eFootball PES 2020

پیش نمایش بازی eFootball PES 2020

پیش به سوی فوتبالی تکامل یافته‌تر!

در این مطلب قصد داریم تنها چند روز مانده به عرضه‌ی بازی eFootball PES 2020، پیش‌نمایشی از آن داشته باشیم.

همواره فوتبال به عنوان یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها یا حتی پرطرفدارترین ورزش جهان شناخته می‌شود. گاهی اوقات شاهد این موضوع هستیم که طرفداران فوتبال مدت زمان بسیار زیادی خود را درگیر این ورزش و حواشی درون زمین و بیرون آن می‌کنند. اما به طور واضح موضوعی وجود دارد که دیدن و دنبال کردن فوتبال یک نوع لذت دارد و تجربه بازی کردن فوتبال، چه به صورت واقعی و چه با پلتفرم‌های بازی، یک نوع لذت دیگر را به طرفداران این ورزش القا می‌کند.

با تمام این اوصاف، فوتبال در صنعت بازی‌های ویدیویی نیز نقش بسیار پررنگی دارد به طوری که شرکت‌های کونامی و الکترونیک آرتز با عرضه‌ سالیانه‌ی PES و FIFA درآمد بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهند و البته مخاطبان بسیار زیادی را نیز به خود جذب می‌کنند. حالا مطابق سنت هر ساله‌ی شرکت کونامی، امسال نیز شاهد عرضه نسخه‌ی جدیدی از مجموعه PES خواهیم بود اما با این تفاوت که نسخه‌ی جدید با نام eFootball PES 2020 شناخته خواهد شد.

بازی eFootball PES 2020
رونالدینیو و لیونل مسی، دو اسطوره بارسلونا بر روی کاور بازی eFootball PES 2020

شاید بتوان یکی از بهترین ویژگی‌های گیم‌پلی eFootball PES 2020 را پیاده‌سازی سبک‌های مختلف در جریان بازی قلمداد کرد

شاید بتوان گفت که سری Pro Evolution Soccer پس از عرضه نسخه‌ی ماندگار PES 2013 دچار افت فاحشی در نسخه‌های بعدی مجموعه شد و بسیاری از طرفداران خود را در پایان نسل هفتم کنسول‌ها ناامید کرد. اما با شروع نسل هشتم و عرضه‌ی PES 2015 شاهد احیای مجدد این مجموعه بودیم و در حال حاضر می‌توانیم ببینیم که هر ساله کونامی نسخه‌ی بهتری به نسبت نسخه قبل مجموعه PES را عرضه می‌کند. حالا با توجه به اطلاعات، نمایش‌ها و البته دموی قابل بازی eFootball PES 2020 به نظر می‌رسد که امسال شاهد یک بازی خوب دیگر از این مجموعه هستیم.

اولین فاکتوری که می‌تواند یک شبیه‌ساز فوتبالی را تبدیل به محصولی با کیفیت کند، گیم‌پلی آن است. با توجه به تجربه‌ای که از دمو PES 2020 داشتم، گیم‌پلی بازی بسیار روان و لذت‌بخش است و به نسبت نسخه‌ی قبل از پیشرفت خوبی بهره می‌برد. در بازی شما می‌توانید سبکی که می‌خواهید را اجرا و پیاده‌سازی کنید. به عنوان مثال، با تیمی مثل بارسلونا که معمولا به شیوه معروف تیکی تاکا فوتبال بازی می‌کنند، می‌توانید در PES 2020 این شیوه را پیاده‌سازی کرده و با پاس‌های کوتاه و عرضی به نزدیک دروازه حریف برسید. یا برای مثال می‌توانید با تیمی مثل بایرن مونیخ که اغلب پرس‌های شدید آلمانی را در طی بازی خود اجرا می‌کنند را در PES 2020 پیاده‌سازی کنید. همین موضوع باعث می‌شود تا لذت تجربه گیم‌پلی eFootball PES 2020 دو چندان شود. فیزیک توپ در بازی به خوبی طراحی شده است و دروازه‌بانها نیز از هوش مصنوعی خوبی برخوردار هستند. اما شاید یکی از مشکلاتی که در گیم‌پلی نسخه‌ی دمو بازی به چشم می‌خورد، هوش مصنوعی ضعیف مدافعان است. در طی تجربه‌ای که از نسخه دمو بازی داشتم، بارها و بارها ضعف مدافعین در جاگیری‌ها را حس کردم و البته برخی اوقات مدافعین شما اشتباهاتی را انجام می‌دهند که ناخودآگاه لطمه بدی به تجربه شما وارد می‌کند. به نظر می‌رسد کونامی باید فکر اساسی برای هوش مصنوعی مدافعین در بازی کند.

بازی eFootball PES 2020
گیم‌پلی بازی eFootball PES 2020 اگرچه بسیار روان و لذت‌بخش است، اما با این حال با مشکل هوش مصنوعی ضعیف مدافعین دست و پنجه نرم می‌کند!

مسترلیگ نسخه جدید PES به شدت واقع‌گرایانه شده و شما می‌توانید به غیر از مربی که خودتان شخصی سازی می‌کنید، از مربی‌های واقعی مثل یوهان کرویف و دیه‌گو مارادونا در مسترلیگ خود استفاده کنید. علاوه بر این‌ها شما باید در کنفرانس‌های خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ بدهید و جلسات متعددی با بازیکنان خود درباره چگونگی عملکرد آن‌ها برگزار کنید

بخش مسترلیگ و My Club نیز مثل نسخه‌های قبلی در بازی وجود دارند. در بخش Master Leauge بازی شاهد حضور مربی‌های واقعی هستیم و به عنوان مثال شما می‌توانید در نقش مربی‌هایی مثل یوهان کرویف و یا دیه‌گو مارادونا تیم خود را در مسترلیگ هدایت کنید. همچنین مثل نسخه‌های قبلی می‌توانید یک مربی جدید را شخصی سازی کرده و به مدیریت تیم خود بپردازید. از نکات مثبتی که سازندگان درباره بخش مسترلیگ به آن اشاره کرده‌اند، تعامل طبیعی‌تر سرمربی با بازیکنان است به طوری که یک سیستم دیالوگ در بازی پیاده‌سازی شده تا شما بتوانید با آزادی عمل بیشتری با تک تک بازیکنان خود در ارتباط باشید و همچنین در کنفرانس‌های مختلف خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ دهید. به طور کلی به نظر می‌رسد که کونامی تحول زیادی در این بخش پرطرفدار مجموعه PES ایجاد کرده است. بخش My Club نیز مثل سال‌های گذشته به قوت خود باقی است و بدون تفاوت چشم‌گیری در بازی eFootball PES 2020 حضور خواهد داشت. از مهم‌ترین اسطوره‌هایی که به بخش My Club امسال اضافه شده‌اند می‌توان به رونالدینیو، دیوید بکهام، یوهان کرویف و دیه‌گو مارادونا اشاره کرد.

بازی eFootball PES 2020
نمایی از یوهان کرویف و بخش مسترلیگ PES 2020

یکی از بزرگترین ضعف‌های مجموعه PES به خصوص در طی سال‌های اخیر، لایسنس یا همان حق استفاده از نام واقعی تیم‌ها در بازی بوده است. مشکلی که کونامی همواره با آن دست و پنجه نرم کرده و از آن طرف الکترونیک آرتز با FIFA همیشه از این حیث برتری خاصی به مجموعه PES داشته است. با این حال، بازی eFootball PES 2020 امسال از نظر لایسنس پیشرفت چشم‌گیری داشته است. کونامی موفق به گرفتن لایسنس سری آ (لیگ برتر ایتالیا) شده است و از آن جالب‌تر لایسنس کامل تیم یوونتوس است به طوری که الکترونیک آرتز نمی‌تواند از اسم و ورزشگاه و کیت واقعی این تیم در FIFA 20 استفاده کند. همچنین کونامی لایسنس تیم‌هایی مثل بایرن مونیخ آلمان و منچستر یونایتد انگلستان را نیز به دست آورده است و با تیم‌هایی مثل بارسلونا اسپانیا و آرسنال انگلستان به همکاری خود ادامه خواهد داد. اگرچه تیم‌هایی مثل بارسلونا و بایرن مونیخ در FIFA 20 با لباس و نام واقعی حضور خواهند داشت اما حق طراحی ورزشگاه‌های این تیم‌ها به طور کلی در اختیار کونامی قرار دارد و الکترونیک آرتز صرفا می‌تواند یک ورزشگاه غیر واقعی برای آن‌ها طراحی کند.

بازی eFootball PES 2020
تونل ورودی ورزشگاه آلیانز آرنا بایرن مونیخ که بسیار خوب طراحی شده است

گرافیک بازی و طراحی چهره‌ی بازیکنان نیز از طراحی خوبی برخوردار است اما با این حال یک مقدار جای کار بیشتری دارد. به عنوان مثال در نسخه دموی بازی طراحی لباس بازیکنان به هیچ عنوان قابل قبول نیست و سازندگان باید بیشتر به موارد این چنینی توجه کنند. گرافیک نسخه دمو eFootball PES 2020 از کیفیت مطلوبی برخوردار است اما به نظر در نسخه‌ی نهایی باید شاهد گرافیک بهتری باشیم.

اگر بخواهیم یک نتیجه‌گیری کلی کنیم، با توجه به نمایش‌ها، اطلاعات و البته تجربه نسخه دموی بازی نشان‌دهنده‌ی آن است که امسال شاهد یک شبیه‌ساز فوتبالی خوب از کونامی خواهیم بود و با توجه به ارائه‌ی گیم‌پلی روان و البته لایسنس شدن تیم‌های بیشتر در eFootball PES 2020، الکترونیک آرتز کار سختی برای رقابت با کونامی پیش رو خواهد داشت.

بازی eFootball PES 2020، در تاریخ ۲۱ شهریورماه (۱۲ سپتامبر) برای پلتفرم‌های، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا