برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
خرید گوشی میانرده سامسونگ
1%
  • 10/10

سردرگمی کاربران در خرید گوشی میانرده سامسونگ؛ همه گوشی‌ها شبیه هم هستند!

سیاست اشتباه سامسونگ کاربران را سردرگم کرد

سردرگمی کاربران در خرید گوشی میانرده سامسونگ؛ همه گوشی‌ها شبیه هم هستند! ۰ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ یادداشت فناوری کپی لینک

خرید گوشی میانرده سامسونگ بار دیگر دارد منشا سردرگمی کاربران می‌شود چرا که همه‌ی آن‌ها از ظاهر مشابهی برخوردار هستند.

سامسونگ شرکت بزرگی است که سیاست‌های خاصی را در زمینه‌های مختلف دنبال می‌کند. اما در بخش گوشی‌های هوشمند، بسیاری از این سیاست‌ها مورد تأیید کاربران نیستند. البته شرکت کره‌ای آنقدر موفق بوده که بیش از 10 سال است که به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی هوشمند در جهان شناخته می‌شود. اما با این حال اگر یک سری از سیاست‌هایش تغییر می‌کردند، وضعیت خیلی بهتر از چیزی که الان شاهد هستیم می‌شد.

برای مثال،‌ چند سال پیش بود که شرکت تصمیم گرفت در راستای جلوگیری از سردرگمی کاربران هنگام خرید گوشی های اقتصادی یا میانرده، بازار عرضه‌ی آن‌ها را مشخص و مدل‌ها را هم کاهش دهد. تصمیم این بود که به جای عرضه‌ی چندین مدل از سری گلکسی J، چند مدل گوشی از سری گلکسی A هر سال به بازار بیایند و برای نسل‌های بعد هم ارتقا پیدا کنند. از گلکسی A5 و A7 و A9 گرفته تا گلکسی A30 و A50، A60 و A70 و حتی A80 با مکانیزم جالب دوربین سلفی. یک سال بعد، شاهد عرضه‌ی جانشین برای یک سری از مدل‌ها بودیم؛ مثلا A31 و A51. اما خبری از جانشین A80 نشد. به جای A41‌، گلکسی A42 به بازار آمد، مشخص نبود چرا یک سری از مدل‌ها حذف و یک سری اضافه شدند.

سیاستی در ظاهر به نفع کاربر!

این سیاست که در ابتدا قرار بود برای جلوگیری از سردرگمی کاربران برای خرید گوشی میانرده سامسونگ باشد، تبدیل شد به یک عامل بزرگ برای گیج شدن افراد. سری گلکسی A کم بود، سامسونگ تصمیم گرفت سری گلکسی M را هم به آن‌ها اضافه کند. گوشی‌هایی که بازار کشور هند را در ابتدا هدف قرار داده بودند اما حالا می‌بینیم که در کشورهای بیشتری از جمله ایران هم برای خرید در دسترس قرار دارند.

این سیاست برای بهبود تجربه‌ی مشتریان تا حدودی خوب بوده و کمک کرده که تعداد گوشی های میانرده و اقتصادی در سطح بازار به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. بدین ترتیب کاربران هنگام خرید، گزینه‌های بیشتری دارند و می‌توانند نزدیک‌ترین محصول را به سلیقه‌ی خود انتخاب کنند.

اما هرچیزی اگر از حدش بگذرد، دیگر محبوبیتش را از دست می‌دهد. این اتفاق برای سامسونگ هم رخ داده است. به جای اینکه کلا 4 یا 5 مدل گوشی هر سال عرضه شده و ارتقا پیدا کنند، سامسونگ تعداد آن‌ها را در هر سری به بیش از 10 مدل رسانده است.

قرار بود گلکسی A25، گلکسی A35 و گلکسی A55، سه دسته‌ی اقتصادی، میانرده‌ی اقتصادی و میانرده‌ی پریمیوم سامسونگ را تشکیل دهند. این سه گوشی کاملا برای کاربران شناخته‌شده و مشخص هستند. هر سه‌ی آن‌ها از زبان طراحی مشابه، مشخصات سخت‌افزاری مشخص و پردازنده اگزینوس بهره می‌برند. هر کاربر پول بیشتری پرداخت کند، پردازنده اگزینوس بهتری هم نصیبش می‌شود. البته کیفیت ساخت بیشتر و امکانات نرم‌افزاری متنوع‌تر هم با پول بیشتر در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

خرید گوشی میانرده سامسونگ با وجود مدل‌های اقتصادی بسیار سخت شده است

سه گوشی یادشده کاملا وضعیت مشخصی دارند و کاربران با آن‌ها آشنا هستند. اما آن‌ها به هیچ عنوان نماینده بخش میانرده و اقتصادی سامسونگ نیستند. شما به گلکسی A05، گلکسی A05s و گلکسی A15 یک نگاه بیندازید متوجه می‌شوید که منظورمان چیست. این گوشی‌ها از پردازنده‌های مدیاتک بهره می‌برند. پس به هیچ عنوان نمی‌توان گلکسی A25، گلکسی A35 و A55 را نماینده‌ی آن‌ها دانست. حالا بازار که تغییر کند، اوضاع گیج‌کننده‌تر هم می‌شود.

ظاهرا سامسونگ راه خود را دوباره گم کرده است. این شرکت دارد به دوران قبل از سری گلکسی A بر می‌گردد. اگرچه گلکسی A15، گلکسی A05 و گلکسی A05s باعث سردرگمی کاربران می‌شوند اما سامسونگ تلاش کرده در بسیاری از بازارها، وضعیت را برای کاربرانش کاملا شفاف نگه دارد.

هرچند در بسیاری از مناطق، دیگر اختیار اوضاع از کنترل شرکت کره‌ای خارج می‌شود. مثلا در هندوستان، سامسونگ سه سری گوشی غیر پرچم‌دار عرضه می‌کند؛ سری گلکسی A، سری گلکسی M و سری گلکسی F. حتی گلکسی C هم اخیرا به جمع میانرده‌های سامسونگ اضافه شده اما برای بازار چین در نظر گرفته شده است.

حال بیایید ببینیم وضعیت چگونه است؛ گلکسی F، یک اسپین‌آف از سری گلکسی M است که خود آن، یک اسپین‌آف از سری گلکسی A به حساب می‌آید. حال این وسط گلکسی C هم اسپین‌آفی از سری F است که در بازار چین به فروش می‌رسد. اگر هنوز گیج نشده‌اید، باید بدانید هندوستان تنها بازاری نیست که سامسونگ در آن از گوشی‌های اقتصادی و میانرده‌اش با تنوع بالا رونمایی می‌کند. تنوع این گوشی‌ها به قدری زیاد است که دیگر از حد فراتر رفته و باعث سردرگمی کاربران شده است.

سامسونگ دارد به دوران قبل بازمی‌گردد

بعد از تمام تلاش‌هایی که در راستای بهبود تجربه خرید گوشی میانرده سامسونگ توسط این شرکت صورت گرفت، باز هم می‌بینیم که همه چیز دارد به روال قبلش باز می‌گردد. سامسونگ دارد تبدیل می‌شود به شرکتی مثل شیائومی که از هر سری گوشی میانرده، چندین مدل بدون هیچ الگوی مشخص سخت‌افزاری دارد. گوشی‌هایی که متأسفانه یا خوشبختانه همه هم شبیه هم هستند و اصلا نمی‌توان آن‌ها را از روی ظاهر تشخیص داد.

همیشه تنوع بالا به معنای بهتر نیست. متأسفانه خریداران گوشی‌های میانرده در بسیاری از بازارها با انتخاب‌های بسیار گسترده‌ای روبرو هستند که اصلا نمی‌دانند کدام گوشی برای نیازشان بهترین انتخاب می‌تواند باشد. این موضوع باعث می‌شود کاربران بدون آگاهی، به سراغ یک مدل بروند. اگر هم مشکلی برایشان پیش بیاید، مجبور به خرید مدل دیگری می‌شوند که اندکی بهتر باشد. در نهایت به نظر می‌رسد این سیاست، بیشتر یک نوع آینده‌نگری برای کسب درآمد بیشتر بوده تا کمک به کاربر.

خیلی بهتر می‌شد که میانرده‌ها و اقتصادی‌ها هم مثل پرچم‌دارها در مدل‌های محدودی عرضه می‌شدند. مثلا گلکسی A05، گلکسی A15، گلکسی A25، گلکسی A35 و گلکسی A55. پنج دسته اقتصادی، اقتصادی قدرتمند، میانرده اقتصادی، میانرده و میانرده پریمیوم. حال هر سال این گوشی‌ها آپدیت دریافت می‌کردند و ارتقا می‌شدند.

سامسونگ با این حال در تلاش است تا وضعیت را کمی بهتر از قبل کند. هرچند بعید است این اتفاق به این زودی‌ها رخ دهد. به خصوص اینکه سری گلکسی F و گلکسی C هم به تازگی به مجموعه گوشی‌های میانرده شرکت کره‌ای اضافه شده‌اند.

نظر شما درباره این اتفاق چیست؟ فکر نمی‌کنید خرید گوشی میانرده سامسونگ این روزها به خاطر تنوع بالای محصولات سخت‌تر شده است؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments