سریال House of the Dragon

سریال House of the Dragon│ بررسی اطلاعات موجود

وستروس غرق در خون و آتش!

پس از انتشار فصل پایانی سریال Game of Thrones و حواشی مختلفی که پیرامون آن را در سال 2019 فرا گرفت، شاید کمتر کسی می‌توانست حدس بزند که شبکه HBO می‌تواند مجددا توجه مخاطبین را به جهان الهام گرفته از سری رمان‌های «نغمه یخ و آتش» جلب کند. این امر در حال تحقق است و مشخصا مخاطبین بی‌شماری در سرتاسر دنیا برای انتشار سریال House of the Dragon، اولین پیش درآمد سریال GoT انتظار می‌کشند.

بنابر آن‌چه که توسط تیم سازنده اعلام شده، پروسه فیلمبرداری این سریال به تازگی پایان یافته و مراحل تدوین آن آغاز شده است. برای آن دسته از افرادی که با این پیش درآمد آشنایی ندارند،‌ باید متذکر شویم که اتفاقات این اثر حدود 300 سال پیش از شروع داستان سریال اصلی جریان دارد؛ اساس کلی داستان این سریال با اقتباس از رمان «آتش و خون» نوشته جرج آر. آر. مارتین (George R.R. Martin) شکل گرفته است و به جنگ‌های داخلی رخ داده میان اعضای خاندان بزرگ تارگرین می‌پردازد. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی و مرور تمامی اطلاعات و نکات مهمی که تا به امروز حول سریال House of the Dragon در دسترس قرار گرفته‌اند، بپردازیم.

بازیگران حاضر در سریال House of the Dragon چه کسانی هستند؟

فیبین فرانکل (Fabien Frankel) ستاره اخیر سریال جنایی و محصول مشترک سرویس نتفلیکس و شبکه BBC One تحت عنوان The Serpent، ایفاگر نقش کرستون کول خواهد بود. این شخصیت درواقع فرزند فرمانروای منطقه بلک‌هیون است و هیچ طمع یا جاه طلبی را نسبت به سرزمین‌ها و تصاحب تخت‌های پادشاهی ندارد. تنها چیزی که برای او اهمیت دارد، توانایی‌اش در استفاده از شمشیرها و شرافتش به عنوان یک مبارز قدرتمند است. نقش احتمالی گراهام مک‌تاویش (Graham McTavish) بازیگر سریال Outlander تا هفته‌های اخیر در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. این بازیگر ایفاگر شخصیت سر هارولد وسترلینگ خواهد بود؛ مطابق گفته‌های مک‌تاویش بازی در قالب این نقش تجربه کاملا لذت بخشی برای او بوده و حضور در چنین پروژه بزرگی، مشخصا به عنوان یک نقطه عطف قابل توجه در کارنامه کاری‌اش به شمار می‌رود.

استیو توسان (Steve Toussaint) جز اولین اشخاصی محسوب می‌شود که حضورش در سریال House of the Dragon به صورت رسمی تایید شد. این بازیگر ایفاگر نقش لرد کورلیس والریون، یکی از لردهای قدرتمند خاندانش است. کورلیس والریون بیشتر به عنوان ماجراجوترین دریانورد تاریخ سرزمین وستروس شناخته می‌شود. ریس ایفانس (Rhys Ifans) و ایو بست (Eve Best) دیگر ستارگان این سریال محسوب می‌شوند که هریک به ترتیب ایفاگر نقش‌های اوتو های‌واتر (دست پادشاه) و پرنسس راینس والریون هستند؛ پرنسس خاندان والریون یکی از اژدها سواران این سریال و همسر رسمی لرد کورلیس والریون است. در این بین، سونویا میزونو (Sonoya Mizuno) در قالب شخصیت مایسریا، زنی که بدون هیچ چیزی از ناکجا وارد سرزمین وستروس شده و به یکی از معتمدترین یاران شاهزاده دیمن تارگرین تبدیل می‌شود، حضور می‌یابد. حال،  نوبت به معرفی شخصیت‌های سه تن از برجسته‌ترین بازیگران حاضر در این پیش درآمد به نام‌های اما دارسی (Emma D’Arcy)، مت اسمیت (Matt Smith) و اولیوا کوک (Olivia Cooke) می‌رسد. هریک از این بازیگران به ترتیب برای بازی در نقش‌های پرنسس راینیرا تارگرین، شاهزاده دیمن تارگرین و آلیسنت های‌تاور قرارداد هم‌کاری با عوامل این پروژه را امضا کرده‌اند. هردو شخصیت نام برده از خاندان تارگرین نقش مهمی را در اوج‌گیری، به شکوه رسیدن و وقوع جنگ‌های داخلی خاندان‌شان ایفا می‌کنند.

مردان خوب همیشه به رهبرانی مناسب تبدیل نمی‌شوند!

این انتظار وجود دارد مخاطبین هریک از شخصیت‌های مطرح شده را طی چندین فصل از سریال House of the Dragon مشاهده کنند، چراکه باتوجه به آخرین حضورشان در رمان «آتش و خون» می‌دانیم آن‌ها تاثیرگذاری بسیار زیادی را روی چگونگی روند کلی اتفاقات و داستان این اثر خواهند داشت. البته مشابه با روال کلی سریال Game of Thrones و حذف بسیاری از شخصیت‌های مهم داستان، می‌توان با قاطعیت گفت که آثار تلویزیونی همواره به صورت صد در صد به کتاب‌ها و آثاری که با الهام از آن‌ها ساخته می‌شوند، پایبند نیستد. شایان ذکر است که در میان تمامی این شخصیت‌ها، رونمایی از نسخه نوجوان دو مورد تایید شده است. مایلی آل‌کاک (Milly Alcock) به همراه امیلی کری (Emily Carey) نسخه کم سن و سال‌تر شخصیت‌های راینیرا تارگرین و آلیسنت های‌تاور را به تصویر می‌کشند. همچنین در صورتی‌که به خاطر داشته باشید، در یک بازه زمانی به خصوص سریال اصلی از نظر طراحی سکانس‌هایی که به عقیده گروه‌های مختلف تصویرساز خشونت بی‌دلیل علیه زنان بود، مطرح شد. اولیویا کوک وجود چنین صحنه‌هایی را در این اسپین آف به صورت رسمی تکذیب کرده و توضیحات مختصری را به اشتراک گذاشته است.

من تحت هیچ شرایطی به حضور در پروژه‌هایی که خشونت زیاد و بی‌دلیل را نسبت به زنان به تصویر می‌کشند، علاقه‌ای ندارم و از قرارگیری در چنین آثاری احساس آرامش نمی‌کنم؛ زیرا چنین محصولاتی صرفا قصد دارند تا با خلق صحنه‌هایی مشابه تعداد بینندگان‌شان را افزایش دهند. من خوش شانس بودم که توانستم پیش از شروع هرچیزی، نسخه نهایی فیلمنامه این سریال را مطالعه کنم. [از دید من] این سریال کاملا با فصول ابتدایی سریال Game of Thrones متفاوت است. من فکر نمی‌کنم که آن‌ها [عوامل سازنده] به خلق صحنه‌ها و سکانس‌های این چنینی دیگر حتی فکر بکنند.

‌شاید فکر کنید که لیست شخصیت‌های کلیدی و مهم این پروژه در این‌جا به پایان می‌رسد، اما باید اعلام کنیم که هنوز سوپرایزهای دیگری نیز وجود دارد. در جریان ماه اکتبر گذشته اعلام شد که پدی کانسیدین (Paddy Considine) در قالب نقش پادشاه ویسریس اول به ایفای نقش می‌پردازد. ویسریس از جانب اکثریت لردهای سرزمین وستروس به عنوان پادشاه اصلی هفت اقلیم منتصب می‌شود و در ابتدا قصد دارد تا سرزمینی مملو از آرامش را برای همه افراد شکل دهد. با این حال، باتوجه به سریال GoT می‌دانیم که مردان خوب همیشه به رهبرانی مناسب تبدیل نمی‌شوند!

شبکه HBO همچنین به تازگی از ایفاگر نقش اولین عضو خاندان لنیستر در سریال House of the Dragon رونمایی کرده است. جفرسون هال (Jefferson Hall) در این اسپین آف به عنوان برادران دوقلوی جیسون و سر تایلند لنیستر حضور می‌یابد. این دو برادر به ترتیب فرامانروای منطقه کسترلی راک و دست پادشاه ایگان تارگرین سوم هستند. از دیگر بازیگران حاضر در این پروژه می‌توان به رایان کور (Ryan Corr) به عنوان سر هاروین استرانگ، قوی‌ترین مرد حاضر در هفت پادشاهی و دیوید هاروویتچ (David Horovitch) به عنوان ملوس، یکی از مشاورین عالی رتبه پادشاه ویسریس اشاره کرد.

اتفاقات سریال House of the Dragon در چه بازه زمانی جریان دارند؟

لحظه شروع داستان سریال House of the Dragon به حدود 300 سال پیش از رویدادهای مختلف سریال GoT بازمی‌گردد. این بازه زمانی شاید در نگاه اول کمی زیاد به نظر برسد، اما در مقایسه با اسپین آف لغو شده این فرنچایز که نائومی واتس (Naomi Watts) به عنوان ستاره اصلی آن انتخاب شده بود، کاملا به سریال اصلی نزدیک است؛ این پروژه ناشناس به اتفاقاتی در هزاران سال قبل از شروع هرچیزی که مخاطبین تلویزیون با آن آشنا هستد، می‌پرداخت. درواقع پیش درآمد لغو شده و بدون عنوان شبکه HBO، بنا بود تا چگونگی شکل گیری خاندان‌های اصلی سرزمین وستروس و ریشه‌ وایت واکرها را به تصویر بکشد. با در نظر گرفتن این نکته که جوامع مختلف وستروس از جوانب مختلفی رونق داشته‌ و صدالبته مطابق همیشه آشفته بوده‌اند، این انتظار وجود که در زمان شروع داستان سریال خاندان اژدها، تعاملات سیاسی بیشتری وارد زندگی خاندان‌ها بشود. می‌توان انتظار داشت که سلسله مراتب اجدادی، کشورهای متخاصم و یک جنگ داخلی بسیار بزرگ المان‌های اصلی اتفاقات آن را شکل دهند.  اگرچه که نیاز به ذکر نیست، باید خاطر نشان کنیم که خاندان تارگرین وابستگی بسیار زیادی را به اژدهایان دارد و این وابستگی یا بهتر است بگوییم نیاز، از زمان ایگان فاتح تا دنریس تارگرین پابرجا باقی می‌ماند. بنابراین باید انتظار تماشای اژدهایان قدرتمند و بی‌شماری را در این سریال، درست پیش از ناپدید شدن ناگهانی‌شان داشته باشید.

اساس داستان سریال House of the Dragon در چه مورد است؟

همانطور که در طول این مطلب برای چندین بار ذکر شد، اساس کلی اتفاقات سریال House of the Dragon براساس رمان «آتش و خون» شکل گرفته است. این رمان به چگونگی اوج گرفتن و سپس سقوط خاندان تارگرین تا پیش از شروع سریال اصلی یا سری رمان‌های «نغمه یخ و آتش» می‌پردازد. حدود دو سال از انتشار رسمی این رمان می‌گذرد و با مراجعه به آن می‌توانیم به اطلاعات بسیار مهمی حول داستان این پیش درآمد دست یابیم. این کتاب در ابتدا با معرفی شخصیت ایگان تارگرین که بیشتر به عنوان ایگان فاتح شناخته می‌شود، آغاز می‌شود. ایگان را می‌توان اصلی‌ترین عامل شکل گیری نظم موجود در جهان وستروس، تبدیل کینگز لندینگ به عنوان مقر اصلی پادشاهی و صدالبته ساخت و طراحی کنونی تخت آهنین دانست. ایگان به همراه خواهران دوقلوی خود به نام‌های راینس و ویسنیا، موفق شد تا خیلی سریع شش پادشاهی از هفت پادشاهی موجود در قاره وستروس را تحت سلطه درآورد؛ نیاز به ذکر نیست که سه اژدهای آن‌ها تاثیر بسیار زیادی را روی این فتوحات داشته است. خاندان تارگرین در آن زمان تنها در تصرف و شکست منطقه دورن ناموفق بود. درواقع هنگامی‌که راینس به منطقه دورن می‌رسد، تنها با قلعه‌هایی متروکه و زنان یا کودکانی که صندلی‌ها را پر کرده‌اند، مواجه می‌شود و تصمیم می‌گیرذ تا از جان آن‌ها بگذرد!

پس از معرفی ایگان فاتح و خواهرانش، این کتاب به پادشاهان یا ملکه‌های متعددی از خاندان تارگرین اشاره می‌کند. با این حال، در یک بخش به خصوص از نبردهای داخلی این خاندان و تلاش‌های ایگان دوم و خواهرش راینیرا برای تصاحب تخت پادشاهی ویسریس اول رونمایی می‌شود. نبرد میان این‌دو برای حدود دو سال به طول می‌انجامد و در آخر هردو شخصیت نام برده به طرز مرموزی کشته می‌شوند. پس از مرگ‌ آن‌ها، پادشاهی به ایگان سوم جوان می‌رسد و قرار گیری او در راس قدرت کشته شدن آخرین اژدها را به همراه دارد. اتفاقات پایانی رمان «یخ و آتش» به صورت پیوسته به شروع اتفاقات سریال GoT ختم نمی‌شود، بلکه با روز معرفی ند استارک به عنوان دست پادشاه توسط رابرت براتیون حدود 150 سال فاصله زمانی دارد. این حفره همچنان پابرجا است و جرج آر. آر. مارتین قصد دارد تا پس از تکمیل سری رمان‌های اصلی، قسمت دوم این مجموعه را نیز به رشته تحریر درآورد؛ بدون شک رخ دادن این اتفاق کمی بعید به نظر می‌رسد!

چهار فصل ابتدایی سریال Game of Thrones تا حد بسیار زیادی از کتاب‌ها پیروی می‌کردند و تغییرات بسیار محدودی در روند داستانی آن ایجاد شده بود. با این وجود، احتمالا به دلیل عدم نگارش دنباله کتاب‌ها و باز ماندن چگونگی ادامه روند داستان،‌ تیم سازنده سریال تصمیم به ایجاد تغییرات گسترده در روایت کلی داستان و سرنوشت بسیاری از شخصیت‌ها گرفت. مخاطبین باید از نظر متعهد و پایبند ماندن به اتفاقات کتاب‌ در مورد سریال House of the Dragon خیال‌شان راحت باشد، چراکه مارتین اطلاعات جالبی را در این زمینه به اشتراک گذاشته است.

این سریال واقعا از جنبه‌های مختلفی فوق العاده است. تیم بازیگری و عوامل مستعد مختلفی در این پروژه حضور دارند. اگر در مورد حضور اژدهایان دچار شک و تردید شده‌اید،‌ باید بگویم که تعداد بسیار زیادی از آن‌ها در این اثر وجود خواهد داشت. من همیشه فکر می‌کردم که داستان کلی این رمان، واقعا جالب و سرگرم کننده است. این همان داستانی است که من می‌خواهم در قالب یک سریال تلویزیونی ساخته شود و علاقه‌مندان به تماشای آن بپردازند. در حقیقت من عاشق اژدها هستم. ما در سریال GoT تنها سه اژدها داشتیم، اما هم‌اکنون بیش از 15 مورد در این سریال به نمایش گذاشته می‌شود. هریک از آن‌ها همچنین دارای شخصیت پردازی یا خصوصیات رفتاری مخصوص خواهد بود. مطابق کتاب، هر اژدها دارای رنگ یا رفتار به خصوص است و مخاطبین به صورت واضح می‌توانند آن‌ها را از یک‌دیگر تشخیص دهند. این موضوع در مورد سوارکاران نیز صدق می‌کند.

علاوه‌بر صحبت‌های جرج آر. آر. مارتین، میگوئل ساپوچنیک (Miguel Sapochnik) یکی از شورانرهای سریال خاندان اژدها، در مصاحبه با وبسایت هالیوود ریپورتر صحبت‌های مختلفی را حول تفاوت‌های موجود میان سریال اصلی و این اسپین آف انجام داده است؛ ساپوچنیک به همراه مارتین و رایان کاندال (Ryan Condal) شورانرهای این پروژه محسوب می‌شوند. بخشی از صحبت‌های کارگردان برخی از بزرگ‌ترین قسمت‌های سریال بازی تاج و تخت به شرح زیر است:

من فکر می‌کنم که در زمان توسعه این پروژه، ما تمام تلاش‌مان را به منظور احترام گذاشتن به سریال اصلی انجام داده‌ایم. سریال House of the Dragon دارای لحن و تم خاص خودش است که در طول زمان تکامل می‌یابد. اما در قدم نخست، ادای احترام و تجلیل از سریال Game of Thrones برای ما شدیدا مهم است. این سریال از هرنظر پیشگامانه عمل کرده و در میان مخاطبین جهان تلویزیون همچنان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. ما به موازات و در کنار سریال اصلی ایستاده‌ایم و علت اصلی حیات چنین پروژه‌ای، به موفقیت‌های سریال اصلی بازمی‌گردد. بنابراین احترام گذاشتن به این اثر در کنار ساخت پروژه‌ای که بتواند با آن به رقابت بپردازد، جز اولویت‌های ما بوده و هست. این در حالی است که این پیش درآمد کاملا متفاوت بوده و امیدوار هستم تا مخاطبین با نگاه کاملا تازه‌ای قدم در جهان آن بگذارند!

وضعیت دیگر اسپین آف‌های سریال GoT چگونه است؟

پیش از تایید شدن روند تولید و ساخت سریال House of the Dragon، شبکه HBO از توسعه یک اسپین آف جدید با محوریت جهان Game of Thrones خبر داده بود. مطابق آن‌چه که اعلام شده بود، نائومی واتس ایفاگر نقش اصلی این پروژه بوده است. با این حال، در اواخر سال 2020 اعلام شد که روند تولید این اثر بدون عنوان کاملا متوقف شده و هیچ‌گاه در دسترس قرار نخواهد گرفت. هنوز مشخص نیست که علت اصلی این تصمیم عوامل حاضر در این شبکه چه بوده و آیا در آینده نزدیک احتمال از سرگیری ساخت این پروژه وجود دارد یا خیر. از دیگر طرف دیگر، می‌دانیم که هم‌اکنون در کنار سریال خاندان اژدها پیش درآمدهای دیگری نیز در حال توسعه هستند. یکی از این پروژه‌ها با اقتباس از سری کتاب‌های «Dunk and Egg» نوشته جرج آر. آر. مارتین ساخته می‌شود. اسپین آف دوم 10,000 Ships نام دارد و اتفاقات آن روی پرنسس نایمریا متمرکز است. دو سریال دیگر نیز به ترتیب حول منطقه Flea Bottom از کینگز لندینگ و لرد کورلیس والریون جریان خواهند داشت. در حال حاضر اطلاعات چندان زیادی پیرامون این پروژه‌ها در دسترس نیست و باید برای انتشار اطلاعات تکمیلی منتظر بمانیم.

سریال House of the Dragon در چه زمانی منتشر می‌شود؟

براساس اولین تریلر رسمی منتشر شده از این سریال، می‌دانیم که طرفداران می‌توانند تا پیش از خاتمه یابی سال جاری میلادی به تماشای این پیش درآمد بنشینند. با این حال، هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه آن توسط شبکه HBO ارائه نشده است. مراحل فیلمبرداری این پروژه در فبریه 2022 به پایان رسید و هم‌اکنون در حال سپری کردن پروسه تدوین و سایر اقدامات پس از تولید است. گفته می‌شود که سریال House of the Dragon در جریان ماه نوامبر یا دسامبر پیش‌رو در دسترس قرار می‌گیرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا