بازی Duet

معرفی بازی Duet

از خشم تا اوج آرامش، تنها در ۲۰ ثانیه

یکی از عجیب‌ترین، آرامش‌بخش‌ترین و درعین‌حال باهوش‌ترین بازی‌هایی که می‌توانید با آن سر و کله بزنید، Duet ساخته‌ی شرکت Kumobius است. Duet ذهن شما را در جهتی که می‌خواهد تربیت، انواع احساسات را بهتان القا کرده و حسابی سرگرمتان می‌کند.

با شروع بازی به شما پیشنهاد می‌شود که از هدفون استفاده کنید. موسیقی این بازی به‌صورت اختصاصی توسط Tim Shiel ساخته شده و در هر مرحله حسی متفاوت اعم از انکار، عصبانیت و … به شما القا می‌کند. هر مرحله نیز اسم متفاوتی مناسب با موسیقی و حس‌های مختلف دارد. صدای راهنمای بازی نیز Jojo Petrina است و با آرامش و صدای نافذش حس خوب و اطمینان به شما القا می‌کند. هدف Duet این است که گوی‌ها را سالم به مقصد برسانید.

در هر مرحله‌ی بازی، شما دو گوی به رنگ‌های قرمز و آبی در اختیار دارید که حول محور یک مدار می‌چرخند. با هربار ضربه زدن روی صفحه، جهت چرخش مدار از ساعت‌گرد به پاد ساعت‌گرد و بالعکس تغییر می‌کند. سر راه‌تان موانع مستطیل و مربع سفید رنگی وجود دارد که اگر هرکدام از گوی‌ها به آن برخورد کنند، می‌بازید و باید آن مرحله را از اول بازی کنید.

طراحی Duet ساده، چشم‌نواز و با کیفیت است. دو شی اصلی بازی بیش‌ترین رنگ‌هایی‌ست که می‌بینید و در باقی طراحی از رنگ‌های سیاه، سفید و طیف‌های خاکستری استفاده شده‌ است. در پس‌زمینه‌ی هر مرحله، رنگ سیاه و اشکال هندسی تکرار شونده خاکستری که حواس‌تان را هم پرت نمی‌کند دیده می‌شود. گوی‌های رنگی هر بار که به موانع سفید رنگ بازی برخورد می‌کنند، اثری از خود به‌جا می‌گذارند و موانع را شبیه به آثار هنری مدرن می‌کنند.

طراحی مینیمال و مدرن Duet، باعث می‌شود تا روی روند اصلی بازی تمرکز کنید

Duet را در چند حالت مختلف مانند حالت داستانی، چالش‌ها، بخش پایانی، شروع دوباره و سرعت بالا می‌توانید بازی کنید که از تمام این بخش‌ها قسمت داستانی، چالش‌ها و سرعت بالا به‌صورت رایگان در دسترس است و برای بازی کردن دیگر بخش‌ها باید آن‌ها را توسط پرداخت درون‌برنامه‌ای خریداری کنید.

اسم مراحل بخش داستانی یا اصلی، از روی مدل کوبلر-راس با اندکی دخل و تصرف انتخاب شده‌است. کوبلر-راس یا پنج مرحله اندوه بیانگر حالات احساساتی‌ست که در مواجهه با فقدان و از دست دادن فرد نزدیکی بر اثر مرگ، در انسان پدید می‌آید. این مراحل متشکل از: انکار، خشم، تقلا، افسردگی و پذیرش است. در Duet مراحل به این ترتیب نام‌گذاری شده‌اند: ناآگاهی، انکار، خشم، تقلا، گناه، افسردگی، امید و پذیرش.

نام‌گذاری مراحل بازی، از مدل کوبلر - راس و حالات روانی انسان‌ انجام شده‌ است

آیا شانس در گذراندن مراحل Duet تاثیر دارد؟ خیر! برخلاف خیلی از بازی‌های اکشن، شانس هیچ تاثیری در این بازی ندارد. تمرکز، دقت و کنترل مهم‌ترین نکات برای برد این بازی است. ممکن است در لحظات اول، Duet بی‌معنی به‌نظر برسد اما بعد از گذراندن چند مرحله، متوجه منطق و قوانین لذت بردن از این بازی به‌ظاهر ساده اما پیچیده خواهید شد.

چرا می‌گوییم Duet یک بازی باهوش است؟ بازی‌های باهوش بلدند شما را به نقطه ۱۰۰ عصبانیت برسانند و دقیقا موقعی که می‌خواهید کنار بکشید، اجازه دهند وارد مرحله بعدی شوید. Duet با ریتم‌ها و صدای راهنما، با مغز شما بازی می‌کند و نظم خاص و سختی را کم‌کم بهتان آموزش می‌دهد. در توضیحات بازی اصلی‌ترین جمله این است: آرامشت را حفظ کن و از همه‌چیز دور بمان.

در آغار هر مرحله، راهنما به شما نکات ارزشمندی را گوشزد می‌کند

میانه‌ی بازی، با پیغامی روی صفحه مواجه می‌شوید با این مضمون: Why are you doing this to yourself? (چرا با خودت این‌کار را می‌کنی؟) و بعد از گذراندن مراحل بیش‌تر‌، پیغام دیگری از شما می‌پرسد: All that pain and misery. Was it worth it? (تمام این درد و بدبختی، ارزشش را داشت؟)

هر مرحله از بازی تنها ۲۰ ثانیه زمان می‌برد و هرچه پیش می‌روید، سخت‌تر می‌شود. زمانی که ریتم بازی را حس کنید و احساساتتان را رها کنید، موفق به برد خواهید شد. مراحل شما را عصبی و غمگین خواهند کرد اما هر بار که از آن‌ها می‌گذرید، حس رهایی وصف‌ناپذیری شما را دربرمی‌گیرد که ترغیب می‌شوید بازهم بازی کنید.

Duet روی اصول خاص روانشناسانه ساخته شده‌ است. اگر دوست دارید ذهنتان را به چالش بکشید و پس از چالش، یک رهایی بی‌سابقه و آرامش‌بخش را تجربه کنید، این بازی برای شما مناسب است. ساعت‌ها با این بازی سرگرم می‌شوید و احساسات مختلفی را تجربه می کنید. Duet بیش‌تر از یک بازی است؛ بیش‌تر از یک سرگرمی و برای سازماندهی ذهن‌تان به سراغش بروید.

Duet در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و جوایز زیادی را از آن خود کرد، با گذشت این‌همه سال Duet هنوز تازه و قابل کشف است. می‌توانید Duet را روی گوشی‌های اندروید و iOS به‌صورت رایگان نصب کنید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا