همه‌چیز برای چندثانیه به‌هم بریزد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

8 عالی
فره ایزدی اگر روی گوشی‌تان اجرا شود، می‌تواند تجربه‌ای جذاب باشد البته برای طرفداران بازی‌های اکشن و نسبتا سخت. همان‌طور که گفته شد، طراحی بازی چیزی جز فوق‌العاده نیست و با رنگ‌بندی خاص و نور‌های نه‌چندان روشن یک فضای دارک و جذاب را برای‌‌تان تداعی می‌کند. اگر دوست دارید یک بازی ایرانی خوب را تجربه کنید، فره ایزدی شدیدا به شما پیشنهاد خواهد شد و مطمئن باشید که ارزش امتحان کردن را دارد.
  • طراحی با کیفیت و جذاب
  • فضاسازی خوب
  • خط داستانی و شخصیت‌پردازی متفاوت
  • گیم‌پلی سخت
  • اجرا نشدن یا وجود لگ روی گوشی‌های ضعیف
  • جای نامناسب اهرم‌های کنترل
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا