برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بروس لی
1%
  • 0/10

ده شخصیت بازی‌های ویدیویی که با الهام از بروس لی ساخته شدند

استاد و بدل

ده شخصیت بازی‌های ویدیویی که با الهام از بروس لی ساخته شدند ۹ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

بهترین ادای احترام به نمادین‌ترین رزمی‌کار تمام دوران که جهان تا به حال به خود دیده و بر ذائقه همه طرفداران اکشن تأثیرگذار بوده است.

بروس لی یکی از نمادین‌ترین بازیگرانی به حساب می‌آید که جهان تا به حال به خود دیده است. او نه تنها بر نحوه تماشای فیلم‌های رزمی توسط همگان تأثیر گذاشت، بلکه با اختراع فن Jeet Kune Do و فلسفه خود مبنی بر اینکه بهترین رزمی کاران باید بتوانند با هر سبکی سازگار شوند، ورزش‌های رزمی را به طور کلی تغییر داد.

در حالی که در تمام رسانه‌ها ادای احترام زیادی به بروس لی صورت گرفته و او را بسیار به نیکی یاد کرده‌اند، هیچ‌چیز مانند بازی‌های ویدیویی بر جذابیت او تاثیر فزاينده نگذاشته است. شخصیت‌های بی‌شماری وجود دارند که بر اساس این مرد افسانه‌ای ساخته شده‌اند، پس بیایید در ادامه این مطلب ببینیم چه کسی روح اژدها را به بهترین شکل تسخیر کرده است!

۱۰. Hitmonlee – Pokemon

در حالی که تعداد زیادی پوکمون از نوع مبارزات بر اساس سبک‌های مختلف هنرهای رزمی وجود دارد، نسل اول دارای دو مورد هستند که از افراد خاصی الهام گرفته شده اند: هیتمونچان (Hitmonchan) و هیتمونلی (Hitmonlee).

در حالی که نام اولی اشاره‌ای به جکی چان دارد، نام هیتمونلی به وضوح نشأت گرفته از بروس لی قلمداد می‌گردد. با این حال، این ادای احترام تنها در موارد خاصی دیده می‌شود زیرا طراحی او در واقع بر اساس کیک بوکسور معروف تاداشی ساوامورا (Tadashi Sawamura) الهام گرفته شده است.

۹. Oolong – Yie Ar Kung-Fu

بازی Yie Ar Kung-Fu که در سال 1984 روانه بازار شد، یکی از اولین الهامات برای مبارزه در بازی‌های ویدیویی بود. در حالی که عنوان قبلی آن یعنی بازی Karate Champ بیشتر مبتنی بر واقعیت جلو می‌رفت ، Yie Ar Kung-Fu فوق‌العاده‌تر عمل کرد و استفاده از نوار سلامتی را به جای سیستم امتیاز نشان داد.

همچنین این اولین بار در بازی‌های ویدیویی بود که شخصیتی بر اساس بروس لی ساخته شد. شخصیت اصلی اولانگ (Oolong) از مدل موی خاص لی و ترکیبی از زیرپوش سفید/شلوار آبی استفاده می‌کرد. در حالی که واضح است او مانند سایر شخصیت‌های این فهرست جزئیات زیادی ندارد، اما مشاهده اینکه ادای احترام لی به برخی از اولین بازی‌های آرکید بازمی‌گردد، هنوز هم جذاب است.

۸. Hon-Fu – Fatal Fury

هون فو (Hon-Fu) از بازی Fatal Fury یک کارآگاه هنگ کنگی بود که به بررسی پرونده‌ای در مورد تجارت غیرقانونی مواد مخدر در آسیا می‌پرداخت. متأسفانه او به طور باورنکردنی دست و پا چلفتی بود و به زنان علاقه داشت؛ همین امر هم باعث شد تا مجرمان را از دست بدهد.

هون فو در این لیست جایگاه بالاتری ندارد، زیرا اگرچه طراحی او ادای احترام به بروس لی شمرده می‌شود، اما شخصیت وی هم از نظر ظاهر و هم از نظر نوع نقش‌هایی که چان در فیلم‌هایش بازی می‌کند، بسیار بیشتر از جکی چان الهام می‌گیرد. در حالی که می‌توانید آثار لی را در سبک مبارزه‌ و استفاده از نانچیکوهایش ببینید، او بسیار مسخره بوده و برای ژانر کمدی بازی می‌کند.

۷. Dragon Chan – Super Punch-Out!

دراگون چان (Dragon Chan) یکی از بوکسورهایی است که در بازی Super Punch-Out با وی روبرو خواهید شد! و او مردی مشابه بروس لی نمایان می‌شود. قیافه مصمم و شلوار مشکی او با کمربند قرمز ادای احترام واضحی به اژدهای کوچک است.

چیزی که واقعا دراگون چان را از سایر بوکسورهایی که با آنها روبرو خواهید شد جدا می‌کند، حرکت ویژه اوست: ضربه در هوا با پا. چان در مبارزات به گوشه‌‌ای از رینگ می‌پرد و ابتدا به سمت شما حمله‌ور می‌شود. این بدون شک تقلب به حساب می‌آید، اما یک بازی نوستالژیک با سبک طراحی کارتونی چیزی از قوانین نمی‌داند.

۶. Maxi/Li Long – Soul Calibur Series

در حالی که مکسی (Maxi) ممکن است بیشتر شبیه الویس پریسلی (Elvis Presley) باشد تا بروس لی، بسیاری از ویژگی‌های ‌شخصیت او متاثر از بروس لی هستند. این موارد شامل استفاده وی از نانچیکو، سرعت باورنکردنی ضربات و فریادهای هجومی او می‌شود.

اما طرفداران ممکن است از شنیدن این موضوع که مکسی اولین ادای احترام سری سول کالیبر (Soul Calibur) به بروس لی نیست، شگفت‌زده شوند. این افتخار در واقع متعلق به لی لانگ (Li Long) است که در بازی سول اج (Soul Edge) معرفی شد. در حالی که او توسط ماکسی جایگزین گشت و اساسا همان سبک مبارزه را پیروی می‌کرد، ظاهر او بسیار شباهت به بروس لی دارد.

۵. Fei Long – Street Fighter

تنها موضوع زمان بود که چه موقعی استریت فایتر (Street Fighter) در این لیست ظاهر شود و حضور خود را با فی لانگ (Fei Long) اعلام کند. او یک ستاره فیلم اکشن ساکن هنگ کنگ است که وارد مسابقات مبارزه می‌شود تا مهارت‌های خود را به عنوان یک رزمی‌کار در معرض آزمایش قرار دهد.

با این حال، برخی از تفاوت‌های عمده نیز برای او هم وجود دارد. برخلاف بروس لی، فی لانگ هرگز به ایالات متحده نرفته، به نظر می‌رسد که هیچ رابطه خانوادگی ندارد و از نانچیکو هم استفاده نمی‌کند. بنابراین در حالی که فی لانگ بیشتر شباهات بزرگ در مورد بروس لی را لمس می‌کند، بسیاری از جزئیات دقیق را نیز از دست می‌دهد.

۴. Liu Kang – Mortal Kombat

دومین شخصیت بازی‌های مبارزه‌ای که بر اساس بروس لی ساخته شده، لیو کانگ از سری بازی‌های مورتال کامبت (Mortal Kombat) است که ظاهر و قدرت رزمی مشابه بروس لی دارد. او یکسان لباس می‌پوشد، با نانچیکو مهارت دارد و همان فریادها را سر می‌دهد. او حتی می تواند به یک اژدها تبدیل شود! تنها تفاوت واقعی این است که کانگ موهایی تا شانه دارد.

شگفت‌انگیزترین چیز در مورد لیو کانگ این بود که وی در اصل اشاره‌ای به بروس لی نبود. او در اصل ژاپنی بود و یوشیتسون میناموتو (Minamoto Yoshitsune) نام داشت، اما این ایده به دلیل نام طولانی کنار گذاشته شد. سپس تصمیم بر این بود که او یک راهب سنتی شائولین باشد، اما بازیگر نقش کانگ نمی‌خواست سرش را بتراشد. به این ترتیب، لیو کانگ در سری مورتال کامبت خلق گشت.

۳. Kim Dragon – World Heroes

در حالی که اکثر مردم احتمالا سری World Heroes از کنسول SNK را به خاطر نمی‌آورند، وجه تمایز این رتبه اینجاست که اثر یادشده اولین بازی مبارزه‌ای بود که شخصیتی بر اساس بروس لی را نشان می‌داد. توسعه دهندگان با کیم دراگون (Kim Dragon) به طور کامل بروس لی را تجسم کردند.

مانند هر شخصیت دیگری در این لیست، کیم دراگون ظاهر و استایلی شبیه به لی دارد و در عین حال یک ستاره مشهور سینما نیز هست. با این حال، پایان قهرمانان جهانی (World Heroes) او، کیم را به مسیر دیگری می‌برد: آواز خواندن! اگرچه این یک انتخاب عجیب به نظر می‌رسد، اما در واقع ادای احترام خوبی به خانواده بروس لی قلمداد می‌گردد، زیرا پدرش یک خواننده مشهور اپرا بود و برادرش خواننده‌ای که پس از مرگ بروس لی آلبومی را منتشر و به وی تقدیم کرد.

۲. Marshall Law – Tekken

مارشال لاو (Marshall Law) با صداهای بلند، ضربات سریع و برگشت‌های معکوس فوق‌العاده‌اش، از زمان معرفی در تکن (Tekken) اصلی مورد علاقه طرفداران بوده است. هرچند او به جای بازیگری، آشپزی را دنبال میکرد؛ اما لاو به خوبی ظاهر بروس لی و همچنین بسیاری از معروف‌ترین حرکات او از جمله ضربه هوایی و مشت یک اینچی را به تصویر می‌کشد.

آنچه مارشال لاو را به عنوان ادای احترام بزرگ به بروس لی خاص می‌کند، روابط اوست. لاو و لی نه تنها پسرانی دارند که به یک اندازه دارای مهارت هستند (به ترتیب برندون لی (Brandon Lee) و فارست لاو (Forest Law))، بلکه هر دو یک آمریکایی قدرتمند را می‌شناسند که به عنوان یک رقیب و دوست برایشان خدمت می‌کند: چاک نوریس (Chuck Norris) و پال فینکس (Paul Phoenix).

۱. Jann Lee – Dead Or Alive

دلیل وجود بازی‌های مبارزه‌ای مختلف که به بروس لی ادای احترام می‌کنند، این است که سازندگان همه طرفدار وی بوده و او را شایسته یادآوری می‌دانند. بروس لی یک چهره باورنکردنی و یک نماد جهانی است. بنابراین منطقی است که بهترین شخصیت مبتنی بر لی نیز یک طرفدار باشد.

جان لی (Jann Lee) از سری بازی‌های مرده یا زنده (Dead or Alive) والدین خود را اوایل زندگی از دست داد و یتیم ماند. او در فقر زندگی می‌کرد و برای غذا در خیابان‌ها سرگردان بود. با این حال، او هنوز نیاز داشت که یاد بگیرد چگونه از خود دفاع کند. بنابراین با تماشای فیلم های بروس لی بر جیت کان دو (Jeet Kune Do) تسلط یافت. او در نهایت آنقدر ماهر شد که در نهایت دو بار قهرمان مسابقات جهانی مبارزات مرده یا زنده گشت.

وحشی‌گری، فداکاری و عشق جان لی به بروس لی، او را به ادای احترامی عالی برای بروس لی در تمام بازی‌های ویدیویی تبدیل کرده است و به راحتی رتبه نخست این لیست را از آن خود می‌کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments