ایستراگ های سریال Wednesday

ایستراگ ‌های سریال Wednesday از خانواده آدامز که متوجه آن‌ها نشده‌اید

چرا ونزدی؟!

 ایستراگ‌ های سریال Wednesday و ارجاعات آن به فیلم‌ها و انیمیشن‌‌های خانواده آدامز که از سال ۱۹۶۰ منتشر شده‌اند، به جزییات جالبی از این خانواده عجیب و غریب اشاره می‌کنند. 

خانواده آدامز در حقیقت از یک کارتون گرفته تا یک برنامه تلویزیونی، سری فیلم‌، تاتر و نمایش و فیلم‌های انیمیشنی راه درازی را نسبت به تصویر اولیه‌اش به عنوان یک برنامه کارتونی ساده تا سریال تلویزیونی که به تازگی توسط نتفلیکس با بازی جنا اورتگا (Jenna Ortega) پخش شده، طی کرده است. خانواده آدامز توسط کاریکاتوریست چارلز آدامز، که برای اولین بار کاریکاتورهای این خانواده را در رسانه نیویورکر منتشر می‌کرد، نامگذاری و خلق شده است. خانواده‌ای که برخلاف خانواده‌های حومه شهرنشین آمریکایی، از طبقه متوسط هستند و استاندارد‌های آمریکایی را به چالش می‌کشند. آدامزها به جای داشتن نرده‌های سفید، یک زن خانه‌دار بلوند و بی‌حوصله، شوهری که تمام روز از کارش رنجیده است و همسرش تمام شب غر می‌زند و فرزندانی که انتظارات زیادی از خانواده خود دارند و حمایت عاطفی کمی دریافت می‌کنند؛ خانه‌ای با چیدمان متفاوت، پدر و مادری که عاشق یکدیگر هستند و فرزندانی شگفت‌انگیز دارند. پویایی
خانواده آدامز علی‌رغم شیفتگی آن‌ها نسبت به مرگ، رنج و همه چیزهای بیمارگونه، محبت و حمایت از یکدیگر را هرگز دریغ نکرده و از زیبایی‌های اجتماعی و توقع ارائه ظاهری مناسب بی‌نیاز هستند. با این حال، تیم برتون (Tim Burton) که سریال ونزدی را تولید کرده، کمی از مضامین اصلی خانواده آدامز دور شده و احتمالاً سریال خود را برای به‌روزرسانی زمینه اضطراب نوجوانان در دهه اخیر و مختص به بینندگان مدرن تولید کرده است. به جای درام خانوادگی، این نمایش بر روی سن ونزدی تمرکز کرده و رابطه خوب بین او و والدینش را تغییر می‌دهد تا به او شخصیتی برای ادعای خودمختاری بدهد. علاوه بر این، ونزدی و همتایانش قدرت‌های فوق‌ العاده‌ای دارند که شاید در این فرنچایز تازگی داشته باشد. علی‌رغم تفاوت‌هایی که بین مجموعه‌های خلق شده و فیلم‌های اصلی وجود دارد، سریال ونزدی همچنان در سرتاسر نمایش به خانواده آدامز آنگونه که باید اشاره می‌کند. 

چرا نام ونزدی؟ 

در اصل، از همان ابتدا تمام شخصیت‌های خانواده آدامز هیچ نامی نداشتند. در قسمت اول سریال Wednesday بود، که مورتیشیا در اپیزود توضیح می‌دهد، علت نامگذاری دخترش از روی روز چهارشنبه چیست؟! ایستراگ جالبی که به  هنر چارلز آدامز خالق این فرنچایز اشاره می‌کند؛ هنگامی که برای اولین بار در زمانی که قرار بود شخصیت‌های کارتونی بی‌نامش برای تلویزیون اقتباس شوند، او برای نام دختر خانواده از روز چهارشنبه الهام گرفت. نام چهارشنبه که برازنده شخصیت ترسناک اوست، از یک قافیه لالایی معروفی الهام گرفته شده است که می‌گوید «فرزندی که چهارشنبه به دنیا آمده است پر است از درد و نا امیدی». شعری که در سال ۱۸۳۸ برای اولین بار منتشر شد.

بازگشت ونزدی!

قبل از اینکه اورتگا نقش ونزدی آدامز را برای سریال نتفلیکس بازی کند، ۹ بازیگر دیگر ونزدی را روی پرده به تصویر کشیده‌اند یا قبل از او صداپیشگی این شخصیت را برای انیمیشن آن انجام داده‌اند. کریستینا ریچی (Christina Ricci)، با این حال می‌توان گفت نمادین‌ترین تصویر روی صفحه نمایش از دختر کوچک گاتیک را اجرا کرده است. کریستینا ریچی برای اولین بار در نقش ونزدی در فیلم اصلی خانواده آدامز در سال ۱۹۹۱ و دنباله آن در سال ۱۹۹۳ حاضر شد و ارزش‌های خانواده آدامز را  به اجرا درآورد. اکنون او ۲۹ سال بعد در سریال ونزدی از نتفلیکس بازگشته تا دوباره به دنیای خانواده آدامز در جدیدترین تجسم خود بپیوندد. کریستینا نقش مرلین تورنهیل را در سری جدید ونزدی، ملکه خوابگاه اوفلیا هال و همچنین معلم علوم گیاه شناسی بازی می‌کند. مرلین تورنهیل اولین و تنها معلم نورمی است که در کل تاریخ مدرسه به کارکنان آکادمی Nevermore ملحق شده و رفتاری دوستانه داشته، خجالتی است و بیشتر احساسات خودش را نمایان نمی‌کند، اما او راز شومی را در مورد پیشینه خود پنهان کرده که هیچ کس در مدرسه تصور نمی‌کند.

اسکوبی دوو

یکی از جالب‌ترین ایستراگ‌ های سریال Wednesday در فصل ۱ قسمت ۴، عنوان می‌شود. هنگامی که کلانتر شهر جریکو به اسکوبی دو اشاره می‌کند، که به فیلم‌های جدید اسکوبی دو که خانواده آدامز را در یک قسمت متقاطع در سال ۱۹۷۲ نشان می‌دهد، برمی‌گردد. او عنوان می‌کند که آیا شما و گروه اسکوبی به تکالیف خود پایبند نیستید و تحقیقات را به متخصصان واگذار می‌کنید؟ در یکی از قسمت‌های اصلی سریال اسکوبی دو در سال ۱۹۷۲، با عنوان ونزدی گم شده است، گومز و مورتیشیا به ماه عسل دوم خود می‌روند و گروه حل معما به خانه آدامزها می‌روند تا ونزدی را که ناپدید شده، پیدا کنند؛ اما او همچنان ناپدید می‌ماند و گروه اسکوبی دو را مجبور می‌کند تا او را پیدا کنند. اما پرونده قبل از بازگشت گومز و مورتیشیا حل می‌شود.

حیوان خانگی دوشیزه آدامز

فصل اول سریال ونزدی، در قسمت ۶، یک فلش بک به جشن تولدهای‌گذشته ونزدی دیده می‌شود، و در صحنه‌ای ونزدی یک پینیاتا پر از عنکبوت را باز می‌کند. عنکبوت‌ها بچه‌های دیگر را در مهمانی می‌ترسانند، اما دور ونزدی  آرام می‌خزند. در سریال تلویزیونی خانواده آدامز در سال ۱۹۶۴، ونزدی در واقع یک عنکبوت خانگی به نام هومر داشت که او را در یک جعبه نگهداری می‌کرد. اگرچه هومر در سریال ظاهر نمی‌شود، اما عشق ونزدی به خزنده‌های کوچک در یکی دیگر از حیوانات خانگی دوران کودکی او باری دیگر شکل می‌گیرد. در یک لحظه شاهد پیوند نادر بین ونزدی و هم اتاقی‌اش انید، هستیم و او اشاره می‌کند که یک عقرب خانگی به نام نرو داشته است، و زمانی که او ۶ ساله بود آن توسط چند پسر بی‌رحم که او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند به طرز غم‌انگیزی کشته شده است.

عینک، کلاه، موهای بلند

یکی دیگر از ایستراگ‌ های سریال Wednesday ، پرتره پسر عموی ایگناتیوس ایت (Ignatius Itt) در زیرزمین انجمن مخفی Nightshades است، که پشت آن گاوصندوقی قرار دارد که سندی مهم را در دست داشته و به عنوان سرنخی برای حل پرونده ونزدی عمل می‌کند. ایگناتیوس ایت، همانطور که عمو فستر برادر گومز به ونزدی معرفی می‌کند، بخشی از ترکیب اصلی اعضای خانواده آدامز در اولین اجرای تلویزیونی خانواده آدامز است. عموزاده ایت، اگرچه از نظر بیولوژیکی با آدامزها مرتبط است اما به نظر نمی‌رسد که یک انسان باشد، او کاملاً از موهای بور تشکیل شده است که از سر او تا زمین می‌رسند و علاوه بر این، کلاه و عینک آفتابی گردی را به سر می‌گذارد، و حرف‌های نامفهومی می‌زند که افراد کمی متوجه آن‌ها می‌شوند.

خوابگاه آکادمی نورمور و خاله ونزدی

مانند Cousin Itt، چند شخصیت فرعی دیگر در خانواده گسترده آدامز حضور رسمی و غیررسمی در این سریال دارند. به عنوان مثال، عمو فستر و مادربزرگ آدامز که نام آن‌ها چند بار، در حکایات کوچک تهدیدآمیز به عنوان یک تاکتیک ترساندن مطرح می‌شود. عمو فستر که ظاهراً عضو خانواده مورد علاقه ونزدی است، در قسمت ۷ ظاهر کوتاهی دارد، در حالی که مادربزرگ آدامز اصلاً در فصل ۱ سریال ظاهر نمی‌شود. اوفلیا، خواهر مورتیشیا آدامز و خاله ونزدی و پاگسلی در سریال اصلی تلویزیونی خانواده آدامز از سال ۱۹۶۴ حاضر شده و در این سریال تنها نام او برده می‌شود. در حقیقت اوفلیا نام خوابگاهی است که او در آن اقامت دارد و برگرفته از نام خاله‌ ونزدی است.

نظر شما در رابطه با ایستراگ های سریال Wednesday چیست؟ آیا ایستراگ دیگری در این اثر وجود داشته که در این مطلب عنوان نشده؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

4.1 101 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

26 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا