#مهسا_امینی

بررسی بازی Doraemon Story of Seasons

قهرمان مانگایی که کشاورز شد

دوریمان (Doraemon) بدون هیچ تردیدی یکی از مشهورترین کاراکترهای مانگاهای ژاپنی است که برای اولین بار در سال 1970 میلادی پا به عرصه وجود گذاشت. دوریمان یک گربه رباتیک است که از قرن 22 میلادی به زمان حال سفر می‌کند تا کمک حال پسری به نام نوبی نوبیتا شود. با این که تاکنون 63 بازی با عناوین مختلف و با حضور دوریمان روانه بازار شده اما در کمال تعجب بازی Doraemon Story of Seasons اولین بازی با حضور این گربه دوست داشتنی است که در بازارهای خارج ژاپن عرضه می‌شود. ایده اولیه ساخت یک بازی Cross Over از دنیای دوریمان و سری Story of Seasons توسط کنجی ناکاجیما، تهیه کننده کمپانی  Bandai Namco به استودیوی Marvelous ارائه شد. از آن جایی که ناکاجیما یکی از طرفداران پروپاقرص دوریمان و سری Story of Seasons است و از سوی دیگر یکی از عاشقان سینه چاک بازی Harvest Moon: Back to The Nature نیز به حساب می‌آید، به قدری با این ایده عشق کرده بود که مسئولان استودیو Marvelous را هم در جریان گذاشت و این جرقه اولیه تولد بازی  Doraemon Story of Seasonsبود.

 

آبیاری بذرها حوصله زیادی می‌خواهد

داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که نوبیتا پس از کاشت یک بذر اسرار آمیز، به همراه دوستانش و دوریمان در یک دنیای دیگر و شهر Natura ظاهر می‌شوند. حال که هیچ راه فراری پیش روی این گروه نیست، آن‌ها چاره‌ای جز خو گرفتن با زندگی ساکنان روستا و کار کردن در آن ندارند. در این میان هم قرعه کشاورزی در یک زمین رها شده به نوبیتا که گیمرها کنترلش را برعهده می‌گیرند میافتد. قطعا در عناوینی مانند سری Story of Seasons سناریو اهمیت خاصی برای بازیکنان نداشته و این تنها شخصیت پردازی و روابط بین ساکنان دهکده است که برای آن‌ها مهم است. اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، شخصیت پردازی بازی به نحو احسن صورت گرفته و بازیکنان به خوبی و به سرعت می‌توانند با اهالی روستا ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها علاقه مند شوند. داستان‌هایی که در روستا جریان دارند از جذابیت کافی برخوردار هستند تا بازیکنان را وادار به خروج از مزرعه خود و گشت و گذار در محیط کنند.

شخصیت پردازی خوب از نقاط قوت گیم پلی بازی است

با وجود نقاط قوتی که شخصیت پردازی و داستان سرایی بازی Doraemon Story of Seasons در دل خود دارد اما درباره گیم پلی بازی و هسته اصلی آن یعنی کشاورزی و دامداری به همین راحتی نمی‌توان صحبت کرد.

نام بازی Stardew Valley برای هیچکدام از طرفداران شبیه سازهای کشاورزی و بسیاری از گیمرها نامی ناآشنا نیست. این بازی که با الهام از سری Harvest Moon ساخته شده، به خوبی ایرادات این سری در زمینه شبیه سازی کشاورزی را برطرف ساخته و عملا می‌توان گفت استانداردهای جدیدی را در این زمینه پایه گذاری کرده. برهمین اساس تمامی عناوین شبیه ساز کشاورزی که پس از Stardew Valley روانه بازار می‌شوند، ناخواسته با این عنوان بی‌نظیر مقایسه خواهند شد. حال وقتی بازی Doraemon Story of Seasons را با Stardew Valley مقایسه می‌کنیم، فهم این نکته که از نظر شبیه سازی کشاورزی و لذت دامداری، بازی مورد نظر ما در حد و اندازه Stardew Valley ظاهر نمی‌شود چندان سخت نیست. در ادامه برخی از بزرگترین نقاط ضعف گیم پلی بازی را به طور مختصر بررسی می‌کنیم.

داستان بازی با وجود جذابیت نقطه قوت اصلی بازی نیست

نخست از پروسه پاکسازی مزرعه از علف‌های هرز، چوب خشک و سنگ شروع می‌کنیم که بیش از حد زمان‌بر است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که عناوین شبیه ساز کشاورزی مانند Story of Seasons با آن درگیر هستند، نحوه حرکت کاراکتر اصلی است. در بازی‌ای مانند Stardew Valley  یا Harvest Moon: Back to Nature حرکت کاراکتر در چهار جهت اصلی صورت می‌گیرد و خبری از انحراف از مسیر در جهت‌های مختلف نخواهد بود، این سادگی مسیر حرکت باعث می‌شود گیمرها بتوانند به راحتی و با سرعت بیشتر علف‌های هرز در مسیر خود را از جا کنده یا چوب خشک‌ها را بشکنند. وقتی کاراکتر اصلی را بتوان در هر مسیری حرکت داد، بسیاری از مواقع کاراکتر در نقطه‌ای که بخواهیم قرار نگرفته و به عنوان مثال به جای شخم زدن نقطه A1، نقطه A2 را شخم می‌زند. این اشتباهات سهوی بارها و بارها تکرار می‌شوند و از سرعت گیم پلی می‌کاهند، همین تاخیرها و اشتباهات در نهایت باعث ناراحتی گیمرها می‌شود.

فرمول کشاورزی و دامداری هنوز همان فرمول اولیه Harvest Moon است

از سوی دیگر یکی دیگر از دلایلی که باعث کند شدن گیم پلی در بازی Doraemon Story of Season می‌شود، الزام گیمرها به برداشتن آیتم‌های مختلف از روی زمین است. به عنوان مثال وقتی درختی را می‌برید یا سنگ بزرگی را می‌شکنید، می‌توانید منابع اولیه چوب و سنگ بدست آورید. معضلی که در این بازی وجود دارد، الزام گیمرها به برداشتن تک به تک منابع است بدین صورت که یک بار باید سنگ را بشکنید و در ادامه تکه سنگ‌های کوچک به دست آمده را بار دیگر از روی زمین بردارید. این پروسه بسیار طولانی و وقت گیر است و فقط باعث اتلاف وقت بازیکنان می‌شود. وقتی درخت می‌برید یا سنگی را می‌شکنید، منابع به دست آمده به صورت خودکار باید به کوله پشتی منتقل شود و همین طور با سرعت سراغ آیتم‌های بعدی بروید.

فرمول کشاورزی  و دامداری در بازی Doraemon Story of Seasons هنوز همان فرمول اولیه Harvest Moon  است که این هم به خودی خود یک نکته منفی محسوب می‌شود. پس از گذشت چند دهه از عرضه نخستین قسمت سری، هنوز هم حیواناتی که گیمرها می‌توانند در مزرعه خود نگه دارند به مرغ، گوسفند، گاو اسب ختم می‌شوند. در حالی که بازی Stardew Valley چندین حیوان دیگر از جمله اردک، بز و خرگوش را هم به لیست حیوانات افزود، سازندگان بازی Doraemon Story of Seasons زحمت افزودن حیوانات جدید را هم به خود نداده‌اند.

محیط بازی بسیار زیبا طراحی شده

سازندگان اندکی به خود زحمت نداده‌اند تا گیم پلی سری را متحول سازند

در موضوع کشاورزی و رسیدگی به حیوانات هم داستان چندان متفاوت نیست. هنگامی که بازی Stardew Valley پدیده شگفت انگیز آبپاش خودکار و سیستم اتوماتیک تغذیه حیوانات را معرفی کرد، سازندگان این بازی به خود زحمت نداده‌اند اندکی از این ایده‌های نو الهام بگیرند. نیاز گیمرها به آب دادن دستی و روزانه به گیاهان از یک سو و لزوم غذا دادن به حیوانات از سوی دیگر باعث می‌شود بیشتر وقت بازیکنان صرف آبیاری و غذا دادن در همان محیط مزرعه شده  و کمتر زمانی برای گشت و گذار در شهر و زیرو رو کردن معدن باقی بماند. این موضوع یک دو راهی نسبتا سخت در مقابل گیمرها قرار می‌دهد. گسترده کردن مزرعه و زیر کشت بردن تمام مساحت زمین بدون استفاده از آبپاش‌های خودکار زمان بسیار زیادی از بازیکنان می‌گیرد و تکرار روزانه و مداوم این پروسه در نهایت به یکنواخت شدن شدید گیم پلی می‌انجامد. برهمین اساس بازیکنان باید انتخاب کنند که می‌خواهند بخش اعظم وقتشان را صرف آبیاری کنند یا این که عطای درآمد زیادتر را به لقایش بخشیده و به گشت و گذار و پیگیری داستان اهالی شهر بپردازند.

با این حال گیم پلی بازی تماما نقطه ضعف نیست و نکات قوت زیادی هم می‌توان در آن یافت. به عنوان مثال امکانات قرار داده شده در بازی برای شخصی سازی خانه بسیار گسترده است و بازیکنان می‌توانند از میان خیل عظیمی از لوازم خانگی، مجسمه و مبلمان خانه خود را تزیین کنند. از سوی دیگر بخش شکار حشرات هم یکی از مینی گیم‌های نسبتا جذاب بازی است و تکمیل کلکسیون این حشرات می‌توان اوقات خوشی را برای گیمرها رقم بزند.

در نهایت اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، بدون شک بازی Doraemon Story of Seasons یک عنوان زیبا از نظر طراحی هنری و همین شخصیت پردازی است که می‌توان ساعت‌ها در آن وقت گذراند شد اما اگر هدف اصلیتان لذت بردن از کشاورزی، دامداری و زیر و رو کردن معادن است، یک کاراکتر جدید در Stardew Valley بسازید و سراغ این بازی نیایید.


7.5 خوب
بازی Doraemon: Story of Seasons علیرغم تمام زیبایی‌های بصری و شخصیت پردازی خوب، در بحث گیم پلی چندان رضایت بخش نیست و می‌توان گفت مکانیزم‌های کشاورزی و دامداری در آن تغییر چندانی نسبت به قسمت‌های نخستین Harvest Moon نداشته و اگر صرفا به دنبال بازی‌ای برای کشاورزی و دامداری هستید، همچنان به Stardew Valley بچسبید.
  • طراحی هنری زیبا
  • امکانات گسترده شخصی سازی خانه
  • کاراکترهای دوست داشتنی
  • مینی گیم جالب شکار حشرات
  • حضور شخصیت بامزه دوریمان
  • مکانیزم‌های کشاورزی و دامداری ابتدایی
  • برخی از فعالیت‌ها بی دلیل زمانبر هستند
  • بخش معرفی اولیه بسیار طولانی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا