برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بازی F1 22

نقد و بررسی بازی F1 22 | بدنه نو نوار و تازه، با موتورهای نه چندان جدید!

فرمول قدیمی فرمول یک + کمی خرده ریز کم کاربرد!

1%
  • 0/10
نقد و بررسی بازی F1 22 | بدنه نو نوار و تازه، با موتورهای نه چندان جدید! ۰ ۱۶ تیر ۱۴۰۱ بررسی بازی کپی لینک

بازی F1 22 همراه با نسل جدید ماشین‌های فرمول یک، تغییرات قابل توجهی را برای ما به ارمغان آورده که این شبیه ساز را به شدت دوست داشتنی می‌کند. با این حال نکات منفی بسیاری در این بازی مشاهده شده که می‌تواند شما را از این عنوان دل سرد کند!

سال ۲۰۲۲ بدون شک یکی از مهم‌ترین سال‌های تاریخ مسابقات ماشین سواری فرمول یک است. ما در آغاز این فصل شاهد استفاده تمام تیم‌ها از قوانین و ماشین‌های جدید بودیم که تغییرات بسیاری را به ارمغان آورد و سبب جذابیت فوق العاده بیشتر این مسابقات شد. از همین رو، انتظارات ما از بازی F1 22 نیز بسیار بالا رفت و گمان داشتیم که تغییرات اعمال شده در مسابقات فرمول یک، به عنوان شبیه ساز F1 22 نیز راه پیدا خواهند کرد و باید گفت از این نظر بازی F1 22 ما را نا امید نکرد، با این حال بسیاری از انتظارات ما برآورده نشدند!

ما در اولین ورود خود به بازی F1 22 با بخشی جدید با نام F1 Life روبه رو می‌شویم. این بخش سعی دارد ما را با زندگی تجملاتی رانندگان مسابقات فرمول یک در خارج از پیست آشنا کند که باید گفت اصلا در این بخش موفق عمل نکرده است. شما در این بخش با قابلیت شخصی سازی دکوراسیون خانه و گاراژ خود با ماشین‌های روز دنیا از جمله فراری F8 Tributo و Roma، استون مارتین V12 Vantage F1 Edition، مرسدس ای ام جی GTS Black Series و مک‌لارن Artura آشنا می‌شوید که بسیار سطحی طراحی شده و با کمی جستجو در این بخش متوجه می‌شوید که طراحی این بخش، دلیلی تازه برای پرداخت‌های درون بازی و پر کردن جیب شرکت الکترونیک آرتز است! شما می‌توانید دوستان و دیگر کاربران را به خانه خود دعوت کرده تا از ماشین‌های شما و دکوراسیون خانه دیدن کنند، علاوه بر آن، این بخش هیچ کاربرد دیگری نداشته و می‌توان آن را بی هدف‌ترین بخش در تمام بازی‌های فرمول یک دانست! این بخش در بهترین حالت پیش زمینه منوی اولیه شما را به سوپر اسپورت‌ها مزین می‌کند!

یکی از دلایل محبوبیت بازی F1 2021 وجود بخش داستانی Braking Point بود. شاید بسیاری از کاربرانی که به دنبال سری بازی‌هایی چون فرمول یک می‌روند، چندان به دنبال بخش داستانی نباشند و هدف آن‌ها بیشتر بر سرعت و سبقت گرفتن باشد، ولی وجود بخش داستانی، می‌تواند سبب جذب کاربرانی که کمتر با موتور اسپورت (ورزش‌های موتوری از جمله فرمول یک، موتو جی پی، رالی و غیره) آشنا هستند بشود و نبود بخش داستانی مانند Braking Point در بازی F1 22، هر چند کوچک، ولی یکی دیگر از ضعف‌های این بازی است. البته ما شاهد وجود بخش Career Mode تک نفره و دو نفره هستیم که شما با شروع در مسابقات فرمول دو، مسیر خود را به سوی مسابقات فرمول یک هموار کرده و به سمت قهرمانی در این مسابقات می‌روید. متاسفانه در این بخش هیچگونه دراما یا نقطه احساسی وجود نداشته که شما را در کنار لذت از ورزش زیبای فرمول یک، احساساتی کند!

بازی F1 22 به طور کلی، پیشرفت چندانی از لحاظ جلوه‌های بصری نداشته و زمانی که شما در پیست‌هایی با آب و هوای صاف به رقابت بپردازید، متوجه تغییرات بسیار کمی نسبت به بازی F1 21 می‌شوید، با این حال، این شرایط در آب و هوای بارانی و البته در پیست‌هایی که مسابقات شب هنگام در آن‌ها برگزار می‌شوند بسیار متفاوت بوده و ما شاهد تغییرات بسیار عمده، بخصوص در هوای بارانی هستیم که به بهترین نحو طراحی شده و در کنار ماشین‌های زیبای این مسابقات، صحنه‌های چشم نواز و مملو از آدرنالین را شکل می‌دهند. هوای بارانی شاید ایده آل‌ترین مسابقه را از لحاظ جایگاه نسیب شما نکند، ولی بدون شک زیبایی و هیجان حداکثری را در برابر شما قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که دلیل اصلی زیبایی این بازی در آب و هوای بارانی، قابلیت ری تریسینگ ارتقا یافته بازی F1 22 در نسل نهم بوده که نور منعکس شده از آب باران جمع شده روی زمین را به چشم نواز‌ترین شکل نشان می‌دهد.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، امسال ما وارد نسلی جدید از مسابقات فرمول یک شدیم و خوشبختانه این موضوع به وضوح در بازی F1 22 چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ فنی قابل لمس است. اگر مسابقات فرمول یک در دنیای واقعی را دنبال کنید، متوجه مشکل بسیار بزرگ Porpoising (برخورد ماشین‌ها با سطح پیست) بخصوص در ماشین‌های تیم مرسدس هستید و ما شاهد این مشکل در بازی F1 22 نیز هستیم که نشان از توجه بسیار بالای تیم توسعه دهنده به وضعیت کنونی مسابقات فرمول یک دارد. البته این ویژگی در بازی F1 22 بسیار کم رخ‌تر از دنیای واقعی بوده و تاثیر چندانی در هندلینگ ماشین شما ندارد، با این حال وجود آن حس واقع گرایانه‌ای را به بازی افزوده و ما را بیش از پیش به دنیای این غول‌های تکنولوژی نزدیک می‌کند.

علاوه بر آن، فرمان پذیری ماشین‌ها دست خوش تغییراتی شده و به خوبی حس قرارگیری در ماشین‌های جدید را منتقل کرده و شما را متوجه این موضوع می‌کند که ماشین فراری که حالا سوار بر آن هستید، تفاوتی عمده با ماشین فراری بازی F1 2021 دارد. سرعت گیری در مسیرهای مستقیم و مناطق DRS حسی متفاوت نسبت به نسخه‌های پیشین داشته و در کنار آن، حس چسبندگی بیشتر بر سطح را به شما منتقل می‌کند.

دیگر موضوعی که ما با ظهور نسل جدید ماشین‌های فرمول یک شاهدش بودیم، درگیری بیش از پیش ماشین‌ها و سبقت‌های بیشتر بود و بازی F1 22 این مسئله را به خوبی پوشش داده و نه تنها قدرت سبقت گیری شما در بازی بیشتر شده، بلکه رقبای شما نیز بیش از پیش اقدام به سبقت کرده و جسورانه‌تر با شما مبارزه می‌کنند که حسی تازه به گیم پلی این بازی بخشیده و حس مبارزه، سرعت و سبقت را بسیار بهتر از نسخه‌های پیشین به ما منتقل می‌کند.

در راستای همین موضوع، بد نیست به هوش مصنوعی ارتقا یافته بازی F1 22 نیز اشاره داشت. در بازی F1 22، هوش مصنوعی رانندگان به شدت ارتقا یافته و می‌توان آن را بزرگ‌ترین نقطه عطف این بازی دانست. ما در بازی F1 22 به ندرت شاهد سبقت‌های بی جا و خطرناک رانندگان هستیم و از سوی دیگر، حرکات آن‌ها غیر قابل پیشبینی‌تر شده که یکی از جذابیت‌های ورزش فرمول یک است و این در حالی است که سبفت گیری رانندگان در F1 2021 معمولا بسیار خطرناک بود و سبقت‌های نادر رانندگان در مکان و زمان درست، به شدت قابل پیشبینی و قابل دفاع بود.

دیگر موضوع که باید به آن اشاره داشت، شمایل ماشین‌ها بوده که البته رابطه‌ای مستقیم با وضعیت فنی ماشین شما دارد. شکل ظاهری ماشین‌ها که امسال تغییرات بزرگی به خود دیده‌اند در بازی F1 22 به زیباترین شکل ممکن پیاده سازی شده و به معنای واقعی می‌توان آن‌ها را چه در دنیای واقعی و چه در بازی F1 22 آثار هنری دانست که البته بخشی بزرگ از زیبایی این ماشین‌ها در بازی F1 22 به لطف قابلیت ری تریسینگ ارتقا یافته این بازی در نسخه‌های نسل نهمی است. نحوه برخورد ماشین‌ها شاید تفاوت چندانی با نسخه‌های پیشین نداشته باشد، ولی تغییر شکل ظاهری ماشین‌ها و البته تغییر وضعیت فنی ماشین‌ها پس از برخورد تفاوت‌هایی عمده داشته و شما بیش از پیش خرابی قسمت‌های مختلف ماشین خود و نیاز به تعمیر را احساس می‌کنید.

یکی از مشکلات بازی F1 2021، مشکل صدا گذاری ماشین‌ها بود که فاصله بسیار زیادی با صدای ماشین‌های فرمول یک در دنیای واقعی داشت و تیم کدمسترز (Codemasters) این مشکل را امسال به خوبی حل کرده و صدای ماشین‌ها به شدت دلنشین و شبیه به واقعیت است.

انیمیشن‌های بازی F1 22 را باید یکی دیگر از پیشرفت‌های این بازی دانست. نیم نگاه دوربین بازی به گاراژها، رفتار و خوشحالی رانندگان در زمان قرار گیری بر سکوی قهرمانی و البته انیمیشن‌های رانندگان، همه و همه تغییرات بسیاری به خود دیده که حس بسیار واقع گرایانه‌تری نسبت به نسخه پیشین داشته و تا حدی (نه به طور کامل) رفتارهای مصنوعی و روبات وار رانندگان را از بین برده است.

طی سال‌های اخیر، ما شاهد هنر نمایی سوپر اسپورت‌های شرکت‌های مختلف پیش از مسابقات فرمول یک تحت نام Pirelli Hot Laps بوده‌ایم و بازی F1 22 نیز این ویژگی را در این بازی قرار داده که می‌توان گفت بد است! به همین سادگی! شما در این بخش می‌توانید با استفاده از برخی سوپر اسپورت‌ها در پیست‌های مختلف مسابقات فرمول یک به تکمیل چالش‌های دریفت، تایم اتک و دیگر حالت‌های مسابقه‌ای بپردازید، ولی پرداخت بد ماشین‌ها، نبود حس سرعت و فرمان پذیری غیر منطقی، این بخش را تبدیل به بخشی بی استفاده می‌کند و باور داریم این بخش به سرعت فراموش خواهد شد.

بخش دو نفره بازی F1 22 گرچه هیچ تغییراتی نسبت به نسخه‌های پیشین به خود نداشته، مثل همیشه سرگرم کننده بوده و به شدت می‌تواند شما و دوستانتان را راضی نگه دارد. علاوه بر آن، وجود بخش Career Mode دو نفره در این بازی مانند سال‌های گذشته دوست داشتنی بوده و می‌تواند دوستی یا دشمنی، کار تیمی یا کار فردی شما در شرایط مبارزه و مسابقه را به چالش بکشد.

به طور کلی، باید گفت که بازی F1 22 پیشرفت‌های خوبی داشته و اگر طرفدار این مسابقات سراسر هیجان باشید، این شبیه ساز با اعمال تغییرات رخ داده در دنیای واقعی، شما را مجذوب خود کرده و حس سرعت و سبقت دلنشینی که به شما انتقال می‌دهد، می‌تواند شما را ساعت‌ها درگیر کند. از سوی دیگر برخی ویژگی‌های افزوده شده به این شبیه ساز صرفا جنبه تزئینی داشته و راه جدید الکترونیک آرتز برای اخاذی از کاربران بوده که بار دیگر سبب دل زدگی ما از این شرکت می‌شود. علاوه بر آن، نبود بخشی مانند Braking Point در نسخه پیشین این بازی، به شدت ما را دل سرد کرد و امیدواریم شاهد بازگشت آن در نسخه‌های بعدی باشیم. آیا شما بازی F1 22 را تجربه کرده‌اید؟ به نظر شما این بازی نسبت به گذشته پیشرفت داشته یا پس رفت کرده است؟ منتظر نظرات شما هستیم.


7.5 خوب
باید گفت که بازی F1 22 پیشرفت‌های خوبی داشته و اگر طرفدار این مسابقات سراسر هیجان باشید، این شبیه ساز با اعمال تغییرات رخ داده در دنیای واقعی، شما را مجذوب خود کرده و حس سرعت و سبقت دلنشینی که به شما انتقال می‌دهد، می‌تواند شما را ساعت‌ها درگیر کند. از سوی دیگر برخی ویژگی‌های افزوده شده به این شبیه ساز صرفا جنبه تزئینی داشته و علاوه بر آن، نبود بخشی مانند Braking Point در نسخه پیشین این بازی، به شدت ما را دل سرد کرد و امیدواریم شاهد بازگشت آن در نسخه‌های بعدی باشیم.
  • ماشین‌های نسل جدید
  • قابلیت Split-Screen جذاب
  • انیمیشن‌های جدید رانندگان
  • قابلیت ری تریسینگ بهبود یافته
  • صدای فوق العاده طبیعی ماشین‌ها
  • هوش مصنوعی بهبود یافته رانندگان
  • فقدان بخش داستانی
  • بخش بی استفاده F1 Life
  • بخش بی استفاده Pirelli Hot Laps

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments