فیلم های لایو اکشن دیزنی

۱۰ بازیگر برتر در فیلم های لایو اکشن دیزنی که اجرای آن‌ها باعث موفقیت اثر شد

بازیگرانی که فیلم را موفق کرده‌اند

در این مطلب به معرفی ۱۰ بازیگر در فیلم های لایو اکشن دیزنی می‌پردازیم که با هنر خود توانسته‌اند تا شخصیت مورد نظر را از دنیای خاطره‌انگیز کارتونی به جهان Live-Action منتقل کنند.

طی چند سال گذشته ساخت بازسازی‌هایی از عناوین قدیمی، به موضوع تازه‌ای برای کمپانی‌های سازنده بازی و فیلم تبدیل شده است. برای مثال می‌توان شرکت Capcom را مثال زد که بازی Resident Evil 2: Remake را در سال ۲۰۱۹ عرضه کرده بود. به هر حال ساخت این بازسازی از یک عنوان بسیار قدیمی و دریافت نمره ۱۰/۱۰ در بسیاری از نقدها، باعث شد تا بازی Resident Evil 3: Remake هم در سال پس از آن معرفی و عرضه شود.

با این وجود چه چیزی باعث موفقیت این عناوین می‌شود؟ درست است که تازه کردن خاطره‌ها در گرافیک 4K یک گزینه اجتناب ناپذیر در استقبال از آن‌ها خواهد بود، اما نکته قابل توجه اینجاست که انجام طراحی‌های گرافیکی و کار صداپیشه‌ها در این بازسازی‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. همچنین شاید مهم‌ترین اصل در بازسازی یک عنوان حفظ یک چارچوب کلی از آنچه که پیش‌تر کاربران دیده بودند باشد. به نحوی که باید برخی صحنه‌های مهم به درستی تکرار شده و بازسازی آن‌ها به خوبی انجام شود. 

به هر حال بازسازی بازی‌های ویدیویی بیشتر با تمرکز روی کارهای گرافیکی و نمایش دادن اتفاق‌ها است، اما در دنیای سینما اوضاع کمی متفاوت می‌شود. بدون شک بازگردانی آنچه که در گذشته به صورت کارتونی دیده شده با کیفیت بسیار بالا، آن هم در قالب یک فیلم سینمایی کار بسیار سختی خواهد بود. تفاوت آن هم این است که در بازسازی یک فیلم به صورت لایو اکشن، در کنار طراحی گرافیکی، بیشترین حجم از سختی کار روی دوش بازیگرانی است که باید انتظار بینندگان را از آنچه که در گذشته با آن خاطره داشته‌اند برآورده کنند.

با این حال طی سالیان گذشته فیلم های لایو اکشن کمپانی دیزنی تعداد بیشتری را پیدا کرده و نتایج آن‌ها نیز در برخی موارد مثبت و از دید منتقدان در بعضی آثار  منفی بوده است. به همین منظور امروز قصد داریم تا تعدادی از آثار این سبک دیزنی، که موفقیت خود را به بازی حرفه‌ای بازیگران خود مدیون هستند را معرفی کنیم.

۱۰. دونالد گلاور در نقش سیمبا

فیلم: The Lion King

سال اکران: ۲۰۱۹

جدال دو شیر بر سر عنوان پادشاهی جنگل در کارتون شیرشاه قطعا با صدای اصلی دو بازیگر محبوب، متیو برادریک (Matthew Broderick) در نقش سیمبا و جیمز ارل جونز (James Earl Jones) در نقش منفی موفاسا در خاطر طرفداران باقی مانده است‌. با این حساب، ساختن یک بازسازی از این اثر بدون داشتن این دو بازیگر، کار بسیار دشواری خواهد بود. 

حال جالب است بدانید که جیمز ارل جونز برای نقش خود در فیلم لایو اکشن Lion King بازگشت، اما نقش سیمبا به دونالد گلاور (Donald Glover) رسید که صدای نپخته دوران کودکی این شخصیت را به بهترین شکل ممکن اجرا کرد تا یکبار دیگر ثابت کند که از استعدادهای برتر در حرفه خود است.

۹. اما واتسون در نقش بل

فیلم: Beauty And The Beast

سال اکران: ۲۰۱۷

یکی از فیلم های لایو اکشن دیزنی که در سال ۲۰۱۷ موفقیت بسیاری را به دست آورد Beauty And The Beast یا همان دیو و دلبر بود. با این حال بازسازی چنین اثری و از دلایل مهم موفقیت آن را می‌توان بازی بی‌نظیر اما واتسون (Emma Watson) در نقش بل دانست.

در واقع واتسون بیشترین خاطره را با سری فیلم‌های Harry Potter و شخصیت هرماینی گرنجر (Hermione Granger) در ذهن طرفداران ایجاد کرده بود، اما برای گرفتن نقش بل، او تلاش بسیاری کرد تا این کاراکتر را به بهترین شکلی که می‌تواند به دنیای سینما وارد کند.

۸. کالین فارل در نقش هولت

فیلم: Dumbo

سال اکران: ۲۰۱۹

دامبو یکی از محبوب‌ترین کارتون‌های قدیمی دیزنی است که در سال ۲۰۱۹ بازسازی شد. داستان یک فیل کوچک با گوش‌های بزرگ که در یک سیرک مشغول به کار شده و زیر نظر مردی به نام هولت (Holt) یاد می‌گیرد که با گوش‌های خود پرواز کند!

کالین فارل کاراکتر هولت را که مدیر برنامه این سیرک است بازی می‌کند، اما شاید این نقش برای چنین بازیگر چندان مناسب نباشد. در حالی که فارل برای زنده کردن شخصیت خود در فیلم لایو اکشن Dumbo تمام تلاش خود را به کار گرفته و نتیجه آن نیز یک بازسازی بی‌نظیر شده است.

۷. بیل مری در نقش بالو

فیلم: The Jungle Book

سال اکران: ۲۰۱۶

کتاب جنگل (The Jungle Book) برای بسیاری از طرفداران کارتون‌های دیزنی یکی از بهترین‌هایی است که بازسازی آن ممکن بود باعث خراب شدن اثر شود. با این حال جان فاورو (Jon Favreau)، کارگردان نسخه بازسازی این کار، حرفه‌ای عمل کرده و در انتخاب بازیگران دقت بالایی را به خرج داده است. به نحوی که بیل مری (Bill Murray) در نقش بالو به حدی کار خود را طبیعی و خوب اجرا کرده که می‌توان آن را نزدیک‌ترین و بهترین در مقایسه با چیزی که در کارتون قدیمی کتاب جنگل دیده بودیم دانست و بازسازی آن را یکی از بهترین فیلم های لایو اکشن دیزنی حساب کرد.

۶. گونگ لی در نقش شیان

فیلم: Mulan

تاریخ اکران: ۲۰۲۰

در انتخاب این گزینه، جالب است بدانید که شخصیت شیان (Xian) هرگز در کارتون ساخت ۱۹۹۸ مولان ظاهر نشده بود. با این حال حتی در فیلم لایو اکشن Mulan که در سال گذشته میلادی اکران شد نیز این کاراکتر به عنوان شخصیت منفی اصلی نبوده و در نهایت حتی به یک تغییر در باور رسید. اما همه این‌ها باعث نمی‌شود که بازی بی‌نظیر گونگ لی در نقش شیان به عنوان یک جادوگر عجیب نادیده گرفته شود!

به هر حال لی در سایر فیلم‌های چینی نیز مهارت خود را نشان داده بود، اما در Mulan توانست استعدادش را در یکی از بهترین فیلم های لایو اکشن دیزنی نشان دهد.

۵. بیلی ایکنر در نقش تیمون

فیلم: The Lion King

سال اکران: ۲۰۱۹

شاید عجیب به نظر برسد اما اما بیلی ایکنر (Billy Eichner) در نقش شخصیت تیمون حتی صداپیشه اصلی این کاراکتر، نیتن لین (Nathan Lane) را هم در کیفیت رد می‌کند! در واقع او این موفقیت را مدیون حس شوخ طبعی خود و همچنین شخصیت تیمون است، اما تلاشی که برای ایفای این نقش کرده باعث شده تا The Lion King از بهترین فیلم های لایو اکشن دیزنی طی چند ساله اخیر باشد.

به هر حال جان فاورو نیز به عنوان کارگردان برخی از این آثار بازسازی دیزنی نشان داده که در کار خود حرفه‌ای عمل می‌کند و انتخاب بازیگر چقدر برای او و در بالا بردن کیفیت اثر مهم است.

۴. لیلی جیمز در نقش سیندرلا

فیلم: Cinderella

سال اکران: ۲۰۱۵

همیشه فیلم های لایو اکشن دیزنی نمی‌توانند موفق باشند و برخی از آن‌ها از دید منتقدان چندان هم جذاب نیستند. برای مثال بازسازی کارتون سیندرلا در سال ۲۰۱۵ به دلایل مختلف از دید منتقدان یک اثر موفق حساب نمی‌شود. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن چیده نشدن مراحل اولیه و پایه خوب برای بیان داستان باشد، اما هرقدر هم که فیلم نتیجه ضعیفی را نشان دهد، نمی‌توان از بازی خوب برخی بازیگران آن چشم‌پوشی کرد. مانند لیلی جیمز (Lily James) در نقش سیندرلا که نشان می‌دهد این بازیگر چقدر برای نمایش طبیعی یک کاراکتر تلاش می‌کند تا خود را در جای او قرار دهد.

۳. لوک ایوانز در نقش گستون

فیلم: Beauty And The Beast

تاریخ اکران: ۲۰۱۷

انتخاب یک بازیگر مناسب برای ایفای نقش شخصیت اصلی داستان همیشه الویت دارد، اما چه فایده اگر دشمن این قهرمان، نتواند شرارت خود را به حد کافی نشان دهد؟

این در حالی است که لوک ایوانز (Luke Evans) با هنرمندی خود توانسته است تا بازسازی کارتون دیو و دلبر را به یکی از بهترین فیلم های لایو اکشن دیزنی تبدیل کرده و حتی یک سریال اسپین آف مخصوص کاراکتر ابرشرور خود را هم با نام Gaston And Lefou را دریافت کرده است!

۲. نائومی اسکات در نقش یاسمین

فیلم: Aladdin

تاریخ اکران: ۲۰۱۹

به جرات می‌توان گفت که در حال حاضر بهترین بازیگر نقش یک پرنسس در فیلم های لایو اکشن دیزنی متعلق به نائومی اسکات (Naomi Scott) برای اجرای بی‌نظیر کاراکتر یاسمین در فیلم Aladdin است.

در واقع اسکات نه‌تنها شخصیت یاسمین را به بهترین شکل از دنیای کارتون به یکی از بهترین فیلم های لایو اکشن دیزنی وارد می‌کند، بلکه خصوصیات تازه‌ای را هم به آن اضافه می‌کند! همچنین خواندن آوازهای معروف پرنسس‌های دیزنی توسط این بازیگر باعث زنده کردن کاراکتر یاسمین در یک اثر بازسازی به بهترین شکل شده است.

۱. ایوان مک گرگور در نقش کریستوفر رابین

فیلم: Christopher Robin

سال اکران: ۲۰۱۸

خرس زرد و دوست داشتنی دنیای دیزنی را تقریبا همه طرفداران دنیای انیمیشن و کارتون‌های این کمپانی می‌شناسند. وینی در فیلم Christopher Robin به سراغ پسری می‌رود که حال به یک مرد بالغ تبدیل شده و نقش آن را ایوان مک گرگور (Ewan McGregor) بازی می‌کند.

با این وجود گرگور دو کار را در ایفای نقش شخصیت کریستوفر رابین به خوبی در معرض نمایش گذاشت؛ یکی نشان دادن خود کاراکتر رابین و دیگری تعامل با دنیای کودکی و همچنین شخصیت پو (Pooh) که باید به خوبی انجام می‌شد تا این اثر نیز در لیست بهترین فیلم های لایو اکشن دیزنی قرار بگیرد.

به هر حال تمامی این بازیگران و حتی بسیاری از افرادی که نام آن‌ها در این لیست برده نشده است برای ارائه بهترین کار در بازسازی کارتون‌های قدیمی و خاطره‌انگیز دیزنی تلاش کرده و موفق شده‌اند.

 

اما نظر شما درباره نحوه ایفای نقش این بازیگران چیست؟ آیا آن‌ها به خوبی توانسته‌اند در دنیای جدید و در قالب لایو اکشن، شخصیت مورد علاقه و دوران کودکی شما را به تصویر بکشند؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا