Yakuza: Like a Dragon

هر آن‌چه از بازی Yakuza: Like a Dragon می‌دانیم

این گروه خشن

در رویداد هیجان‌انگیز اینساید ایکس‌باکس، تریلری از بازی Yakuza: Like a Dragon نمایش داده شد و توسعه‌دهندگان آن اعلام کردند این عنوان نقش‌آفرینی برای کنسول ایکس‌باکس سری ایکس عرضه می‌شود.

تعداد طرفداران مجموعه‌ی یاکوزا کم نیست و قطعا عده‌ی زیادی درمورد Like a Dragon کنجکاو هستند. در این مقاله قصد داریم به اطلاعات منتشر شده‌ پیرامون این بازی بپردازیم و علاقه‌مندان به دنیای مشترک سگا و یاکوزا را از فضای مورد انتظار این بازی، باخبر کنیم. این بازی که هشتمین عنوان از سری یاکوزا به‌شمار می‌رود، در انحصار مایکروسافت نخواهد بود اما هم‌زمان با انتشار کنسول ایکس‌باکس سری ایکس عرضه می‌شود. البته این بازی به‌تازگی برای پلی‌استیشن 4 در کشور ژاپن منتشر شده است.

بازی Yakuza: Like a Dragon
نبرد بین خانواده‌های یاکوزا، همواره دغدغه‌ی اصلی سازندگان بوده است

 

آیا فصل تازه‌ای برای فرنچایز یاکوزا رقم می‌خورد؟

در طول ۱۴ سال گذشته، سگا با همراهی Ryu Ga Gotoku Studio تولید بازی‌هایی را که ترکیبی از فضای ملودرام و کمدی ابزورد به همراه دارند، امضای خود را روی سری یاکوزا قرار داده‌اند و بازخوردهای مثبتی از سوی طرفداران سبک ‌Beat’em Up دریافت کرده‌اند. واضح است که این دو به این زودی‌ها قرار نیست از این فرنچایز دست بکشند و همچنان به گسترش عنوان یاکوزا ادامه می‌دهند. سال ۲۰۱۹ در رویداد Tokyo Game Show، توشیهیرو ناگوشی چیزی بیشتر از Yakuza 7 (بازی در ژاپن به عنوان یک نسخه‌ی شماره‌دار منتشر شده است) را به مخاطبان معرفی کرد؛ داینامیک بودن سیستم مبارزه، مینی‌گیم‌های اکشن داخل آن و راه‌های عجیب و غریب مبارزه، از موارد مورد انتظار کاربران هستند که قرار است بازیکنان تجربه‌اش کنند. از طرفی دیگر، با تماشای ویدیوهای منتشر شده و نسخه‌ی دموی این بازی، می‌توانیم به این نکته پی ببریم که چطور سازندگان این عنوان سعی در نگهداری ویژگی‌های بارز فرنچایز یاکوزا در Yakuza: Like a Dragon دارند. انتظار می‌رود از لحاظ عناصر اکشن، با فضای کاملا تازه‌ای روبه‌رو شویم و در عین‌حال فضاسازی به‌خصوص یاکوزا را تجربه کنیم.

Yakuza: Like a Dragon چه داستانی را روایت می‌کند؟

در نسخه‌ی جدید، دیگر خبری از کاراکتر کازوما نیست و شخصیت اصلی Yakuza: Like a Dragon، ایچیبان کاسوگا خواهد بود. او به مدت ۱۸ سال در زندان بوده و پس از آزادی، درگیر ماجراهای تازه‌ای می‌شود. او در حالی که انتظار شرایط بهتر و استقبال زیادی را از سوی خانواده‌ی یاکوزا دارد، به تنهایی از ساختمان زندان بیرون می‌آید و متوجه می‌شود که هیچ‌کس به دیدن او نیامده است. این اتفاق برای ایچیبان بسیار عجیب است چون زمانی که در زندان بوده، نامه‌های زیادی را از رئیس خود دریافت می‌کرده و طبق آن‌ها، باید حداقل یک نفر از خانواده‌ی یاکوزا به استقبال او می‌رفته است. پس دست به کار می‌شود تا علت سر از این اتفاق غیر منتظره در بیاورد. در نهایت او با ماسومی آراکاوا ملاقات می‌کند؛ شخصیتی که قبلا ایچیبان را نجات داده اما حالا سلاحش را به سمت او نشانه گرفته است. آراکاوا به او می‌گوید که نیاز دارد ایچیبان را یک گلوله مهمان کند و این‌کار را هم انجام می‌دهد؛ ایچیبان توسط مربی خود مورد خیانت قرار می‌گیرد و تیر می‌خورد. داستان بازی به تیر خوردن ایچیبان ختم نمی‌شود و در ادامه‌ی Yakuza: Like a Dragon ماجراهای دیگری اتفاق می‌افتد که مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد.

بازی Yakuza: Like a Dragon
ایچیبان از همان ابتدا مورد خیانت دوستانش قرار می‌گیرد

ایچیبان کاسوگا کیست؟

یکی از المان‌های اصلی ستاره‌های فرنچایز یاکوزا، قدرت بدنی بالای آن‌ها و مهارتشان در هنرهای رزمی به‌شمار می‌رود که با توجه به سبک اکشن این عنوان، خصوصیات ذکر شده به جذابیت دنیای یاکوزا می‌افزایند. این ویژگی درمورد ایچیبان هم وجود دارد و او از لحاظ فیزیکی و مبارزه، قدرت و توانایی بالایی دارد. او در سال ۱۹۷۷ میلادی متولد شده و پس از مرگ پدرش، مدرسه را ترک کرده است. بعد از ترک تحصیل، ایچیبان به خاطر پول، به درگیری و مبارزه با افراد مختلف مشغول و مدتی بعد هم عضو خانواده‌های خلافکار یاکوزا شد. او بعد از این‌که از زندان آزاد شد، به دنبال خانواده‌ی خود یعنی گروه یاکوزا گشت تا بفهمد زمانی که در زندان حضور داشته چه اتفاقاتی بین آن‌ها و گروه Tojo در جریان بوده است. همچنین، پس از آن‌که توسط مربی خود مجروح شد، به صورت نیمه جان خود را در یک زباله‌دان پیدا می‌کند. پس از آن‌که به‌هوش می‌آید، فردی او را پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که دیگر در شهر کاموروچو نیست، بلکه در یوکوهاما قرار دارد. پیش از ایچیبان، کازوما کیریو نقش اصلی را در سری یاکوزا ایفا می‌کرد و این نخستین عنوانی در این فرنچایز خواهد بود که در آن، قهرمان محبوب و همیشگی مجموعه حضور ندارد.

بازی Yakuza: Like a Dragon
مبارزات بسیاری سر راه ایچیبان قرار دارد

فضاسازی بازی Yakuza: Like a Dragon به چه صورت است؟

یکی از مناطقی که در بازی نشان داده می‌شود، جاده‌ی ایزاکی نام دارد که در آن محوطه‌ی رستوران‌ها و مغازه‌های زیادی دیده می‌شود؛ در واقع سازندگان سعی کرده‌اند تا مکان‌های داخل بازی از لحاظ ظاهری به واقعیت نزدیک و در عین‌حال، جذابیت کافی را برای بازیکنان داشته باشند. همچنین مناطق زیادی در بازی وجود دارند که توسعه‌دهندگان در ساخت آن‌ها از مکان‌های واقعی الهام گرفته‌اند و در طول Yakuza: Like a Dragon لوکیشن‌های آشنایی به چشم می‌خورد. جالب است بدانید مکان‌هایی که در نسخه‌ی جدید بازی یاکوزا وجود دارند، در بازی‌های قبلی وجود نداشته‌اند و کاملا جدید هستند. توسعه‌دهندگان قصد دارند کاربران از جذابیت‌های این فضاسازی لذت ببرند و در مراحل مختلف بازی، به کشف این مناطق بپردازند. اتفاقات و ماجراهای Yakuza: Like a Dragon در یوکوهاما اتفاق می‌افتد که یک شهر واقعی محسوب می‌شود و در کشور ژاپن وجود دارد. از طرفی دیگر، با جلو رفتن داستان و قرارگیری کاربر در ماموریت‌های مختلف، مناطق مختلف این شهر قابل مشاهده خواهد بود و بازیکن می‌تواند در کنار زیبایی‌های یوکوهاما، از مبارزه با افراد مختلف لذت ببرد.

در طول بازی چه کسانی ایچیبان را همراهی می‌کنند؟

همان‌طور که می‌دانید مجموعه‌ی یاکوزا از سبک Beat’em Up پیروی می‌کند و تمامی عناوین این فرنچایز، به مبارزات سریع و اکشن بی‌وقفه شهرت دارند. بازی Yakuza: Like a Dragon روندی کاملا مخالف با فضای همیشگی را در پیش گرفته است؛ به این صورت که در مواقعی خاص، کاربر در جایگاه شخص دیگری ‌به‌جز کاراکتر اصلی بازی قرار می‌گیرد و به مبارزه یا پیش‌برد ماموریت‌ها می‌پردازد. به همین دلیل، حتما شحصیت‌های دیگری قرار است ایچیبان را همراهی و در مراحل مختلف به او کمک کنند. از همراهان او می‌توان به کویچی آداچی و سائکو موکودا اشاره کرد که در مبارزات نقش مهمی ایفا می‌کنند. همچنین یک تعمیرکار ماشین و شخصی که برای اولین بار ایچیبان را در یوکوهاما ملاقات کرده، در مواقعی بازیکن را همراهی خواهند کرد. یکی از نکات جالب ساخته‌ی جدید Ryu Ga Gotoku Studio این است که در طول بازی شخصیت‌های آشنایی از عناوین قبلی فرنچایز یاکوزا به چشم می‌خورند. مثلا کاراکتر شناخته‌شده‌ی اونومیچی از Yakuza 6: The Song of Life، در Yakuza: Like a Dragon حضور دارد.

 

بازی Yakuza: Like a Dragon
برعکس بازی‌های سری یاکوزا، مبارزه‌ها به صورت نوبتی انجام می‌شوند و کاربر می‌تواند چند شخصیت را کنترل کند

سیستم مبارزه در Yakuza: Like a Dragon به چه صورت است؟

بازیکن با قرارگیری به‌جای کاراکتر ایچیبان می‌تواند به شیوه‌های مختلفی مبارزه کند و هر دشمنی را آن‌طور که لازم است، از پا دربیاورد. مثلا کاربر می‌تواند انتخاب کند که با شمشیر به مبارزه بپردازد یا با استفاده از هنرهای رزمی دیگر، مقابل افراد شرور قرار بگیرد. معمولا مبارزات به صورت نوبتی و چند نفره انجام می‌شوند؛ به این صورت که بازیکن در یک مبارزه می‌تواند جای افراد را تغییر دهد و طبق مهارت هرکدام، به نوبت آن‌ها را با دشمنان رو‌به‌رو کند. در این مبارزات اجزای قابل توجهی مثل میزان سلامت، حمله، دفاع و انرژی وجود دارند که هرکدام از روش‌های مختلفی قابل بازیابی هستند و به لِوِل کاراکتر و ویژگی‌های او بستگی دارند.

چه مینی‌گیم‌هایی در بازی وجود دارند؟

Yakuza Kart و کارائوکه تنها دو مورد از مینی‌گیم‌های بازی Yakuza: Like a Dragon هستند که البته نظیر آن‌ها را در گذشته‌ی بازی‌های این سری مشاهده کرده‌ایم. در کنار سیستم اصلی بازی و مبارزات در نظر گرفته شده برای کاربران، تعدادی مینی‌گیم هم در این عنوان وجود دارند که بازیکنان می‌توانند در آن‌ها، تجربه‌ی متفاوتی را از دنیای یاکوزا داشته باشند. Yakuza Kart همان‌طور که از اسمش پیداست، یک مینی‌گیم مسابقه‌ای شمرده می‌شود که در آن، بازیکنان با استفاده از ماشین به رقابت می‌پردازند. طرفداران یاکوزا قبلا هم تجربه‌ی کارائوکه را در این سری داشته‌اند و از این چالش موزیکال لذت برده‌اند. در کارائوکه‌ی Yakuza: Like a Dragon موزیک‌های جدید، جالب و سرگرم‌کننده‌ای وجود دارند که در بین آن‌ها آثاری از Yakuza 6 و Yakuza Kiwami 2 هم شنیده می‌شود.

بازی در چه زمانی منتشر می‌شود؟

نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 بازی Yakuza: Like a Dragon پیش‌تر در کشور ژاپن منتشر شده است. در حال حاضر توسعه‌دهندگان قصد دارند این بازی را برای کشورهای غربی عرضه کنند که علاوه بر ولی استیشن 4، پلتفرم‌های دیگر از جمله ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و رایانه‌های شخصی هم شامل این موضوع می‌شوند. تاریخ دقیق عرضه مشخص نشده اما سازندگان می‌گویند این اثر نقش‌آفرینی به‌زودی در سال جاری میلادی منتشر خواهد شد.

 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا